Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

movemat

Pre mňa najslabší Spielberg, akého som videl. Dopozerať tento film bolo hotové utrpenie - neskutočne nudné, nazáživné a neprehľadné. Prvých desať minút a jedna scénka s bombou to zachránila od odpadu. Všeobecné nadšenie je mi úplne nepochopiteľné. ()

papadoce

Režijne a scenáristicky parádne vystavané, na Števa nezvyčajne surové a svojim poňatím, kamerou, výpravou, kostýmami až perfekcionisticky autentické. Jeden z najlepšie natočených skutočných príbehov. Napriek tomu má chybu potrestanú odobratím hviezdy. A vás už zrejme nikoho neprekvapí začo. Áno, je to minutáž. Dať dole tak tricku a bola by to päťka jak oči. Inak, ten Mníchov bol riadne svinstvo. Vystrieľať nevinných, zato má byť trest smrti. Bol, v tomto prípade. Toto nie je film ku ktorému sa chcete vracať opakovane, ale má svoje nepopierateľné kvality. Toto bolo podľa hesla “Zabite ich všetkých, boh si ich preberie”. Štyri. ()

snake

Ani nevím, jak v záplavě pocitů a velké euforie začít psát-toto je prostě bomba. Mnichov se aspoň pro mě stal jedním z nejemotivnějších filmů, které jsem kdy viděl. Skrz jediný záběr nebo scénu dokáže film vyjádřit tolik, že v klasických amerických filmech by bylo potřeba vyjádřit stejnou věc pěti minutovým komentářem. Síla obrazu je v tomto filmu vůbec velice důležitým a také vztyčným bodem. Spielberg často používá dokumentární kameru, filtry a statickou kameru a tak skrz obraz dokáže navodit atmosféru, atmosféru té doby, která vás dokáže pohltit. To samé by se dalo v podstatě říct o zvuku. Ale to bychom se bavili pouze o technické stránce věci a o to mi vlastně vůbec nejde. Protože to nejdůležitější je příběh a nadčasová myšlenka. Film nám nezděluje otázky skrz hlavní hrdiny ale skrz to, co se ve filmu děje. Není potřeba nic říkat přímo, ale vše vám stejně dojde. Asi nikdy jsem nezažil tak politicky silný a jasný film. Pokud mu někdo vyčítá politickou nestranost, tak to nechápu. Právě v tom je největší síla tohoto filmu. Jeho nadčasová myšlenka je tak aktuální, že by si ji snad měli uvědomit všechny lidi-a hlavně by tento film měli shlédnout všichny Izraelci a Palestinci. A jestli někdo dokáže říct, že ho film nudil nebo mu připadal málo akční, tak z toho plyne jen jedna věc-nechci vědět kam směřuje filmový vkus dnešního publika. Mnichov je doopravdy ten pravý filmový zážitek, který jsem v podstatě zažil pouze párkrát. ()

maeb

Sorry, Stevene, ale protektokrat je to "jen" za ctyri hvezdy. Natocil si velmi pekny film, ale k absulutnimu hodnoceni prece jen neco chybi. Nejak jsem ti celou tu story uplne nesezral, ke konci si to trochu moc natahoval a vubec ten konec byl nejakej divnej - hlavne ten sex prostrihanej s masakrem byl vazne celkem hloupej.. Ale jinak pratelum urcite doporucim na tenhle tvuj novej kousek do kina zajit, narozdil od jinych filmu to nejsou vyhozene penize. ()

unrocker

Snímek byl opravdu skvělý... Ale prostě od Spielberga jsem čekal něco víc takže plný počet bodů to být nemůže... Kamera super, střihy a hudba skvělá nápaditá režie a silný příběh který chytí hned od začátku a nepustí až do konce kdy budete moct konečně vydechnout i když teda konec není nijak moc dobře dokreslený... :)) ()

Mat32

Spielberg konečně propůjčil svůj nesporný talent také k zamyšlení se nad více než aktuálním problémem a ne jen k náboru do US army (Ryan) či máčení divákova kapesníku (A.I). Kdo očekává napětí od začátku až do konce, bude nejspíš zklamán a kdo očekává řešení Palestinské otázky je snílek. Hlavní linkou filmu je psychický vývoj hlavního hrdiny a to až tam, kde se musíte ptát „sakra jaký rozdíl je mezi “. Ukázat tento vývoj však Spielbergovi trvá příliš dlouho a zbytečně ho obaluje spoustou keců, více či méně zdařilých. Takže před nudou a přemýšlením nad tím, že už vás bolí prdel, vás neuchrání ani vynikající stylizace 70. let, ani napětí při likvidaci cílů. Nejvíc snad z celého filmu mě osobně potěšil poslední záběr, kde snad poprvé v celém filmu něco zcela oprávněně přebývá. Za zdařilou prací s myšlenkou poučení se z vlastních dějin a spousty otázek k přemýšlení. 4*. ()

Hydr0gen

Náročná, "jiná" podívaná - něčím (mnou) nespecifikovatelným odlišná od většiny thrillerů. Neumím to popsat, každopádně herci jsou výborní, o Banovi vůbec nemluvím, Craig snad nebude tak špatný Bond... Snad jen Rush trochu přehrával. Spielberg konečně omezil téma rozvrácené rodiny. Pravda je, že mohl omezit i moralistické apod. řeči postav. Jistě, k tématu to patří, ale bylo toho prostě moc. Technické provedení je skutečně precizní (kamera, střih občas příjemně urychloval, občas ale mohl také přitvrdit). Zpětně bych jako největší výtku viděl snad jen sem tam matoucí scénář s některými zbytečnými scénami a i nedořešenými, nadhozenými liniemi (poruchy bomb a Luis?). ()

