Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

nikkittka

Spielberg stárne a s ním zrají i jeho filmy.Mnichov je filmem vyzrálého tvůrce,který ví,co chce říct a nemusí to divákovi cpát na stříbrném podnose.Stačí,když mu to předloží naznačené a obalené lahodným a neprůstřelným filmovým řemeslem.Každému to nesedne,ale pro ty,kteří pochopí,to bude lahůdka. ()

papuchalk

Film mne dost zklamal, a to zejména proto, že jsem nejprve četl předlohu, která je daleko víc strhující, napínavá, a hlavně daleko víc vysvětlující. ()

honzic

No opravdu chvílemi pěkný film i na zamyšlení, který hodně kazí zbytečně dlouhá stopáž. Taky zmatkovité uspořádání mu nesvědčí, ale jinak dobré docela. Hodnocení: 65 % ()

Wulz

Skvělí film... Jen by mohla být kratší stopáž... ALE NA DRUHOU STRANU I DELŠÍ. Mnichov je prostě nezkutečně dobrý film. Steven Spielberg opět ukázal co mu de nejlíp, akce, příběh, hudba atd. Film který podle mě patří k těm "filmům na které nezapomenu" prostě skvost... ()

BenchPress

Mám spoustu důvodů dát filmu čtyři nebo pět hvězdiček a také spoustu důvodů dát mu jen tři hvězdičky. Technická stránka a režie jsou naprosto impozantní, stejně jako tradiční Spielbergovo skvělé vyprávění podpořené výbornými hereckými výkony. Proč tedy dávám jen tři hvězdičky? Na můj vkus byl tento film až moc utahaný. Spielberg podobná historická témata umí, ale tady ten čas utíká šíleně pomalu. Nedávno jsem viděl Argo, což je sice úplně jiný film, ale je zfilmován podobným stylem. Argo mělo spád a dvě hodiny utekly jako voda. U Mnichova se to nestalo, i když mám podobné filmy rád. Oba Stevenovy filmy roku 2005 tedy musím ohodnotit pouze třemi hvězdami, po technické stránce jasných pět. 3/5. ()

Odpocivadlo

Atentáty, tajná služba, špina a súboj mocností. Toto sa nedočítame v novinách aj neverím úplne tomuto filmu po historickej presnosti. Ale ako film to bol rozhodne vynikajúci a napínavý, aj keď menšie deja vú som cítil vždy keď prišlo to očakávane napätie. Trocha mi tam chýbali príbehy niektorých postáv a veľa postáv tam nemalo významnejšiu úlohu čo mi prišlo dosť zbytočná. Ale inak výborný špionážny thriller. ()

CorvusBlek

Spielberg se trochu "pochlapil" a vznikl tento skvělý snímek, který i přes dlouhou stopáž nenechá diváka skoro vydechnout, atmosféra tak hustá že by se dala krájet...Špionážní filmy mě moc neberou, ale toto je určitě jeden z nejlepších co jsem viděl. Další postřehy viz např.Enšpígl. U mě čistých 80% ()

Dejf4

Je zcela zbytečné tu zmiňovat, že Mnichov je po filmařské stránce bez chyb. Největší problém mám s příběhem, který je zajímavý, ale bez nějakého přesahu. Chybí tomu hloubka a větší doslovnost. Takhle na mě snímek působí, že si ho Steven natočil pro akademiky a těm jen ty "bláboly" o politické situaci stačí. 6/10 ()

rashaverak

Kterak parta neprilis dobre vycvicenych agentu Mosadu vrazdi lidi odpovedne za teroriste utoky a sem tam i par nahodnych kolemjdoucich.  Film prakticky nema zadny uceleny pribeh a jedna se pouze o jednotlive epizodicke vrazdy. Obcas se filmem tahne jakesi velmi plytke polemizovani o tom zda je tento zpusob tim spravnym resenim, ci zda nejake reseni Izrael/Palestina vlastne existuje. Jedine co povidky castecne spojuje je zbytecne tehotenstvi hlavniho hrdiny a naprosto nesmyslna postava nezavisleho francouzskeho vsevedouciho. ()

pollstro

Jestli bylo někdy Spielbergovy vyčítáno, že svými filmy vnucuje divákovi svoji myšlenku, tak Mnichovem to vše končí. Filmová debata a složitý dialog s divákem, který nemá v rámci světové kinematografie obdoby. Ani ne tak rekonstrukce skutečných událostí Mnichovského masakru, ale naopak detailně nastudovaná diskuze jeho následků. Spielbergův nejvyzrálejší a nejdospělejší film jaký kdy natočil. Film s jasným poselstvím a definovaným vnitřním stanoviskem, jenž klade spoustu nestranných otázek, na které si divák musí odpovědět sám. Po technické stránce skvěle natočený, takřka děsivý a realistický politický thriller o otázce, zda demokratický systém může zvrátit existující práva, jestliže se domnívá, že je ohrožena jeho vnější a vnitřní existence. Tato široce komplexní otázka je celá situována z pohledu hlavního hrdiny, který postupně prochází životní etapou, jenž ho v samotném závěru kompletně deformuje. Mnichovem Spielberg iniciuje intelektuální diskuzi, která možná svoji formou a zpracováním patří mezi nejsofistikovanější zástupce filmového vyprávění. Terorismus si žádá zpětnou a tvrdou reakci, ale neustále je potřeba věnovat pozornost příčinám a následkům. Násilí plodí další násilí. Modlitba za mír, ve které je především potřeba mluvit a být spravedlivým, než se neustále mstít. Závěrem je jednoznačný fakt, že jedinou stranu, kterou Spielberg zaujal, je strana kinematografie. ()

