Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

d-fens

páčil sa mi Herzogov, síce subjektívny, ale komentár, ktorý bol vlastne iba dokonalou psychoanalýzou rozorvaného človeka, ktorý obklopený celou tou divočinou vôbec nepôsobí ako nejaký zanietený ekologický ochranca, ale skôr ako postmoderná "metrosexuálna" figúrka vrhnutá do niečoho, na čo sa snaží použiť svoje "všeobjímajúce", "všemilujúce" náhľady na svet, z čoho ho až brutálnym spôsobom snáď vyviedol jeden obyčajný medveď so strohým označením "č. 141".... a vlastne ani som si nie istý, či aj v posledných okamžikoch života Timothymu vôbec napadlo, ako pokrivene (cinicky povedané cez okuliare, ktoré mu nasadila civilizácia ľudí, ktorú tak neznášal) hľadel na svet, divočinu, prírodu a ich ani v najmenšom nie milosrdné zákonitosti.... napriek tomu ani Herzog neskĺzol do roviny kritiky alebo výsmechu z nejakého blázna, ale s pokorou uznal že nie je hoden súdiť takého človeka (skôr s ním polemizoval), ktorý po sebe zanechá množstvo nádherného filmového materiálu, ktorý dokáže prežiť medzi divokými stvoreniami 14 letných období, priblížiť sa im ako nik pred ním, v podstate sa včleniť do ich "svorky" a najmä, ktorý sa snaží nájsť sám seba aj za cenu najväčšej obete.... áno, Treadwell (iba pseudonym, ktorý si dal počas snahy uchytiť sa v Hollywoode) mal určite rozorvanú, nejasnú identitu.... ani on sám snáď nevedel akú.... ALE, bez neho by Herzog nemohol zostrihať tento strhujúci film o životnom príbehu "obyčajného človeka".... a to je myslím podstata..... Treadwell bol blázon, ale nesúďme ho .... skôr premýšlajme, akými bláznami sme my :-/ ....a vlastne, napadla ma tiež taká bláznivá myšlienka.... je dôstojnejšie umrieť s rezignovaným pohľadom upretým na biely plafón niekde na 12. poschodí nemocnice mimo záujmu lekárov, sestier, a častokrát aj rodiny, alebo byť roztrhaný niekde uprostred majestátnej divočiny? podľa mňa až taká jednoznačná odpoveď na toto neexistuje :) každopádne oba prípady vo mne naháňajú úplne rovnakú hrôzu až des....... a P.S.: páčilo sa mi to určite viac ako "Into the Wild"... menej romantizmu (Herzog), viac psychoanalýzy, zaujímavejšia-ešte uletenejšia ústredná postava, viac polemiky, spochybňovanie motívov konania Timothyho..... toto všetko Penn-ovi pretieklo medzi jeho režisérskymi prstami ... Penn vsadil všetko na príbeh, Herzog na človeka (imho) ()

Joe321

Treadwell, který svého času vyvolávala v Americe hodně diskuzí. Já si o něm pamatuju jen nějakou zmínku z novin. Určitě to myslel dobře, ze začátku tak nejspíš i konal, bohužel ve většině dokumentu je zachycen jako silně nemocný člověk. Slovo magor v mysli vyskakovalo až moc často. Dokument povedený. -"And what haunts me, is that in all the faces of all the bears that Treadwell ever filmed, I discover no kinship, no understanding, no mercy. I see only the overwhelming indifference of nature." ()

Martin741

Vyborny dokument Grizzly Man tentokrat z dielne Herzoga o jednom zvlastnom cloveku, ktory tuzil akokeby antropomorfizovat medvede grizzly. Paci sa mi, ze Herzog nerobi zavery, ale zvolil formu dokumentu tak, aby si zavery spravili samotni divaci. Podla mna Timothy Treadwell vedel do coho ide, nemal rozum a myslel si, ze svet divociny chape lepsie ako svet ludi aj s jeho nastrahami /alkohol...../. Nakoniec sa k medvedom grizzly priblizil natolko, ze ho jeden zozral. Nadherny a smutny dokument, nazor nech si spravi kazdy sam : 87 % ()

Wiikii

Vše o Timothym Treadwellovi je v tomto dokumentu velmi dobře pojato, leč pro lidi, kteří potřebují i kvalitní filmové zpracování to dobrá podívaná nebude, protože to vypadá jako amatérsky natočené. Ale o to v tomto snímku nejde, jde o člověka, který byl nevyrovnaný, silně emocionální a lidé mu nedokázali plně porozumět,,, rozuměl si jen on sám a v medvědech viděl spíše jen sám sebe, možná i proto je chtěl chránit, ale doopravdy tomu tak nebylo. .... HODNOCENÍ: 73% (4*) ()

