Země Alagaësie byla po tisíc let chráněna jezdci na dracích. Pak ale tito jezdci začli mezi sebou soupeřit o moc, až proradný Galbatorix zradil a všechny pobil v jedné velké bitvě. Od té doby vládne zemi a válčí s Vardeny – bojovníky za svobodu, kteří se museli uchýlit do skrýší v horách. Arya, spojenkyně Vardenů, veze vzácný kámen, který byl ukraden samotnému králi. Stín Durza jí spolu se svými služebníky urgaly během cesty přepadnou. Chtějí zpět to, co patří Galbatorixovi. Arya mu ale kámen nedá, raději ho kouzlem pošle tisíc mil daleko a nechá se Durzou zajmout… Mezitím se kdesi v Dračích horách mladý čeledín Eragon chystá ulovit srnu. Těsně před vystřelením šípu jej oslní záblesk a přímo před ním se v doutnajícím kráteru objeví modrý a dokonale vyhlazený kámen. Eragon se ho ve vesnici pokusí vyměnit u řezníka za jídlo pro rodinu. Řezník ale pozná, že se jedná o králův majetek, a nechce s ním mít nic společného. Tak se Eragon vrací domů s nepořízenou. Jeho bratranec Roran se chystá opustit farmu, protože královi vojáci odvádějí mládež do armády a jeho osud není stát se bojovníkem. Strýc Eragona ujišťuje, že jeho čas také přijde, až bude starší. Později se Eragon blíže podívá na neznámý kámen. Při dotyku se objeví modrý záblesk, který dá Arye, Durzovi a dalším zasvěceným osobám vědět, že dračí vejce bylo objeveno. Zanedlouho se z něj doopravdy vyklube malý drak, který vypálí Eragonovi na dlani znamení spirály... Durza dostane nový úkol. Když nedokázal získat zpět ukradené vejce, musí zabránit Vardenům, aby se o jeho existenci dozvěděli. Durza vyvolá temné bojovníky Razaky a pošle je zabít Eragona a přinést vejce… (TV Prima)

Falle

Takto zprznit zajímavý fantasy svět a ignorovat knižní předlohu, to se jen tak nevidí. Ve světě tvrdých válečníků se proházejí dva homosexuální hošové, na urgalech se šetřilo až běda a tak bychom mohli pokračovat dále. Vzhledem k tomu, že knihy mám poměrně rád, jedna hvězda za snahu a druhá za Ironse. ()

Livto

No nič moc. Čakal som predsa len o trochu lepší dej, lepšie súboje, bitky. Nič také epické a rozsiahle ako v knižnej predlohe sa nekoná. Možno mám trochu vyššie nároky na fantasy po zhliadnutí Pána Prsteňov, ale tento film ma priveľmi nezaujal. Efekty sú pekné, slovenské prostredie tiež ale celkovo to mohlo obsahovať viac z kníh. ()

Venavela

Film jsem viděla dvakrát, předtím než sem přečetla knihu a poté co jsem ji dočetla. Před přečtením měl tenhle film šanci na tři hvězdičky, špatný film, ale když budu brát ohled na pěkné zpracování Safiry a výkony Ironse, Carlyla a Malkoviche. Když zapnu film po přečtení knížky, stává se z toho totální brak, který si nezaslouží víc než odpad, ale dávám jednu hvězdičku díky výše zmíněnému. ()

TynTynka

Film jako takový je kvalitní - pěkné prostředí, efekty, výkon herců. Bohužel jen z minima odpovídá knižní předloze, což je podle mě docela problém. Kniha je úžasná a zasloužila by si mnohem lepší zpracování. Ovšem pro ty, co knihu nečetly, by se film mohl vcelku líbit. ()