carl.oesch

Famózní film, který ale je ale velmi znepokojivý. I když některé Izraelce prý rozzuřil, myslím, že film je obecně o něčem trochu jiném, než aby byl nějakým "nabízeným" řešením neřešitelného konfliktu. Je o tom, jak čelit terorizmu a také o tom, jak člověka poznamená, když ve jménu i těch nejsprávnějších principů musí vraždit. A je průšvih, když je takový člověk přes sebelepší výcvik, disciplínu i inteligenci schopen přemýšlet a má svědomí. Akce Boží hněv, která posloužila jako podklad k námětu filmu stejně jako ony výchozí události na olympiádě v Mnichově v roce 1972 probíhala jinak a prováděli ji skuteční agenti Mosadu. Na rozdíl od filmu se jim podařilo nakonec všechny "cíle" zlikvidovat, ale za cenu blamáže v Oslu, kde místo onoho Salameha (kterého Bana s Craigem nedostanou) zastřelili omylem marockého číšníka a kdy při skutečné likvidaci skutečného Salameha zahynuli čtyři nevinní náhodní kolemjdoucí (v Bejrútu díky náloži v zaparkovaném autě). Těch cílů bylo víc, než ve filmu, ale třeba onen "básník" v Římě nebo "intelektuál" v Paříži byli skutečně zabiti tak, jak je ve filmu předvedeno. A tím se dostáváme k základní otázce, kterou Spielberg ve svém dalším veledíle, charakterizovaném perfektní kamerou, skvělou hudbou a bez hluchých míst nastoluje. Bylo to nutné? Dá se ospravedlnit teror jako odveta za teror? Ale jak ho jinak zastavit? Málokdo si uvědomí, že film svým vyzněním není zas tak jednoznačný. Vrazi z Mnichova byli v Německu odsouzeni, ale stačilo jedno unesené letadlo a byli propuštěni. Svojí až brutální politikou dokázal Izrael ve skutečnosti svoji zemi ubránit proti mnohem horším akcím. Přes hysterickou kritiku západních intelektuálů a aktivistů, kteří svůj antisemtismus maskují bláboly všeho druhu. Jenže, jsme zase na začátku - co lidé, kteří instalují a odpalují bomby nebo dokonce mačkají spouště? Pravda je taková, že třeba ta likvidace palestinského "básníka" proběhla ve skutečnosti tak, že střelci přijeli do Říma dvě hodiny před střelbou a dvě hodiny po ní už zase seděli v letadle. Žádný čas na hlubokomyslné úvahy, žádné vciťování se do cíle, žádný soucit, žádné váhání. To, co předvadí Avner se zbylými čtyřmi kolegy byla ve skutečnosti práce desítek a desítek lidí. Tohle není dokument. Je to thriller s etickým přesahem a spoustou otázek,  na které si musíme odpovídat sami. A když jsme u toho dokumentu - dělalo se mi zle, když jsem shlédl jakýsi dokument s bombastickým názvem Mnichov - skuteční vrahové. Jestli si Speilberg drží odstup, tak tady jsme se dozvěděli, že všichni ti "zavraždění" byli ti nejhodnější ze všech, féroví lidé, kteří by ani mouše neublížili. Tak určitě. Fakta jsou známa a litovat lze jenom oběti z Mnichova nebo  nevinné v Oslu a Bejrútu. ()

pierre9

Presne ako to mám rád: politika, napätie a inšpirované skutočnými udalosťami. Navyše s výborným hereckým obsadením. Ale milostnú scénu s prestrihmi na ten masaker v závere si Spielberg naozaj mohol odpustiť. ()

emilkac

ešte že to natočil Spielberg...inač by to bola riadna nuda...Spielberg vie vybudovať skvelu atmosferu ale to nie je všechno...a čo ma sklamalo je to že už aj Spielberg podľahol mode vo filmovej tvorbe...škoda lebo mohli vznikať klenoty ako čeluste alebo indiana jones...take prijemne filmiky sa už asi nikdy nenatočia... ()

Sekel

Z kazdeho filmoveho policka je jasne, ze Spielberg drzi pribeh pevne v rukou a vse co se deje, od odrazu slunce ve skle az po nacasovani zvuku s hudbou, se deje kvuli konecnemu dopadu na divakovo oko. Nasilne sceny jsou natoceny tak realisticky, skoro dokumentarne, ze by me zajimalo, kolik casu musel Spielberg venovat pozorovanim autentickych dokumentu o popravach a jinych nasilnych cinech. Stejne jako u Schindlerova seznamu a Zachrante vojina Ryana, je to nejznepokojivejsi rys jeho prace. ()

Xavy

Nic co by mi vyrazilo dech,ale taky nic co by mě zklamalo. Viděl sem lepší i horší filmy. Rozhodně tento film nevidim na 5*. Všechno se to tak nějak táhlo, na druhou stranu někdy to zase stálo za to. Prostě Mnichov bych ohodnotil zlatou sředni cestou. Podle školního známkování 3+, ale jelikožani ve škole se plusy nemají dávat , tak si ten plus schovám a přičtu ho k nějakému filmu , který mě zaujme o trochu více. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce