Královna Margot

• Francie La Reine Margot (více)

Bartolomějská noc a její svatba splynuly v jedno. Krev a touha po moci se valily ulicemi Paříže... Rok 1572, Francii už přes rok pustoší náboženské války, vůdcem katolíků je vévoda de Guise, hlavou protestantů admirál Coligny. V čele království stojí žena, katolička Kateřina Medicejská, která vládne za psychicky labilního syna Karla IX. Nejradši má svého mladšího syna Anjoua a trpně snáší benjamínka Alencona. Jejich sestru, krásnou Margot, obětuje míru v zemi a provdá ji za protestanta Jindřicha Navarrského. Doufá, že tím boje mezi znepřátelenými tábory de Guise a Colignyho utichnou… Přinese sňatek mír? Historický snímek Královna Margot vznikl podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Jeho obsahem je jedno z nejkrvavějších období francouzských dějin, totiž náboženské války mezi katolíky a hugenoty v XVI. století, jejich vrcholem byla Bartolomějská noc (23. – 24.8. 1572). V této době se odehrává příběh sestry francouzského krále, Markéty z Valois, jež je z politických důvodů donucena ke sňatku s nenáviděným navarrským králem Jindřichem. Příslušnice rodiny, orientované na katolické náboženství, je šokována brutalitou svých souvěrců, a postupně začíná sympatizovat s protestantským manželem. Významnou úlohu v její proměně sehraje vášnivý milenecký vztah s mladým hugenotem La Molem. Přestože příběh filmu přesvědčivě zapadá do rámce reálných historických událostí, Chéreauovi nejde jen o zachycení dobové atmosféry; výprava a kostýmy mají mnohem víc symbolický význam než popisně realistickou funkci. (Česká televize)

BoKo_CzT

K tomuto filmu som prišiel "ako slepé kura k zrnu" a bol pre mňa príjemným prekvapením. Surový a chladný neskorý stredovek podfarbený emotívnou hudbou Bregoviča vám spôsobí mrazenie po chrbte. Zároveň je film doplnený romantickou líniou na vyváženie tejto krutej kapitoly dejín Francúzska. Atmosféra, emócie a vizuál ma primeli k prideleniu piatich hviezd. A jedna z nich je samozrejme aj pre Dumasa, ktorého predlohu tohto filmu tiež odporúčam. Pre rodičov - film nie je vhodný pre deti. ()

Tristesse

Řada lidí považuje Královnu Margot za příliš krvavou podívanou a z toho důvodu se jim nelíbí. Ale jen těžko lze očekávat idylický film, když je ústřední událostí Bartolomějská noc. Patrice Chéreau se nesnažil nějak extra o historickou korektnost a o zobrazení událostí přesně tak, jak se skutečně staly. Šlo mu spíše o připomenutí, že lidstvo je ve své podstatě nepoučitelné a co se morálky týče, neučinilo žádný výrazný krok vpřed. Ono upřímně, když pomineme prudký rozvoj moderních technologií, tak se toho od šestnáctého století zase mnoho nezměnilo. Intriky jsou věčné, neshody katolíků s protestanty jsou v Evropě stále aktuální, nemluvě o tom, jaké činy se dnes konají jménem islámu. Film je to předlouhý i ve své zkrácené verzi, ale rozhodně nenudí. Výběr herců byl dokonalý. Isabelle Adjani je moje oblíbená herečka a i když Margot nepovažuji za její životní roli, tak jsem jí přerod od arogantní děvky v bytost plnou soucitu zcela věřila. Virna Lisi jako chladnokrevná mrcha všech mrch je naprosto skvělá, zasloužený César i ocenění v Cannes. Daniel Auteuil opět nezklamal a předvedl vynikající výkon. A Jean Hugues Anglade byl snad vůbec nejlepší. Ty jeho kouzelné bleskové přechody od příčetnosti k výrazu nevyzpytatelného vyšinutce ! Vincent Pérez neměl úplně roli, která by vyžadovala herecké mistrovství a jeho úloha byla spíše dekorativní, na druhou stranu i toho je potřeba. (Ve skutečnosti byl La Môle věkem spíš už dědek a mezi milenci Margot nezaujímal žádné zvláštní postavení. Nicméně toto pojetí přineslo do filmu alespoň trochu té romantiky :-)).Film je podkreslen Bregovićovou balkánskou muzikou s příměsí hebrejštiny v podání Ofry Hazy a zdánlivě se tam tematicky vůbec nehodí. Přesto k filmu skvěle sedne. Film hodnotím jako velmi velmi evropský a velmi povedený. ()

Kozlowski8

Výpravná historická podívaná z období náboženské války mezi katolíky a protestanty ve Francii 16. století, která vrcholila krvavou Bartolomějskou nocí. Vcelku kruté, nesmlouvavé a syrové vylíčení doby, kdy násilí, vraždy, intriky a zrady byly každodenní součástí boje o moc a existenci. Kromě strhujícího příběhu nelze nevnímat skvělou práci kostymérů, maskérů a působivé exteriéry i interiéry, vše snímané vynikající kamerou Philippa Rousselota, a taky spoustu skvělých výkonů v hlavních i vedlejších hereckých rolích. Silný zážitek. 80 %. ()