MirajZ

Hell no....nebudu tu tvrdit, že knižní předloha byla nějaký skvost, na to tu jsou jiní...každopádně jakožto člověk který knihu přečetl a dokonce s hlavním hrdinou prožíval radosti a strasti cesty, při sledování filmu jsem tak trochu trpěl...děj z knihy jakoby byl vystaven radioaktivnímu prvku, který místo aby z knihy udělal nadupaný superscénář, reagoval tak, jak by v reálném světě radiace fungovala....znetvořila ho. Asi jediné co film zachraňovalo byly nádherné scenérie a vizuální efekty (ačkoliv Safiru jsem si představoval jinak)....Můj názor na film? Jako na adaptaci úspěšné knihy dávám palec dolů, bohužel . Upřímně doufám, že pokud bude pokračování, tak bude trochu na vyšší úrovni...i když to je asi jen moje zbožné přání...nezbývá než se smířit s tím, že to není to co to mohlo být a snažit se to brát jako pohádku, která s knihou nemá moc společného...a doufat, že se jednou někdo opět chopí knihy, napíše lepší scénář a natočí takový film, po kterém by fanoušci fantasy slintaly ještě roky po uvedení do kin ()

Kacenaa211 odpad!

Jediným plus na této slátanině, která se převlékla za díl z Odkazů dračích jezdců, je pohledný Ed Speleers, díky kterému jsem se na tento film vydržela dívat aspoň půl hodiny a docela hezká je i znázornění Bromovi hrobky. Chápu, že film nikdy nebude přesně jako kniha a dalo by se pochopit i pár malých změn, například by se ještě dalo snést to, že elfka Arya nevypadá, tak jak je popisována v knížce, ale jak někdo může změnit faktické a hlavně důležité myšlenky a situace. Když je v knížce popsáno na x stran, jak bylo pro Eragona těžké spojit se Safirou a trvalo mu několik týdnů než se naučil kouzlo a ve filmu se z vejce vylíhne drak a řekne: "Ahoj, já jsem Safira a ty jsi můj jezdec!" a okamžitě umí těžké kouzlo, někde je asi chyba ne? A další, co je naprosto debilní, je to, že řekne, že se jmenuje Safira. Pokud si dobře pamatuju (a to jakože pamatuju!!!), tak Eragon pojmenoval draka Safira, protože to jméno slyšel od vesnického vypravěče Broma, který v jednom z příběhů vypráví o drakovi, který se právě jmenoval Safira. Tak jak je možné, že tady přiletí z oblak a řekne tuhle blbost?! A k tomu konci se radši ani nebudu vyjadřovat!!! Pokud tomuto filmu dal někdo víc jak 2*, tak buď nečetl knížku (a tu bych mu vřele doporučovala) a nebo... vlastně žádné nebo není, z té knížky tam zbyla jen velmi holá a okousaná kostra, kterou ohlodali ra'zakové. ()

Eviel

Čítal som knihu a som strašne sklamaný tá kniha mala obrovský potenciál a to čo z toho vzniklo s ňou nedá ani z ďaleka porovnať ...Jedine čo sa da vyzdvihnúť je sexi ,,elfka,, a fantastické scenérie...Bitka ma úplne sklamala , dialógy dosť nudné joj toľko škody :( 3* so zavretými očami ()

metalmaus

jedna * za CGI Safiry. Bez přečteni předlohy, bych nejspíš ve filmu dost tápal a většina scénáristických úprav (nejspíše z důvodů zkrácení děje) děj jen zmate. ()

vajico4 odpad!

Jelikož jsem četl knížku a moc se mi líbila, tak možná budu až příliš kritický. Ale myslím že tento film si to zaslouží. Ano, všechno z filmu je podle knížky, ale vše je nahňápané, dostříhané a upravené do takové hatlamaniny, že někdy se v tom ztrácím i já. Myslím, že divák, který knihu nečetl se musí v ději ztrácet a spousta věcí mu musí být nejasná. Nelíbilo se mi jak obsazení, tak vybrané prostředí a efekty pro mě taky stály za hovno. Veškerá má představivost se naprosto rozchází z představivostí ,,pana" režiséra. Jde vidět že film má nízký rozpočet, takže místo předražených herců jako Honza Železný a Honza Málowich si mohli dovolit se více položit do samotného děje. Prostě tento film prošel odpadní rourou po 300 zápasnících sumo a taky tam skončil. Doufám, že v budoucnu se této skvělé ságy dračích jezdců ujme někdo kvalifikovanější s lepší představivostí než měla zmíněná ,,produkce" a já se dočkám filmu(ů) jakých si tato sága zaslouží ()

zdene.cek

Po přečtení všech knih, jsem se na film i těšil, bohužel tak ochuzený film o děj sem dlouho neviděl. S knihou to má možná společného jen jméno Eragon, podle mě se Ed Speleers na hlavní roli Eragona vubec nehodí, ale je to jen osobní dojem. Pokud bude pokračování ( ve které i překvapivě doufám a určitě se na něj podívám), doufám, že bude zpracováno o hodně lépe než jednička. Materiálu na použití je dost. Potenciál ten film má. ()

