Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

ZnalecH

Celou dobu, celou dobu jsem věděl, jak to doopravdy je. Ale to vůbec filmu nevadilo. Bylo to jedním slovem kouzelné. ()

gemi

Zatímco Dokonalý trik je o kouzelnickém řemesle a vědeckém základu "kouzelnictví", tohle je čistokrevné sci-fi. Dějově jednodušší a přímočařejší s doslovně vysvětleným twistem v závěru. Asi i divácky stravitelnější. Řada scén je natočena v Praze, mihne se tady i Pohlreichův Café Imperial. (Druhé zhlédnutí, první 6. 10. 2010) ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Neila Burgera z roku 2006 je príbehom o iluzionistovi Eisenheimovi (Edward Norton), ktorý sa zo začiatku javí ako zaujímavé dielo, potom prechádza do nevýraznej roviny, vypĺňajúcej väčšinu jeho minutáže, aby nakoniec ponúkol vcelku pozoruhodný dejový zvrat s jasným vysvetlením, ktorý však už nedokáže zlepšiť celkovú kvalitu filmu. Burgerova snímka, zasadená do Viedne na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia, ktorá je v skutočnosti Prahou (a ďalšími českými mestami), sa snaží pracovať s viacerými žánrami súčasne. V diele je citeľná prítomnosť drámy, romantiky aj mysterióznosti. Problémom však je, že so žiadnym z nich nepracuje poriadne. A to sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje na príbehu, respektíve vice versa, teda že príbeh neumožňuje dostatočne vyniknúť ani jednému žánru. Tak či onak, v každom prípade nie je príbeh ničím natoľko výrazný, aby si naplno dokázal získať divácku pozornosť. Spomedzi všetkého najviac zaujmú Eisenheimove kúzelnícke triky, ale všetko ostatné - možno dokonca ešte podstatnejšie - však jednoducho nebaví. Do veľkej miery sa pozitívne nemožno vyjadrovať ani o hercoch. Prízvuky Edwarda Nortona a Paula Giamattiho sú skôr otravné, než fungujúce, a to isté sa dá povedať aj o vystupovaní Rufusa Sewella v role princa Leopolda. Jessica Biel je vo filme takmer neviditeľná, a to aj napriek tomu, že jej rola nie je zanedbateľná. The Illusionist je značným sklamaním. Popri všetkých negatívach, ktoré sme už spomenuli, Burgerov film nenadchne ani dobovou výpravou, ktorá predovšetkým v exteriéroch pôsobí až príliš vyumelkovane. Snímka síce ponúka aj viacero svetlých momentov, ale tie sa v rámci celku v podstate strácajú. ()

fojtas

70% musim rici, ze jsem mozna cekal vice, ale zase na druhou stranu zklamany jsem rozhodne nebyl....norton s giamattim na sobe unesli cely film a nutno ric, ze docela poctivne...triky nebyly dokonale ale tak nejak mi sedely k celemu filmu...zajimava byla barva toho filmu, stred zaostren a okoli jako by ve stinu...skoda jen, ze zapletka byla jasna velmi brzy...mozna i bez te vysvetlovacky by se clovek obesel....no shrnu-li to - bavil jsem se velmi prijemne... ()

shifter

Giamatti bol solidny, Norton hral svoj slusny standard, Biel sa zufalo (a neuspesne) snazila posobit ako Scarlett Johansson. Pribeh bol priehladny od prvych minut, prostredie sa na Vieden podla mna prilis nepodobalo, k tomu priserna zmes roznorodych prizukov v anglictine - niektorym hercom sa hrat nemecky prizvuk darilo, inym ani trochu. Priemerny film, na ktory clovek rychlo zabudne, hlavne ak bude The Prestige stat za to.. ()

-henry-

Přestože snímek používá klasické (pro někoho klišovité) filmové vyjadřování (oblíbené záběry na ruce...), zaujalo mě na něm, jak v podstatě celý příběh je vyprávěný z pohledů různých postav (nejvíce asi inspektorem Uhlem), jen doopravdy ne z pozice protagonisty - o něm se taky během celého filmu nedovídáme víc, než obecné informace a motivy z úst jiných, ale sám o sobě se iluzionista divákovi nikdy neotevře. I závěrečná pointa je domyšlena inspektorem a nikdy proto přesně nezjistíme, jak svoje kejkle eskamotér provedl, ale můžeme si užít jeho chytlavou hru. A navíc Paul Giamatti skvěle koulí očima! ()

havran

Zajímavý film na pomezí žánrů, ale to mu není ke škodě, spíše naopak. Film mě nezaujal ani tak hereckými výkony ani dobou, do které byl zasazen, jako spíše atmosférou a psychologií postav - prostě mě přinutil přemýšlet a toho si na pohybujících se obrázcích moc vážím... ()

keane

3/10 Totální volovina, kterou jsem dokoukal jen s vypětím vůle. Přemýšlím, jeslti byl příběh víc nudný nebo naivní. Obojího si ale užijete do sytosti. ()