Fanak

Po válce světů další Spielbergův film, který by se dal stručně popsat heslem "Nic než řemeslo". Velmi hezké řemeslo, ale politická korektnost i vykalkulované dějové zákruty čpí na hony daleko. Napínavé to bylo, to zase ano, Eric Bana hrál velmi dobře, ale konec tomuhle dílku moc nepomohl ()

Amadeo

Nemôžem tvrdiť, že je to zlý film, ale taktiež nemôžem napísať , že je najlepší aký som od Spielberga videl. A už vonkoncom sa k nemu netúžim vrátiť. Film má veľmi dobré obsadenie , ešte lepšiu hudbu o kamere a samotnej réžií nehovoriac. Ale postráda jednú veľkú vec - tú skutočnú tragickosť osudu, ktorú Spielberg ukázal v Schindlerovom zozname. Od priateľa som dostal otázku : "Akože tebe sa nezdá dosť tragické to, že chlapik bol do konca života omarkovaný ako potenciálny ciel tak Mossadu ako i Arabov ????" Moja odpoveď znela :"Nezdá. Z jediného dôvodu - v tomto prípade sa jednalo o akt pomsty zo strany Izraela za zabitú výpravu v štýle oko za oko , zub za zub. A on sám mal možnosť na začiatku odmietnuť. Išiel do celej akcie takéhoto druhu s týmto rizikom mal rátať. To, že je na zozname jednej aj druhej strany on aj celá jeho rodina je len dôsledok jeho konania, jeho rozhodnutí. Mal možnosť výberu.Tí v koncentráku tú to možnosť nemali. A celá jeho tragédia spočíva v tom, že to zistil neskoro." ()

LukeSharp

Jak nemám rád politické thrillery tak na Spielbergův Mnichov jsem se musel podívat.A po prvotních obavách,že Steven vyměkl a tak chtěl natočit něco u čeho alespon slza ukápne jsem byl tak vtažan do děje jako už delší dobu předtím ne.Arabové zavraždí 11 izraelských sportovců,Izrael naplánuje ofinzivu a začne vraždit Araby,kteří za tím stojí.Tím rozčílí i Araby,kteří s Mnichovem nemají nic společného a ti začnou zabíjet všechny.Izraelská tajná skupina(respektive Eric Bana)poté zjištuje,že asi nezabil pouze Araby,kteří stojí za atentátem.A všichni nakonec vraždí všechny,ten zabije toho,ten ho pomstí a tak to jde pořád do kolečka až dodnes.A Spielberg se nebál o tom natočit brilantní snímek a poštvat si proti sobě ''pár''lidí,kterých se film dotknul(především Izraelců a Arabů,Američanům je věčně všechno jedno pokud se to neděje na jejich území a asi ani plně tento snímek nepochopí).Škoda jen závěru,který trošku ztratil tempo a tak strhnu jednu * dolů,ale jinak celý film stojí za to mu věnovat plných 160(a něco) minut a ani jedné nelituju.80% ()

valkil

Spíš teda 4 a půl. Zajímavě zpracované, až dokumentárně , syrové, na Spielberga překvapivě (pozitivně) bez patetických momentů a především bez utahaných "hepáčů". ()

Junkienka

Nevím, jak přesně vyjádřit to, co bych k tom filmu chtěla říci. Hrůzostrašná událost, důvěryhodné zpracování a úžasní herci. I když se jedná o americký film (a jak víme, tak k historii se oni moc postavit neumí), tak to byla opravdu podívaná. Detaily, efekty a hudba....*IN LOVE*. Jen kdyby to nebylo dle skutečné události....:( ()

Landier

Zajímavé zpracování událostí po Mnichovu 1972 s prvky dokumentu, dramatu a thrilleru. Dokumentu však chybí zásadní fakta, která jaksi plavou na vodě rádoby "coolovosti", správnému dramatu vypracovaný děj a thrilleru zápletka. Pokud Spielberg u Schindlerova seznamu hrál na strunu emoce, v tomto filmu ony emoce vyprchaly snad už po úvodních titulcích. Vůbec z celého filmu na vás dýchne prázdnota prostého zobrazení vraždění s částečným (a to pouze rádoby) podkreslení vidění i "druhé strany". Plochý film, jehož děj by F. Forsyth lépe vystihnul na pěti stránkách kterékoli knihy. 3* ()

RobbieM@N

Spielberg natočil výborný thriller, jeho režie je vyjímečná. Jako politický angažovaný se snaží zachytit názory obou stran, ale kdo má pravdu....nikdo, naturalistická akce, výborně dávkované napětí, kus historie, nutné vidět!! ()

alpeew

Až dokumentární zpracování jedné nechvalně známé a velmi tragické události na dějišti nejmírovějšího soupeření zemí světa přináší až mrazivě intenzivní zážitek. Nejen citový (jak je to u mne obvyklé), ale vede i k vážnějšímu zamyšlení, k prozkoumávání vlastních a současných dějin, nutí k neodbytným myšlenkám, které nás činí bezmocnými (a bezmoc bolí)a otázkám jak tohle šílenství může skončit a kolik životů bylo/je//bude nutné zmařit než se události podobným těmto stanou minulostí??? Vynikající kamera a výkony v hlavní/ch/ rolí - E.Bana, D.Craig. ()

nula87

Jediné co je v tomhle filmu chladné a neosobní, jsou vraždy Palestinců "ze seznamu". Jinak se jedná o skvělý film na pevném základě, s čistou filmařinou a atmosférou. Nemám co vytknout. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce