Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiální text distributora)

cheyene

Pozoruhodný dokument o neméně pozoruhodném člověku, Timothy Treadwellovi, naivním bláznovi, který měl určitý sen a ten si žil, avšak jeho sen se mu nakonec stal osudným. Myslím, že nejlépe to vystihl jeden z účinkujících, když řekl, že Timothy překročil hranici. Je to tak. Na jednu stranu žil krásným dobrodružným životem v přírodě, spjat se zvířaty a divočinou, ovšem na druhou stranu se stále pohyboval v nebezpečné zóně, na hranici života a smrti. Grizzly Man obsahuje úžasné záběry nejen přírody, ale i zvířat, či samotného hlavního hrdiny, který působil jednak jako naprostý pošuk, avšak z jiného úhlu pohledu jako fascinující člověk. Je pravděpodobně dobře, že audionahrávka z osudného dne, nebyla zveřejněna, protože, jak už to někdo napsal, z popisu toho, co se tam odehrálo, a jak těla po útoku vypadala, muselo jít o něco nepředstavitelně strašného. Závěrečná píseň jen podtrhuje výsledný dojem. Nevím, zda je mi osud Timothyho spíš lhostejný nebo je mi ho líto, avšak stopu zanechal daleko větší než medvědí už proto, že spolu s ním zahynula a 6 minut umírala i jeho přítelkyně Amie. ()

Jamal

Opravdu krásný příběh, který mě zaujal úplně vším, jen škoda, že ta audionahrávka toho jak je ten starý grizzly přepadl, bylo by to děsivější a tak, ale jinak opravdu bomba. ()

Kass

Chvílemi je tenhle dokument obrovsky poutavý... předně v momentech kdy nás Timothy svou ruční kamerou přivádí na dosah své vášně... jsme doslova na dotek majestátním medvědům. Nebo když je nám taktně podáván jeho tragický konec. Bohužel (možná jen pro mne?) tenhle dokument není přímo o medvědech, ale hlavně o Timothym samotném... a i když jsou leckteré výpovědi jeho známých o něm zajímavé, povětšinou mi přišly hodně nudné. A Timothy v přírodě také zrovna filmařským umem neoplýval... čekal jsem, že se od něj o těch obdivuhodných a divokých zvířatech všude kolem alespoň něco málo zajímavého dozvím. Místo toho se mi z jeho úst dostalo jen "I love you, I love you" směrem k medvědům či přítulným liškám. Občas mi přišel jako afektovaný M. Jackson mezi čtyřletými dětmi. Nic to ovšem nemění na tom, že ty dva kroky od medvědů působily pokaždé hypnoticky... ()

lamps

Kdo jiný by měl pátrat v mysli člověka, který hledá smysl své existence v odlehlé přírodě a pro většinu společnosti představuje nepochopitelného blázna, nežli režisér, jenž věnoval svá nejslavnější díla právě zkoumání náročných osobností, hraných ještě náročnějším hercem, v podmínkách vzdálených civilizovanému světu. Herzog si drží od zkoumaného objektu interpretační odstup a nechává na divákovi, jak na Treadwella a jeho v podstatě předurčený osud bude nahlížet. Najde se bohužel pár emocionálně manipulativních scén, ale jinak je Grizzly Man nesmírně oslovujícím dokumentárním okénkem na člověka, který zkrátka chtěl žít jinak - a tahle odlišnost, pro někoho obdivuhodná a pro mnohé šílená, je dostatečně zajímavou záminkou i východiskem, aby se divák do Herzogova vyprávění a Treadwellových nahrávek dostatečně ponořil a byl ochoten jim naslouchat. Byl to blázen? Pro mě jo, ale i tak mi tenhle snímek dokázal jeho životní názor hodnotně přiblížit. 85% ()

Rosomak

Zajímavý filmový dokument, který je paradoxně nejslabší ve chvílích, kdy o Timothym vypráví jeho nejbližší. Mimo těchto sentimentálních momentů je film velmi osobitým pohledem na ego jednoho muže, který si nedokázal připustit, že je "jen" člověk... ()

