Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Hrabka

Pozor spoilery: Po trochu naivním úvodu a zapracování diváka do děje, se 6 ústředních postav dostává na svoji dobrodružnou výpravu do jeskyní Apalačského pohoří. Byl to nápad jedné z nich, která ovšem ostatním namluvila, že jdou do probádané oblasti. Nakonec ale vyjde najevo, že se ocitají v neznámém bloku jeskyní, kde ještě nikdo nikdy nebyl (nebo alespoň běhom posledních mnoha let). S prvím vstupem děje do jeskyního komplexu začne napětí skvěle stoupat a divák si připadá jako by tam byl s nimi. Mně osobně nejvíce "vadí" plížení klikatými a úzkými tunely. Při pomyšlení, že bych byl v jejich pozici, mi naskakuje pořádná klaustrofobická husí kůže. Po úseků různého lezení, šplhání a plížení se dostávají na scénu také "domorodci" jeskyní. Počáteční útoky vetřelců na vystrašené dívky jsou vedeny velmi zajímavě a napínavě, ale postupně se z toho vyklube jen krvavá řež, ve které není nouze o potoky krve a rozsekaná těla. Úplný konec je zase poměrně solidně vymyšlen a nechává diváka, aby si vlastní fantazií dokreslil příběh dále. Film má celkově velice solidní hororovost a o lekačky není nouze. Škoda té čvrté pětiny filmu, která mě příliš nenadchla. Ale jinak je to pecka daného žánru. 75% ()

balone

Jediná zajímavá scéna byla hned na začátku ta autonehoda, pak mi to přišlo děsně blbé, ale zase musim dobře ohodnotit konec. ()

juta

Podraz oplácet takto? A co ten konec? Lekačky se daly prokouknout, na kterých místech budou a také že tam byly. Hérečky nevyčnívají, stejně tak dialogy, alespoň že zrůdičky vylezly z hnízda, jinak by to byla velká nuda. Horší průměr z mého pohledu. ()

TedGeorge

Mistrovské dílo. Dost možná nejlepší horor, co sem kdy viděl. A to už něco nakoukáno mám. Marshall tohle už nemůže překonat. Moje top 25. ()

ajuska

Začátek slibný, pak to však hodně degradovalo. Tomuhle filmu by podle mě hodně slušelo, kdyby víc čerpal z klaustrofobického prostředí a uváděl tak postavy spíše do psychického tlaku, vyhrotil konflikty mezi nimi a hlavně otevřeně neukazoval původce podivných zvuků než takhle laciná lekačková bitka s jeskynními obludkami. ()

Shakers

Opísal by som to asi tak že - strach s neznámeho.Celkom slušný vy-atmosférovaný horor kde je tma ako v prd*li a slovo horor tam kde ma byť. 80% - 4* ()

lamps

Neprozkoumané jeskynní prostředí funguje co do atmosféry a hororových serepetiček na jedničku a některé vrcholné pasáže, například přelézání přes propast, první krátké záběry na monstra nebo scéna z doupěte, jsou skutečně nepříjemné a děsivé. Ženské jsou navíc fajn a záporáci se neskutečně vydařili, od odporného zevnějšku až po velmi efektní a působivé quick-motion, které pozvedá těch několik lekaček až do áčkové hororové ligy. Bohužel, jak film skvěle funguje v procesu navozování atmosféry strachu a nahání husí kůži prvotními náznaky číhající hrůzy, tak ryze akční kolej, na kterou přejede v závěrečné třetině, vyznívá náhle velice tuctově a navzdory drtivému spádu a slušné náloži brutality už nemá jen trochu otrlejšího diváka čím překvapit. Několik nápaditých odkazů na slavné předchůdce, vymazlenou klaustrofobní formu a věrohodné chování hrdinek, které jejich vůle po přežití z minuty na minutu obrací ve smyslů zbavená a pomstychtivá stvoření, však oceňuji natolik, že zůstávám u kladného hodnocení, byť je to hodně, hodně těsné... 70% ()

JohnnyD

Počiatočnú klaustrofobickú atmosféru neskôr bohužiaľ vystriedala akčná hororová zbesilosť, no film si udržal dostatočnú úroveň zábavy v podstate do konca. Osobitne oceňujem skvelé gore ("oprava" zlomenej kosti nemá chybu) a masky (masky, žiadne efekty!). Krásne jednoduchá zápletka rozpracovaná do zábavného popcornového hororu - ako v zlatých osemdesiatych rokoch. ()

