Astronaut Brent (James Franciscus) prorazí časovou bariéru a snaží se najít zmizelého Taylora (Charlton Heston). Stejně jako on dorazí na Zeměkouli budoucnosti, kde vládnou inteligentní opice. Poslední inteligentní lidé, mutanti, kteří umějí ovládat myšlenky jiných, přežívají v podzemním městě, kde uctívají poslední existující jadernou zbraň. Kobaltovou pumu, schopnou zničit celou planetu a všechen život na ní. (Guild Home Video)

InJo

Jediné celkem snesitelné pokračování původního kultovního filmu - první hodina je sice o ničem (jen nudná a zkrácená variace na první díl, nepřinášející nic nového nebo zajímavého), naštěstí to dost zachraňuje sice béčkově idiotská, ale zato fakt zábavná poslední půlhodina - ti "mutanti" s telepatickými schopnostmi a neskutečný závěr pro mě mají dodnes své specifické (a hodně guilty) kouzlo. 60 % ()

Vyhy

Oproti prvnímu dílu opičí krok zpátky! Namlsali se úspěchem, ale očividně nestačí jen narvat tucty opic a doufat, že to bude fungovat. Jednička stála na příběhu, zvratu, nepoznaném...zde se nic takového neděje, příběhově to je nudnější a nezáživné. Místy dokonce nelogické v rámci scénáře a možná (ne)chtěně vtipné. Přesto tři hvězdy, protože jsem stále pln pozitivních dojmů z prvního dílu a tak trochu jsem té pozitivity přenesl na dvojku... ()

curunir

,,KEBY ŤA CHYTILI GORILY, MUSÍŠ SI PAMÄTAŤ JEDNO. NIKDY NEHOVOR." ,,ČO BY SOM MAL, DO ČERTA, HOVORIŤ GORILE?" __ Prvé dva diely Planéty opíc (ďalšie už stoja za...) ma ako malého veľmi zaujali a v mnohom priviedli do desivého údivu, čo bolo samozrejme spôsobené pôsobivými koncami. Kým v jednotke to bol určitý pád monumentality, dvojka bola ešte strhujúcejšia svojim apokalyptickým koncom (ale tiež aj filozofiou a ,,odhalením sa" posledných ľudí), kedy som si prvý krát uvedomil aká ničivá môže byť sila len jednej zbrane. Aj po rokoch sú pre mňa oba diely kvalitou takmer rovnocenné, no kým kedysi u mňa víťazil pesimistický druhý diel, dnes by sa poradie asi vymenilo, pričom sa mi žiada doplniť, že dvojka tu je mimoriadne nedocenená a účasť v červených číslach by si určite zaslúžila. Ďalší z rady slávnych starých filmov, ktorý je zo zoznamu TV repríz zrejme vyškrtnutý. Linda Harrison je jedna z najkrásnejších žien aké som kedy videl. ()

Gilmour93

Ta sekta uctívačů atomové bomby byla báječná, dokonce jsem v lavici zahlédl i Dimu Medveděva s flaškou vodky! Jediná vývojová změna k lepšímu je to, že Franciscus má pěknější chrup a vyrýsovanější břišní destičky než Heston, jinak je to svou slabomyslností odsouzeno k zániku. Větší uměleckou hodnotu už má muzikál Planeta opic ze Simpsonů se svým chytlavým refrénem Doctor Zaius, Doctor Zaius.. ()

Thorn

Musím říct, že tento film mi vždycky přišel hrozně nedoceněný. Ano, není to tak dobré jako geniální jednička, ale pořád je to zatraceně dobrá, zajímavá, nápaditá a přemýšlivá sci-fi podívaná. Zkrátka je to pořád mnohem lepší film než 90% toho, co v rámci daného žánru za posledních x let vzniklo. A určitě nesouhlasím s názorem, že se jedná o zcela zbytečné pokračování, které vzniklo pouze a jen díky velkému úspěchu prvního dílu. Ten totiž skončil poměrně otevřeně a zanechal za sebou několik palčivých nezodpovězených otázek. Co se vlastně nachází za zakázanou zónou? Je tam další les, jak původně předpokládal doktor Zaius nebo něco mnohem děsivějšího? A co když se to něco nenachází na planetě, ale pod ní? Vzpomínám si, že první díl končil slovy: "Nehledejte pravdu, Taylore. To, co najdete, by se vám nemuselo líbit." Po shlédnutí druhého dílu dostala tato tajemná slova úplně nový význam. Pokud nebyla planeta, na níž lidstvo zdegenerovalo do podoby primitivních divochů a vládu převzali inteligentní opice dostatečně zlověstná, tak s odhalením několika hrozivých skutečností v tomto filmu se přesouváme na úplně jinou úroveň zoufalství a beznaděje. Do příběhu totiž tentokrát zasáhne úplně nová nepřátelská frakce, která je možná ještě mnohem šílenější a fanatičtější než zaslepení a tmářští vůdcové opičího společenství z prvního dílu. Abych byl upřímný, tak musím poctivě uznat, že film Do nitra planety opic je v podstatě dokonalým příkladem toho, jak by mělo správně vypadat jakékoliv pokračování úspěšné sci-fi ságy. Hned na začátku tu máme krásně stručné a výmluvné shrnutí celkového statutu quo. Opice vládnou planetě, lidé jsou jen pouhá zvířata. Na rozdíl od prvního dílu je zde však mnohem více rozvíjena myšlenka toho, že ani mezi opicemi nepanuje dokonalá rovnost. Dozvídáme se kupříkladu to, že vládu nad celým opičím městem ve svých rukou pevně svírají orangutani. Jejich věrnými přisluhovači a nohsledy jsou přitom násilnické a primitivní gorily. Intelektuálové představovaní přemýšlivými a vzdělanými šimpanzi jsou naopak až úplně na spodku opičí hierarchie. Nepřipomíná vám toto nespravedlivé rozdělení společnosti obdobnou situaci v reálném světě? Už jen za tuto zcela novou a podnětnou myšlenku musím druhé Planetě opic udělit velikou pochvalu. Tím však výčet pozitiv ani zdaleka nekončí. Po opětovné návštěvě opičího města se totiž ihned přesouváme do tajemné zakázané zóny, kde se podle všeho skrývá něco strašlivého. Podotýkám, že film jsem poprvé viděl před mnoha a mnoha lety, kdy jsem byl ještě dítě, takže odhalení týkající se dalších nových obyvatel planety skrývajících se hluboko pod zemí pro mě bylo vskutku šokujícím a děsuplným zážitkem. Stejně tak, jako velice znepokojivé scény s nejrůznějšími přeludy a ovládáním mysli. K tomu všemu tu pak ještě máme i překvapivé odhalení toho, co se vlastně stalo s Taylorem. Přestože divák pořád doufá v alespoň přiměřeně pozitivní konec, film zcela nekompromisně směřuje k něčemu zcela osudovému a nesmírně tragickému. Řekl bych, že samotný konec druhé Planety opic překonává úplně všechno, co můžeme v rámci žánru sci-fi vidět. Pokud dnešní mladí diváci zcela seriózně tvrdí, že Avengers: Infinity War snad mají nějaké šokující a přelomové zakončení, které údajně nemá v rámci kinematografie obdoby, velmi vřele bych jim doporučoval shlédnutí právě tohoto filmu. Protože právě druhá Planeta opic nabízí zakončení, jaké prostě a jednoduše nemá obdoby. Tohle je pro mě osobně něčím, co překonává dokonce i geniální závěr prvního dílu. To velice stručné, strohé a věcné konstatování na konci filmu je něčím, z čeho mi dodnes běhá mráz po zádech. Jak už jsem řekl, film Do nitra Planety opic je skvělou ukázkou toho, jak by mělo vypadat zdařilé pokračování úspěšné sci-fi ságy. Shlédnutí proto doporučuji především zastáncům nejnovějších epizod Star Wars, které jsou právě ukázkou přesného opaku. Druhá Planeta opic je prostě skvělým filmem, který bohužel trpí jen tím, že se nedokázal vyrovnat nepřekonatelnému prvnímu dílu. Je to však opravdu až takový neodpustitelný prohřešek? () (méně) (více)

• Původní film Planeta opic (1967) se odehrává v roce 3978 a tento v roce 3955, tudíž by se buď nemohli setkat a opice by dávno zkoumaly tuto posádku, nebo by tato druhá posádka byla již důchodového věku, když by Taylor (Charlton Heston) a jeho společníci přistáli. (A7X92)
  • Jedná se o první díl opičí ságy, ve kterém se objevila Natalie Trundy. Zatímco zde ztvárnila mutantku a v dalším díle doktorku Stephanii, ve čtvrtém a pátém si zahrála šimpanzí samici Lisu. (fiLLthe3DD)
  • Posledný film Thomasa Gomeza a zároveň prvý, v ktorom sa objavil Gregory Sierra. (m.a.t.o.)