Krajina přílivu

Hrdinkou fantaskního příběhu je holčička Jeliza-Rose (Jodelle Ferland). Když jí zemře maminka, otec dcerku odveze z města na vesnický statek. A právě tam se začíná odehrávat směsice velikých podivností, upředená z bizarních představ a fantazií holčičky, jež své okolí přetváří ve svět kouzel. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

cariada

Krásně perverzně morbidní film. Dívka je na svůj věk velice pohledná a prostě chce vidět přítelovo pindíka. Ještě že taťka je už doslova koženej a vycpanej. Netradičně pojatý film a dětskou upřímností a představivostí. ()

Crawler-D

Kletba bratří Grimmů je oproti Krajině přílivu jen pohádkou na dobrou noc. Film plný zvláštních figurek, jež se po plátně procházejí s neurčitým záměrem nemusí zaujmout každého. Terry Gilliam nás opět nutí ponořit se do jeho přebujelých vizích, kterým více než kdy jindy nechybí zvrácenost. Kamínek po kameni před námi skládá životní úsek malé holčičky, jež je lemován řadou nešťastných událostí, které mohli vzejít pouze z choré mysli bývalého člena Monthy Pythonů, i když předlohu našel v novele Mitche Cullina. Fakt, že se sám Gilliam ztotožňuje si hlavní hrdinkou, je nezpochybnitelný, alespoň, co se imaginace týče. Šlo by tak film i chápat jako snahu o autobiografii, což už zpochybnit jde. Následně už je jen na divácích, jestli mu na to přistoupí a jak vysoko si postaví svou laťku ohledně toho, kam až jsou ochotni s Gilliamem zajít. Popravdě, tak vysoká laťka stejně moc dlouho nevydrží a zboří se pod náporem dalších hrozivých výjevů. Naštěstí jsou ale prokládány „poetickými“ nebo spíš milými záběry na Jelize–Rose a Dickense. ()

ad

Šílenství v téměř čisté podobě... Neuvěřitelně silný zážitek, ale za přílišnou úchylnost a sklony k pedofílii a nekrofílii (teď to myslím napůl v nadsázce:)) musím dát jednu dolu... Výjmečný zážitek ()

tomtomtoma

Na tomto filmu mohu ocenit pouze fantazii, která Gilliamovi rozhodně nechybí. Proplétalo se to s tématy o Alence v říši divů, ale některé situaci mi přišli velmi morbidní. Hlavní postavou je děvčátko Jeliza-Rose (Jodelle Ferland), dcera zkrachovalých feťáků, která si nejraději povídá s hlavami panenek. Její otec Noah (Jeff Bridges) ji přiváží na samotu do svého rodného domu a raději rychle umírá na předávkování. Jelize vůbec nevadí, že její tatínek začíná páchnout a vesele si hraje, nejvíce s fantazií. Jedinými sousedy jsou brutálně šílená Dell (Janet McTeer), která ráda preparuje mrtvoly a náhání s rozkoší všem strach. A Dellin bratr Dickens (Brendan Fletcher), který byl v mládí zneužíván Jelizinou babičkou, poté prodělal lobotomii a jeho jediným cílem bylo vyhodit jedoucí vlak do povětří. A tak si všichni navzájem střídavě nahánějí strach, radují se a prožívají fantazii v neuvěřitelném provedení. Ale v nikom snad ani nebyla stopa normálnosti, na takové pustině to snad ani nelze. Herecké výkony byli ucházející, ale z té fantazie šel na mě občas strach. ()

Lanark

Terry si jednoduše natočil svou Alenku v říši divů. Jenže Gilliam nám předkládá tu hrůznější variantu, totiž že náš reálný svět je v mnohém bizardnější a hrůzostrašnější než si dokáže kdokoliv vymyslet. A že ať chceme sebevíc, králičí norou prostě prolézt nejde (spoiler: viz scéna s pokusem o vylovení hlavy Mistique). Nakonec se tak více přibližujeme k Faunově labyrintu, který však tentokrát nenabízí odměnu pokud splníte své poselství, hlavně asi proto, že zde žádné není. Je to labyrint prázdnoty, kde si musíte stavět své zdi a pak mezi nimi procházet, ač víte co vás čeká a že cíl neexistuje, ale je to jediná možnost, jak zmást vaše šílenství, které je vám v patách a jen díky bludišti, které tvoříte, vás ještě nedostihlo. ()

pakobylka

Ke konci už jsem si nebyla moc jistá, jestli jsem ještě duševně zdravá. Úchylný, morbidní, ale přitom citlivý a sugestivní film. V podstatě volání o pomoc malé holčičky, která rozhodně neměla normální dětství a teď zůstala úplně sama. A dokud nenajde nějakou jistotu, o kterou by se mohla opřít (a to je prakticky nemožné), realitu prostě nepřijímá. Možná i zamyšlení nad tím, že "morálka" není pevně daná, ale pro každého z nás je jenom a pouze tím, co nám vštípí okolnosti a doba, ve které žijeme - nic víc. A Jodelle Ferland byla neskutečně úžasná. ()

kusper

Pan Gilliam těžce přestřelil nebo spíše nedostřelil. Mám sto chutí dát odpad. Hloupost tohoto filmu nezná mezí a to je u mě Terry Gilliam veden za jednoho z nejlepších filmařů. ()

blitzer

Nevim jestli je Gilliam magor nebo feťák, po tom co jsem právě viděl, bych řekl, že obojí. Tohle je pro opravdu hodně otrlý fajnšmekry (nebo magory a feťáky). ()

dr.fish

Dvě hvězdičky za nafouklého Bridgese. Jinak se musím ptát co nám tím chtěl tvůrce sdělit. Asi že je to všechno v hajzlu. Ale to už dávno všichni vědí. Zástupy úchylů všeho možného ražení rozeberou náš svět na součástky. Možná by Terry měl už přestat fetovat. Nedělá mu to dobře. Je možné se přece vrátit zpátky. There is always hope! ()

