Krajina přílivu

Hrdinkou fantaskního příběhu je holčička Jeliza-Rose (Jodelle Ferland). Když jí zemře maminka, otec dcerku odveze z města na vesnický statek. A právě tam se začíná odehrávat směsice velikých podivností, upředená z bizarních představ a fantazií holčičky, jež své okolí přetváří ve svět kouzel. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

sona123

Ujeté, ujeté, ujeté! Přesto, nebo právě proto na film nezapomente. Brilantní herecké výkony, nádherná kamera a jedinečná atmosféra a dojem, který to v divákovi zanechá. Jo, bylo to ujeté, bylo to perverzní, a to dost, ale přesto to asi byl Film s velkým F. ()

LBsmoke

mě příde že jak se gilliam vyžívá v těch přehnaně myšlenkami hířících lidíech tak to tady nějak nefunguje i když ta hlavní herečka je skvělá.. ale film potažmo příběh nemá v sobě zas tolik zajímavého kromě té vnuknuté "gilliamovské" formy vyjadřování.. a místy sem měl strach že se to zvrhne v něco nechutně perverzního.. ()

D3VIL

90% - Přidávám se k menšině uživatelů, které Terry Gilliam příjemně překvapil. Fascinoval mě talent Jodelle Ferland, která opravdu rozjíždí úžasnou (jak zmiňuje DaViD´82) "One child show" a rozhodně nenechává chladným jediného diváka. Mladá herečka zaslouží ultimátum i za asistenci při píchání drog - scény s Jutskem posedlým Bridgesem, natěšeným na "vacation", mě náramně bavily. Být drogově závislý, taky si nechám pomoci :-) . K ostatním hercům nemám co dodat, jen The Dude podle mého párkrát přehrával (aniž by to však ohrozilo můj celkový dojem). Přes veškeré obavy po nehorázně zpackaných Grimmech tedy musím uznat, že Terry alespoň u mě zabodoval a aniž bych to ze sebe nějak Hancockovsky soukal, pravím : "Good job." ()

alenka

holcicka je hercky genialni, misty ale gilliamovi naprosto unika dej, takze i prijemna surrealisticnost, brutalita a obscennost nedokazi zachranit divakova vicka od padani. tideland ale vzbuzuje v mysli ty nejhorsi predstavy a ocekavani, coz beru jako naprosto skvely tah, protze jak vsichni vime, predstavy jsou skoro vzdycky horsi nez realita. jen mi prijde ponekud nepochopitelne, proc gilliam musel nutne zaclenit do deje mentala, kdyz to slo jakkoli jinak, a snesitelneji. pravda, ze o to vic to bylo perverznejsi, ale to bych zrovna ozelela... ()

Phillo

Po dlhšom čase film, ktorý som nedopozeral. Hodinu som čakal na nejaký dej no márne. Po všetkých tých recenziách (extrémnych), ktoré sa pohybovali medzi * a **** som čakal všetko (väčšinou však takéto filmy mám rád). Nuž nestalo sa. Herci môžu byť výborní, umelecká hodnota možno tiež, ale príbeh jednoducho chýba. Možno mi chýbala nálada na tento film, alebo bol vážne taký blbý. Neviem. 30% ()

Pawlisman

Zdejší hodnocení skutečně vůbec nechápu a je to taky jeden z důvodů proč mi byl tento klenot tak dlouho zatajován. Film je zároveň v mnoha rysech podobný různým předchůdcům (starání se o mrtvolu,jakoby nechápající dítě, fantazijnost, personifikace hraček-panenenk), ale zároveň je v každém okamžiku velice originální. Zvlášť dějová linie (i když lehce předvídatelná) nás každou chvílí překvapí novou, podivnou a nečekanou scénou. Zvlášť kouzelná je hlavní představitelka děvčete - jejíž filmařské umění je výsostné. Podobně i její přítel epileptik. Film zároveň silně působí na city - strach, roztomilé děvče, nechutnost, přátelství, láska - ale to vše s dekadentním nadhledem. Celkově velká šílenost, která však celkově oproti jiným šílenostem má pevný základ a dostatečnou smysluplnost. 8,5/10 ()

kubyno

Nejsem nějaký velký fanoušek Terryho filmů, ale tahle prapodivnost se mi paradoxně líbila asi nejvíc. Natočit film plný těch nejzvrácenějších a společensky naprosto nepřijatelných úchylností s jakýmsi nadhledem a občasným humorem (ze začátku) je výsadou nemnoha režisérů. Po nadupaném začátku, se skvělým a sjetým Jeffem na prázdninách, se film přehoupl z té svižné části do té zvrácené části, která na mě ovšem velice zapůsobila. A to především ohromující Jodelle, která hraje naprosto famózně, a Brendanem, jehož mentálně postižený Dickens ve mně zanechal hluboké vzpomínky. Já nevím proč, ale mně se to fakt líbilo. ()

LuccinyFilmy

Gilliam protentokrát netopí sám sebe v přehršli zvláštních efektů a místo toho se soustředí na malou holku, která žije v hrozném světě, ale díky své představivosti z něj dokáže udělat místo k přežití. Gilliam rozhodně nešetří groteskně nefunkčními dospělými lidmi a dysfunkčními vztahy mezi všemi zúčastněnými. Když už si myslíte, že nic horšího přijít nemůže, ukáže se, kdo koho a jak kdysi zneužíval, atd. ()

nonick1

Velmi působivý film, překypující imaginacemi vnitřního fantazijního světa osamělé dospívající dívky. Vynikající Jeff Bridges na svém posledním nekonečném tripu...excelentní (jedenáctiletá!) Jodelle Ferland, která si dojemným způsobem přetváří drsnou vnější realitu... Ne každému asi tenhle film sedne, jak je vidno z komentářů těch, kteří v souvislosti s tímto filmem používají slova jako "hnus", jakkoliv film vyznívá doslova poeticky a řekl bych až dojemně, a tak za mě rozhodně pět hvězdiček. :-) ()

