Krajina přílivu

Hrdinkou fantaskního příběhu je holčička Jeliza-Rose (Jodelle Ferland). Když jí zemře maminka, otec dcerku odveze z města na vesnický statek. A právě tam se začíná odehrávat směsice velikých podivností, upředená z bizarních představ a fantazií holčičky, jež své okolí přetváří ve svět kouzel. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

JimmyII

Hodně syrová, hodně brutální a hodně drsná, ale příšerně zábavná, fantaskní a originiální Gilliamovština! ()

bubun

Je to něco mezi dvěma a čtyřmi, ale tři to nejsou. Průměr to prostě není. Nevím si s hodnocením rady. Je to jeden z toho mála snímků, co dřív okomentuji, a pak až ohodnotím (až se mi to rozleží). Film strašně trpí tím, že je dlouhý. Zbytečně dlouhý. Dává to bohužel prostor hluchým a nudným pasážím, několik jich tam je, což je škoda. Přitom nijak neposouvají děj dopředu. Co beru jako klad je velká dávka imaginace, přízračnost (mumifikovaný Jeff Bridges?), atmosféra. Líbily se mi interiéry, výprava. Hlavní dívčí postava. Co mne ještě poměrně dost okouzlilo, byly záběry na osaměle stojící domek na žlutém poli, nad ním jasně modrá obloha. Opět mi to připomnělo kompozice Edwarda Hoppera. Místy je film docela nechutný, ale to nemohu brát ani jako klad, ani vyloženě negativně. Co vnímám jako zápor, je představitelka matky, opravdu, ale opravdu špatně hraje/přehrává - naštěstí tam je jen chvíli. ()

lennyd

Někdo má normální rodiče, a někdo holt ne. Malá Jeliza-Rose má bohužel smůlu, a patří k těm z druhé skupiny. Jak její otec, tak i matka jsou feťáci non plus ultra, a v podobném duchu vychovávají i malou Jelizu (pak nemají být jejími nejlepšími kamarádkami utržené hlavičky panenek). Když ale její matka zemře na předávkování, s otcem se seberou, a vyrazí do Texasu do jeho rodného domu. A zde zažívá malá Jeliza-Rose největší dobrodružství svého života - setkání s podivnou čarodějnicí Dell i jejím bratrem Dickensem, bojem s tajemnými žraloky, proradné veverky, Dickensovu ponorku ... Ehm, uhm - nejmenovaný režisér tohoto filmu by rozhodně měl přestat brát to co bere. Mám takový pocit, že si během první půl hodinky filmu (která diváka navnadí k něčemu úžasnému) taky něco šlehnul, a zbytek už dotočil dle svých psychedelických vizí v rauši. Ač povětšinou Gillianovy filmy beru, tak tady brutálně ustřelil - a nebo možná počítal s tím, že si člověk místo popcornu dá taky něco ostřejšího - pak se mu omlouvám. Skrytě doufám, že malá Jodelle Ferland nebude mít z natáčení trvalé následky... ()

Endyis

Krajina přílivu patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo natočeno. Terry Gilliam k jedné z největších režisérských person a zároveň vedle Chytilové, Michálka, dalším režsérům, kteří maí většinu filmů totálně podhodnocených. Zajímalo by mě, čím ty lopaty, co hodnotili od 2* dolů, ty filmy často sledují. No nic... Výsledek českého diváctva lze jednoduše interpretovat v programech multikin, kde se to velice často brakama přímo hemží. K filmu jako takovému bych dodal, že opět ukázal dokonalou imaginaci TG, skvělou výtvarnou stránku, hudbu a vše co k dobrému filmu patří. Je zde vidět čerpání z toho nejlepšího, co kdy v historie kinematografie vyšlo. Skvěle parafrázuje Alenku a vnímavý člověk jej s otevřenými ústy sleduje. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných včetně svělé dětské hlavní představitelky. 10/10 ()

Kerion

Psychotropní podnebí, dětská imaginace a herecký výkon hlavní představitelky mají zásadní vliv na to, jak film působí na diváka. Někdo bude znuděný nelineárním průběhem děje, někdo se zas nechá unášet ulítlými dobrodružstvími malé Jelize-Rose. Libí se mi jak Gilliam neustupuje komerčnímu způsobu natáčení a stále si točí filmy po svém. ()

Brandon odpad!