PaRi

Film rozhodně nenudí a jedná se o bravurně zvládnutý snímek s velmi dobrou kamerou. Jen rozuzlení příběhu je dost na vodě. Nesmíte nic vědět o technice projekce a o historii filmu. Autoři si nijak nelámali hlavu s tím, že něco podobného bylo na přelomu 19. na 20. století zhola nemožné. Ale kolik diváků toto ví a tak jim neberme iluze. ()

Tanner

Během sledování mi to zas tak španý nepřišlo, ale když to porovnám s nedávno viděným Dokonalým trikem, musím přeci jen jít níže. Na druhou stranu proč porovnávat, když jde o filmy v podstatě o něčem jiném, jen z podobného prostředí? A vlastně ještě shodně vystavěné se závěrečnou vysvětlovačkou, která mi ani v jednom případě moc nesedla. Když to vezmu kolem a kolem, byl to takový mix žánrů s podivnou barevnou stylizací a mou pozornost udržovali hlavně mí oblíbení herci (i když od Giamattiho i Nortona už jsem viděl lepší počiny) producírující se po Míráku. Nakonec mě ale i tohle docela omrzelo, když na mě začala více doléhat ta nepatřičnost vydávat Hrad za Hofburg.. Ale což, není to sice nic extra, ale zas ani taková tragédie. ()

godspeed

stále patřím k těm, kteří i v dospělosti v sobě mají kus malého snícího kluka, kterého pokaždé fascinuje sledování světa kouzel, triků a iluzí. proto nemohu jinak, než dát palec nahoru. a že takové triky nejsou možné, skutečné a co ti nevysvětlení duchové atd. bla, bla, bla .............a koho to sakra zajímá??? ()

Tiiso

Hodně zkreslená minulost, ale proč vlastně ne? Love story tak trochu jinak, inu když má člověk nadání tak i vysoká aristokracie je na něho krátká. E. Norton je ve snímku opravdu velmi charismatický. ()

Atia

Film působí dojmem, jakoby ČT využila koncesionářské poplatky na herecké obsazení zahraničních stars a za honorář pro slavného hudebního skladatele...Nemastné, neslané, ale když se člověk v neděli podvečer nudí, tak se to aspoň zkouknout, ale podruhé už nikoliv. ()

RajCZitko

Suprový příběh, kde mě totálně dostalo vyjasnění na konci. Za celičký film sem nepojal ani špetku podezření, že to tak vůbec může být. Co bych zde vytknul jsou snad někdy fakt opravdu zmrvené efekty (někdo asi neumí pracovat s počítačem) a jedna část filmu, která mě nijak neohromila - nejsem moc na duchy. ()

Rodin

Tak tohle byl typický mekáčový biják, který měl tendence hrát si na umění, jenže u těch právě skončil. Nebylo to ani drama, ani historické, ani romantické, ani mysteriózní, ani thriller, prostě taková všehochuť pro popcornem zásobeného amerického hltače koly. Já v kině bohužel žeru jen duševně. Tedy je-li co. ()

Sollozzo

Celkem povedený film, na který ale zanedlouho zapomenu. Je to taková jednoduchá jednohubka, kdy ta nejpodstatnější "iluze" je od půlky filmu čím dál tím víc jasná a pointa očekávaná. Z herců byl, podle mě, nejlepší Paul Giamatti, ale Edward Norton také moc nezaostával. Rozdodně se mi nelíbil kýčovitý barevný filtr v několika scénách, který kazil atmosféru příběhu. Iluzionista, co do celkového výrazu a i zábavnosti srovnání s Dokonalým Trikem jasně prohrává. Tam, kde v D.T. hráli prime Bale a Jackman, kde David Bowie hrající N. Teslu dokonale vedl příběh do tajemna a kde konec byl jedno velké překvapení, tam právě Iluzionista selhává. 65%. ()

Tuomijoki

Nesmírně poutavý film, který má dobrý scénář, výbornou hudbu, ale zase na druhou stranu obsahuje i pitomě natočené milostné scény, což se ale v celkovém hodnocení dá s přimhouřením oka přehlédnout. Dal bych čtyři hvězdy, ale musím ještě přihodit jednu za posazení filmu do charismatického 19. století, které mám v knihách a filmech velmi rád. ()

PF 2014

PF 2014