Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá „vtáhnout do děje“ a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. (Česká televize)

Morholt

Alfou a omegou Capoteho líbivosti je, zda vám sedne Hoffmanův projev. A mě bohužel nesedl. Nejde o to, že by Hoffman zahrál špatně. Naopak. I podle ohlasů soudím, že podal Capoteho naprosto přesvědčivě, ale mě prostě podobné typy lidí nesedí a tudíž jsem se s hlavní postavou nedokázal srovnat. Z mého pohledu je to o to větší škoda, že všechno ostatní se mi líbilo, ale právě to Capoteho podivínství, což byl vlastně jeden z taháků filmu, mi celkový dojem hodně pokazilo. 55% ()

BoPo

Lepšie nevidieť. Divný Hoffman, divný príbeh. Skutočnosť niekedy nepatrí na filmové plátno a naopak. ()

maseer2

Philip Seymour Hoffman je tak přesvědčivě slizký, že je až skoro otravné to jeho hraní sledovat.. film jako takový pak balancuje někde mezi životopisným příběhem a dramatem o čekání vrahů na smrt, přičemž ani jedno z toho dost dobře nefunguje a mně tak není moc jasné, o co tvůrcům vlastně šlo.. slabé 3* ()

Tommassi3

"Jak může něco tak děsivého uklidňovat ??" Capote v Hoffmanově brilantním, bezesporu zaslouženě oscarovém podání, platí za jeho další skvostně odehranou, živoucí postavu.. Jakkoli tohle opravdu není docela True Man.. ()

Mononoke.

Přečetla jsem si hodně komentářů a nechci se tedy opakovat, snad kromě toho že scéna, kdy Capote četl úryvky z knihy a do toho se střídaly prostřihy Alvina pozorujícího popravu spoluvěžně byli opravdu skvělé, spolu se samotnou popravou (výborné kulisy a světlo jako do divadla) a rozhovorem s Alvinem a Dickem před ní... Ano a nutno dodat že kamera byla velice působivá. Trochu mám tendenci přirovnat film k Letci, ale kromě toho, že to jsou filmy z prostředí 50. let a biografie nemají nic společeného, ješte pak možná sebestřednost, dekadentní chování a obdiv k sobě samému. ()

murakamigirl

Zvláštna atmosféra. To som aspoň celý čas mala na jazyku. Až v závere sa dostavilo meno pre túto zvláštnosť- je chladnokrvná. Presne ako námet i názov románu, ktorý Capote píše... Človek, čo nepozná ani minimálny opis tejto svojskej osobnosti, si s veľkou pravdepodobnosťou pri pohľade na Hoffmana pomyslí niečo ako: „Čo je toto za prapodivný zjav???“ A tým sa uzavrú všetky cesty ku Capotovi, Hoffmanovi i Millerovmu počinu. Je teda lepšie vedieť vopred niečo o výstrednej figúrke Trumana Capote. Dej plynie pozvoľna, ale pútavo. Atmosféra sa nikdy nevytráca, najpôsobivejšími momentami sú väzenské rozhovory a Capotovo čítanie zmrazujúceho úryvku z In Cold Blood. Philip Seymour Hoffman maľuje vyčerpávajúci obraz komplikovaného vnútra spisovateľa (tu balansujúceho medzi sebectvom a nekontrolovateľnou náklonnosťou). Dokáže sypať z rukáva necitlivý čierny humor, nesmierne jemne rozprávať a v zápätí byť znovu mrazivo drsným. Je to také úprimné(!), a preto vás skôr či neskôr Hoffman dostane. Čerešnička na záver: stvárnenie homosexuála vynikajúce, spôsob reči na nepoznanie, neuveriteľný, klobúk dolu! V českom prevedení už Hoffmanova postava trpí... Čo sa týka hudby, podľa mňa sa jej darí byť výstižnou, po celú dobu je chladnokrvná tak ako spôsob Millerovho rozprávania, tak ako Perry i Truman častokrát. A ako prenikne do duše záverečný Capotov odkaz, preniknú tam aj jej záverečné tóny. Zaujímavé komentáre: kleopatra, Renton, Amarcord_1, Triple H ()

Terva

Chladnokrevný zločin očima slavného spisovatele. Ocenění: Oscar '05 - hlavní herec (P. S. Hoffman); nominace: režie, film, vedlejší herečka (C. Keener), adaptovaný scénář Zlaté glóby - herec v dramatu (P. S. Hoffman) BAFTA - hlavní herec (P. S. Hoffman); nominace: film, vedlejší hrečka (C. Keener), adaptovaný scénář, cena Davida Leana za režii MFF Berlín - nominace na Zlatého medvěda Austin Film Critics Association - herec (P. S. Hoffman) Boston Society of Film Critics Awards - herec (P. S. Hoffman), scénář, vedlejší herečka (C. Keener) Broadcast Film Critics Association Awards - herec (P. S. Hoffman) Chicago Film Critics Association Awards - herec (P. S. Hoffman), nejnadějnější filmař (B. Miller) Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - herec (P. S. Hoffman), vedlejší herečka (C. Keener) Florida Film Critics Circle Awards - herec (P. S. Hoffman) Independent Spirit Awards - herec (P. S. Hoffman), scénář Kansas City Film Critics Circle Awards - herec (P. S. Hoffman) London Critics Circle Film Awards - herec roku (P. S. Hoffman), scénář roku Los Angeles Film Critics Association Awards - herec (P. S. Hoffman), scénář, vedlejší herečka (C. Keener) National Board of Review - herec (P. S. Hoffman) New York Film Critics Circle Awards - první film San Diego Film Critics Society Awards - herec (P. S. Hoffman), režie, adaptovaný scénář Satellite Awards - herec v dramatu (P. S. Hoffman) Toronto Film Critics Association Awards - první film, herec (P. S. Hoffman), vedlejší herečka (C. Keener) ()

Chermy

Klasika: Dobrý film, ale už jej nikdy více nepotřebuji vidět....nicméně Chladnokrevně bych si přečetl opravdu rád! ()

jahol

Tento film má pro mne dvě roviny. Tou první, vnější, je neuvěřitelný, brilantní výkon Hoffmana, po zásluze oceněný Oscarem (i když já bych ho subjektivně dal Heathu Ledgerovi za roli ve Zkrocené hoře). Tou druhou, která mne vzala za srdce, je podpovrchová diskuse na téma trestu smrti, která je silná svou nestranností - ani v jednom záběru nejsou vrazi idealizováni, ani jedna scéna nepůsobí sentimentálně (nadlidský úkol) a přesto rozechvělý divák přemítá nad tím, zda je absolutní trest etický, logicky správný, účelný a skutečně nutný. ()

Padme_Anakin

Životopisné drama, které samo o sobě není příliš silné v kramflecích, neb nabízí jen jeden malý úsek ze života spisovatele. Nicméně má dokonalého hereckého chameleona v hlavní roli a ten mě dokázal přikovat k obrazovce, sledovala jsem jeho počínání se zvědavostí a místy s odporem, přesto se zájmem, tedy moje dnešní hodnocení patří jen a pouze Philipovi Seymourovi.. A tak si v duchu říkám, jaké to je, hledat dobro tam, kde ve skutečnosti žádné není.. ()

Pishin

Nojo Phillip se popral s hlavni roli paradne a jako vzdy se poradne ukazal. Film sice plyne velice pomalu ba ci dokonce se tahne jak medova slina, ale diky hereckemu koncertu Hoffmana je to opravdu zajimava podivana. Natolik me to zaujalo ze jsem se rozhodl zjistit vice o panu Capotemu a jeho stezejnim zivotnim dilu ''Chladnokrevne'' a take jsem si objednal DVD se Snidani u Tiffaniho abych si rozsiril obzory. Takze musim konstatovat, ze ikdyz tento film neni pro kazdou chvili ale urcite nenudil. ()

curunir

Úloha spisovateľa Trumana Capoteho tu sadla Philipovi Seymourovi Hoffmana naozaj ako uliata, veď sám o sebe vyzerá nato, že má bližšie k mužom ako k ženám (nechcem mu nijako krivdiť), keď veľmi podobné úlohy predviedol už vo filmoch ,,Big Lebowski" alebo ,,25. hodina". Je tiež zaujímavé, že nikde počas filmu nepadne žiadna hláška o tom, že Capote je homosexuál, pritom je to z jeho výborného hereckého prejavu viac než jasné. Za svoju úlohu okrem Oscara dostal aj ďalších 21 rôznych ocenení, pričom nominácií na tieto ceny sa mu nepodarilo premeniť v minimálnom počte prípadov. Veľká pochvala tiež patrí režisérovi. Nato, že Bennett Miller je vo svojej brandži nováčik zvládol všetko veľmi dobre. Do prvej polovice sa dá filmu toho naozaj máločo uprieť, postupne som však akosi strácal pozornosť, no jediné čo mi viacej vadilo bol síce silný a dojemný, avšak príliš uslzený záver, keď sa pri dvojici väzňov nadobúdal pocit, že sú odsúdený neprávom aj napriek jednoznačnosti dôkazov. Netradičný, avšak pozoruhodný pohľad na jednu z veľkých osobností americkej literárnej scény. ()

Haluzz

Důkaz Hoffmanovi herecké flexibility. FIlm, který si záměrně hraje s vaším vnímáním postav, jak se mu zachce. Stejně jako Capote a jeho podivný akcent, místy ubraný, místy hnaný do extrémů, podle toho s kým/o čem mluví, si nejste ani s filmem jisti, kdy vás vede opatrně za ručičku příběhovou linií a kdy vás, za doprovodu líbivého, jednoduchého hudebního doprovodu,jen nechá utápět se v pohnutkách jednotlivých postav. ()

bloom

Jsem zcela ohromen výkonem Philipa Seymoua Hoffmana, filmem už o trochu méně. Zahanbeně přiznávám, že od Trumana Capoteho jsem nic nečetl a znal jsem ho pouze z jeho jedniné herecké kreace v parodii Vražda na večeři (pokusím se to napravit). Styl vyprávění je celkem zajímavý, ale chvílemi vám nedokazí všechno okamžitě. Ale ty Hoffmanovy pohyby, to jak mluvil, to je zasloužený Oscar. Cenu za dabing by si zasloužil i Miroslav Táborský, který si na jedničku poradil s oříškem přemluvení Capoteho hlasu do češtiny. ()

Cimr

Philip Seymour Hoffman! Zdá se, že nejde napsat komentář a nezmínit se o tomhle nadherci. S celou postavou balancuje na hraně mezi parodováním a dokonalým převtělením, přičemž k prvnímu se nepřikloní takřka vůbec. Jak už tu jednou zaznělo, Oscara si více než zaslouží. Naprosto se vžít do nějaké postavy, když je jí navíc oslizlý, zakomplexovaný, homosexuální spisovatel prvního románu faktu na světě, zamilovaný do čtyřnásobného vraha... To teda vážně všechny klobouky smeknout! A film jako takový? Mám pocit, že mě velmi obohatil. Před zhlédnutím jsem žádnou Capoteovu knihu nečetl, ale teď mám pocit, že ho výborně znám. Chladnokrevně mám v plánu okamžitě si koupit, protože jsem až teď viděl, kolik za tou knihou bylo úsilí, včetně totálně zničeného spisovatelova života. Prostě mi to celé přišlo moc dobře zvládnuté. Při popisu scény vyvraždění rodiny, ačkoliv je natočena poměrně decentně, se mi úplně tajil dech, což vydrželo do konce filmu. Několikrát jsem koukal s otevřenou pusou a to nejen na geniální Hoffmanovy kreace. ()

NinonL

Miluju filmy, ve kterých si člověk není jistý, jestli stojí na straně dobra nebo zla. A jak vás to zlo, pokud nejste pokrytec, pomaličku hlodá a hlodá. Truman Capote pokrytec nebyl, i když se tak navenek často choval. Příběh, který popsal ve svém posledním díle Chladnokrevně, ho krok za krokem, beze zbytku, pohltil a strávil. S představitelem hlavní role, P.S.Hoffmanem, jsem do té bezedné hlubiny krásně padala i já. ()

baribal

Hoffman podal jeden z nejvíce nezapomenutelných hereckých výkonů, které jsem kdy viděl. Pro tuhle roli byl svým zjevem předurčen. ()

Pan Filuta

6/10 Věčná škoda, že se film zaměřil pouze na jedno období jeho života. Přičemž by se to celé dalo "sfoukout" za hodinu a ne takřka za dvě. Bez připomínek zůstává pouze výkon Hoffmana. Osobně je to mírné zklamání. ()

Ender66

Film sa rozbieha pomerne pomaly, prvá polovica miestami nudí. Druhá polka je svižnejšia a prináša niekoľko silných momentov. Hoffman predviedol vynikajúci výkon a Oscara dostal zaslúžene. P.S:Hoci bol Capote najväčší spisovateľ Ameriky 20. storočia nebol to príliš sympatický chlapík:-). ()

numi

Jak napsal sek - velmi chytrý film o velmi křehkých věcech. Stejně jako nepříliš obsáhlá, ale velmi kvalitní literární tvorba Trumana Capoteho, i tento film je inteligentní a o něčem. Philip Seymour Hoffman hraje jakoby už s Oscarem v kapse (myslím, že to celou tu dobu dávno věděl - působí neuvěřitelně seběvodomě) a skvěle napsaný a zrežírovaný scénář ho krůček po krůčku popostrkávají k velkému závěru. Vyzdvihnout musím neuvěřitelně přesnou a s citem načrtnutou čáru mezi životopisným příběhem filmu Capote a thrillerovým příběhem samotného literárního díla Chladnokrevně. Není co vytknout. K dokonalosti chybí jen trošička toho kořeníčka. [květen 2006] ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014