Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

Richie666

Jestliže Dokonalému triku jsem dal za čtyři, pak tady jsem skutečně na rozpacích... Ale nesrovnávejme to a ono. Iluzionista není špatný film, leč otázkou je, zda-li si zaslouží vyšší než průměrné hodnocení. Edward Norton si tento výkon do vitrínky rozhodně nedá, i když v podstatě nic nezkazil. Jednotlivé scény a složky filmu jakoby k sobě totiž nepasovaly tak, jak by měly. Chybí zde jakékoli napětí - tam, kde by se divák mohl obávat o osud hrdinů, je jen polopaticky nastavená další konverzačka. Nevytváří se zde pouto mezi žádnou z postav a divákem - film je příliš zahleděný do sebe, ač se to na první pohled nezdá. Vrcholem pak je zmiňovaná pointa, ke které dodám snad jen to, že i když mne snímek nějak zásadně nenudil, byla mi v tu chvíli vlastně ukradená. Nedokázal jsem v sobě zkrátka najít sílu si o ní něco myslet, stejně jako Iluzionista nezvládl mě k tomu motivovat. ()

PROROK14

Úžasný film. Ak by som to mal porovnávať s mojim veľmi obľúbeným Dokonalým trikom tak si trúfam tvrdiť že toto bolo v istých okamihoch lepšie a to myslím hlavne na začiatku filmu. Zápletku to ma skvelú ale na Dokonalý trik to nemá aj keď záver je proste skvelý. Tento film mi bude ešte dlho ležať v hlave. 90% ()

bouncer

Slibný a zajmavý námět je zde zazděn průměrným a plochým zpracováním. Opravdu škoda, kouzelnický příběh z přelomu století v krásných interiérech a exteriérech mohl stát za to...kdyby ty lokace nebyly tak přehnané a příběh neskutečně průhledný. ()

Johny_fork

Kouzelnický film s dobrým Nortonem a vynikajícím Giamattim, celý ten námět je zajímavý a závěrečná pointa vcelku překvapující, ale zároveň s ní zjistíme i jisté díry a nedostatky v celé té velké iluzi, na můj vkus má snímek až příliš pomalé tempo a bohužel se nevyvarovává hluchých míst, není to špatný film, ale s takovým Dokonalým trikem se to nedá vůbec srovnávat. ()

Hwaelos

Iluzionista se kvůli době vzniku a podobnému zaměření nevyhne srovnávání s Dokonalým trikem a nevychází z toho nejlíp. Ale začněme tím dobrým. Obsazení je perfektní. Norton, Giamatti i Sewell hrají perfektně a Jessica Biel je krásná a křehká, což stačí. Atmosféra je díky dobrým lokacím a patinovanému obrazu vynikající. Je vidět, že tvůrci alespoň otevřeli nějakou knihu o historii Rakouska-Uherska a nakoukali pár obrázků. Body k dobru. Naopak slabší je triková stránka (což je u kouzelnického filmu trochu hloupé) a hlavně příběh. Slyšel jsem, že adaptovaný román je opravdovou špičkou žánru. Scénář je v tom případě jen velmi plytkou nápodobou. Iluzionista sice nepoužívá časové hrátky ke svému ozvláštnění, ale s Prestige má společný jeden podstatný rys - překvapivé rozuzlení na konci. Veliký problém pak je, že závěr překvapivý není. Všichni tuší, co se stane, jen čekají na vysvětlení jak. Nolanův opus nás držel za kšandy nad propastí neznáma až do poslední chvíle. A právě to sráží Iluzionistu do podoby průměrného, byť celkem příjemného bijáku. ()