MisaP3

WHAT? Prosím, knihy mám moc ráda, četla jsem je všechny několikrát, ano je to další pohádka pro děti, ale celkem fajn, i když na mnoha místech skopčený Pán Prstenů nebo Harry Potter, budiž, ale tenhle film je totálně mimo, urgalové bez rohu?! proč, sakra, když v knihách je neustále dokola omýláno, jak mají rohy, obří, velké, prostě MAJÍ, Brom bez vousů... budiž, elfka ala indiánka, budiž, dračice s peřím, budiž, ale tohle všechno a mnoho mnoho dalšího dohromady už prostě ne! Díky Bohu, že nenatočili i další díly... ()

Hidan odpad!

Když děláte film podle knižní předlohy mělo by to být buď velmi podobné předloze, nebo tak dobré, aby se před fanoušky obhájila odlišnost. Tohle má na míle daleko do obou směrů. Na jednu stranu tu máme knihu - příběh od autora, kterého nikdo neznal a který přišel s bestsellerem... což ve filmu nepoznáme, protože z příběhu udělaly nechutnou a nezáživnou věc, která má společné jen jména postav, názvy míst a asi tak třetinu hlavní dějové linky, která se prolíná např. s momenty z knižních pokračování, nebo (nejspíš pro takové to režisérovo klasické 'dát do filmu kousek sebe') bezdůvodné změnění průběhu celé události. Postavy nesouhlasí už vůbec, vyzdvihnu elfku Aryu - v knize mimochodem přesně a do detailů popsanou osobnost -, která se má v první knize chovat spíš lehce přezíravě, dodržovat si odstup, mít havraní vlasy ... nejsem si úplně jistý, jestli si jí štáb s někým nespletl. No a pak tu máme samotný děj. Tuctový, stereotypní, přehrávaný, postrádající logiku. Efekty, které jsme viděli pockrát, snaha příblížit se v epičnosti nejznámějším filmům z fantasy žánru, která vyjde naprosto naprázdnou, protože nedokážeme vlastně ani pořádně pochopit kdo a proč bojuje, zlepšení celkového obrazu ojedinělým vtipem, který tam ušel jenom jeden. Kdybych neznal knihu, možná bych dal aspoň hvězdu za hudbu nebo tak něco. Ale spíš ne. A navíc knihu znám. Takže za mě s přehledem nejhorší film co jsem kdy v kině viděl. ()

fantasiem

Pro čtenáře knih edice Dračích jezdců bude film velkým zklamáním a doporučuji se na něj nekoukat. Charaktery postav jak vizuální tak vnitřní ani základní dějové linie se vůbec neshodují s knižní předlohou. Jediný klad mají vizuální efekty v případe dračice a záběry krajiny,vypadjící jako z Pána Prstenů. ()

ErzebethB odpad!

Ačkoli pozdě, objevila jsem ctyri uzasne fantasy knihy a nasledne zjistila, ze je k tomu natocen film. Pote co Arya neni tmavovlasá elfka, Safirino jmeno si sama dracice vymyslela, Eragon je odpudivý rozmazlený puberťák, Galbatorix pro mě byl něco jako George Clooney a on je to takový stařík.... kouzla zmenena knneooznani, jejich pravidla jsou uplne mimo... ani jsem to nedokoukala. Nedalo se. ()

Rangifer

Dalo se to udělat líp. Tvůrcům by stačilo si přečíst knihu. Sice jsem četl jen 3 že 4 knih o dračím jezdci, ale chci říct, že Urgalové nejsou žádní potetovaní a špinaví heavy metalisti, ale v knize jsou popisováni jako napůl lidi a napůl berani. Podobně je to i s Ra'zaky, ti jsou taky jiní. Hlavní hrdina Ed Speleers je tak nepříjemný a hrál jako prkno. Za to Jeremy Irons se mi zalíbil, má v sobě takové charisma a ta role byla pro něj jako dělaná. Safira jako dračí mládě je roztomiloučká a jako dospělá dračice je fantastická. Ještě stojí za zmínku ta blbá závěrečná bitva, chybí tam nějaká epičnost, nějaká šťáva. Upřímně, mě bylo jedno, že tu bitvu zlo vyhraje. Radím vám, radši si přečtěte knižní sérii, CELOU, a pak se podívejte na tenhle film a porovnejte sami, co je lepší. Tady se zřejmě filmového pokračování nedočkáme. ()

