Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

Mylouch

Filmové umocnění zloby, plytkosti a bezútěšnosti života bohužel přenesené i do filmového vyjadřování - často nepřesvědčivé dialogy a vztahy už ve fázi scénáře, potvrzené skicovitě neusazenými a nepropojenými, neživotnými hereckými výkony a nezáživným temporytmem. Škoda nevyužitého potenciálu námětu o lásce a hnusu. Bojím se, že tohle je Hřebejk, jak se chce do budoucna prezentovat. ()

sator

Film je silný v zobrazení nejednoznačnosti jednotlivých postav " já nejsem dobrý ani špatný, já jsem dobrý ba i špatný". ()

vesper001

Pokud platí, že v každé rodině je něco, tak Marcelka vyhrála v loterii hned několikrát. Nedostatek vzdělání a kultivovanosti kompenzuje temperamentem a sexappealem, manža taky frontu na IQ nevystál, její dvě děti nejsou dvakrát sympatické a idylku rodinného krbu navíc doplňuje sektářská tchýně, až příliš hodná maminka a její partner, který je (jemně řečeno) ultimátní hovado. I vedlejší postavy jsou pořádně uhnuté, počínaje nagelovaným realiťákem a konče vůdcem heretiků s fňuksestrou. Není tedy divu, že v téhle galérce vypadá bělovlasý gentleman Evžen jako skutečný anděl, jak básní Graves a zpívá Radůza. Otázkou je, jestli krásná a hloupá Marcelka nebude i v nebi flirtovat s peklem. Jak vidno, příběh má značný potenciál, ale H&J už natočili lepší věci. ()

SeanLSD

H + J sa vzdali minulosti, ktorá aj tak žije už iba v idealizovaných spomienkach už v HOREM PÁDEM a od úsmevnej poetizácie upúšťajú každým filmom viac a viac. V KRÁSKE ide humor definitívne stranou a nemilosrdne sa rúbe do živého. Nie že by som sa potreboval pri ich filme klátiť od smiechu, ale ten film, s civilnými, presnými hereckými výkonmi mi tak strašne evokoval rodiny okolo mňa, vrátane mojej vlastnej, až ma striasalo. ()

Triple H

Pokles kvality Hřebejkových filmov bohužiaľ pokračuje. Kráska v nesnázích ma absolútne nezaujala a až na solídnych hercov (Geislerová je ozaj dobrá herečka a Schmitzer má asi najlepšiu postavu) pôsobí ako naozaj poriadne odstáta šálka čaju. Neviem prečo Hřebejk neskúsi aj niečo iné, lebo tieto tragikomické sondy do života ľudu už začínajú pôsobiť mierne únavne. Dúfam, že Medvídek nebude za jednu hviezdu. ()

Decker

Pro me jednoznacne slabsi vykon Honzy Hrebejka. Na jeho nejlepsi filmy nema Kraska ani po kolena, avsak stale se jedna o kvalitne zpracovany pribeh, mlade zeny, ktera se diky mnoha zivotnim okolnostem dostane od zlodejicka aut az k milionari zijicimu v Italii. Pro me zcela exceluje odporne nechutny Jiri Schmitzer, ktereho budete sice nenavidet, ale stejne se mu budete stale smat uz jen pro jeho skvely neuroticky vyraz a pohublou postavu, kdy vypada ze to snim za chvili musi seknout =) ... Co se tyce ostatnich hercu, tak si myslim ze velmi dobre se role ujmul Josef Abrham, ktery do role opravdu pasuje, nebot je presne ten typ gentlemana, ktereho ve filmu prezentuje. Ana Geislerova je standartne vyborna a nemam vetsich vyhrad, ikdyz k mym nejoblibenejsim ceskym hereckam zas az tak uplne nepatri. ()

chelseaman22

Svůdná Aňa se rozhodla, že již dále nebude tolerovat kriminální činnost svého manžela, a proto se rozhodne, že si najde staršího zazobaného Itala, který jí zabezpečí a současně poskytne penis. A když ho konečně našla, tak se bejvalej bojfend vrátil z lochu a požádal ji o koitus, tak ho Aňa poskytla a od Taliána dostala facana. 75% ()

HonzaBez

"Proč jseš tak hodnej?" Na tomhle filmu mě některé scény (zejména ty s Jiřím Schmitzerem v roli otčíma hlavní hrdinky) strašně štvou, ale stejně mě při jeho reprízách něco znovu a znovu zláká se na tuhle hodně posmutnělou romanci o "krásce v nesnázích prchající za andělem" zase podívat. A když přemýšlím, co je to za ono lákadlo, vždy nakonec dojdu k tomu že vedle krásné hudby Raduzy i Glena Hansara (včetně oscarového hitu "Falling slowly" s Markétou Irglovou) či atraktivního hereckého obsazení (s Janou Brejchovou v její zřejmě poslední filmové roli), je to především postava nesmírně noblesního Josefa Abrháma. Ten je sice místy trošku jak z jiného světa a tak ta (skoro) závěrečná scéna s jeho políčkem, který udělí krásce, tu jeho postavu (vlastně možná i docela paradoxně) aspoň trošku "zlidští". Furt se na to ale hezky dívá. Hezky se dívá i na pěkné záběry (ať už na Prahu či na Toskánsko) Jana Malíře. Jinak jak ten hlavní příběh krásky, tak třeba i ten vedlejší o vykutáleném kazateli, je docela drsný a smutný zároveň a silně kontrastuje s oním gentlemanským světem Josefa Abrháma. I samotný konec je takový dvojznačný, což mě vždy přijde dost líto. Kráska už není v nesnázích, přesto však zdá se zůstává tou, kým byla dřív. A ani "anděl" s tím asi nic nezmění. ()