Terva

Film natočený na motivy povídky Stevena Millhausera se natáčel v České Republice, v Barrandovských studiích v Praze, dále pak v Táboře a Českém Krumlově. Veškeré vizuální efekty byly vytvořeny v mezinárodně uznávaném studiu UPP. Ocenění: Oscar '06 - nominace: kamera Broadcast Film Critics Association Awards - hudba San Diego Film Critics Society Awards - kamera Scénář: Neil Burger (podle povídky Stevena Millhausera) Kamera: Dick Pope Hudba: Philip Glass Hrají: Edward Norton (Eisenheim), Jessica Biel (Sophie), Tom Fisher (Wiligut), Paul Giamatti (šéf inspektor Uhl). Většina triků, které ve filmu předvádí, se Edward Norton opravdu naučil. Trénoval ho zkušený kouzelník James Freedman, který vystupuje pod jménem "Muž z ocele". Téměř dvě stovky trikových záběrů pro film vytvořilo české postprodukční studio UPP. Režisér si přál, aby triky nevypadaly příliš počítačově, protože hrdina kouzlí pomocí mechanických a optických iluzí. ()

moviesfan

Filmy s kouzlama mám rád. Sice se jich netočí hodně, což je možná dobře, ale tady tak nadšený nejsem. Je zde pěkný děj a zajímavé triky. Ve výsledku působí zpracování obyčejně. Možná to byl záměr, možná ne. Já tento výsledek přikládám k negativu. Hodnocení: 65% ()

Seabeast

Iluzionista se bez skrupulí srovnání s Nolanovým Dokonalým trikem neubrání, ať už kvůli kouzelnickému tématu, tak i stejným rokem. Ač je Nolanova variace v mnoha ohledech dotaženější a se sofistikovanějším scénářem, tak mi kupodivu Iluzionista sednul více. Patrně v tom nehraje roli větší nenáročnost, protože se sám v těhletěch filmech vyžívám a Nolanovu tvorbu moc dobře znám. Dokonce i ten konec byl zde docela předvídatelný, ale působilo to na mě víc lidsky a uvěřitelně vůbec. Spíš ve smyslu zpracování příběhu. Jasně, fantasmagorické jsou oba snímky, které svými trikovými inscenacemi balancují na hranici reality a nadpřirozena. I když se má jednat o iluze, které jde "racionálně popsat", vizuelně ve filmu logicky musí působit tajemně. Dokonalý trik je ale samozřejmě oproti Iluzionistovi racionálnější a reálnější, co se týká kouzelnických triků (až na pár výjímek např. s Teslou). Nicméně, Nolanova verze sází na promyšlenost, permanentně utvářené napětí a tlak na diváka, po kterém zůstává pusa dokořán šeptajíce "wow!". Zatímco Iluzionista prostě přirozeně plyne a pohádkově vypráví osu příběhu. A to mi zkrátka ke kouzelnickému filmu hraje do noty víc, což je samozřejmě věc názoru. ()

m.krudenc

Moc hezký film. Příběh s nádherně mysteriózní mystifikací, s iluzivní pohádkou, s kouzelným Edwardem Nortonem a s krásnou Jessica Biel. A se sympatickými lokacemi České republiky. ()

Nick Tow

Príbeh sa odohráva vo Viedni - a aj tak chutí: ako posedenie v jednej z viedenských kaviarní. Veľa cukru, kopec šľahačky. Vizuálne nás film odkazuje do sveta starých monochrónnych fotografií či rovno do rakúskych televíznych reklám zo začiatku 90. rokov: v ktorých gazdinky piekli chutné vianočky a bábovky v dedinských kuchyniach prežiarených slnkom, aby potom s upečenou dobrotou vybehli za vnúčikmi pred dom, do náruče alpskej prírody, medzi žblnkajúce potôčiky, motýliky a vôňu lesa. Iluzionista je skrátka gýč ako hrom, s mdlým výkonom Edwarda Nortona, prihlúplymi replikami a topornou, hoci v zadných partiách pekne urastenou Jessicou Biel. Jediný, na koho sa dá pozerať /súhlasím s mnohými kolegami užívateľmi/ je Paul Giamatti - hoci jeho záverečné "prozření" je zahraté na môj vkus až príliš furiantsky. Ja som však mal pre gýče vždy istú slabosť a tak - len čo som to dopozeral, dojedol bábovku od Dr. Oetkera a zajódloval si na dobrú noc so svojim sádrovým trpaslíkom, išiel som ku compu a nasypal Iluzinostovi nezaslúžené tri hviezdičky. ()

M.Macho

Dokonalý trik plukovníka Redla. Iluzionista je stylový mišmaš. Místo toho, aby to bylo k prospěchu věci, tak to vadí a lidé s IQ nad 75 se musí divit (říkal jsem si, že zřejmě Edward věštil z karet následníku trůnu atentát v Sarajevu). Bylo by príma, kdyby to nebylo tak jednoznačně časově zařazené. Nesmyslná zápletka a vůbec - co je exotičtějšího na pobytu v obydlí nedaleko Prahy než celý Orient? Tudy ne přátelé... ()

Marek1991

Myslím, že asi jeden z najlepších, ak nie vôbec najlepší film, na ktorom spolu spolupracovali USA a Česká republika. Naozaj pôsobivý film s perfektnými ilúziami a romantikou. Tento film sa viac ponoril do témy kúzelníkov, trikov, snahy prekvapovať, byť lepšími a neprišiel mi plytký ani povrchný, dokonca mal podľa mňa niečo do seba, čo nemal ani taký Dokonalý trik, pri oboch však k úplnej dokonalosti ešte niečo chýba. Naozaj ma však dostal, najmä však prekvapivý a ohromný záver. Tento film mi sadol a nehanbím sa za to. ()

Crazer

Zajímavý příběh plný mystiky, tajů a kouzel. Zajímavá zápletka, která končí velkým rozzuzlením. Docela slušně zpracovaný film plný triků. I když druhá část filmu byla poněkud slabší, závěr byl velice zajímavý a hezky vše do sebe zapadlo. ()

NeutrinoX

Opravdu povedená zápletka - tu by život jen tak nevymyslel (natož realizoval). Mám pocit, že pokud by si hlavní hrdina při tlačení svých "duchů" ,a že se tak vpravdě tváří, na jevišti pšoukl - vše by se zhroutilo a nic se nepovedlo. Ještě že se dnes můžeme opájet úžasným trikovým uměním a možnostmi moderního filmaření (nač děj, smysl, zápletku, když to vše můžeme skrýt v dokonale nedokonalé trikové konstrukci), možná i vším moderním, když v závěrečné scéně graduje děj a celou scénu nad hlavou rozsvítivšímu se policistovi podtrhuje trolejové vedení- asi v Praze (že by záměrná iluze?). Ano, Iluzionista, celý film je pouhou iluzí - snahou navodit pocit kvalitního filmu. ()

Cubinho

Perfektní atmosféra budována v první půlhodině filmu se postupně rozplývá jako mlha nad rybníkem vodníka Kebuleho. Kouzelnost Eisenheimových kouzel bohužel pošlapává podivná zápletka i rozuzlení celého filmu...6/10 ()

Ajinka126

Ráda si nechávám vyprávět o příbězích, které nemají reálný podklad a moje hlavička si neumí najít racionální řešení. Dává nám to prostor pro větší fantazii a pocit, že tohle, co víme a známe, není konec. Není to všechno, co dokážeme. I romantický příběh se mi líbil, musím se sobecky pochválit, protože mě celý konec docvakl dřív než šerifovi, nebo co to měl za hodnost. Ale vsadím se, že i vám:) Jinak právě zakončení se mi nelíbilo. Ne samá jeho podstata, ale forma. Nelíbili se mi časté záběry na toho policistu ani způsob, jakým mu to všechno došlo. ()

Marsik

Příjemný snímek s Edwardem Nortonem a Jessicou Biel, který potěšil zejména skvělými kouzly, svižným scénářem a překvapujícím koncem. Místo natáčení - Česká Republika - pěkná práce :)) 77% ()

PF 2014

PF 2014