Populární píseň Irvinga Berlina "Bílé Vánoce" zazněla v podání Binga Crosbyho poprvé ve filmovém muzikálu Holiday Inn (1942) a získala Oscara. Už od té doby se datují pokusy o vytvoření stejnojmenného muzikálu, jež byl ovšem realizován až o dvanáct let později. Jeho zápletka je velmi jednoduchá a byla částečně opsána právě z Holiday Inn. Dvojice úspěšných kabaretních umělců se rozhodne pomoci bývalému veliteli z válečných let a rozhodne se v jeho rekreační chatě ve Vermontu uspořádat benefiční koncert. Při té příležitosti se dvoří sesterské dvojici přitažlivých zpěvaček. Společnost Paramount nešetřila náklady a film vyrobila jako svou první produkci v novém širokoúhlém systému VistaVision. Její péče se vyplatila, neboť film se stal divácky nejúspěšnějším titulem roku a postupem let také neodmyslitelnou součástí vánočního televizního vysílání. Partnerem Binga Crosbyho měl původně být Fred Astaire. Ten ovšem v té době zvažoval ukončení kariéry, a tak byl místo něho obsazen Donald O’Connor (známý především ze Zpívání v dešti), jehož však neuvolnilo jeho domovské studio Universal. Roli nakonec dostal zpěvák a tanečník Danny Kaye (jenž zaujal např. v hudebním přepracování Gogolova Revizora). V rolích partnerek obou hrdinů se objevují známá zpěvačka Rosemary Clooneyová (teta herecké hvězdy George Clooneyho) a vynikající tanečnice Vera-Ellen, jež byla filmovou partnerkou obou hollywoodských legend Freda Astaira i Genea Kellyho. Film natočil režisérský veterán maďarského původu Michael Curtiz (Oscar za Casablancu). (Česká televize)

andrii

Vane, ční. Kolem, v nás. Na práh domovů tiše usedá. Věrný, vzácný host. Vánoční čas. Aby svým libým kouzlem obdaroval. Prostřel společný stůl srdcím, inspirativním myšlenkám. Tanečkům mezi cypřiši a cesmínami, s obláčky, ze kterých ne a ne spadnout vločka. ()

filmmovier

Takový ten typický rozjuchaný muzikál 50. a 60. let, který má skvělé až nádherné songy, kouzelnou výpravu, skvělé herce (což tady platí bezesporu) a nikterak složitý děj, který diváka nabije optimismem. Já se u toho příjemně usmíval snad celou dobu. Vánoce tam nejsou nijak podstatné, ten film by se mohl odehrávat opravdu kdykoliv a kdekoliv jindy, ale o tom to fakt není. Tady jde o hudební čísla, sympatické písničky a o vztahy ústředních postav. Díky písničkám to pak celé příjemně pádí vstříc konci a je naprosto pochopitelné, proč je tenhle film totální klasika. Mezi mé srdcovky se sice nezařadí, ale rád se na něj zase někdy podívám. Pohodovka. 70 %. ()

Kacounek

Příjemný vánoční zážitek z klasického tance a zpěvu by tu byl,přesto mě název filmu překvapil. Krom závěrené slavné písně jsem na tomto muzikálu příliš vánočního nenašla. Jinak hlavní tanečnici mohli dát trošku najíst, bála jsem se, že se pod těma nožičkama prolomí. ()

Han22

No jak tohle mám hodnotit? White Christmas je 100% americký kýč se vším všudy. Dvojice žertovně se hádajících muzikantů, kteří se rozhodnou zachránit hotýlek svému generálovi, dvě lásky, spousta tanečních a pěveckých vystoupení, sentiment, kýč a patos přetékající přes kraj poháru a samozřejmě písnička White Christmas na začátku i na konci. Je to stejně naivní jako naše prvorepublikové veselohry nebo muzikály s Astairem z 30. let, ale chybí tomu šmrnc a vtip výše zmiňovaných. Možná kdybych měl tu pravou náladu bylo by to za víc, ale takhle jen 3*. ()

