Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá „vtáhnout do děje“ a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. (Česká televize)

sona123

Bohužel, povedlo se mi na film dívat s dabingem a myslím, že tím můj zážitek víc než citelně utrpěl. Jinak, co k tomu dodat? Pomalé tempo vyprávění, které se soustředí na Trumana a jeho vnitřní boje. Seymour nehne brvou, ať se raduje, nebo trpí. Capote prochází filmem skoro jako socha bez citu, a přitom vnímáme, že je plný emocí. Film měl pro mne především obsahovou hodnotu, zase jsem o něco chytřejší. Byl kvalitní, o tom žádná. Ale jak moc byl dobrý, v tom jsem tak trochu rozpolcená. ()

fredisek

Úžasně natočené, šíleně utahané. Málem nekonečné kansaské pláně nudy, které občas prosekne dokonalá scéna (zpravidla ta z newyorské společnosti). Veliké ambice, ze kterých ale zbylo jen málo. Možná tak skvělé zobrazení Capoteho, chvílemi skvělé dialogy. Jako celek je ale snímek uspávací záležitost, kde ani ty vraždy moc noční můrou nejsou. Škoda. Chladnokrevně je perfektní kniha...film o knize už tolik ne. Není chladnokrevný, je vlažný. ()

alenka

i pres zdlouhave tempo je capote jeden z filmu, ktery okouzluje necim novym a zroven vypravi a ukazuje veci, ktere vetsina z nas zna. capote je vytecne zahrany, jen skoda, ze i tak zustal truman divakovi strasne vzdaleny. ()

RomanHyde

Po druhé projekci SAMOZŘEJME přidávám hvězdu na maximální hodnocení. Jak jsem mohl být tak slepý a nevidět jeden z nejzásadnějších hereckých výkonů posledních let, a také jeden z nejsugestivnějších filmů posledních let, který člověk jenom tak z myslí nevymaže. Asi jsem při prvním sledování nebyl dostatečně duchem přítomný. To doporučuji i vám. Udělejte si na tento film čas a pohodu, nebudete litovat! Philip Seymour Hoffman předvádí něco neskutečného a vytváří tak na plátně jednu z nejvěrnějších postav historie filmu, ano, nebojím se používat tyto superlativy. Tento herec již vytvořil řadu nezapomenutelných rolí, a stejně jako jeho jmenovec Dustin Hoffman Rainmanem, se nyní i Philip S. Hoffman zde zapsal mezi nesmrtelné. Úžasné ztvárnění Trumana Capoteho, jehož tvorbu díky Hoffmanovi mám velkou chuť poznat!! Bravo!! ps: klidně si film dopřejte i v českém dabingu, protože ten se povedl také na jedničku, ikdyž originál je originál! ()

Swoser

Opravdu skvělý příběh se scénářem tak kvalitním, který jsem snad nikdy neslyšel. Hoffman záhral Capoteho naprosto brilantně a byl za to spravedlivě odměněn. Film nebyl dlouhý ani krátký. Prostě skvělé dialogy mezi postavami, které vám přirostou k srdíčku. Konec mi vyrazil dech, i když mohl být lepší. 9/10 ()

wampire23

Hoffmanov herecký koncert, vyzerá a správa sa ako skutočný Capote. O jeho príbehu a o predlohe som nevedel, dostal som sa k nej až po filme, ale aj tak to bol veľmi zaujímavý a pôsobivý snímok. ()

joker2

Film, který je poctou spisovateli Trumanu Capote, nám odhaluje pozadí vzniku jeho knihy Chladnokrevně. Pokud bych měl srovnat s jinými životopisnými filmy o spisovatelích (Hledání Země Nezemě, Hodiny, Zamilovaný Shakespeare a další), pak tento film hodně pokulhává. Knihu In Cold Blood jsem nečetl, ale z několika ve filmu citovaných ukázek je patrný vytříbený literární jazyk. To však není zárukou dobrého filmu. Myslím, že lidi, kteří knihu četli museli být spíše zklamaní. Tempo vyprávění je pomalé a během těch 113 minut se vlastně nic nestane. Vražda, která byla popudem vzniku knihy i filmu je natočena umírněně (kam se hrabe na scény z filmu Sedm) a celý film je o dvou vrazích - jednom chytrém a druhém hloupém a o vztaztích Capoteho k tomu chytrému. Hoffman odvádí nadstandardní výkon - ve filmu pořád šišlá (skoro až roztomile). Jinak je ale film ukrutná nuda. Takže jednu hvězdičku za Hoffmana a druhou za to, že jsem se dozvěděl více o tom, jak vznikl v literatuře nový žánr - "román podle skutečné události" (non-fiction novel). ()