Garson

Dobrodruh Timonthy Treadwell-Těžko ho neobdivovat i když se vědomě vystavoval nebezpečí a také na to dojel.Kromě kladného vztahu k medvědům měl i vypravěčský talent.Grizzly je majestátní tvor s obrovským zrychlením na souši i ve vodě takže dovede překvapit víc než Olga Hepnarová s náklaďákem.Už když jsem četl knihu Lovci mamutů byl v ní popsán jeskynní souboj medvěda s pravěkými lidmi a byl to dost krutý boj.Vždycky se mi líbí když někdo dělá něco originálního a Timonthy byl svým způsobem originální.Svůj pobyt mezi medvědy natočil a ještě převyprávěl dětem ve školách.Lišky,medvědi,krajina,všem podle chuti a proto je tento dokumentární film v mnoha věcech unikátní.Medvěd Grizzly chce žít nerušen,neobtěžován lidmi a když toho osudného dne sprovodí ze světa Timonthyho Treadwella a jeho přítelkyni Amie určitě to nebyl krátkodobý medvědův zkrat,ale spíš dlouhodobé Treadwellovo pokoušení štěstí i osudu.Podivín co měl radši zvířecí svět než říši lidí?Trochu ho i dovedu pochopit. ()

honajz2

Hodnotím to jako dokument a psychologický rozbor jednoho extrémně naivního mladíka, který je takovým tím strašně "velkým" ochráncem přírody žijícím v sebeklamu, že jsou všechna zvířata vlastně strašně hodná, nikdy by nikomu neublížily apod. kecy. Treadwell byl jeden z těch zelených bláznů s životní filozofií typu: "Lidi jsou odporná monstra, na nižší úrovni než bakterie, měli by vymřít, aby tu zvířátka měla svatý klid a Země pro ně byla harmonickým rájem, ve kterém si budou vzájemně pomáhat." Teď jsem to možná trochu přehnal, ale snad to překousnete. Jako chápu, že útěchu našel mezi medvědi, i když dle jeho videodeníků asi nebyl úplně ok, ale jeho filozofie a smýšlení je mi na míle vzdálená a jako člověk mi byl dost nesympatický. Dokument ho ale naštěstí zobrazuje nestranně. Celkový dojem (z dokumentu) mám dobrý, Herzog pro to má cit, je to skvěle sestříhané, akorát možná o něco delší, než mělo být. 4* ()

dezorz

dokument ci pseudodokumnet? vsetko je mozne. ak sme u andersonovho life aquatic vedeli, ze ide o srandu, pri grizzly manovy to nevieme a prave ta neistota, mozu taketo nieco vykumnicko srandisticke mysliet vazne? mozno mozu. ak teda anderson natocil film o vyzkumnikoch natacajucich uletene dokumnetarne filmy, tak grizzly man je taky dokumentarny film o posahanych vyzkumnikoch. skvely napad! ()

Jino

Ze začátku to bylo docela zajimavé a poutavé, ale pak přišel moment, kdy se kecy začali jen opakovat a opakovat. Treadwell se mě ze začátku jevil jako solidní chlápek. Postupem času dokumentu se jakoby změnil a začal jsem pochybovat o tom jestli je normální. Navíc mi díky podání a vyznění tohoto dokumentu nepřipadal jako nějaký velký odborník, spíš mi připadal dost nevyrovnaný a psychicky v nepořádku. Po celou tu dobu co s medvědama pobýval měl obrovské štěstí, že ho ten neslavný konec nepotkal dříve. Smůla je hlavně ta, že umřela jeho přítelkyně. Timothy překročil hranice soužití člověka s přírodou a zaplatil za to. No jo no, stokrát mu to vyšlo a po stoprvé ne. Rozesmálo mě to jak hovořil o turistech jakoby o nějakých závažných problémech, přitom to byl právě on který nedodržel pravidla a vydal se tak napospas smrti - pár hodin před osudným momentem hovoří o tom co je nebezpečné a co udělal špatně, ale on "pan vyjímečný" to přežije.... slabých 50% ()

xjane

Působivý dokument o jednom velkém milovníkovi medvědů, který na svou posedlost a určitou zaslepenost doplatil životem. 80% ()

Rodriguez

Nebýt 100 minutové délky, kdy od poloviny filmo-dokumentu sem se začínal nudit, přihodil bych hvězdu. Takhle slušivých 50% ()

lakikaki

Grizzly Man je v podstate životopisným dokumentom. Životopisným dokumentom o zaujímavom človeku, Timothym Treadwellovi, ktorý svoj život zasvätil medveďom, ktorými sa časom stal posadnutý (dotýkať sa medvedieho trusu len preto, že ešte nedávno bol súčasťou medveďa - to už je buď bláznovstvo alebo posadnutosť). A táto posadnutosť sa mu nakoniec stala aj osudnou. Werner Herzog z Treadwellovho natočeného materiálu, z výpovedí Treadwellových známych a svojho vlastného komentára vytvoril dokument, z ktorého chcel zrejme urobiť celovečerný film, ale práve jeho dĺžka nakoniec spôsobila, že mi Grizzly Man pripadal nudný a po čase veľmi jednotvárny. Škoda. Taká zaujímavá osobnosť ako Treadwell by si zaslúžila lepšiu biografiu... ()