Riley

Ehm...jsem jediná kdo to chápe z pohledu toho, co asi s malou holkou udělá to, že vyrůstá v takovýhle děsivým prostředí s rodiči feťáky? Celou dobu jsem si říkala, proboha zachraňte jí někdo! Z tohodle by hráblo každýmu a mě se líbilo jak to bylo udělaný z jejího pohledu ačkoliv někdy až mega ujetý! A s tím mrtvým otcem - fuj! Jodelle Ferland 100%! ()

forsythia

Skutečný svět dětské fantazie, bez nadsázaky a bez příkras. V takovém světě a takových okolnostech působí jako křivé zrcadlo. A pokud vám na rtech křivý obraz světa vyloudí úsměv, tak leda pěkně cynický. ()

Aquarius

Typická Gilliamovská pitoresknosť teraz na tému Alenka v ríši divov a smrť. Po všetkých stránkach slobodný film ťaží predovšetkým zo znepokojivých fantázií hlavnej predstaviteľky (nádejná Jodelle Ferland, ktorá vyzerá ako mladá Cherie Lunghi) a bizarného panoptika postavičiek na čele s Jeffom Bridgesom, ktorý si pre seba úplne ukradol prvé minúty filmu (potom sa už moc nehýbe). Celkový dojem trochu kazí prestrelená dĺžka a slabší koniec. ()

Qualdezar

Musím připustit že bezprostředně po filmu a i párkrát během něho jsem měl mírně rozporuplné pocity, ale začnu od začátku. Film je to od Terryho Gilliama, což je rozhodně znát. Vizální stránka je podivně krásná a propracovaná. Scénář je velmi originální a zajímaví a příběh si pěkně zahrává se mazáním hranice mezi realitou a představami hlavní hrdinky. Tedy aspoň myslím. Je to ten typ filmu, kde si nejste nikdy jistí, což je jedna z věcí, které mám u podobného typu filmu rád. Kromě toho, prostředí filmu je mi velmi blízké, neboť mám rád Alenku v říši divů a podobné náměty (i když tohle se trochu odlišuje, ale tématicky je to podobné). Mimochodem hlavní hrdinka na svůj věk hraje absolutně geniálně. Každopádně kdybych ho měl hodnotit, maximální hodnocení bych určitě nedal, v některých věcech to už začínalo překračovat onu pomyslnou hranici, kterou každý z nás má, i když ne nijak extrémně, na druhou stranu jsem nepochopil smysl tohoto překračování, takže se film v této rovině předemnou neobhájil. Na tenhle film si musí asi každý udělat názor sám. Já rozhodně hodnotím mírně nadprůměrně, ale není to asi film pro každého. Jsem uhranut a a trochu znechucen zároveň :-) (lepší 3/5) ()

Mr.Ripley

Vítězství formy nad pofidérním, místy až zdrcujícím obsahem, kde si celou stopáž pro sebe krade mladinká Jodelle Ferland. Čím více se divák dostává do králíkovi nory, čím více se propadá hlouběji a hlouběji, tím více z něj opadá jakýkoliv zájem a takřka absurdní perverznosti ho nechávají chladným. Slabounké tři hvězdičky. ()

senor

Gilliam nám tu zase ukazuje jak divný je pavouk. Ale proto ho máme taky rádi. Je to trochu šokoující a nesourodé a patrně to postrádá nějakou vyšší logiku, ale je to pořád lépe než točit hollywoodský mainstream. Pěkná krajina. ()

A.L.E.S.

Musím přiznat, že jsem si tenhle film představoval trochu jinak. Viděl jsem dvacet minut začátku, ale marně jsem doufal, že konec, který jsem si představoval, bude skutečně takový. Vždyť by následující děj mohl probíhat úplně jinak a jistě lépe. Matka bránící svou dceru, že za její chování nemůže, se nepřirovnává ke svému fetujícímu manželovi, ale přitom je opak pravdou. Nečekal jsem, že se děj bude odvíjet tak nudně..., ale bohužel. Strávil jsem další bezmála hodinu a půl pekelného trýznění. Ale ty dvě hvězdičky jsou za to, že mi té malé bylo líto a za rozpitvání jejího otce... ()

Sfinkter

Některé momenty jsou hodně šťavnaté, zvláště co se Bridgese týká. I přesto si myslím, že se film Gilliamovi nezdařil. Scény, jež by mohly diváka odzbrojit či vyděsit, jen povrchně proplavou dějem a konečný dojem je bohužel mdlý a nevýrazný, přičemž prostoru a motivů k vytvoření silného psychedelika měl Terry až přespříliš. ()

LordSnape

Wow. Tak tady si asi scénárista před psaním pěkně šlehnul. Tenhle film má velikou chybu v tom, že je vizuálně slabý a povětšinu času trpí hluchými scénami, které prostě nudí. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby do režisérského křesla usedl sám mistr Tim Burton... Těžko popisovat. Ten potenciál tady byl, ale spláchly ho halucinogeny. ()