Aky

Nějak to ke mně neproniklo, rozhodně ne tak, jak autoři zamýšleli. Timothy Treadwell mi k srdci nepřirostl, připadal mi spíše jako blázen než obdivu hodný nadšenec. ()

Ruut

Ten kdo bude od tohoto filmu čekat zajímavý dokument o medvědech bude zklamaný. Ten kdo bude čekat vykreslený portrét Timothyho Treadwella bude také zklamaný. Tak proč na to koukat? Protože to je typický film Wernera Herzoga. Herzog nikdy nestavěl své filmy na silném příběhu nebo na skvělých hercích. Vyjímkou je samozřejmě jeho dvorní herec Klaus Kinsky. Také se nikdy nesnažil šokovat nějakým silným tématem. Ne. Herzog ukazuje ve svých filmech sny o přírodě a o lidech. Nesnaží se diváka vtáhnout do děje. Chce aby si užíval jakoby zpovzdálí to co se děje na plátně. A to je případem i Grizzly Man. Proto koukněte na Grizzly Man a užijte si podivína Tima Treadwella a prohlídněte si trochu jeho svět. Svět možná blázna, možná svět jen někoho kdo nechtěl žít konzumním životém, ale určitě svět zajímavý. ()

Aidan

Dokument zaujme především jako osobní výpověď, či spíše konfrontace dvou osobních výpovědí na téma vztahu člověka k přírodě. Jeden pohled představuje Timothy Treadwell - muž, o kterém je tento snímek vyprávěn. Tento podivný Američan najde po několika životních ztroskotáních své poslání na Aljašce mezi medvědy grizzly. Žije v jejich bezprostřední blízkosti, povídá si s nimi a chová se k nim jako k lidem (přičemž skutečnými lidmi uprostřed civilizace opovrhuje). Obraz přírody v jeho hlavě je plný opravdovosti, lásky a něhy. A pak je milý Timothy jednoho dne roztrhán medvědem na kusy. To je výchozí bod pro režiséra Herzoga, který za použítí materiálů natočených samotným Treadwellem, vypráví jeho příběh a nezdráhá se přitom sdělit, v čem podle něj hrdina jeho snímku udělal chybu. Herzog vidí v očích medvěda jen netečnost a chlad; příroda je pro něj absurdní a krutá - můžeme ji obdivovat, ale ne se s ní přátelit. Divákovi jsou tak představeny dvě kontrastní intepretace a je jen na něm, aby si udělal názor. Co mě však na tomhle tomhle přemýšlivém filmu rušilo, byly mnohé z výpovědí lidí, kteří Timothyho znali. Byly často tak afektované, tak směšné, tak daleko za hranicí kýče, že jsem se - provinile a proti své vůli - musel těm lidem smát. Postavy byly skutečné, představovaly jen samy sebe, a přesto jsem jim jejich role nevěřil. Tyhle jedovaté pocity mi dokázaly film do jisté míry otrávit. ()

Goldbeater

Werner Herzog nabízí akademicky věcný a přesto chápavě citlivý pohled na osudy člověka žijícího v extrémních podmínkách a vědomě balancujícího na hraně propasti. Jeho složitou osobnost by bylo zcestné zařadit do jakékoliv škatulky, nicméně nemusíte se nutně ztotožňovat s jeho názory či k němu cítit sympatie, přesto vám jeho příběh (poutavě vyprávěný Herzogem) zákonitě musí přijít fascinující. A třeba už jen proto, že Timothy Treadwell v sobě měl i coby zcela amatérský dokumentarista velmi silného filmařského ducha, díky jehož neuvěřitelným záběrům tenhle snímek mohl v prvé řadě vůbec vzniknout. Nečekaně emotivní podívaná. ()

Webb

Neuvěřitelně nudný dokument z tolika vyplněnými scénami a žvásty našeho sežraného hrdiny, že by to bylo rovnou na odstřel. Čím déle byl "idiot" Timothy v přírodě, tím více začínal vidět svět černobíle (viz scéna plná nadávání na ochránce parku). Jediným záchraným lanem od potopení tohoto dokumentu byli občasné pěkné záběry medvědů či lišek v Aljašském prostředí, které mi nedovolují tento dokument úplně zatratit. ()

