Reklama

Reklama

Sychravé seattleské svítání připravilo detektivovi Lonu McQovi (John Wayne) opravdu nezapomenutelné ráno. Nejprve ho probudí zvonění telefonu se zprávou, že jeho parťák byl vážně postřelen a dva další policisté byli zavražděni přímo na ulici. A ještě než se stihne posadit za volant, kdosi se mu dobývá do auta a z druhé strany přístavu po něm dokonce střílí nájemný vrah. Kapitán Klosterman (Eddie Albert) je přesvědčen, že za útoky na policisty stojí anarchisté. McQ si je ale jistý, že rozpoznal rukopis drogového barona Santiaga, který se mstí celému oddělení za nedávné zátahy proti dealerům. Vydává se proto řešit případ na vlastní pěst, ale aby se dostal až k vrahovi svého přítele, je třeba si ušpinit ruce... John Sturges a John Wayne, dvě největší westernové legendy 50. a 60. let, se poprvé sešli až v roce 1973 při natáčení detektivního thrilleru Lon McQ. Pro hvězdu Ria Brava to byla vůbec první role policisty, přestože již dříve dostal Wayne nabídku zahrát si třeba Drsného Harryho. Naopak režisér Sedmi statečných byl zvyklý pracovat s různými žánry, jako Lona McQ si ovšem původně představoval svého dvorního herce Stevea McQueena – ten však s díky odmítl. Namísto volného pokračování Bullittova případu tak shodou různých náhod vznikl snímek chvílemi připomínající spíše klasické noirové detektivky. (Česká televize)

(více)

Recenze (39)

Javert 

všechny recenze uživatele

Áááh, 70s. V té době vznikaly zatraceně dobré kriminálky a McQ se mezi ně může hrdě zařadit. Na téhle je vidět, že se Sturges inspiroval Dirty Harrym a Bullittem- Waynův poručík McQ je také specifická postava se svými vlastními metodami, které se jeho nadřízeným dvakrát nelíbí...Scénář není ničím dvakrát originální, ale přesto baví. A ta sedmdesátková atmosféra! A ten John Wayne držící Ingram! Za zmínku stojí i skvělý hudební doprovod Elmera Bernsteina. 8/10 ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Neopakovatelná sedmdesátková Amerika. Píšu to u každého filmy z té doby co se nestydí ukázat atmosféru, ale tenhle film je přímo celý jedna velká atmosféra. Honičky pod mosty, parádní akce, Wayne navštěvující ženy co už mají to nejlepší za sebou. Hudba! Parádní podivaná, jíž prostičký scénář nikterak neškodí. ()

Reklama

movie 

všechny recenze uživatele

Víc akce by určitě nebylo nazbyt, kromě vynikající závěrečné honičky na seatteské pláži to MCQ bere hodně zvolna, ale nebudu prudit, přece jen se jedná o Sturgesův předposlední film a ani John Wayne už nebyl po MCQ příliš aktivní, nelze tedy těmhle veteránům vyčítat, že si to dali tzv. na pohodu, i když bych si přál aby Wayne rozdával facky poněkud rychleji. Pár úprav ve scénáři by se taky určitě šiklo, logicky a dějově je to občas trip, ale pokud máte v oblibě alespoň několik ingrediencí v receptu - 70's - Bernstein - Wayne - Sturges, určitě to rádi zkousnete. Soundtrack doporučuju!!! ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Ten film asi není napsán ani režijně odveden špatně. Problémem je John Wayne, který je toporný stejně ještě víc, než ve svých westernech. V jeho "domácím" žánru to v podstatě tolik nevadí, někdy je to snad i přínosné, ale zde mi chvílemi připadal až směšný. A to by ve vážně míněním krimi dramatu asi neměl. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Taková typická sedmdesátková policejní kriminálka. 67letý John Wayne mi do role přišel poněkud starý a jeho, ať už ironicky či zavile, drsný výraz a topornost medvěda mi úplně neimponovaly. Jinak představoval klasického rovného, umanutého (a pravičáckého) šeri… ehm, detektiva v zamotaném případu vraždy parťáka, který vyřešil pěkně samopalem Ingram při automobilové honičce po pobřeží – byť právě akční přestřelky s tím civilním zbytkem úplně neladily. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (7)

  • Hal Needham provedl vůbec první převrácení automobilu s využitím náboje z černého prachu, dosud se používaly nájezdové rampy. (sator)
  • Tento film je známý zavedením nechvalně proslulého samopalu MAC-10 široké veřejnosti a vytvářením poptávky po něm. (sator)

Reklama

Reklama