Horak

Psychadelický příběh s prvky morbidity, který není rozhodně pro každého. Film patřil ve Varech k nejdiskutovanějším a názory na něj se diametrálně rozcházely. Já se každopadně řadím k těm, keteré film i přes bizarní děj vtáhl a zaujal. ()

Honza dAve

WTF ?? Absolutně úchylný, bizarní, morbidní a hlavně nudný "film" Terryho Gilliama, který tímto po divácích chce, aby se při sledování oprostili od všech zážitků, znalostí a zkušeností, od všeho dospělého. To ovšem nejde tak snadno a tohle "dílo" si takovou vaši námahu ani nezaslouží. Tideland je trošku fantasy, trošku horor, ale nejvíc ze všeho nuda, a tak přináší pouze velké zklamání velkých očekávání. Ocenit je nutné skvělou kameru a herecký výkon jedenáctileté Jodelle Ferland. ()

DiegoC.

Nová Gilliamovská verzia Alice v krajine zazrakov. Málokto dokáže premeniť hnus, špinu a bordel v umelecké dielo - práve v takomto prostredí sa príbeh odohráva. A práve atmosféra ide akosi do nádherného kontrastu s príjemnou hudbou. Asi najlepšie na filme bol herecký výkon malej Jodelle Ferland. Naozaj, už len kvôli nej sa oplatí film vidieť. Je to asi najlepší detský herecký výkon všetkých čias (ak neberem do úvahy Chaplinov KID). Mnoho ľudí píše, že chýba príbeh, alebo je slabý. No... nebol síce najlepší, ale bol postačujúci vzhľadom na to, o čo tam vlastne šlo - poetické podanie nechutnosti. ()

trepka

nejzvláštnější film, jaký jsem kdy viděla. Příběh Jelizy-Rose, která lže hlavám panenek barbie, protože nikoho jiného nemá, mě prostě dostal. Výtvarná podívaná, která spoustu lidí znechutí, ale když se ponoříte do Jejích snů, pochopíte. Nebo možná ne. ()

RickyFitts

strašnej nářez... film tak odlišný od toho, co se všechno dneska točí, že jsem jen němě zíral... až to uvidím podruhý, možná pár hvězd uberu... ()

xargos

Pobavily mne komentáře používající sousloví "Alenka v řiši dívů na tripu". Ale někdo holky jiný vdolky. Tenhle film není normální, bereme-li tohle slovo jako průměr, v němž se nevybočuje z reality a zákonem daného chování. Ale i takovéto příběhy se stávají. S přibývajícími minutami a ubývajícím rodinným příbuzenstvem hlavní hrdinka Jeliza-Rose čím dál víc odchází z reality do snového vidění světa a zvlášť když se jí místo beztak nenormálních rodičů do života dostává nová dvojice - švihnutá matka a její mentálně retardovaný syn, s nímž Jeliza-Rose uzavírá opravdu zvláštní přátelství, spiklenectví, které vybočuje ze všemožných pravidel. Jak v takové situace zůstat normální a neutíkat do představ, které jsou beztak mimo realitu také? Chocholoušek hadr... Veliká chvála na oba představitele té podivné dvojice - Jodelle Ferland a Brendana Fletchera (až jsem se šel na net podívat, kdo že je ten retardovaný mladík ve skutečnosti zač...)! Z mého pohledu je tento film na čtyři hvězdy, logika v něm nemůže fungovat, takové životy, které jsou v něm zobrazené, se neřídí žádnými pravidly. Kdo očekává krásně přehledný příběh, s vrcholem na konci druhé třetiny a jasnou pointu na závěr musí být zklamán. Mne tahle bizardnost vtáhla k sobě a pustila mne až těsně před koncem, kdy se Jeliza-Rose přidá před hořícími troskami vlaku k ženě, která vlakem cestovala a je tak trochu mimo (možná z nehody, možná ale i ze života jako takového - což se dá tušit, ale opravdu jen tušit) a dává najevo, že se o Jelizu-Rose postará. A tu se začíná odvíjet další, kdoví jak normální nebo nenormální příběh. Ta rozdílnost předchozího děje a náhlý vstup cizí cestující z vlaku mne vytrhla z děje a je pro mne rušivá, i když v představách autorů je to asi to pravé... Jeden z filmů, o němž jsem nejprve četl pár protichůdných recenzí a rozhodl se podle nich, že ho chci vidět. A nezklamal jsem se - dostal jsem, co jsem očekával. ()

Saur.us

Krásný, fantaskní dětský příběh, který je zároveň bizardní, nechutný a šokující? Kdo jiný by v tom mohl mít prsty než T. Gillian. Drogy jsou špatné, áno, a mám ten dojem, že jediný člověk na place, který s nimi po dobu natáčení neměl co dočinění, byla J. Ferlandová. Tedy, aspoň v to doufám. Ta je každopádně to nejlepší, co snímek nabízí. Její roli moderní Alenky vystřihla naprosto úžasně, od vaření drog po hry s hlavičkami panenek. Díky kvalitní předloze jsem se stal dítětem jako ona, zapojil se do jejích imaginací, cítil jsem stejnou bezstarostnost a radost z každé drobnosti, která v ní vyvolala další inspirace na další výlet její fantazie. O to víc nechápu, že mohl T. Gilliam celé toto krásné a hravé podívané přidat tolik zvrhlostí, nechutností a pervertu. Patří to k jeho tvorbě ale zde to na můj vkus přehnal a uškodil zbytku jinak vynikajícího snímku. ()