Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

gizi

Je pravda, že i přes celkovou délku jsem film zvládl sledovat a příliš se nenudil. Na druhou stranu jsem si ani neužíval. Je to vlastně jen dlouhé popisování událostí, jak se asi konaly, ale jinak nic víc. Jestli zde někdo píše o emocích, o strhujícím napětí apod., asi jsem viděl jiný film. Navíc mě zaráží, jak je ve snímku skupina izraelských mstitelů zobrazena jako úplní amatéři a jak jim to vůbec tak dlouho vychází - v tomto případě je neuvěřitelné ne to, jak je to přehnané jako u většiny amerických filmů, ale právě naopak. Film mě tak pouze připomněl, jak nesmyslný je teroristický boj na obou stranách barikád. Bohužel nic hlubšího nepřinesl. Velké zklamání, i když pravda, Spielberg natočil dost filmů, které u mě propadly. 21.8.11, 65%. ()

Ret

Hluboký film, který mě svou hloubkou a dokonalým vykreslením postav prostě dostal. Dlouhá stoptáž není mínusem ba právě naopak, po celou dobu sledování jsem seděl a hltal očima film s strašným námětem. A herecké obsazení bylo prostě báječné. Bana v hlavní roli jehož charisma a emoce z něj sršeli na všechny strany, Craig v roli postavy, která musí být sympatická snad každému a celý zbytek týmu za nimi nezaváhal ani okamžik. Jeden z mích dvou nejoblíbenějších Spielbergových filmů. ()

desnik

Zajímavý pohled na hrdiny a zloduchy...mimo to, že je film hodně realistický....nabízí dost kontroverzní diskutování o životech dobrých i špatných lidí. A vůbec pohled, co je vlastně dobré, jaké přesvědčení je správné, je otevření dveří do další místnosti. V jedné chvíli mi teroristů bylo snad i líto, protože i oni měli své rodiny a životy....no, rozhodně zájímavý snímek, který by měl každý shlédnout! ()

janeczek

Za mě slabých 5, asi proto, že to není úplně můj žánr. Ale jako příběh člověka, milujícího manžela a novopečeného otce, který prochází jistou proměnou až dospěje ke katarzi, tady funguje skvěle. Krom skvělé filmařiny, která se u Spielberga dá očekávat, hodnotím jalo hodně přemýšlivý a dovolím si říct i důležitý film. ()

jarynzlesa

Muž který chce chránit svojí vlast a svobodu své rodiny je zapleten do nepřehledných politických pletek, kdy lehce ztratí pojem co je ještě stále správné. Silný syrový příběh pohltí diváka svou životností a tempo ho nenechá oddychnout. Film obsahuje vše - akci, romantiku, postoj člověka ke společnosti, nutné životní vyhranění názorů. ()

dave91

Naprosto skvělé.Biografické snímky anebo ty, jež jsou natočeny podle skutečné události mají v sobě něco zvláštního,co jim dává automaticky hvězdu navíc.Divák s postavami a dějem víc cítí.Zvláště,když to bylo natočeno velmi citlivě a realisticky.Pravdou však je,že my nikdy nemůžeme pochopit mentalitu a kulturu národů,jež jsou nám na hony vzdáleny.Byť by jsme přečetli tuny knih a shlédli stovky filmů na tuto tématiku.Dle mého názoru problém izraelců a arabů vyřeší jen jediné.Mír nastane tehdy,až jedni vyzabíjí ty druhé.A je naprosto jedno kdo koho.Bohužel. ()

kotrlak

Mnichov je neskutečně tragickej a smutnej film. Obraz důsledku nevyřešenýho a neřešitelnýho konfliktu, kterej se táhne tak dlouho a přesto je jeho konec v nedohlednu... ()

montel

V roce 1972 byly na olympiádě v Mnichově uneseni a následně popraveni izraelští sportovci palestinskými teroristy. Zatímco všichni nevinné sportovce oplakávají, tak izraelská vládá spřádá plány na odvetu. Vytvoří speciální tým vedený mladým izraelcem Avnerem (Eric Bana), který má za úkol vyhledat několik strůjců mnichovského masakru a jednoho po druhém je popravit. Úkol bude však složitější než všichni čekali a nakonec i oni se dostanou na černou listinu...Téma mnichovského masakru se rozhodl filmovat sám velký Spielberg. Ve finále to ale celé vyznělo jaksi křečovitě. Ve filmu je zapleteno až příliš mnoho postav, přitom film často ztrácí na dramatičnosti. Větší pozornost mohli místo toho soustředit na akční scény, které jsou nudné. Mě film zklamal, navíc je příliš dlouhý. Spielbergovi novější filmy mě nějak neberou. 60% ()

franti11

4,5*. O filmu jsem se dověděl až tady, když jsem prohlížel hodnocení oblíbených uživatelů. Události na OH 1972 a následnou vendetu MOSADU jsem znal z dokumentů, ale vidět do zákulisí je něco jiného. Film byl parádní, uvěřitelný.Nejvíc mě dostala proměna Erica Bany v paranoidní trosku, dobrej herec. Izraelcům fandím, namají to lehký. ()