Bohemák

Třicet let se mi tenhle kousek vyhýbal. A docela dobře bych bez něj žil i dál, ale jednou se tenhle naprosto průhledný příběh o lásce a pomoci bližnímu dá velmi dobře skouknout. Hodnocení zdvihají zčásti pěvěcká, především ale taneční čísla (zvláště zaujme pohledná Vera-Ellen). ()

Alf

kdybych mohl, dám půlku navíc, pár vtipných okamžiků, pár působivých tanečních scén, ale (santa)klausovské finále snad až příliš kýčovité... ()

arcticsky

Obsahově jednoduchý a kýčovitý muzikál......JENŽE! Ti amíci to prostě umí - forma je naprosto úžasná. Taneční scény jsou zde nádherné. A nebýt otřesného závěru se santaklausovskými papachami, možná bych uvažoval i o nejvyšším hodnocení. ()

ellegrey

White Christimas je americký snímek, jenž je od začátku až do konce plný onoho známého amerického klišé, ale i přesto dokáže svého diváka potěšit a ve správný čas naladit do příjemné vánoční atmosféry. ()

lakart

Tento film postrádá všechno, co dobrý a kvalitní film má mít. První hodina filmu se ještě odehrávala celkem svižně za doprovodu dobrých hudebních a tanečních čísel, ale druhá polovina byla doslova utrpení, neboť se celý film zastavil a čekal na závěčerné titulky. Hlavní problém: CHYBÍ TOMU DĚJ. tento nedostatek nedohoní dobrá hudební čísla, celkem slušně napsané dialogy ani dobří herci. Pro mě 40% ()

Rattlehead

Není to špatné, taneční čísla výborná, je to takové přeslazené a hloupoučké, takové americké... Ovšem některé muzikály z třicátých let jsou zajímavější, takže slabší čtyři hvězdičky. ()

tavvva

Dá-li se to takto shrnout, tak je to nádherný film o ničem :) Pokud tedy máte náladu na řetěz varietních tanců se zpěvem, hudbou a výběrem třpytivých kostýmů, je to film pro vás :) ()

ostravak30

Tak už alespoň vím odkud pochází nádherná vánoční píseň od Karla Gotta. Pak mě ještě zaujala pozoruhodná a vtipná taneční čísla. Nakonec film má i své poselství, ale přiznávám se, že žádné další melodie už mi tak přitažlivé nepřišly. Nelze ani říct, že by se film natáčel v nějakých úžasných exteriérech či snad obsahoval nějaké již nepoužité závratné vánoční poselství. Určitě je škoda, že je film tak dlouhý a obsahuje hodně dialogů a tvorbou vztahů se místy stává trochu nezáživnějším. ()

meda2016

Tohle - jsem viděl poprvé až teď v r.2022. Žádná škoda. Americké muzikály jsou příběhově  mělké. Muzika přesahuje um scenáristů a textařů. Způsob snímání poplatný době vzniku - ateliéry. Vera-Ellen je velmi energická tanečnice.  Amerika té doby se na pořádná díla teprve připravuje. ()

PTuranyi

Naivný sladučký príbeh popretkávaný rovnako naivnými piesňami prefláknutého charakteru zabalený do pozlátka brodwayského muzikálu. Produkcia je perfektná až dokonalá, vystúpenia vypilované do detailov, hereckí predstavitelia sympatickí, muži šarmantní, ženy zvodné, herecké výkony presvedčivé, ale to na viac ako 65% nestačí. ()

sbinda

Muzikál s cukrkandlovým příběhem o vysloužilých vojácích-umělcích, kteří vzdávají hold svému generálovi ve výslužbě grandiózním představením - show se všemi hvězdami z Broadwaye... řekněte, to musí Amerika milovat. Doporučuji spíše starší generaci, ti mladší ať raději přepnou na JAG. Zcela mimo můj vkus, ale nehaním, českou klasiku Američan zřejmě také neocení. ()