Tideland je důkazem toho, že nestačí dobré jméno režiséra, skvělé herecké výkony a originální příběh s bizarními scénami. Někdy ani tyto atributy nemohou z příšerné nudy udělat dobrý film. ()

Brain-D

WTF ?! - přesně. Na tohle se jinak odpovědět ani nedá. Pohádka nezvyklého typu, která spíš trápí než rozveselí- opravdu se má tohle dít ? nudil jsem celou dobu a postava "Dickinse" mi lezla celkem na nervy... ()

Fakipics

Kapituloval jsem nad tímto abstraktním filmem. Nejhorší na tom je, že to obsahovalo pedofilii, kreativitu, plno vykuchaných mrtvol, mluvící panenky a se mnou to ani nehne. Asi stárnu. Těší mě, že jsem se přinutil podívat i přes tak silně negativní komentáře. Úplně marné to nebylo. ()

VanTom

Tenká jest hranice mezi šílenstvím a dětskou fantazií. Jenomže typicky imaginativní, jakož i bizarní, morbidní a pokřivená Gilliamova králičí nora tentokrát nikam nevede. Ostentativně bezstarostné hrátky osamělé dívenky v obilných polích a opuštěném domě tak rychle sklouzávají k monotónnosti i přes fantastický výkon malé Jodelle. ()

davidek

Tak nějak jsem ze začátku nechápal co se vůbec děje. Hodně ulítlé. Potom jsem si na to asi zvykl a mám vcelku dobrý pocit. Hlavně mi připadalo, že už tenhle(podobný) námět už někdo použil, ale líp. ()

zigíš

Tým že bez straty kytičky Gilliam balancuje na hranách fetu, pedofílie, nekrofílie, mentálov a čoho ja viem všetkého ešte, si tých pet hviezdičiek zaslúži ..a k malej Jodelle velký rešpekt a sympatie (100%) ()

Kalidor_

To byla ale pořádná morbidní úchylárna pane Gilliame! Celý film jsem byl na rozpacích jestli se toho mám děsit, smát se nebo jen zírat. Ale mělo to zvláštní kouzlo a chvílemi mi to připomínalo Burtona. ()

klima777

Terry Gilliam ví, že děti mají bizarní svět fantazie vepsán do dlaní; Terry Gilliam ví, že děti dovedou být kruté. Terry Gilliam je zpátky. Jeho pokukování za zrcadlo je drzé, bez zábran a skrupulí, trochu odpudivé a zatraceně magické. ()

KlonyIlony

Trochu pohled do porouchané dětské dušičky, trochu originální fikční svět plný bizarností, který předčí všechna očekávání. ()

sheilla

Musim se priznat, ze se mi na film zprvu prilis do kina jit nechtelo ( obzvlast po vsech recenzich, co jsem o tomto snimku cetla). Nakonec me kamarad a sobotni nuda donutili. A jsem tomu velmi rada. Filmy s bizardnimi postavami a cernym humorem jsou mym salkem kavy, takze jsem si to v kine uzivala ( i kdyz nas tam bylo dohromady 8). Jodele Ferland podala naprosto vynikajici herecky vykon, v podstate ona a panenky barbie cely film tahly. Snimek mel i slabe chvilky. Po velmi vydarenem zacatku, ktery je nabit neskutecnymi scenami ( kdy mala Jodele vari tatinkovi davku heroinu) a hlaskami typu : ty jsi maly fetacky dite apod. zacne film na chvili nudit. Ovsem do te doby, dokud nedojde k seznameni s mentalne postizenym Dickinsonem a jeho sestrou Dell. Od te doby je film jednou velkou bizardnosti, natocenou s neskutecnou hravosti a lehkosti. Ocenit musim i barevnost filmu, nadherne zlute pole. S kamaradem jsme pak jeste dlouho sedeli v hospode a neustale film rozebirali, kdy se nam na mysl stale vracela veta Jeffa Bridgese pred smrti : A nesidis tatinka ? ()

Soweek

3,5 dávám. Jeff Bridges v roli zarostlého vlasatého flákače s velkýma slunečníma brýlema??? Že vám to něco připomíná?? Na první pohled bych se vůbec nedivil. Opak je ale pravdou, i přes velkou podobnost charakteru Dudea z Big Lebowskiho se jedná o uplně převrácenou roli. Musím uznat že roli "mrtvého brouka" zvládl na jedničku:-) Celý film doprovází velmi silné momenty, nad kterými se nejednou zamyslíte, ale celkově mi film neměl říct. Téma Alenky v říši divů jsem nikdy neměl v lásce. ()