Thoth

Tento film si svou přezdívku „propadák“ dozajista zaslouží. Spousta věcí je v něm moc špatně a já se je pokusím krátce vyjmenovat. Většinou se film nevyrovná knize, každý z nás má jiné představy. Jenomže i film dle knihy může být hodně dobrý. Např. Harry Potter (HP) má hodně dobrou kvalitu jako film, a proto se také stal trhákem. Jenomže film Eragon má s knihou Eragon společný tak možná název a to, že v něm je chlapec s drakem. Tím to končí a to doslova. HP se drží dost pevně faktů z knih, film Eragon nikoliv. V knize jsou Urgalové cosi jako 2-3metroví Trollové (Krollové?) s rohy, zatímco ve filmu jsou to jen lidé převlečeni za pračlověky. Ve filmu zcela chybí trpaslíci, zcela ploše je popsána bylinkářka Angela a chybí zde Kočkodlak Solembum. Vardenové jsou popsáni jako kmen černochů, přitom by se měl jejich odboj skládat z pestré směsice ras. Nesmysl – mocná elfí čarodějka Arya dokáže přes půl kontinentu přenést vejce Safiry, ale když je Brom zraněn, oznámí stroze Eragonovi, že je ještě mladý, aby ho dokázal vyléčit, jakoby sama neměla žádné schopnosti. Nebo prý po smrti Jezdce automaticky umírá drak (nesmysl). Ve filmu se Eragon chová k Safiře jako k psovi, kterému může poroučet, přitom něco takového je holý nesmysl. Závěrečný souboj se Stínem nechám radši bez komentáře. S rekvizitami si moc návrháři ve filmu nepohráli – srovnejte si práci, kterou udělali umělci v HP (každý tvor má z filmu svou sochu – např. sochu kentaura dělali 8 měsíců pro potřeby natáčení krátké scény!), zatímco v Eragonovi neudělali maketu ani Safiře! Pro film Eragon v podstatě jen ušili oblečení, ztloukli pár polen dohromady, zbytek udělal počítač. Film je citově plochý, nedokáže rozpracovat hloubku osobnosti u žádné postavy. Safira vyroste mávnutím proutku po úderu bleskem v mracích. V knize s ní Eragon navazuje vztah, když ji krmí… Jak vyřešit problém? Natočit dvojdílný film Eragon. Jeden díl by probíral dobrodružné události až po setkání s Razaky, Murtaghem a smrt Broma (více času pro další postavy – Angelu, Jeoda, Aryiu, Gera, Rorana) a druhý film by rozebíral druhou polovinu knihy – od vysvobození Aryi v Gileadu po bitvu ve Farthen Duru a následující odjezd k elfům. Dvojdílný film dovolí rozpracovat více osobnosti jednotlivých postav, divák si vytvoří vztah. Bude se muset pracovat více s rekvizitami jako např. v HP. Asi to chce i jiného režiséra a víc peněz. Takhle by celá knižní tetralogie mohla dát klidně 6 či více filmů. Výběr herců (Brom, Arya, Eragon, Roran, Stín) ale měli relativně dobrý. Galbatorixe vůbec nemuseli odhalovat a měli ho nechat zahaleného hávem tajemna. ()

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

04.12.2012

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

Dračí planeta Pern na filmových plátnech?

20.04.2011

Když se plive na Eragona, většinou se poukazuje na to, že jde o plagiát všeho možného, zejména pak knižní série Dragonriders of Pern spisovatelky Anne McCaffreyové. Inu, filmový Eragon propadl,… (více)

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)

Prachy dělaj člověka

Prachy dělaj člověka

12.01.2007

Charlie Kaufman, slavný a Oscarem oceněný scénárista Věčného svitu neposkvrněné mysli, se rozhodnul režírovat svůj první film. To není žádná novinka, o filmu s prapodivným názvem SYNEKDOCHA se mluví… (více)