Paldini

Další do sbírky velice kvalitních malých evropských hororů. Režisér využívá beze zbytku nedostatek světla, které je v jeskyni, aby navodil ještě stísněnější klaustrofobickou atmosféru. V některých chvílích divák vidí jen záblesky čelovek, jindy perfektně nasnímané prostory jeskyně osvětlené pochodní nebo světlicí. Lekačky v téhle tmě a záblescích světla fungují infarktózně. Škoda, že se horor ke konci změní v krutou akční řežbu, ale to se dá i omluvit. Co se však už omluvit nedá, je závěrečná pointa, která dost film v mých očích snižuje podobně jako u skvělého Dead End, a také proto nedávám plný počet *. ()

Boogeyman

Sem tam nějakej Spoiler: Já nevím, ale partička ženskejch, který dobrovolně prolejzaj úzkejma průduchama v hlubokých temných jeskyních, si snad ani nezaslouží nic jinýho než aby je zmasakrovaly nějaký nestvůry, aspoň mají ten vyhledávanej adrenalin! Taky si myslím, že tváří v tvář neznámým příšerám nebudu sekat svou kámošku cepínem do nohy, protože jsem právě zjistila že mi chrápala s manželem. Ale nebudu se v tom pitvat, nad chováním hrdinek se vznáší temný stín nejhorší osobní tragédie jedné z nich, což na racionální jednání působí jako láhev whiskey na indiána. Až na ten konec, který je jednak přitažený za vlasy a jednak se nic nedozvíme, se jedná o vynikající horor. ()

salahadin

Když jsem sledoval začátek, říkal jsem si, jestli se to nepodělá, dám 4 nebo 5...tři krásné ženy a výborná realistická atmosféra. Ani víceméně povinná úvodní tragédie mi nějak zvlášť nevadila. Navíc pokud jste klaustrofobici, bude pro vás sledování ještě méně snesitelnější. Pár scén je přímo klaustro-majstrózních. Ale já nejsem klaustrofobik, jsem nadšený speleolog, takže s lezením v temném, špinavém, ostrém podzemí mám zkušenosti. Ale film je v jeskyni tak dobrý, že jsem se v myšlenkách vrátil zpět do podzemí, buď je tam dusno, nebo vlhko, vy jste od bláta, mokří, odření, ale ten adrenalin a to prostředí vám všechny mínusy skvěle nahradí. Ve filmu pak přichází zlom, a sice když se objeví Glum, nebo zprvu něco jemu podobného. Mně by bohatě stačilo, kdyby holky jen hledaly cestu ven, protože bych si to náramně užíval. Nic podobného v jeskyni skutečně neuvidíte:) Herecké výkony všech hereček jsou výborné, skvěle zvládají holčičí ztřešťěnost i strach (highlight je tu Alex Reid, která dodává většinu ženského půvabu). Film neztrácí grády, ani když se dostanou holky do takové trochu nepoklizené"jídelny". Konec vcelku ujde (i když názory, jak to vlastně skončilo, se různí), takže nakonec to jsou zasloužené 4 zářezy. A za Alex Reid silné 4 zářezy. ()

Deimos

VHS/// Obsazení 5/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +v druhé půlce se to rozjede a je to pořádnej krvák, má to slušnou atmosféru -v první polovině to nedokáže vůbec upoutat/// Málokdy se přistihnu, že koukám na film, najednou si uvědomím, že jsem se zamyslel, uběhlo pět minut a já nevěděl co se ve filmu dělo. Tenhle problém jsem měl zhruba do poloviny filmu. Opravdu, ač jsem se snažil, zase jsem tomu nevěnoval pozornost. Prostě nezajímavé postavy, nic moc atmosféra a napětí. To se změnilo zhruba v polovině filmu, s nástupem příšer. Teď teprve nastává to pravé maso, které už jsme mohli vidět v předešlím filmu tohoto režiséra. I tak je to ale uhekané bloudění tmou./// Celkem 67%/// ()

Ruut

Jeden z nejlepších hororů co jsem kdy v životě viděl. Atmosférické podzemní peklo, které vygraduje drtivým a nečekaným rozuzlením. Přesně takhle si představuji horor. Snad netřeba dodávat že pro maximalizaci zážitku z filmu je třeba se na Pád do tmy koukat potmě v noci :-) ()

