Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

mijano

Veľmi realistický pohľad na svet- oko za oko, zub za zub. Vy nám zabijete 12 olympionikov, my vám tiež zabijeme 12 ľudí. A vždy si to odnesú nevinní ľudia. ()

old salt

Odtažité. Bez vtáhnutí do příběhu. Pouze pozorování děje. Nevím, jak to Spielberg dokázal, ale tento film měl možná částečně dojmout a vůbec se to nepodařilo. Režisérsky standardně zručné, ale jinak průměr ve všech ohledech. ()

Belerofon

Občas jakoby Spielberg nevěděl na které straně barikády stojí nebo spíš které straně nadržuje více...Ale když jsem to viděl na podruhé bylo mi jasné kde stojí...Spielbergova osobní zpověď a pohled na onu tragickou událost, má díkybohu více filmových kvalit nežli jen nějakou úvahu či přemítání co se tehdy stalo..nad objektivitou se nemá cenu zatěžovat...dneska pravdu asi nikdo neřekne... ()

Insomniac

Mňa to zobralo asi tak, akoby som si o tom prečítal takmer trojhodinový článok v novinách. Nemastné, neslané, chladné (čo je však plus pri vraždách). ()

Nerajohn

Velmi příjemné překvapení. Spielborgovo obracení se do historie teď směřuje do 70. let a nejedná se vůbec o špatný výlet. Krásně ztvárněná atmosféra 70. let na nás dýchá ze všech záběrů, film nepostrádá napětí (likvidace pomocí telefonu) i dost naturalistické scény (zavraždění vraždekyně na hausbótu). V některých momentech, kdy se do akce zapojuje více organizací, je děj možná trochu nepřehledný, ale na druhé zhlédnutí je to už mnohem jasnější. Předtím, než jsem film viděl, jsem se domníval, že půjde o rekonstrukci mnichovských olympijských událostí, ale ty jsou zde jen na pozadí, navíc velmi šikovně prostříhány s reálnými televizním zpravodajstvím. ()

Zabuza

Po vzhliadnutí som mal rozporuplný pocit ohľadne hodnotenia tohoto filmu. Dej sa mi zdal trošku neprehľadný, vzhľadom na to, že som nebol znalý danej problematiky pred samotnou projekciou. Sem tam som tápal, v ktorom meste sa hlavní "hrdinovia" nachádzali. Partička amatérskych "zabíjákov" sa snaží pomstiť smrť izraelských športovcov na olympiáde v 72 v Mníchove zavraždených arabskou komunitou. Počas svojho ťaženia im myseľ nahlodáva myšlienka, či konajú správnu vec, avšak nie je čas na pochybnosti. Film založený na skutočnej udalosti jasne demoštruje starú známu pravdu: násielie plodí násilie. ()

Honzad007

Stevene, Stevene, uvidíme od tebe někdy špatný film ? Tohle se totiž zase povedlo a já byl nervózní až dokonce. Bravo. Jen si říkám, že by si film zasloužil určitě vyšší hodnocení, než tady má. ()

E.T.Martin

Nedávno jsem viděl film podruhé a musím říct, že stejně jako, když jsem na něj byl v kině, jsem celou dobu seděl jako zařezaný. Po řemeslné stránce je film dokonalý, děj je strhující, je v něm plno silných i děsivých scén. Docela chápu, že se po jeho uvedení Spielberg ocitl mezi dvěma mlýnskými koly. Osobně to ale vnímám tak, že se režisér vyhnul černobílému vidění situace. Herci byli perfektní, hlavně postupná proměna hlavního hrdiny v podání Erica Bany je zcela uvěřitelná. ()

gu-staff

Tohle Spielbergovo zabroušení do politiky mi přišlo trochu nepovedené, povrchní a prvoplánové. Moc se mi líbila atmosféra - sedmdesátky jsou dobou, ve které bych rád dodělal střední. Eric Bana hrál moc pěkně, jeho postava měla vývoj, který se nedal přehlědnou a netahal za oči. Naproti tomu mám pocit, že Geoffrey Rush měl snad jedinou dobrou roli (Záře), a od tý doby mě přesvědčuje, že hraje křečovitě, tlačeně a pro mně rušivě. Dokonce mě tu ani nerušil Craig, a to ho nemám rád. Jo - moc se mi líbilo, jak zabili tu holanďanku, to bylo efektní jaxviňa. 80% ()