Fingon

70% Dokument o blonďatém pošukovi, který dojel na svou lásku k medvědům. Dle mého neskromného názoru tenhle člověk nebyl zdaleka tak charismatický jako Lovec krokodýlů Steve Irwin, se kterým sdílí podobný způsob odchodu ze světa. No, já mám taky rád medvědy, musím uznat, že se mu povedly vážně hezké záběry, a to nejen medvědů grizzly, ale i lišek. ()

Tomco

Je to vôbec možné takéto niečo? Pysky celý film na podlahe a chlapíka hodnotím sám pre seba: k.kot! Posral som sa skoro za neho.. ()

Slarque

Je to pozoruhodný dokument s pár krásnými přírodovědnými záběry, ale předem upozorňuji, že je to v první řadě dokument o jednom člověku, ne o medvědech. Werner Herzog to s citem poskládal, takže nakonec ani nevadí, že hlavním hrdinou je umanutý magor, který dopadl, jak zřejmě jednou musel, ale bohužel v tom zrovna nebyl sám. Ano, připadalo mi to sice spíš jako materiál pro psychiatry, ale musím uznat, že mě Timothy Treadwell chvílemi vyloženě fascinoval. :-/ ()

klerik

"Narobil viac škody ako úžitku" Uff. Dokument, ktorý ma rovanký problém ako hraný ÚTEK DO DIVOČINY - hlavný hrdina pôsobí tak trochu "americky primitívne". Ťažko sa nenudiť, keď počúvate detinskosťou presiaknuté múdrosti od dosplého chlapa. Film funguje hlavne ako psychologický profil nevyrovnaného človeka. Čo sa týka "kultového" režiséra, dosť som nepochopil o čo mu ide. Hlas, ktorý sprevádza filmom vyjadruje svoj názor na hrdinu? Tvrdia tu, že majú ohromné množstvo materiálu, no dlho a pre príbeh zbytočne rozprávajú Treadwellovi známi. Nehovoriac o tom, že hlavný hrdina svoj materiál točil akoby pre reality show... Imho aká ochrana zvierat? Aká odbornosť? (jedna informácia o tom, že robil prednášky pre deti). A šialený koroner to len zaklincoval. Ak sa vám to podarí, skúste si pozrieť úžasný dokument SÓLO o chlapíkovi, ktorí sa rozhodol preplávať na kajaku z Austrálie na Nový Zéland - hneď pochopíte, že aj tie moje tri hviezdy sú možno priveľa... ()

Chrustyn

Velice povedený dokument o muži, který za svou lásku k medvědům zaplatil vlastním životem. Ale podobně jako Steve Irwin si o to tak trochu koledoval. ()

Marze

Tenhle típek byl hezkej psychouš. Byl jsem rád, že mi mezi ním dělí sklo notebooku a zároveň jsem se hodně bavil včetně výstupů jeho podivných milenek. Paradoxně ho zabila ta jeho oblíbená medvědí zvířata. Z dokumentu plyne, že medvědi nemají žádnou laskavost, žádné porozumění ani smilování. Jsou jen výtvorem divoké a nezkrocené přírody. ()

packa

Při sledování tohoto snímku jsem si teprve uvědomil pravdivost rčení "tak dlouho se chodí se džbánkem...". ()

anais

Timothy Treadwell mi na první pohled k srdci příliš nepřirostl - tváří v tvář medvědům se choval jako k plyšovým hračkám. Chvíli se sice zdá, jako by si podstupované nebezpečí uvědomoval, ale občas je zřetelná i jeho šílená představa, že se svým chováním stal pro medvědy takřka rovnoceným přítelem. Jenže skrz Herzogovo přetlumočení jeho odkazu, jako by se objevovaly skryté významy. Herzog pojal film velmi osobně a poukazuje na nenápadné filmařské kvality Treadwellova materiálu. V jeho podání působí Treadwell jakon dítě, které se ze strachu před světem ukrývá za matčinou sukní. Jenže touto sukní byly medvědí tlapy. Troufám si tvrdit, že hlavně díky režisérovi stojí film za shlédnutí. V Treadwellovi a jeho umanutému cíly jako by se odrážel Kinského dobyvatel Aguirre ze staršího Herzogova snímku... ()