Vignette

Přiznejme si, že Timothy Tredwell byl tak trochu blázen. Ale, bez ohledu na to, jaký byl (a že mě to jeho věčné "I love you, little fox." a "Thank you, that I can be your friend, Mr. Chockolate." už docela štvalo), měl právo vybrat si život, jaký se mu líbil a jaký také potom plných třináct let žil. Timothy opravdu nemusel zemřít v roce 2003 ve spárech medvěda- ale třeba už v roce 1990 kvůli nadměrnému pití alkoholu... skoro bych řekla, že udělal dobře a že na té mano_negrově "euthanasii medvědem" vážně něco bude :-) ()

Wormboy

Tento film nie je ani tak dokumentom, ako skor Herzogovym nahladom do zivota jednej bytosti, ktora by chcela byt ineho druhu ako sa narodila. Treadwell bol urcite odvazny, ale z mojho pohladu islo skor o cloveka, ktory sa nedokazal normalne socializovat a preto sa snazil najst utocisko niekde uplne inde, co sa mu napokon aj vypomstilo. A ako uz bolo niekolkokrat spomenute, nebyt sposobu jeho smrti, tak by sme zrejme o ziadnom Timothy Treadwellovi nepoculi. Ale ta liska bola super.3,5/5* ()

PavelVanekArt

Sestřih klipů, kde se honí nad medvědy a ve finále to stojí dva životy. Asi bych se nebál říct, že jeden si o to i vyloženě říkal a dostal maximum od brum brum co mohl. Příběh Timothyho už nějakou tu dobu znám a je to vážně nepříjemný čtení s trochou empatie k jeho čajce. Nikdo nechce být rozervanej medvědem. Tim asi chtěl, tak to měl, win win. Story je za 5*, tenhle dokument jen za 3* a.k.a 55% ()

tom88

Parádny dokument o čistom psychopatovi, ktorích by ale malo byť na našej planéte oveľa oveľa viac, pretože sa z celého srdca stará o to čo ho najviac baví a fascinuje, teda o medvede. Jeho zábery sú fascinujúce, takto hazardovať so životom sa len tak nevidí aj keď je pravda, že sa mu to nakoniec až tak nevyplatilo ( nech mu je zem ľahká ). Mínusom bolo kopec nudných kecov okolo témy, alebo okolo Timothyho životopisu a jeho osobného života, ktorý až tak moc zase nezaujal. Mal by som dať 4*, ale budem kritickejší. 70% ()

Decker

Dosti nejednoznacne, ale velmi zajimave dilko, ktere zachycuje mozna vysinuteho, mozna jen smireneho a vyrovnaneho cloveka, jak nataci a "zije" spolu s medvedy v jakemsi souladu. To ze se mu darilo zit 13 let v bezprostredni blizkosti je naprosto ohromujici. Jeho smrt vsak timto zpusobem prace, byla zrejme nevyhnutelna, ale myslim si ze on si to sam nejspis tak i pral. ()

eye candy

Otázkou je, jestli lze vlastně natočit nezajímavý dokument o někom tak zajímavém, zvlášť vezmeme-li v úvahu obsáhlost materiálu natočeného samotným Timothym, který měl režisér k dispozici a který v podstatě mluví sám za sebe. Nicméně už jenom to, že Herzog tento příběh vyhrabal pro širší veřejnost a perfektně a především velmi citlivě zkomponoval dohromady si zaslouží uznání. Také přidal některé zajímavé postřehy z pohledu filmového tvůrce ale i člověka. Samotného Timothy Treadwella měla asi většina méně empatických lidí za naprostého blázna a ten méně ignorantský zbytek ho pouze nechápal, čemuž se nelze divit. Přece jenom člověk, který na jednu stranu působí jako infantilní, náladový ace ventura, co má orgasmus z toho, že se může dotknout ještě teplé medvědí pokládky a přitom je po mentální i fyzické stránce neuvěřitelně odolným a vytrvalým jedincem, co vydrží třináct letních období na Aliašce uprostřed grizzlýho teritoria beze zbraně a nenasere si do kalhot, to si určitě obdiv a respekt zaslouží. Osobně jsem nesmírně rád, že jsem tento dokument viděl, i když mi po skončení nebylo úplně nejlíp (možná to byla jen kocovina). Celkem zajímavý článek naleznete zde http://www.katmaibears.com/timothytreadwell.htm ()

trojtmberk

Regulérní blázen, kterej jezdil otravovat mědědy v domění, že je chrání, tak dlouho, až to i medvědy přestalo bavit. ()

Sfinkter

Film není o bláznovi, který odjakživa miloval medvědy, ale o ztracené existenci, která hledala smysl života. A našla ho u medvědů a přírody. A vnitřní odhodlání dát svému životu řád bylo tak silné, že byl tento muž ochotný za své přesvědčení zemřít. Ti, kdož ho označují za blázna, by se měli poučit z jeho odvahy. ()