Nashy

Když se koukám na hodnocení ostatních uživatelů, stydím se za to,že tomuto filmu musím dát pouze jednu hvězdičku. Ale bohužel, tenhle film mě, jako obyčejného diváka ničím nezaujal. Čekala jsem mnohem víc a opravdu jsem byla zklamaná. ()

Sethlans

Steven Spielberg nezklamal. Vůbec jsem nečekal,že to může být tak bravůrní film s dokonalou hudbou,a s vynikajícími herci. ()

DonFrolimo

Jak je těžké být zlý na zlé, pokud jsme dostatečně rozumní abychom zdravě pochybovali o svých morálních hodnotách. Naštěstí tedy nejde o apologii odplaty, která snad byla smysluplná. To je to co film dokáže nabídnout - psychologii morálních dilemat - jak to dělá je další věc - dělá to nijak zvlášť nápaditě, někdy až nechutně, ale to je věc vkusu. ()

schwejk

Typický příklad toho, jak je film pro téma nadhodnocován. Zbytečně natahovaná a ve spoustě ohledů nedotažená, ve výsledku docela nudná záležitost. Jediné, co se jednoznačně povedlo, byl casting - Bana, Rush i Craig - všichni fakt dobří. Jen ten Spielberg to (jako vždycky) kazí... ()

Flamik

Na to že jde o historickou katastrofu, která měla být zdokumentována a tudíž se tento snímek měl blížit zkutečnosti, mi připadalo až moc věcí smyšlených. To jestli mám pravdu či ne sem ale líný hledat. ()

david666

na jednu stranu určitě kvalitní a kontroverzní film, na druhou zase podle mě zbytečně zdlouhavý. Skvěle však vypadají lokace a člověk se při sledování opravdu cítí jak v roce 72. ()

BarVo

Ťažký boj, toto ohodnotiť. Na jednej strane historická osveta, ktorej nikdy nie je dosť, výborné herecké výkony a kvalitne natočený thriller s moralitkou na záver. Na strane druhej ale prekvapivo emocionálna odťažitosť, zdĺhavosť, neprehľadnosť postáv - hrala tam potme polovica Ameriky (a časť Francúzska k tomu) a trocha nešikovná snaha režiséra okate nedrukovať Mossadu. Pohádala sa duša s telom a je to za 4, ale len o chlp. ()

vofo

Spielberg zase z torchu jiného pohledu. Začátek filmu je hutný ke své atmosféře a i šílený pro to, že se to opravdu stalo. Nemít film 164 minut, ale třeba o 20 méně, tak je to jasných 5 hvězd. Takhle je to na 4 a půl. ()

Kozlowski8

Srpen 1976 - Olympijské hry v Mnichově. Mnoho lidí si tuto sportovní akci spojí s teroristickým útokem arabských extremistů a únosem a následným zabitím jedenácti izraelských sportovců. Film pojednává o následné protiakci izraelské tajné služby - likvidaci hlavních strůjců tohoto zla. Mladý příslušník tajné služby Avner je ten, který se svým týmem koná tuto špinavou práci. Film není pouze akční podívanou - naopak - velice zásadní je psychologická rovina příběhu se značnou dávkou pocitově silných scén. Avner je velice schopný muž, ve svém oboru nejlepší, ovšem není to tvrďák, schopný chladnokrevně a bez výčitek zabíjet. Vlastně je uvnitř velice citlivý, z čehož pramení jeho vnitřní boj se svým svědomím a jeho těžce snášené odloučení od manželky a čerstvě narozené dcerky (dojemná scéna, kdy slyší svoji dcerku v telefonu). Po shlédnutí filmu se přímo nabízí zamyšlení se nad faktem, jakých zvěrstev jsou lidé schopni dopustit se na jiných lidech kvůli "drobnostem", jakými jsou náboženské vyznání nebo nárosnostní příslušnost. Pocit autentičnosti snímku dodává skvělá režijní práce Stevena Spielberga a výtečná kamera Janusze Kaminskiho. Pochvalu u mne zaslouží ještě Eric Bana v hlavní roli a úžasná hudba. Od nejvyššího hodnocení film v mém případě dělí jenom kousek - je to příliš dlouhá stopáž a chvílemi příliš pomalu se vlekoucí až uspávající děj. 80%. ()

kramatos

Přesmíru moralistické a zaměřené na rozpolcenost Bany, přestože skuteční aktéři údajně necítil sebemenší pocit viny či lítosti, což je naprosto pochopitelné ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce