Temný plášt mlhy zakrývající celé království se průdce rozevírá a do světa lidí vniká přes husté mračno šupinatý tvor. Zděšení lidé, kteří zahlédnou letící monstrum ze strachu utíkají do svých příbytků a toužebně čekají, že se najde někdo odvážný, kdo je ze strachu a bezmoci osvobodí. Samotný král země je zděšen v momentu, kdy se dozví, že se jedná o prastarého draka, chrlící oheň jenž má zálusk na dívky z celého království. Král ze strachu a starých proroctví splňuje drakovi nároky na nevinné a půvabné dívky, které žijí v chudobě a mají hlad. Jenže to nebudou ony krásky, které budou stát na konci potravinového řetězce, nybrž samotný věčně nenajezený starý tvor z temnot. Tohle vše se dozví v pravý čas moudrý kouzelník a rozhodne se svým kouzelnickým učněm zakročit.

Takhle by se dal stručně popsat fantasy film Matthewa Robbinse, který nás zavádí do časů krásných princezen a nebojácných bojovníků, kteří mají chuť se porvat s každým zlem. (Kinolístek)

kamil.i

Napriek klišé 80. rokov to malo magickú atmosféru a vynikajúci temný záver. Drakobijec schová smiešne digitálne Dračie srdce do vrecka. Aj napriek tomu, že nedosahuje kvalít Excaliburu, je tento film pekným príkladom ako sa točilo fantasy pred Jacksonovým Pánom prsteňov. ()

radekgfx

Hornaté kopce, mlžné opary a hromada kamenů na pozadí vpravdě unikátního a osobitého mixu fantasy pohádky a odvaru z osmdesátkových gore filmů. Fantaskní smyčcové doprovody a napůl vážně hrající Peter MacNicol si tu podávají ruku s temnými výjevy ukousnutých nohou čouhajících ze zkrvavených tlam zubících se bestií, přičemž vše je dohromady tmeleno zdařilou výpravou, jež celému dílu propůjčuje až netradičně realistický vizuál. Film se tak navzdory přehršli motivů a scén neutápí v obvyklém nánosu studiové stylizace, což se druhotně projevuje i v naturalistickém ději filmu a v žánru poplatném využití nadpřirozena. Například magie je zde prezentována ve značně demytizované podobě téměř jako něco, na co si člověk může v omezené míře doslova sáhnout, tedy způsobem, který o pár desetiletí později využil třeba Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015). Příjemně nekonvenční a osvěžující. ()

pend

Fantasy snímek od Disneyho, atmosféra je místy hodně ponurá, obsahuje i pár docela nechutných scén, tempo je poměrně pomalé, triky jsou (i na dnešní dobu) docela působivé. ()

Narciska

Kabát ošuntělý a zaprášený, tohle mi připomíná tenhle film, a pod kabátem sice bijící srdce, ale jinak nic, patos místo napětí, takže dvacet minut před koncem končím tohle podívání a je mi jedno, jak to dopadne, můžu za to já, nebo čas, nebo je to prostě jen nezajímavý film? ()

tragos

Poprvé jsem Drakobijce viděl jako relativně malý, někdy v dobách, kdy jsem se s Bilbem Pytlíkem vydával na cestu tam a zase zpátky. Jinými slovy, byl jsem jím naprosto unesen :-) Zlý drak, princezna, mladý nezkušený učeň, moudrý mistr. Zní to klišovitě? Zní, ale je to pekelně dobře a strašidelně natočené! Podruhé jsem Drakobijce viděl o pár let později, kdy už byl dojem znatelně slabší, i díky nárůstu konkurence. Přesto se na něj nedá zapomenout a vřele ho doporučuji všem milovníkům temnějších pohádkových fantasy. Peter MacNicol ve své první velké roli. Připomnělo: Temný krystal, Jestřábí žena, Legenda, Nekonečný příběh, O Janovi a podivuhodném příteli ()

Hapretor

Peter MacNicol byl divná držka už za mlada, vygradovalo to v seriálu Elly Mcbílová. Super atmosféra, prostředí a kostými. Jinak o ničem, hrozná nuda a blbost. ()

Ombak▼Penari

Jeden z praotců moderní filmové fantasy, dnes již značně zaprášený věkem. Není se ovšem moc co divit. Snímek není žádná bomba a co do propracovanosti a zábavnosti ho do kapsy strčí většina průkopnických fantasy legend 80. let - Excalibur a Souboj titánů ze stejného roku, stejně jako mladší Conan i Willow. Nikdo z hrdinů totiž za srdce nevezme a dobrodružná linka není extra rozvinutá a napěchovaná. Willow měl svého Vala Kilmera a Conan Arnieho, Souboj titánů dobrodružné i trikové orgie, Excalibur armádu blištivých zbrojí. Dragonsayer nemá nic z toho, jen odrbaného hrdinu a pár plochých postav okolo. Z podprůměru film mohlo tahat revoluční go motion pro animaci draka, ale záběrů s drakem je pohříchu málo na to, aby se k tomu dnes ještě někdo vracel - pro pořádného draka se dávno chodí do Dračího srdce. Mrknout na to někdy ve volné chvíli, doplnit si vzdělání z historie filmové fantasy a triků a tím to hasne... ()