S.Quentin QUALE

Další člen mého TOP10, pravděpodobně i TOP5. Film začíná hned zostra smrtelnou dopravní nehodou, která se psychicky podepíše na hlavní hrdince, což má být po čase alespoň částečně zažehnáno dobrodružnou výpravou do nitra jeskynního komplexu se skupinou kamarádek. Říkal jsem si, že se pravděpodobně něco posere a první půlka filmu tomu i odpovídala, ale jak přicházely záběry tun kostí mrtvých zvířat, začal jsem tušit, že to asi nebude tak prosté. No.....co vám budu vykládat....takovou tlupu masožravých glumoidů jste ještě neviděli. Tma, smrad, otřesný příšery, boj o život....dokonalá hororová podívaná. Doporučuju i dvojku, která na jedničku bezprostředně navazuje a pokud by si někdo oblíbil ty degeny, tak může zkusit Pandorum nebo Seventh moon, který je ale už o dva levely slabší. ()

Sysel_CZ

Fascinující. Jak může být někdo schopný natočit film, který je dokonalý, a pak do něj přimíchat tak moc věcí, aby z něj udělal totální hovadinu? Moji pozornost si držel, má to tempo i atmosféru a první půlka, tj. dokud je to drama, je bez chyb. Pak nastává Sunshine efekt, kdy se najednou všichni zblázní, všechno přestane dávat smysl a mě už jen bolí krk a oči z neustálého kroucení a obracení v sloup. Dementnější skupinu jeskyňářek byste nenašli (Řvát v podzemí? Běhat neznámými chodbami?) Strach neexistuje, jen tupé lekačky. Monstra jsou slepá, hluchá, nemají ani hmat a tedy jsou naprosto neškodná; člověk se až ptá, jak se chudáci uživí. Navíc je zabije každý příležitostný kopanec; vzhledem k tomu, že jsem si na konci přál, aby ta hlavní *píííp* hrdinka prostě umřela, tak je mi těch potvůrek líto. No prostě, kéž by se takovéhle filmy netočily, protože diváka jako jsem já jenom vytočí. Vážně nemám rád, když si ze mě dělají srandu tímhle způsobem... ()

misterz

Jeden z mojich najobľúbenejších hororov vôbec. Dejová linka síce trocha pokrivkáva, ale myslím, že tomuto filmu to až tak nevadí, pretože je tu navodená skvelá hororová atmosféra. Začiatok bol síce vlažný, ale potom si zoberú hlavné slovo strach, beznádej a zúfalstvo a doslova tu vykukujú spoza každého tmavého kúta. A k tomu kopec krvi, slušná vyvražďovačka a celkom podarení bubáci. Nechcel by som byť na mieste tých postáv, ej veru nie :) Len škoda tej tmy, na môj vkus jej bolo niekedy až príliš. Koniec bol otvorený a ponechaný na fantázii diváka s čím som celkom spokojný. ()

Aidan

V horrorovém žánru se neorientuji natolik, abyvch dokázal posoudit, který film je dobrý a který ne. Mimo žánrový kontext se mi to však zdá být trochu laciné. Leknul jsem se sice mnohokrát, dokonce jsem v jednu chvíli rozlil čaj na cizí koberec, ale skutečného napětí či hrůzy jsem zakusil pomálu. ()

Omnibus

Klaustrofobie je sexy. Dokážu si živě představit, jak těsno by mi bylo v jeskynních komínech i v těch holkách... Pardon. Akorát, že já bych se v noře mezi balvany nezašprajcoval silikonovými trojkami, ale svou pneumatikou. Jo jo, kdysi v mládí jsem se speleology blbnul v Mladečských jeskyních, to jsem ale vážil o pětadvacet roků míň a svůj rachitický hrudní košíček (!) jsem protáhl kdejakou puklinou, kam se ostatní báli strčit byť jen nos, natož úd, ruku či nohu. Poučení z filmu: Nelezte, kam nemáte. Když už lezete, nezapomeňte doma mapu. V jeskyních nelítejte jako splašení, nehlaďte humanoidní netopýry proti srsti a příliš si neutahujte úvaz sedák, ať se vám nezařízne do bobra. A hlavně pozor na Glumíšky! Tolkienovi fanoušci určitě ocení, že i chudák Glum si nakonec našel holku a stihnul zplodit spoustu potomků. Spoustu vyzáblých nestvůrek, roztomile chrčících, sípavě glumujících a děsně nenažraných, zkrátka celý táta! ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)