PTuranyi

Skvelá historická dráma plná úzkosti a tiesnivej atmosféry podlej zrady a náboženskej nenávisti. Margot ako členka privilegovanej skupiny si užíva radovánky. Až jej manžel z donútenia jej otvorí oči a jej skutočnú pozíciu v tomto klbku zrád a lží. Skvelé herecké výkony a dychberúce zábery. ()

Woyczek

Královna Margot je opus. Vhodnější slovo mě nenapadá - velkolepá výprava, závažné historické téma. Bohužel ale ničím zvláštním nevyniká, kdyby měl o půlhodiny méně, dal bych o hvězdičku více, ale takhle holt jenom tři. ()

Lailath

Skvelé herecké vykony, ešte lepšia hudba, super kostýmy... Najlepšie historické filmy vedia natočiť práve francúzi. Žiadne zbytočnosti, skvelý odraz doby v ktorej sa film odohráva. Kniha je síce úplne o niečom inom, ale aj tak som bola veľmi milo prekvapená. Keby sa dalo dať šesť hviezdičiek tak tento film ich odo mňa má. ()

zjs

Nikdy v životě nás (není to jen můj závěr) tak herci ve filmu nenudily skoro tři hodiny! Uživatel W_Parmalee to napsal výstižně. ()

datel13

Věřím, že většina lidí, co se na to podívá, dostane, co chtěla. Historická věrnost (resp. věrnost poměrně nudné Dumasově předloze), dotažená až k velmi úzké shodě ve vzhledu mezi herci a historickými postavami (např. Anjou, De Condé, královna Kateřina i samotná Margot). Margot v podání Isabelly Adjaniové je tak krásná, že se tomu až nedá uvěřit. Bral bych to ve formě seriálu, kde by se ještě víc pracovalo s charakterem postav, jako film trochu nuda. PS: v českém dabingu i přes zkušené dabéry občas dobrá nechtěná komika (Jindřich Navarrský: „Už je to dobrý?“ Karel IX. „Dobrý, Jindro“). ()

quokam

Presne takhle ma vypadat historicky vypravny velkofilm. Od vyborneho scenare, ktery hezky a prirozene zkombinoval historicky realismus s dumasovskym romantismem, pres vypravu, kostymy, masky, hudbu pres rezii a vyborne herecke vykony vsech postav az k vypravnym velkym hromadnym davovym scenam na jedne strane a intimnim scenam na strane druhe. Za mne presnych sto pro. ()

DrifterSoul

Strhující a drsně naturalistické drama až do samého konce. Buď teče krev nebo se splétají nechutné intriky. Zřejmě věrný historický obraz tehdejších (panovnických) mravů. Ani scény s půvabnou Isabelle Adjani jej nedokáží dostatečně prosvětlit. Každopádně stojí za to tenhle syrový a filmařsky nákladný kus absolvovat. Nejen pro doplnění mezer v dějepisu. Metody se během staletí jistě mění, podstata však zůstává stejná - všude tam, kde se dostanou k moci psychopati. Jednu (*) z maxima ubírám za depku, která po vypnutí TV nějakou dobu přetrvávala. ()

pCCb

Trvalo mi půl hodiny, než jsem zjistil, že jeden z těch vlasatých pobudů je král, za dalších 20 minut jsem bratry začal rozeznávat :-) ()

Mezerník

Čtyři hvězdičky. Bohužel prvních pár desítek minut to trvá, než se divák zorientuje... Doporučuji si pak přečíst také fakta, tj. jak to s hlavními hrdiny ve skutečnosti dál dopadlo. Mimochodem Adjaniové v době natáčení táhlo na čtyřicítku (!). ()

sedmdevet

Historický film, který si zaslouží označení historický film, sice má v sobě nitku několika autorů kolem té nejhlavnější Dumasovi, ale ani proto se za sebe nikdo nemusí stydět. Pokud by se takovým způsobem přeložila všechna historická díla pak prosím. Syrovost filmu je hlavně v jeho nenuceném podání věcí, které společně s Hudbou vyzývá až syrově. Ovšem na takový námět se přikrývka romantičnosti dává těžko. Film vyhodil laťku vysoko. ()

OtokPag

Křesťané prošli jistým vývojem od dob, kdy byli snadno dostupným krmivem pro lvy a jiné šelmy v římských arénách  😇 ()

Kimiraik

Kráľovná Isabelle Adjani. Je neskutočné, že v dobre natáčania mala 38 rokov a pritom hrala mladú Margot, kvôli ktorej by som šiel do vojny aj ja. Isabelle je najväčšia herečka francúzskeho kina - kráľovná (5 Césarov za najlepšiu herečku) a tento film to navždy potvrdil. ()