Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

Breaker

Než Jackson natočil Pána Prstenů, také se jej dříve pokusil natočit někdo jiný a jak to dopadlo. Doufejme, že i této trilogie se chopí někdo, kdo ji natočí nejlépe najednou a se stejnou vášní k této trilogii, jako Jackson k LOTR. Tento film až na pár vyjimečných záběrů beru jakou zoufalý pokus o něco v nic. ()

bemygirl

Robert Carlyle byl asi jedinou zajímavější postavou v tomto snímku. Nebýt jeho,tak by to byla taková pohádka na kterou bych se podíval v neděli dopoledne se synovci. Na celovečerák a snímek s ambicemi velkofilmu je jedna zajímavá postava dost málo. Ale dráček byl hezký. Tan nějak na pohodu nakonec. Nebyla to až taková ztráta času. ()

Jurator

Na mě osobně tenhle film udělal dobrý dojem a nejen proto, že mám všeobecně fantasy rád. Líbila se mi hudba, efekty (obzvlášť Safira se povedla) a i když je příběh docela předvídatelný, oproti jiným snímkům podobného žánru (když vezmu v úvahu paskvily jako Dračí Doupě) je to určitě nadprůměr. Když už je řeč o DD, tak si Jeremy Irons docela slušně napravil reputaci, což se podruhé moc nestává. Plný počet má u mě snad jen Pán Prstenů a Nekonečný příběh, ale myslím, že čtyři * si to přeci jen zaslouží. Už jen proto, že jsem rád za každý nový film tohoto typu. ()

Bow-Z

Knížku jsem nečetl a od filmu moc neočekával, ale snímek mě mile překvapil (ovšem když ho neberu jako velkofilm konkurující trilogii Pána prstenů). Všechny předchozí výtky k hercům, rychlosti děje atd jsou trefný, ale prostě mě film strašně bavil. Škoda, že nebyl pojat velkolepějš a s delší stopáží. 3,5* ()

Nikopol

Tak neuvěřitelně neoriginální film jsem snad ještě neviděl. Kdyby Lucasovi někdy došly peníze (což se nestane), mohl by se klidně s Foxem soudit kvůli plagiátorství jeho prvních Hvězdných válek a já bych mu opravdu přál, aby vyhrál. ()

Incanus

Rozhodl jsem se hodnotit tento film s jistým odstupem, protože jsem si říkal, že bude zajímavé pozorovat, jestli se můj názor za pár měsíců změní.............. Nezměnil se ani o píď. Od hodnocení ODPAD! jej zachránily pouze digitální triky, protože, byť málo, ale ano, bylo se naco koukat. Bohužel pro film jako takový stojí zato vidět tak prvních 10 a posledních 15 minut. Víc ani ťuk. Že, když se chce, tak to jde, se v tomto případě projevilo v negativním smyslu slova. Film jako bych se jen zlehka "otřel" o knižní předlohu, protože je tak nekvalitně zpracován, že připomíná spíše tekutou kaši než chutný pokrm. Že scénáristé vypustili některá místa se dalo celkem čekat, ale že některé dějové, dost důležité zvraty úplně vypustí, jsem měl čekat, ale nečekal. Yazuak, Teirm, Angela (ne, že by Joss Stone byla špatná, ale v takovémto zobrazení připomínala Angela spíše šarlatánku než mocnou čarodějku - a výrazně mi tam chybí Solembum, protože je to důležitá "postava" děje). Výrazně mě znechutilo, jak tvůrci pojali i postavu Aryi. Herečka ujde, ale její úloha ve filmu také nabrala nečekané obrátky. Co vím, a že jsem četl knihu několikrát, tam NIKDE není náznak nějakého milostného vztahu mezi ní a Eragonem, jako na konci filmu. Tyto tendence, cpát milostnou zápletku, kde se to jen vejde, většinou filmu uškodí a ani zde to není výjimka. Jeremy Irons, coby Brom, také nedostal tolik prostoru, co by si zasloužil, prostě tento "film" si nezaslouží lepší hodnocení. Doufám, že pokud bude zfilmován Eldest, nedopadne to tak, jako v tomto případě, a že jej dostane do ruky režisér, který z něj neudělá brak. ()

Cooolboy

Pri množstve fantasy príbehov, ktoré sa na nás roja zo všetkých strán (našťastie som ich priaznivec, tak mi to až tak nevadí) je Eragon taký priemer. Príbeh je dopredu jasne čitateľný, o vykreslení postáv sa snáď rozprávať ani nedá a efektov tu tiež veľa nenájdeme. Vysoko však hodnotím Safiru, ktorá bola naanimovaná skutočne skvostne a je len škode, že sa to viac nevyužilo. Počas sledovanie filmu som si hovoril, že toto si určite nenapálim (pardon, že si určite nekúpim originál), avšak posledný záber s mojim milovaným Kriváňom v pozadí za to stojí. Je len škoda, že sme z našej krásne prírody nevideli ešte viac, určite by bolo na čo pozerať. ()

Shtinky

Všetko to bolo príliš narýchlo. A to nemalo. Niektorým scény tým strašne trpeli (stretnutie s uraglmi, záverečná bitka). A ani sa to vôbec nedržalo knižnej predlohy, ktorá bola aj tak iba dobrá. Keby to bolo dlhšie (nie osekané ako sa najviac dalo) a bolo by to všetko aspoň približne podla knihy mohol z toho vzniknúť dobrý film. Takto je to len na 3/10 ()

T369

Film Eragon, natočený podle stejnojmenné knihy Christophera Paoliniho, nebyl zas tak špatný. Ale když ho srovnáte s knihou, jednoznačně vyhrává kniha. Tak tomu většinou bývá. Spoustu věcí vynechali, bylo to až moc uspěchané a některé pasáže možná nepochopitelné pro ty, co knižní předlohu nečetli. ()

Prehistar_ odpad!

Který hlupák rozhodl o tom, že ten film bude točit režisér, pro kterého to bude uplně první film? Už knižní předloha byla hrozná, úspěšná jen díky vydatné mediální masáži, ale na film se nedá koukat. Důvody viz. níže. ()

nogi

Kniha se mi do ruky dostala předevčírem, takže jí ještě nemám dočtenou, ale z filmu na mě dýchlo klasické vynechání spousty detailů i důležitých postav. Film jsem už viděla někdy před dvěma roky a už jsem si ho moc nepamatovala, ale věděla jsem, že se mi to nelíbilo. Teď mě to naopak překvapilo relativně kladně. Safira se jim opravdu moc povedla, to se musí nechat, nejroztomilejší je ještě jako čerstvě vylíhlé mládě. Naopak mě zklamala konečná bitva -bylo to hrozně odfláknuté, uspěchané, člověk nevěděl jak se zorientovat. Potom jsem se ještě musela vysmát vztahu Aryy a Eragona -vždyť je fantasy, ne romantika, musela jsem se opravdu vysmát jejich poslednímu rozhovoru a Safiřině poznámce, že "Zítřek přijde dřív než myslíš"... No, ta půlka knížky, kterou mám přečtenou se od začátku filmu liší hodně... ()

Bloodoom

Koukat se na to dá. Jen prosím nečekejte nic víc!!! Jedná se o velmi průměrný fantasy film, který ani moc nebaví ani moc neděsí ani moc nenudí... Eragon je ňouma farmář a na konci bych mu odpáral jen toho farmáře. Nikterak se mu nedá věřit, že se zněj stal někdo mnohem lepší :( Konečná bitva by potřebovala delší stopáž. Za tu chvilku co běžela tak snad ani Árný nezmastil protivníka :D Safira (dráček) je velmi mistrně zvládnutá a snad jedna z nejlepších dračic co znám (myslím tím ve filmu). Co říci závěrem? No je to průměr, ke kterému se možná někdy vrátím, ale doufám, že to nebude brzy. ()

dogsik

Film naprosto splnil mé očekávání. Výborná, 500 stránková knížka s šíleně "nabouchaným" dějem se prostě nedá zachytit v jednom filmu. Děj je okleštěný o důležité zápletky, některé části jsou pozměněné neskutečným způsobem (například trpaslíci, kteří hrají v knížce zásadní roli a žijí v nádherném městě pod zemí ve filmu vůbec nejsou. Eragon se dozví, že Arya je elvská princezna hned jak ji pozná, kdežto v knize to před ním celou dobu tají... Razakové vypadají jako prožrané mumie a Urgalové jako obyčejní barbaři atd.) Vlastně bych řekla, že pro člověka, který knížku nečetl to je film o tom, jak kluk na krásném drakovi cestuje a cestuje. Safira a Stín je to jediné, co se opravdu podařilo. ()

Crtcus

Nemslel jsem si, že by se mi to mohlo u některého filmu stát, ale u Eragona se mi to stalo. Místo abych se soustředil na film a na to, jaký je, pořád jsem musel myslet na herecké obsazení. Hlavní postava je natolik nesympatický a protivný fracek, že jsem to chtěl několikrát kvůli němu vypnout; a taky vypnul, díval jsem se na film díval po kouscích asi natřikrát. Film samotný není až tak špatný, ačkoliv by mu prospělo několik desítek minut navíc na dopracování příběhu (knihu jsme nečetl, přišlo mi to místy zmatené a musel jsem mnoho mlhavě domýšlet). Jak ale píši na začátku, Eragon je pro mne prvním filmem, který nemůžu kvůli herci ani vidět. ()

Hystory

Známa kniha sa dočkala svojej filmovej adaptácie. Podobne ako Narnia, spĺňa iba niekoľko percent toho, čo nám kniha ponúka. Podobné sme už videli a to v lepšom spracovaní. Kým Pán prsteňov bola akčná strhujúca vojnová dráma, Eragon je nudná slátanina. Príbeh malého chlapca, ktorý so svojou tvrdohlavosťou nahromadí jeden problém za druhým, je asi pre každého málo. Predsa vznikol celovečerný film. Drak je z animatronického hľadiska prekvapujúci, ale herecké výkony sú slabé. Predstavte si dve deti, ktoré sa hrajú pred domom na rytierov. Mohol by to byť námet na pokračovanie… Vraví sa, že „človek nikdy nezabúda“. V tomto prípade je to smola. ()

FireFox

Tak doteď mi bylo putna, jesti natočí Eldesta nebo ne. Ale po shlédnutí Eragona, dle mého názoru velice zdařilého zfilmování poměrně nudné knihy, mi je líto, že to s Eldestem vypadá bledě. Popravdě mi vůbec nevadí různé vynechávky, neb Paolini je rozvláčný, až je kniha skoro nečitelná. Mnohem raději bych tak sledovala další takovéto dvě hoďky na plátně, než se o5 prokousávala stovkama stran. No nic, jdu číst. Ps.: Stín+Arya = 5*! ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)