Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá „vtáhnout do děje“ a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. (Česká televize)

Bejbinka

Musím začít knihou…je opravdu skvostná. Styl Capoteho je jedinečný…dokáže vše popsat tak obdivuhodně do detailu a přitom syrově, že si dokážete představit, jak vypadal snad i trs trávy u domu na farmě. A co teprve čtyřnásobnou vraždu a jak se cítili obyvatelé městečka a samotní vrazi. Opravdu působivá knížka! A teď tu máme film. Je pravda, že hodně věcí dokreslí hlavně proto, že se dozvíte spoustu věci i o samotném spisovateli, což jsem velice uvítala. Další plus je, že se v něm objevují opravdu přesné citace z knihy, prostředí je přesné. Další klad a to veliký je výběr herců…postava Perryho (pachatel) byla dokonalá. Jediná odchylka byla ve jméně jeho spolupachatele, který je ve filmu Rick, ale v knize Dick, i když se jmenuje Richard. Co se týče postavy Trumana Capoteho, nemůžu soudit, zda ho Hoffman zahrál přesvědčivě, protože jsem ho (myšleno skutečného Capoteho) nikdy neviděla v televizi a ani jsem ho nikdy neslyšela mluvit. Ovšem tak, jak ho zahrál, bez ohledu na mojí nevědomost, bylo brilantní. Pro mě velice nesympatický až slizký, lidský v negativním slova smyslu, ale přes to tak zranitelný a pracovitý, zapálený do své práce a povolání. Přes to všechno na mě ale působil film tak nějak plitce, nedodělaně. I tak velká čest…! ()

owwidius

Film som pozeral hlavne kvoli PSH, ktory sa mi s kazdym jeho filmom paci viac a viac (najma teda odkedy som s nim videl MI3). Aj tu je rozhodne skvely, je to najvacsie pozitivum filmu, ale zaroven jedine - zvysku som nejak extra na chut neprisiel. Pribeh je dost pomaly, nechytil ma a ani zaver ma nezabil. [#57/2013] ()

Illioplius

To, že Hoffman zahral svoju rolu bravúrne, je všeobecne známe, potvrdili to autority a ja s tým môžem len skromne v plnej miere súhlasiť. Napriek tomu, Capote vnímam ako nezaujímavý film o nezaujímavom príbehu jedného človeka, ktorý mi, na základe filmu, tiež pripadá nezaujímavo. Truman Capote (ako hlavný hrdina) má v sebe asi všetky možné neobvyklosti – obliekanie, hlas, sexuálna orientácia, hodnoty ako také –, avšak neprišiel som na to, čo mi na ňom má byť sympatické. Dej filmu je podľa mňa morálne pochybný až perverzný, pretože sa snaží vyvolať u diváka náklonnosť voči vrahom a neskôr dojatie nad ich potrestaním. Prejav hlavného hrdinu vrátane pohnútok jeho konania sú iritujúce a film ako taký hodnotím ako nudný a morálne chybný. ()

Rockerman

Vzrušující příběh o vztahu známého spisovatele a na smrt odsouzeného vraha. Častými návštěvami ve vězení Capote pochopil, jak tenká čára je mezi úspěšným životem a sklouznutím do pekel. Jak Capote, tak Perry prošli podobnou "nevýchovou" a jen vlivem okolí se z jednoho stal proslulý spisovatel a z druhého vrah. Silný film a zasloužený Oscar pro Hoffmana. ()

BOURQUE

Pomaly plynúci silný príbeh a nezabudnuteľný výkon od P. Seymour Hoffman (R.I.P.). Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Cruchot

Hoffmanova kreace páně Capota je vskutku famózní, ale bylo by asi nespravedlivé opominout i zbylý herecký ansámbl, z něhož mě nejvíc zaujal Clifton Collins Jr. a jeho "chladnokrevný zabiják", zajímavá Catherine Keener nebo na malém prostoru operující Chris Cooper. ()

raelz

Nerozumím, nechápu, nehodnotím. V podstatě souhlasím s komentářem od Tosima, ale narozdíl od něj nemám na to film hodnotit. Velké zklamání pro mě byl Hoffman. Ne protože by hrál špatně, dost možná to zahrál geniálně, ale hlavně proto, že jsem se těšil na Hoffmana v hlavní roli a místo toho se mi dostalo komplikovaného hofmánka s pisklavým hláskem... ()

bif

Naprosto úchvatný, strhující, dokonalý herecký výkon Hoffmana drží celý tento jinak celkem nudný film nad vodou. ()

