Nic na světě není pouze černobílé. Až na jedno místo - americké městečko zázraků Pleasantville. V Pleasantville nikdy neprší, nikdy se zde neobjevuje nenávist, agrese a nebo slzy. Ale také zde nikdy nikdo nespatřil vášnivý polibek nebo rudou růži. Až do doby, kdy se tu objevili sourozenci David a Jeniffer Wagnerovi... (Warner Home Video CZ)

Nach

Jak hodnotit film, který vás chytil za srdce? Kde každý jeho aspekt máte rádi natolik, že si ho chcete pravidelně připomínat a kde i barva má svou důležitou úlohu v příběhové lince? Ano, je to za jasný plný počet! Aneb film, který mě ovlivnil i v mé vlastní tvůrčí činnosti. 95% ()

annihilation

Zprvu až trapná zápletka o tom, že se sourozenci David a Jennifer omylem dostanou do televize - a to do oblíbeného seriálu právě Davida, kde mají ztvárnit role středoškoláků z padesátých let, se začne úžasně rozvíjet hned poté, co Jennifer začne „psát“ příběh po svém a změní tak rádoby dokonalý život všech obyvatel. To vše se stává pozorovatelným, když se černobílý svět začne měnit na barevný, do nedávna prázdné knihy se zaplní příběhy a lidé začnou realizovat své skryté touhy – za idylkou se totiž skrývala spíše prázdnota. Jenže – ne každý chce změnu, někteří z ní mají dokonce panický strach, a tak nastává souboj mezi zatrpklými „šedými“ a šťastnými „barevnými“. Snímek není zajímavý jen pro své nápadité prolínání černobílého a barevného obrazu, ale především proto, že naráží na hlubší věci odlehčeným způsobem – celou dobu se bavíte, přemýšlíte, ale neupadáte do deprese. Navíc nejde o ohrané téma. ()

C0r0ner

Úžasně uvolněný film, který mi svou originalitou a zpracováním strašně připomínal Truman Show. Je jen škoda, že byl tak o půl hodiny delší než měl být a tím strašně ztratil tempo. Ross ale ukázal, že skvělý nejen jako režisér, ale především jako scenárista, protože napsat něco takového se povede jednou za dlouhý čas. 90% ()

Topco

Badať tú paralelu s Návratom do budúcnosti. Akurát namiesto cesty do budúcnosti z 50. rokov sa hrdinovia stanú účastníkmi sitcomu odohrávajúcom sa v 50tkách v jednom idylickom americkom mestečku. Narúšajú tak fungovanie na pohľad ideálneho, no prázdneho sveta. Pôvodné televízne postavy nepoznajú reálne slasti a radosti života (s výnimkou ultra kalorických raňajok), rodinní príslušníci majú presne zadefinované role a nalinkované úlohy a jediná práca požiarnikov je dávanie mačiek dole zo stromov... Návrat manžela z práce domov s radostným zvolaním „Miláčik, som doma!“. Láskavé privítanie manželky s úsmevom na perách a pripravenou večerou. Aktuálne noviny a čerstvé mlieko každé ráno až k vaším dverám. Vonku na korze americký diner, milkshake-burger bar, barber shop či soda shop. Všetci šťastní a usmievaví. Toto všetko je retro esencia rokov 50tych. ()

Wormboy

Velmi pekny snimok o postupnom odburavani skostnatenej spolocenskej predstavy ludskeho spoluzitia, ktory je krasnou alegoriou "dnesneho ciernobieleho sveta"...hviezdicka dole za pateticky a klisoidny zaver, ktoremu sa takmer podarilo pokazit mi vynimocny filmovy zazitok.... ()

lakikaki

Zaujímavý farebný experiment, ktorý dopadol výborne. Farebnosť respektíve nefarebnosť snímky zaujímavo vyjadruje to, čo by bez tohto postupu nebolo možné: ideálny život malého mestečka je príliš nudný a fádny = čiernobiely. Postupne sa však ľudia začínajú správať "ľudsky" a razom ich svet ožíva vo farbách. Koniec navyše symbolizuje rasizmus a prehnanú snahu presadiť konzervativizmus. Jediná vec, kvôli ktorej Mestečku Pleasantville nedám 5 hviezdičiek je ukončenie filmu, ktoré mi pripadalo príliš happyendovo a ktoré mohlo byť omnoho údernejšie a šokujúcejšie. Ale inak je Mestečko Pleasantville výborným filmom, ktorý stojí za pozornosť. ()

pakobylka

Poetická, hravá alegorie o toleranci a o svobodě, která s pomocí okouzlující vizuální stránky zpochybňuje přežité tradiční hodnoty a překonává konzervativní názory. ()