Hall900

Jedním slovem super.Tedy až na posledních 15 min které mi tam už připadali trochu navíc. Procuji pro El-Al a tak znám v českých poměrech až komické kontroly pokud letíte do Izraele. Tento film se dotýká oné staré otázky odplaty a ,stojí-li vůbec za to. V nejryzejším slova smyslu nenávisti mezi Izraelci a Palestinci. A pochopitelně terorizmu a morálního vykoupení z tohoto navždy již politického světa bez skrupulí. Mnichov krásně poukazuje na to ,jak snadno se v touze předběhnout vlastní strach během honby za nesmyslnými ideály, stáváme tím čeho jsme se tak báli. Po technické stránce vše šlape precizně. ()

Mesmeric

S židy si raději nezahrávejte.....taky bych sem tam potřeboval chlápka, který bezpečně ví vždy a za všech okolností, kde se nachází kdo. No nic, jdu zase hledat ve Zlatých stránkách. ()

durkes

Výborný a silný film o tragických udalostiach na mnichovskej olympiáde 1972, ktoré pošliapali čisté ideály olympijského športu a následnej odvete Mosadu na organizátoroch tohto teroristického činu..............Spielberg opäť ukázal svoje majstrovstvo..........Film sa sústreďuje na odvetné akcie a skupinu, ktorá bola týmito odvetnými akciami poverená....... Viac o udalostiach na olympiáde popisuje nemecký film "Mníchov 72 - Atentát" ()

Bohdy67

Velmi zajímavý film. Pamatuji si originál Meč Gideonův, respektive to, že me tehdy hodně zaujal... Mnichov je v rukou rezijniho genia Spielberga velmi dobre zpracovan a natocen. Ale pravda. Co pridal Steven na psychologicnosti, to ubral na akcnosti... Nerikam, ze je to spatne,jen ze kdyby bylo ve filmu jeste o trochu vice akce, cloveka by to vzalo trochu vic. Resit psychologickou otazku u filmu pojednavajicim o tak dulezite udalosti ve sportovni i politicke historii je mozna lehci nez se na prvni pohled zda, respektive i presto ze to Spielberg zvladl mistrne, toto tema je tak ozehave a zname, ze by to mozna zvladl i mene dobry reziser... Kazdopadne Mnichov je uzasny film a ikdyz mi uplne nesedl na pet hvezd, kazdy by ho mel videt :))) 79% ()

MamoulianX

Určitě celkem zdařilá a řemeslně dokonalá předělávka vyloženě blbého filmu Meč Gideonův, ale pokud si člověk přečte jak to probíhalo ve skutečnosti, musí se pousmát, takový tým atentátníků (agentů Mosadu) by měla policie do 24 hodin pod zámkem, což se v případě vražd členů černého září stalo právě po Lillehammerské aféře, kde už zabili i nevinného člověka (marockého číšníka). Vždy byl nasazen jiný tým, který do 2-4 hodin opustil stát, ve kterém zabíjel. A to kupování si kontaktů, taky hezká umělecká fabulace. ()

FauSSt odpad!

Smutne ked film ospevuje terorizmus a teroristi zabijaju teroristov a film sa Vas snazi presvedcit o tom ze to je spravne a v poriadku.....kupili si vlastny stat no zda sa im to malo...Spielberg sa Svindlerovym zoznamom a touto picovinou ukazal ako patolizac a lokaj hebrejskej loby,sracky na objednavku...darmo politika nieje pre slusnych ludi. ()

chosan

Pro mě lepší než Gideonův meč, film má dobré obsazení, akci a je natočen přesně tak jak si představuji že má být natočen film dle pravdy za mě 70%. ()

kodwin

Vynikající. Židovská traumata umí Spielberg zmapovat skvěle, určitě mu to žeru víc než E.Týho. Schindlerův seznam je o chloupek výš, ale tohle je taky pecka. ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce