Americký spisovatel Truman Capote (1924–1984) se proslavil především reportážním románem Chladnokrevně (1965, česky poprvé 1968), v němž sledoval vyšetřování vraždy kansaské farmářské rodiny z roku 1959. Dnes legendární knížka, zakládající žánr literatury faktu, líčí složitý sběr informací a postupnou proměnu spisovatele, který se nechá „vtáhnout do děje“ a ovlivňovat svými zdroji, především jedním z dopadených vrahů Perrym Smithem. Homosexuální Capote, do té doby populární hlavně v newyorských intelektuálních kruzích a zvyklý manipulovat se všemi okolo sebe, je hluboce zasažen zkoumanou tragédií a s uzavřeným Smithem, který dlouho odmítá mluvit o průběhu osudné noci, cítí hlubokou citovou spřízněnost. Snímek natočil debutující režisér Bennett Miller (nar. 1966) podle spisovatelovy biografie, již napsal v roce 1988 Gerald Clarke. Působivé dílo s přesně vystiženou dobovou atmosférou je postaveno na fenomenálním výkonu Philipa Seymoura Hoffmana v titulní úloze, vyznamenaném řadou prestižních cen (mj. Oscar, Zlatý glóbus, Cena BAFTA, Independent Spirit Award). Dobře mu sekundují i další herci, zejména málo známý Clifton Collins Jr. (vnuk populárního mexického herce Pedra Gonzaleze Gonzaleze) jako Perry Smith a Catherine Keenerová v roli Capoteho přítelkyně, spisovatelky Harper Leeové. Scénář napsal režisérův spolužák ze střední školy Dan Futterman, kterého známe jako představitele Vincenta Graye z populárního seriálu Soudkyně Amy. Ve stínu Capoteho vznikl konkurenční snímek o kontroverzním spisovateli, nazvaný Pochybná sláva (2006, Infamous), v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. (Česká televize)

Macejko

Fajn a zaujímavý filmík. Na Hoffmana som si spočiatku musel zvykať, predsa len mi jeho prejav prišiel dosť na hrane, ale nakoniec som sa do toho dostal a ocenil jeho výborný výkon. Príbeh tiež zaujal, emócie fungovali. Jediné, čo tomu chýbalo, bol silnejší ťah na bránku, aký majú iné špičkové drámy. Napriek tomu som spokojný. ()

Freemind

Dílo je hotovo. Po přečtení "In Cold Blood" a zhlédnutí filmové adaptace jsem si naprosto vychutnal pohled za kulisy. Hoffman dosahuje krajních mezí hereckého umu - ztvárnit Capoteho tak, aby dokonale vynikly všechny ty jeho drobné manýrismy a tiky, a přitom nesklouznout do karikatury, byl jistě téměř nadlidský úkol. Film ale nezklame jako celek - formálně je to naprosto ukázková práce, obzvláště střihový nájezd do scény s vraždami je dokonalý. Filmová hostina pro labužníky. ()

Tirion

P.S. Hoffman je tu prostě skvělý, až naprosto geniální. Scénář se také řadí k lepším a navíc výborná atmosféra a vizuální stránka. ()

kaylin

Když jsem se na film začal dívat a slyšel jsem Philipa Seymoura Hoffmana, jak mluví, a viděl jsem ho, jak hraje, nemohl jsem uvěřit svým očím. Pravda, o Trumanovi Capotem jsem zase tolik nevěděl, ale že by mluvil takhle a že by se takhle choval? Musel jsem se na film přestat dívat a na internetu jsem si vyhledal videa s Capotem. Ať žije YouTube, neskutečný zdroj informací. Samozřejmě jsem Capoteho na internetu našel a samozřejmě mi klesla čelist, když jsem ho skutečně uviděl mluvit a pohybovat se. Jestli Philip Seymour Hoffman přehrával, tak potom velmi málo. Jeho výkon je neskutečný. Ze své role nevypadne ani na chvilku. Postava, vlastně osobnost Capoteho mě zaujala a já jsem si musel pořídit nějakou jeho knihu. Mám doma Snídani u Tiffanyho, tak doufám, že se k ní dostanu co nejdřív. Philip Seymour Hoffman podává opravdu neuvěřitelný výkon - po zásluze oceněný Oscarem - který sice automaticky musí parodován, ale on prostě nikdy nevypadne z role. Je slizký, je teplý, jak jen teplý může být, až je to skoro klišé, ale přesto je neuvěřitelný. Ukradl si celý film pro sebe. "Capote" není o celém životě tohoto významného amerického autora, ale pouze o období, kdy vytvářel román "Chladnokrevně", který je v podstatě literaturou faktu. Už tehdy byl velmi oblíbeným autorem, esejistou i romanopiscem. Jeho knihy se staly předlouhou pro skvělé filmy. Jenže právě "Chladnokrevně" směnilo jeho život. Ve filmu je krásně zachyceno, proč se tak stalo, stejně jako je zde zachyceno, co se stalo. Událost, která je v "Chladnokrevně" popsána, je zde podána takovým způsobem, že vám zločin přijde neskutečně otřesný. Velmi dobrý snímek, který není pouhým životopisem. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/prach-uspesna-pokracovani-animaku.html ()

Maq

Přiznávám rovnou, že jsem od Capoteho nikdy nic nečetl. Mám nejspíš jakýsi hluboko zasunutý kompas, který mě od některých autorů odvádí. --- Jako takový jsem nespornou brilanci tohoto filmu vnímal jako samoúčelnou: ponor do psychiky jakéhosi člověka a příběhu jakýchsi vražd. Moji krev to ponechalo zcela chladnou. ()

rt12

Jednoznačně je nutné vidět film v původním znění ! Strhující, mrazivý námět a fantastický výkon Philipa Seymoura Hoffmana, který Vás zatlačí do sedačky a vyrazí Vám dech. ()

italka63

Vynikající Hoffman ve své roli Capoteho, skvělá hudba a vůbec celkově zpracovaná látka převedená na filmové plátno. Jsem obdivovatelkou Harper Lee, jejího Jako zabít ptáčka, to dětství, které s Trumanem strávila, aby se stali životními přáteli. Tím mi byl celý film bližší, i tou zoufalou touhou uvěřit v lepší část člověka, i když ta část tam není. ()

Damiel

Bennett Miller natočil velmi působivé drama, ale hlavní podíl na tom má skvělý Philip Seymour Hoffman. Homosexuálního Capoteho ztvárnil tak, že to bere dech. Jeho dikce a přízvuk - naprosto dokonalé. Na plátně nevidíte Hoffmana, vidíte tam opravdového Capoteho. Nebýt jeho, bylo by to jen průměrné drama. ()

Skip

Příběh Trumana Capoteho připravujícího svůj zásadní román Chladnokrevně je především příběhem neobyčejného člověka, kterého každý zrovna nemusel, ale který šel za svým cílem, pomalu, možná rozvláčně, snad i trochu sobecky, nicméně s jasnou představou, co chce světu sdělit. Jedinečný herecký výkon Phillip Seymoura Hoffmana. Jen snad dovětek, že román Chladnokrevně změnil navždy pohled na literaturu, je až moc velikášský. ()

Aleee89

Na tenhle film jsem se docela těšila, protože mě hodně zaujal, navíc oscarové nominace a všechno okolo... Jenže mě film zklamal. Philip Seymour Hoffman sice odvedl bravurní práci, hrál dokonale, zahrál Trumana skvěle, se všemi manýry, hlasem, gesty a celkovým chováním, ale jinak to byla docela nuda. O spisovateli Capoteovi jsem toho nevěděla moc, teda spíše skoro nic, nečetla jsem jedinou jeho knihu. Tohle mi jeho život trochu osvětlilo. Už po prvních minutách jsem si říkala, ten člověk byl určitě homosexuál. Našla jsem si o něm nějaké informace a opravdu. Tohle taky dokazuje skvělé herectví Hoffmana, protože svou postavu vystihl přesně. Ale bohužel, i když hrál Trumana úžasně, ta postava mi sama o sobě byla neskutečně protivná, slizká a nijak jsem se s ní nedokázala ztotožnit. Takže herecké výkony v čele s Philipem S. Hoffmanem byly super, děj a to okolo filmu horší. Opravdu mě to docela nudilo, ale když to tak porovnám mezi sebou, pořád z toho vychází dobrý film. ()

Dont

Komorní drama věnující se zrodu knihy o několikanásobné vraždě a dopadech, které tato práce zanechala na jejím autorovi. Nejsou to úplně čisté čtyři hvězdy, rád bych, aby mě film emočně zasáhnul častěji a v některých okamžicích i podstatně razantněji, ale zpracování jako takovému není jinak co vytknout. Kromě právem oscarového Philipa Seymoura Hoffmana mě zaujali i mnozí herci ve vedlejších rolích, kromě již profláknutých tváří Chrise Coopera, Amy Ryan a Bruce Greenwooda pak především méně známý, ale vynikající Clifton Collins a v zajímavé roli spisovatelky Nelle Harper Lee Catherine Keener. ()

Frenegonda

Když mi můj známej tenhle film pujčoval říkal mi: Tenhle film se ti nebude líbit. Měl i neměl pravdu. Ten film je hnusnej depresivní, ale... a právě na to ale se podívejte. ()

Eldrick

Philip Seymour Hoffman vystřihl krásně buzerantský hlásek bezkouláka, že by mu i Vašík Klausů mohl závidět. Ale kromě vybordelně záhrané homoklády film nabídne pouze bezbřehé a řídké hovno. ()

BitlDjus

Tak tomu říkám film. Četl jsem knižní předlohu, která se mi líbila, ale opravdu hodně málo kdy si řeknu, "tak... tenhle film je fakt lepší než kniha". S filmem Capote to tak je, to co Truman Capote sepsal do svého díla, Bennett Miller s větší parádou narval do filmu. Po celou dobu nás provází skvělý Philip Seymour Hoffman, který se pro ztvárnění Capoteho přímo narodil, lepší výkon podat snad nemohl. Nenaskytla se ani jedna chvilka nudy, u které bych si zívl či otráveně přivřel oči, film mi perfektně uvízl v hlavě a Truman může být tam dole v pekle plným alkoholu a cigaret jedině spokojený! ()

Morloth

V poslední době je velmi populární vytvářet biografie kdo ví koho. Jsou to postavy významné i nevýznamné, dobré i zlé a filmy zdařilé i nikoli. Capote, nebo Capoteho, jsem dlouho odkládal, nemám příliš tyto filmy v lásce a navíc, navíc jsem měl nepochopitelný odpor konkrétně k tomuto. A byl oprávněný, neboť postava jíž ztvárnil Hoffman je opravdu odporná. Neznám Trumena Capota, nikdy jsme od něj nic nečetl, ač se za to stydím, ale jestli byl vskutku takovýto? No, potěš koště. Já bych s ním nevydržel v jedné cele ani za mák. A ač to teď bude znít divně... Jsem za to rád. Ten film je vynikající, Hoffman předvedl velmi zajímavou hereckou kreaci, dle mého po zásluze odměněnou, ale není to jen on, kdo předvádí skvělou práci. I ostatní role, pro mne zejména Clifton Collins Jr. a Catherine Keener, jsou obsazeny na výbornou. Vše podtrhuje, jak píše Matty, akademická režie Bennetta Millera a vynikající, ač nenápadná hudba Mychaela Danna, snad ji někde najdu. Capotte je pro mne velmi silným zážitkem, vtáhne vás do duše, zřejmě, geniálního, arogantního, citlivého a nesnesitelného homosexuála, který se utopí v duši bezcitně-citlivého vraha intelektuála. Capote měl v tomto filmu dlouhou výdrž, já bych se ihned po ponoru vynořil. I takto jsem se musel zhluboka vydýchávat. ()

Lischai

Capote má nádhernou kameru, námět s potenciálem a je dobře zahraný -- ale vleče se, přátelé, vleče se. Začátek je bezva, ale jakmile začne jít o citové vzpomínky vězně a spisovatele, špatně se drží oči otevřené. ()

Aljak

Hoci som po skončení filmu zostal zarazený tým pozoruhodným príbehom, aj tak to vnímam ako mierne sklamanie. Philip Seymour Hoffman (nech odpočíva v pokoji) je naozaj úžasný a svoju rolu zvládol fantasticky, aj tak som čakal od tohto celého filmu jednoducho niečo viac. Teda ja osobne som veril v rôzne zlomy a zvraty v deji, avšak všetko išlo až príliš priamočiaro a viacmenej bez prekvapení. Takže napriek psychologickému krimi nádychu mi v tom chýbala práve tá dráma, ktorá by celý príbeh dokázala ešte viac rozhýbať a dostať do správnej napätej atmosféry. Aj tak nechápem prečo tí dvaja napokon vraždili... ()

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014