Martrix

Při střetu dvou odlišných kultur dochází ke vzájemnému působení, které zpravidla končí minimálně pro jednu z oněch kultur špatně. Podobných případů zná antropologie mnoho. Ukázkový je vliv bílých kolonistů na indiány. Ale někdy to nemusí být ani až tak moc odlišné kultury a ... do městečka Pleasantville, které existuje pouze na TV obrazovkách a vše zde zamrzlo v 50-tých letech, jsou díky speciálnímu ovladači přeneseni sourozenci Jenny a David. On, trochu podivínský fanoušek tohoto seriálu a ona, namyšlená, povrchní teenka, která si nerada odepírá slastí života. První polovina filmu byla vynikající svou lehkostí, hravostí a příjemným vtipem, kdy se tvůrci nebáli šťouchnout do typicky amerických nešvarů. I když jde o posun "jen" o 40 let zpět, najde se spousta úsměvných rozdílů, z nichž některé překvapí. Teplá večeře? Pořádná snídaně? Slušní lidé? To už je tak dávno...? Zavane z nich milá nostalgie, protože v mnoha ohledech působí staré časy mnohem idyličtěji než dnešní uspěchaná, hlučná a sobecká přítomnost. Tady je třeba zmínit nejen vynikající technické zpracování filmu, ale také výpravu, která udělala tento návrat v čase opravdu věrohodným. Navíc se celý film hemží skvělými herci, kteří atmosféře filmu hodně pomáhají. Jediné co se dá filmu vytknout, je zbytečně dlouhá stopáž, kterou způsobilo poukazování na neschopnost některých lidí, příjmout změny. I díky tomu ubylo vtipných scén, což je velká škoda. Samozřejmě by se našla i spousta nelogičností, ale Městečko Pleasantville začíná větou, "bylo nebylo" a tak je k tomu potřeba přistupovat. První polovina filmu jasných *****, druhá *** a 1/2 ()

Eviator

Tohle přebarvičkovávání mi docela vlezlo pod kůži. A i idea o barevném rasismu je úžasná. Někdy si sám přeju být součástí Pleasantville... ()

Machrovic

Příběh obstojný, zpracování příšerné. (Tím nemyslím vizuální stránku, tady není co vytknout.) Z námětu se dalo vykřesat daleko víc. Vždyť je to kýč. S Čokoládou a Interstate se to nedá vůbec srovnávat. Chápu, co ten film chtěl asi sdělit, ale forma jeho sdělení jde absolutně mimo mě. (Ten konec! :) ) Příliš mnoho "srdceryvných" scén, příliš nedomyšleností. Nazývat toto komedií je nanejvýš úsměvné. // 50% ()

Davosh

Opravdu příjemně strávené 2 hodinky. Skvělý nápad, originální vizuální stránka a hlavně skvělý výběr herců do všech rolí. P.S.: Jenom je štěstí, že žádný z těch lidí nebyl černoch nebo asiat - to by už asi nerozdejchali. ()

tomeek

Skvělý nápad a námět, výborné retro zpracování i herci. Krásný příběh o porušení nudného stereotypu amerického snu servírovaného sitcomy 50. let v USA. Silné 4,5*! No co, skoro 5! :) ()

MJMilan

Tak tohle je ukázkový film, který si zaslouží plný počet. Představuje totiž zcela nové nápady jak ve zpracování obrazu, tak děje. Herci až na Danielse vesměs neznámí, avšak na kvalitě to rozhodně neubírá. ()

vesper001

Obrazově překrásný film s netuctovým příběhem o tom, že láska barvy přináší a že odlišnost se nenosí ani v televizních seriálech. Byla jsem okouzlená, dojatá i pobavená. Co víc chtít. ()

Doudis19

První hodina je naprosto famózní filmový zážitek plný humoru, originality a výtečných herců. Zbytek je stále vynikající, ale už né tak příjemně sympatický a kouzelný jako první polovina. Možná že tam těch odkazů na bibli a světové dějiny bylo až příliš. Každopádně zábavný a vyloženě zajímavý snímek s oblíbeným Jeffem Danielsem :-). ()

LordSnape

Výborný film o lidské touze, všednosti a o tom, že všechno není černobílé. Skvělé herecké výkony a vizuální stránka filmu. Navíc s poselstvím proti rasismu. ()