Sfinkter

Po druhém zhlédnutí už dávám pět, ten film se mi líbí a pouští se do odvážných a originálních scén, aniž by někde klopýtl. Jednotlivé postavy jsou krásně vykresleny a zastoupeny nejlepšími herci. ()

Belbo

Nepatřím mezi fanoušky Pupenda a ani už ohraných a přiblblých Pelíšků, které režiséra zaškatulkovali mezi oblíbence "masového" publika. Kráska je pro mne spolu s Menzlovým Anglickým králem zářivé světlo českého filmu. ()

_DAVE_

Mirne klisoidni pribeh o "princi na bilem koni" kteremu ale neco malo chybi. Urcite bych vyzvednul hudbu a herecky vykon Vladimira Schmitezera, jinak to vidim na lehci nadprumer. ()

Cushing

Možná i za čtyři, a to za životní kreaci Jiřího Schmitzera -- tomu říkám naturalismus. Od Hřebejka nikdy moc nečekám, a tak jsem byl tentokrát spíš příjemně překvapen. Tohle se dá vidět aspoň jednou -- a to není zase tak málo, ne? Scénář mohl být lepší. ()

Beky

Kráska mě míjela hóóódně dlouho, takže vzdělání, které šíří Hřebejk nebylo kompletní a já konečně doplnil poslední dílek!! Tak jak nemám rád české vztahové filmy, píšu to snad v každým komentáři na ČESKÝ FILM, protože my o ničem jiném stejně netočíme, Hřebejkovo potvora se mi líbila a já sezobal vše i s navijákem!! Mě bavila atmosféra, která byla víc než hutná!! Film bych krátil o deset minut a docela jasně nechápu chování hlavní představitelky, ale snad aspoň ženské publikum má jasno!! Herecké výkony jsou jednim slovem brilantní, akorát zklámání vnímám u Macháčka a Geislerové, kteří hrajou stále stejné postavy, tím pádem hodně nudí, ale oni za to nemůžou...scénář je hold scénář. Jednou větou: Nejsilnější scény má jako jediný Schmitzer, bez něj by film byl poloviční, jistá vyčpělost dua Jarchovský+Hřebejk je patrná na každém kroku... a Medvídkem vrcholí, tam neni už ani atmosféra! ()

Elementál

Vůbec ne špatný a dle mého i podceňovaný film. Drama o ztrátě domova a rodinné jistoty v mnohém připomíná podobný polský snímek Náměstí spasitele, který se ovšem od komediální úrovně oprošťuje zcela a při jeho sledování vám tuhne krev v žilách. Kráska taková není - obsahuje v sobě mimo jiné spoustu figurek a hlášek, které se nevím proč nestaly kultem - náběh na to mají přímo úžasný ("Nepičuj a kup sušenky...oříškový...", nebo Josef Abrhám a jeho elegantní "vybruslení z problému"). Postavám jsem věřil (jenom automechanik mě celkem štval - jak herec, tak postava) a zejména chválím Josefa Abrháma a naprosto excelentního Jirku Schmitzera, který předvádí něco tak nechutného, uvěřitelného a nepříjemného... Příběh který v podstatě plynul odnikud nikam mohl být lepší a celkově to mohlo být víc "o něčem". Ale celý snímek jako takový hodnotím velmi kladně - vezmeme-li v potaz i nepolopatický konec (který příznivě kvituju!) dostaneme film, který se může hrdě postavit po bok jiným podobným českým filmům. ()

Endyis

Ono to není za úplně celé tři hvězdy. Sice se domnívám, že se to povedlo o mnoho více než trapnost Horem pádem, nebo největší extepóre Medvídek, ale stejně to není zázrak. Sice je zde skvělá plejáda herců (Brejchová, Abrhám, Schmitzer, Hrušínský, Vášáryová - jejíž role ani postava se mi zde ale vůbec nelíbila), a občas vtipné dialoby, ale je to silně rozporuplné. Na DVD jsem viděl co všechno se autoři rozhodli vystříhat. Dyk oni vystříhali úplně to nejlepší a zbyla z toho jen červené knihovna z trochou vtipu a neladící hudbou (dejme tomu Radůza, i když si myslím, že se její hudba stejnak do filmu tohoto typu nehodí, ale ten Hansardův britpop mi tam vůbec nesedl.). Kdyby tam použil ty scény, film by dostál více humoru, trochu rázu a ubralo by mu to na klasické konvenčnosti. Takhle se jedná o další film, který zapadá do řady současné naší "neškodné kinematografie". 55% ()

Master19

Příjemný film, který není nijak zbytečně vykonstruovávaný a nenudí. Anna Geislerová hraje opět svou klasickou roli a hned v první scéně sbalí děti a odejde od manžela. Začínal jsem být znechucen, že půjde o další nudné omílání milostného trojúhelníku. Naštěstí se zjevil Jiří Schmitzer, zahnal nudu a co si budeme namlouvat, tenhle film na něm stojí. Zmínit musím taky skvělou postavu Jana Hrušinského. Hodně mi chybí nějaké výrazné hlášky, proto "jen" průměr. ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007