KOZEL84

Hoffmanovy oscara přeju.Chladnokrevně sem četl a líbilo se mi.Mám rad tenhle literární žánr.Čekal sem že se dozvím víc ale film mě opravdu nebavil.Možná bych se měl podívat znovu.Už je to dýl co jsem ho viděl.Možná to udělám. ()

edie sedgwic

Akoze Hoffman klobuk dolu za taky vykon. Zvysok ujde, aj ked na moj vkus okolie trosku vlazne. Kedze som mala kratko predtym tu cest precitat si knihu, efekt filmu uz nebol taky silny. Ale filmovy Truman absolutne neprehana. Jeho kniha naozaj je majstrovske dielo. ()

Mona-Lisa

Takhle se točí oscarové filmy. Takhle samozřejmě. S neafektovaným herectvím křičícím- dejte mi tu sošku. Spíš komorní film, ačkoliv byl o masových vrazích. Dala jsem nakonec 4 hvězdičky, kvůli rozhodnutím hlavní postavy, i když byla zahrána geniálně. Tak to proste mám no. ()

Snape

Převratný film to není a rovněž herecký výkon Philipa Seymoura Hoffmana mi přišel víc otravný než skvělý. Ale na druhou stranu, pokud tak působil a mluvil skutečný Capote, není Hoffmanovi co vytknout. Co se týče příběhu, celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že by to mělo být naopak: ne vyprávění o spisovateli, ale příběh vraha, kterého zároveň lituje i využívá sebestředný spisovatel. Kdyby vrah Perry dostal více prostoru, bylo by možné lépe se vcítit do jeho vztahu ke Capotemu, který byl zároveň jeho potenciálním zachráncem i vykořisťovatelem. Shrnu-li to, tento film zůstal v mnoha věcech na půli cesty. Ale na druhou stranu nemůžu popřít, že jsem se nenudil a že mě děj po celou stopáž držel v jakési fascinaci nad dialogy a pocity všech zúčastněných. Proto slušné čtyři hvězdičky. ()

Smejdik

Opravdu úžasný film, který mě dostal hlavně hlavní rolí Philipa Seymoura Hoffmana. Tenhle chlap - a už jsem si ho všiml víckrát - byl do této role obsazen opravdu bravurně. A další - atmosféra. Napětí, které by se dalo krájet, vyčkávání na konec. To, že si ve filmu nejste ničím jisti... a moc se mi líbila taky Catherine Keener, která Philipovi víc než zdatně asistovala. No a závěrečné titulky dodaly filmu to nejlepší - člověk po nich hodně přemýšlí nad tím, že opravdu Capote strávil 5 let nad zkoumáním případu a změnilo mu to život...naprosto. ()

agassi68

Manipulatívny Capote využíva svoj intelekt a presvedčí odsúdeného na smrť aby s ním spolupracoval. Ale vzhľadom na príslušnosť k 4% populácie podľahne nakoniec svojej zvýšenej emocionalite. Geniálny výkon Hoffmana mi prekazil priteplený dabing. Asi som to mal pozerať v originále.. ()

Aleister

Narativně jednoduše vystavěné psychologické drama spojuje linii vraha (postupné dávkování informací, směřující k vylíčení detailů ze dne vraždy) a linii spisovatele (problematičnost tvůrčího procesu psaní románu). Používá prostou analogii obou protihráčů. Využívá prostředků životopisného žánru, zpracovává úsek ze soukromí uznávaného nonkonformního autora. Zásadní obsahový materiál do této struktury vnáší až ambivalentnost tématu a vnitřní rozporuplný svět literáta. Mnohovýznamový vztah mezi Perrym a Capotem zůstává pouze na povrchu a uhýbá ve prospěch sebezpytování vnitřně rozervaného spisovatele. Vyjádření psychologické hloubky závisí výhradně na silném výrazném hereckém projevu, přičemž prostředky hluboké subjektivní narace zůstávají opomenuty. Pod Capoteho masku není dovoleno nahlédnout. Téma psychického světa vraha, jež obsahuje zásadní morální otázky, zůstává nevyužito, temná část lidského vědomí je skryta, nezpracována. Stále přítomný motiv nejasné dělící čáry mezi dobrem a zlem (lidská tvář vraha, prospěchářský přístup geniálního tvůrce) určuje povahu vztahu, tímto odlišného od hry na kočku a na myš, charakteristickou pro sérii o Hanibalu Lecterovi. Film Capote těží z kultu, spjatého s osobností spisovatele, který již sám o sobě zaručuje část diváckého zájmu. Výraznou devizou komorního dramatu o jedné osobě je tak velký herecký prostor a využití hereckého potenciálu typově zajímavého herce v dosud nezvyklé herecké poloze. Ve výsledku tak díky neinvenčnímu přístupu a pouhé exploataci nosného kontroverzního tématu románu, z něhož použité citace jsou bezmála to nejhodnotnější z filmového titulu, působí režisérská práce rutinně. Richard Brooks naopak ve filmové adaptaci Chladnokrevně vytváří nové kvality. Neúprosným minimalismem, záměrným emočním odstupem a faktografickými detaily potenciál románu rozvíjí a podtrhuje jeho působivost. ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014