kkarx

Moc pěkná pohádka, vizuálně krásně natočená. Velmi sympatické obsazení v hlavních rolích. MacNicol jako učedník čaroděje překvapivě výborný. Znal jsem ho akorát jako staršího ze seriálů a nedovedl si ho v podobné roli představit, ale překvapil. Na rok 1981 i super efekty. Nezastaraly, možná až na draka, který mohl být lepší a ani jeho animace při letu není úplně bez chyb. Režisér naneštěstí přidal zcela zbytečnou třídní (na bohaté a mocné se nevztahují stejná pravidla) a náboženskou kritiku (církev ovládá lid tím, že si přisvojuje zásluhy jiných), která filmu nic pozitivního nepřidává. ()

Porp

Mne pri tejto rozprávke nechýbalo vôbec nič. Triky 80-tých rokov vo fantasy absolútne žeriem. Drak bol dokonalý, atmosféra správne temná. Len to dievča prezlečené za chalana mi tam akosi nesedelo. Hneď som ju prekukol. Zo súčasných fantasy má s drakobijcom veľa spoločného Faunov Labyrint - Nič pre deti! ()

Torgal

Z pohľadu dnešných bijákov je to síce len trápna televízna inscenácia, ale má dušu. Začiatok je parádne atmosférický a hoci potom už s pribúdajúcimi minútami (a rozporuplnými trikmi) dojem o čosi klesá, stále sa jedná o podarený fantasy film, ktorých nie je nikdy dosť. Hlavný hrdina ma síce dosť iritoval (Peterovi MacNicolovi som tú postavu nedokázal uveriť), ale nekompromisnosť niektorých vecí (napr. osud princeznej) pôsobila v dnešných časoch absolútnej politickej korektnosti veľmi osviežujúco. Tento film teda v mojich očiach najviac zráža výprava a triky (ani nie tak bábkový drak v jaskyni, ale samý záver filmu prepchatý bluescreenami). 6+/10 ()

AMD.SW

Tuto tzv. pohádku mi pustil dědeček s babičkou, když jsem byla malá, a musím přiznat, že jsem z ní tehdy měla, jak se dnes říká, trauma. Zařadila bych film také do žánru horor, protože draci tam ty dívky skutečně požírají. Nejhorší zážitek jsem měla ze scény, kdy dračí mláďata ožírají mrtvolu děvčete. Takže rozhodně žádný film pro děti. Jinak masky, efekty, triky, všechno na tehdejší dobu opravdu na úrovni. Jen ty hlavní postavy byly nudné a divné. ()

GameboyNES

Mám rád praktický efekty a jen díky těm, tomu nenapálím odpad. Bo jinak je to nudná chujovina s mladým Renfíldem a mužatkou. Na chvilku se nám tu mihne i Palpatín :) ()

DonFrolimo

Jedna z nejkrásnějších fantasy. Nádherná kamera (a ještě hezčí Skotsko), prima hudba a pro mě úžasná Caitlin Clarke. Možná víc pohádka, ale o to lepší. ()

Scaevola

Film nedokáže uniknout době svého vzniku, ale to, co si vytyčil za cíl, plní velkolepě, s potřebnou emocionální hloubkou, a zároveň se sympatickým nadhledem. Několikanásobný souboj s drakem neztrácí své kouzlo ani po letech a (spoiler) dodnes mám v hlavě scénu, v níž dráčata okusují princeznu se sebevražednými sklony. Kolik nočních můr mi to kdysi přineslo, bych nespočítal! ()

Sunwheel

Mix temnej fantasy s rozprávkou, ktorá určite nie je vhodná pre najmenšie deti. Príbeh je miestami rozťahaný a je v ňom veľa hluchých miest. Postavy sú v podstate všetky nesympatické a ťažko si nájdete niekoho, na koho sa na plátne tešíte. Ten záver mi prišiel úplne nasilu pozliepaný. Na dobu vzniku celkom slušné efekty a exteriéry potešia oči. P.S.: nechápem ako mohol byť nominovaný takto obyčajný soundtrack na Oscara a budúci rok za vrcholné Poledourisovo dielo sa neušla na udeľovaní ani zmienka. ()

zekon

Ano ano, drak co papá princezny, tak jak to známe z pohádek a tak jak to má být. Napětí, souboj s drakem, pohádková mňamka. ()

Alboin

Sofistikovanejší príbeh z prostredia D&D. Nemám tomuto filmu čo vytknúť, ja som sa bavil. Skvele spracované prostredie, triky aj príbeh. ()