Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá „vtáhnout do děje“ a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. (Česká televize)

Ferenzo

Je mi líto, ale kromě příběhu se mi na filmu nelíbilo vůbec nic. Neříkám, že to nebyl moc dobrý herecký výkon, ale to ztvárnění pana Capote mohlo být trochu víc koukatelné. Ten uječenej slizoun se mi prostě nelíbil. Nemám nic proti homosexuálům, chraň bůh, ale tohle je hrůza. Takže film a teplém spisovateli, který se "asi" zamiluje do několikanásobného, masového a chladnokrevného vraha. Za scénář 40%. ()

boombang

Mistr vedlejších rolí v hlavní úloze nesympatického pisálka světového významu v nudném filmu o vzniku jedné známé knihy, kterou jsem díkybohu nečetl. PSH hraje velmi dobře a dobové kontexty se snaží vypadat zajímavě, jinak je to ale ztráta času. ()

mauinka

Excelentní výkon P. S. Hoffmana !! Tenhle film má všechno, co má výborný film mít (kamera,atmosféra .muzika atd....) a ještě jsem se dozvěděla jaký Capote asi byl (a takového jsem si ho fakt nepředstavovala). No,co chceme víc? ()

nula87

Bezchybný, v detailech ohromující P.S. Hoffman v roli sebestředného, manipulativního spisovatele, snažícího se o svůj majstrštyk. Jako film to má pár hluchých míst, ale v celku to funguje velmi dobře. 80% ()

iz67

Hoffmana mám rád od doby, co jsem si ho všiml v Solondzově Štěstí. A tady je opět moc fajn (samozřejmě hrozný dabbing). ()

Jehan

Výborný, podivný film, Philip Seymour Hoffman dostal prostor, který dokonale využil, aniž by tím příběh utrpěl. ()

teba

Tak tenhle film mě hodně překvapil! Absolutně bych nečekala, že s tak protivnou postavou začnu sympatizovat a dokonce jí fandit, ale Hoffmanovi se to povedlo. Neskutečnej hereckej výkon, smekám! ()

adamix

Potenciál - áno. Herecký výkon - jednoznačne. Emócie - málo účinné. Tu to celé začína škrípať. Hoffman sa snaží z plných síl, ale vzťah medzi ním a väzňom, ktorého zločin ho inšpiroval k napísaniu jeho slávneho diela, je nepresvedčivý. DEAD MAN WALKING tlačil viacej na pílu a vo výsledku to skutočne fungovalo. CAPOTE tento emočný mix postráda, čím sám seba robí len ,,pozerateľnou kuriozitou", z ktorej vo vás zostane len spomienka na smiešny akcent jeho ústrednej postavy. U mňa 3*. ()

Bilky

odkaz pre LIMA - pozri si interview so skutocnym CAPOTEm v bonusox DVD a zmenis nazor na kliseovite zobrazenie hlasoveho prejavu homosexualov ;) tiez som nexapal - skutocnost bola este horsia! Warhol bol len slabym odvarom TRUMANa CAPOTEho :) Nejdem vyxvaľovať výkon hlavného predstaviteľa, to by bolo nosením rómov po sociálne príspevky, len podotýkam že už dávno som si prial aby po takýx sqvelýx výkonox ako podal v MAGNÓLII, BIG LEBOWSKI, NA POKRAJI SLÁVY dostal už konečne aj priestor v hlavnej úlohe. Ako uvidíte sami, svojej úlohy sa zhostil na výbornú a z čoho som bol úplne perplex: že si toto všimla aj Akadémia a minulý rok dostal P.S.HOFFMAN za stvárnenie Trumana CAPOTEho aj Oscara. Skôr by som vyzdvihol mini-roličku Chrisa COOPERA, ktorý má zatiaľ podobný osud vedlajších no vždy bravúrne vysekanýx rolí: či už v AMERICKEJ KRÁSE, INTERSTATE 60, SEABISCUIT alebo v MARIŇÁKovi. Scénar praje náročnejšiemu divákovi a potom postrehnete aj malé nuansy a hlavne kopec maličkostí „medzi riadkami“. Kamera je bez xýb a kompozícia je niekedy taka dokonalá, že som parkrát zastavil obraz a len sa koxal. Pomalšie tempo a možno prílišný dôraz na detaily ale môžu vadiť aj zbehlejšiemu divákovi lebo pravdupovediac žiadny zázrak a zážitok roka sa neudejú. Ale sú aj takí ako ja, ktorí trvdíme, že v jednoduxosti a sile príbehu je krása. Stačí otvoriť hocijakú knihu s jeho poviedkami a spoznáte že napriek tomu aký bol - bol to génius a majster pera! Atmosféru úžasne dokresľuje nevtierava no podmanivá muzika Michaela DANNU (8mm, Srdce vAtlantide) V žiadnom prípade nečakajte film o celebrite v bulvárnom či akčnom prevedení so škandálnymi scénami či pikantnými detailami z udalostí v Kansase. Dokonca aj bizardnosť hlavnej postavy vám po čase príde samozrejmá a skôr ju vnímate z reakcií ľudí na obrazovke ako z vlastného presvedčenia. Jednoduxo povedané: je to „iba“ dobre vyrozprávaný príbeh s geniálnym výkonom hlavného hrdinu a pravdivým mottom: * * * NAD VYSLYŠENÝMI MODLITBAMI PROLIJEME VÍCE SLZ, NEŽ NAD NEVYSLYŠENÝMI * * * ()

badmotherfucker

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, kde P.S. Hoffman potvrdil, že patří mezi nejlepší herce Hollywoodu, i když jsem si to myslel už před tím. Kniha je též výborná.. ()

pOne

Pěkně se na ty obrázky koukalo. Ale nějak jsem se nemohl naladit na stejnou notu s příběhem. Ani na okamžik jsem nebyl vtažen do děje. K tomu podivný dabovaný hlas hlavního hrdiny, který působil opravdu směšně (což asi nebylo zamýšleno). Mne tento film po stránce obsahu nijak noslovil. ()

lulu37

Mala som dva dôvody pre Capoteho, prvý - Hoffman tromfol môjho milovaného Pheonixa, druhý - chcela som sa dozvedieť niečo viac o chlapovi, čo napísal krásne Raňajky u Tiffanyho. Hoffman je v každej svojej podobe presvedčivý, miestami mi ako teplý sebecký a do seba zahľadený spisovateľ prišiel až moc až moc...až moc všetko. Neviem, ako to vysvetliť, ale asi by som nemala mať počas pozerania pocit, že "fuuuha tento to ale dobre hrá"...ale hraním by mal pohltiť...no nestalo sa. Jednoduchšie - dokonalý výkon Hoffmana, ktorý zároveň nudí... ()

Gortyna

Film má neskutečně pomalé tempo - to není výtka. Seymour hraje par excelence. Český dabing výborný. A až do konce není jasné, jak režisér rozmíchal karty na straně etiky: dobra a zla. Mnozí budou jistě Perryho (výborný Clifton Collins) litovat - takový inteligentní sympaťák s výtvarnými sklony...Mnozí budou obdivovat Capota za jeho důslednost a umanutost jít za svým. Ale režisér je oba vylíčil jako zrůdy, i když rovnítko mezi nimi samozřejmě klást nelze. Chladnokrevný bestiální vrah a novinář, tyjící jako pijavice na neštěstí jiných, především vyvražděné rodiny, pozůstalých a přátel. Konec konců i obou vrahů. ()

garry

Brilantně natočené psychologické retro. Máte pocit, že si pustíte televizi a uvidíte Kennedyho projev v přímém přenosu. Philip Seymour Hoffman byl skvělý a je ho škoda. ()

honzic

Musím přiznat, že tento film se povedl, uvěřitelné dialogy i příběh, herecky slušně zahrané. Hodnocení: 80 % ()

spotczek

Film Capote velmi realisticky zachycuje, co se dělo kolem tvorby Chladnokrevně. V tom se liší od Infamous neboli Pochybné slávy, která se zaměřila na vztah Capota k Perrymu, čímž je někdy až přehnaná, a je tam patrnější rozdíl mezi první humornější a druhou vážnější půlí. V realističtější a zasmušilejší podobě jde více o duševní stav samotného autora a v této poloze Hoffman exceluje. Nejsilnější však zůstává kniha. Capote do ní vložil veškerou svou upřímnost, své schopnosti, dovednosti, vlastně duši. ()

BrckoGOS

Náročnější snímek, který určitě budu muset shlednout jeste jednou.. nic to nemeni na tom, ze je to velmi kvalitni prace! ()

sam_lowry

Trumana Capote, jeho inspirace k životnímu dílu i jak tento přiběh ovlivnil zbytek jeho života. "Tak či tak Trumane, skutečností zůstává, že jsi je zachránit nechtěl!"..Jinak, po shlédnutí Zkrocené hory jsem se domníval, že Akademici jsou parta homfobů, když Heathu Ledgerovi nedali Oscara...mno..po shlédnutí tohoto filmu se Akademii omlouvám.:)...Hoffman si oceněni zcela zaslouží a až si na film za rok vzpomenu vybaví se mi hlavně on...bravo!!!...Byly Trumanovy slzy v cele smrti upřímné nebo ne??? ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014