Biopler

Nenápadný snímok začínajúceho Millera a hneď taká rana. Hlavne treba chváliť výborný casting na čele s oscarovým Hoffmanom, ktorý dokonca aj vzrastom pripomínal Capoteho. Film je silný v detailoch a celý nakrútený v tmavých, temných farbách a výborne lezie do psychiky a pod kožu nielen Capotemu, ktorý začal hrať nebezpečnú hru, ale aj divákovi. Je to iný životopisný film, na aký som zvyknutý. Nesleduje chronológiu vývinu postavy, ale je zameraný len na jej psychológiu a hoci sleduje rozprávanie sa s trestancom a tým pádom zdĺhavé písanie poslednej dokončenej knihy, tak ponúka krásne vykreslenie osobnosti a jej života. ()

cartwheel

Asi nemůžete číst knihu a pak být ohromeni filmem. A taky asi nesmíte mít jak Capoteho, tak Lee ve svých nejoblíbenějších autorech. Plytké, hledající senzaci, zkratkovité. Go read a book. Protože co tohle bylo? Nebyla to ani autobiografie, ani film o knize ani nic. Waste of time, až na Hoffmana. ()

pa3ce

Herecky super, hlavne P.S.H to zahral úplne geniálne, o tom niet pochýb, ale inak je to pre mňa dokonalý príklad filmovej nudy. A to ten príbeh sám o sebe je vskutku zaujímavý. ()

Hpatrik

Nevěděl jsem předtím vůbec nic o Capotem, no a po shlédnutí na tom nejsem o moc lépe. Z příběhu je zřejmé že je to spisovatel, ale už se nezmíní o tom co psal, jaký žánr a proč byl tak populární. Místo toho se film točí okolo jednoho případu masové vraždy, který by byl mnohem víc zajímavější i jako průměrná kriminálka. Z Hofmanova pojetí Capoteho jsem nijak zvášť unešen nebyl, nemám k němu však žádné výhrady, nicméně paradoxně zajímavější pro mne byla postava Kathrine Keener. Slabší tři. ()

Chauncey

Zamyšlení nad tím, čeho je člověk schopen udělat pro svůj úspěch. A také nad tím, kdo je větší zrůda - chladnokrevný vrah nebo manipulativní spisovatel...? Výborný, soustředěný film. ()

KarlWalf

Není to špatný film, ale dost zkresluje Capoteho osobnost. Jinak Philip Seymour Hoffman v něm podává výkon minimálně za šest hvězdiček. ()

marusaj

Silný životopisný příběh o vztahu slavného spisovatele a usvědčeného vraha. Scénář, který je bezvadný, sráží dolů unylé tempo vyprávění, přehrávající P. S. Hoffman a ne úplně uvěřitelné budování (pro mne docela perverzního) vztahu mezi spisovatelem a vrahem. ()

mazic

Hlavní herec odvedl to, co jsem od něj očekával…. Až na ten hrozný teplý hlas to bylo perfektní, ale asi i ten musel být součástí – jen já za něj trpěl… viděl jsem i film chladnokrevně a ten byl o stupínek lepší ()

ecis

Nebyt Philip Seymour Hoffman-a, tak film by zapadol na cintorine filmov zosnulych od nudy. Ale Hoffman je natolko arogantny, vypocitavy a slizky, ze je radost pozerat na nho. Vyborne dialogy, ktorym je niekedy tazko rozumiet kvoli mrmlajucemu Trumanovi, su zabalene do reziserskej detailnosti; a spolu to tvori nadpriemernu depresivnu biograficku dramu. ()

Shaleman

Truman Capote byl do sebezahleděný bezcitný parchant, který se nebál vymyslet sebehorší povídačku, jen aby dostal z lidí co potřeboval. Chladnokrevné vrahy využil pro svoji slávu natolik, že mi Parryho bylo až líto - což mě překvapuje vzhledem k činu, který provedl. Na druhou stranu, kdyby tak Trumen neučinil, svět by nikdy neznal tragický příběh rodiny Clutterových, jejich děsivý konec a dva mladíky, který se rozhodli ukrást 10tisíc dolarů. Trestem mu budiž nekonečné čekání na konec své knihy a rozhřešením budiž mu mrtvé tělo na konopném laně. ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014