Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

sa_kra

Tři hvězdičky za zajímavý námět, skvělé herce a dechberoucí momenty. Škoda, dechberoucí mohl být i celý film a nejvíc lituji posledního záběru, který mohl zůstat v tichu a vyznít naplno. Rozhodně jeden z těch slabšch Formanových děl, který v sobotu večer sice zaujme, ale napodruhé to teda není. Vynikající Bardem. ()

lulu37

Napriek tomu, že som sa snažila, že mi je sympatické aj herecké obsadenie, že Forman je (väčšinou) geniálny, nemôžem Goyovým prízrakom prísť na chuť. Celé sa to minulo účinku... ()

Eonex

Čekala bych trochu víc tajemna a o hodně víc umění ve filmu o malíři. Proč se to jmenuje Goyovy přízraky a ne "Inkvizice se vrací", když je to mnohem víc o inkvizici a zaslepenosti příslušníků církve, než o umělci, podle něhož nese film název. Čekala jsem životní příběh umělce, náhled do jeho myšlenek a duše. Ten film byl o zkaženosti bratra Lorenza a utrpení Inés, ale ne o Goyovi. ()

nikkittka

Obrovské,skutečně obrovské zklamání.Forman je specialistou na portréty geniálních osobností,ale Goyovy přízraky představují obrovský tvůrčí přehmat,film naprosto nezajímavý,odtažitý,bezemoční,prostě špatný.Dost možná nejhorší v celé Formanově kariéře a opravdu bych si moc přála,aby tento geniální režisér ještě něco natočil,protože by nebylo důstojné,aby posledním filmem v jeho velké kariéře bylo právě tohle. ()

swinevenca

K tomuhle filmu jsem se odhodlal spíš přes moji oblíbenou Natalii, která byla zase vynikající, jen se mě vůbec nekoukalo dobře na to, jak ji ta inkvizice zprznila. Můj obdiv patří jejímu filmovému otci, jak vzal spravedlnost na začátku do svých rukou, bohužel příliš krátkých. Celkový příběh mě ale jinak moc nezaujal, na můj vkus bylo tomu hnusu, co napáchala inkvizice, věnováno zbytečně moc prostoru, a hledání dítětě na pozadí neustálých převratů v podání hluchého malíře, kterého sžírají výčitky, to taky nevytrhlo. ()

Tr3n

Obrovské zklamání. Film je zde jednoznačně nadhodnocen vlivem původu režiséra. Uniká mi jak hlavní motiv, tak význam F. de Goyy. Děj i postavy jsou vykresleny velice zkratkovitě a není zde v podstatě šance, že by vás film pohltil způsobem jakým se to děje u režiserovy dřívější tvorby. ()

papuchalk

Jsem překvapen kolik lidí má problém Goyu přijmout a ocenit. Výsledkem je, že je to podle hodnocení jeden z nejhorších Formanových filmů. Hodnocení je podle mne přehnaně neobjektivně nízké (naopak takové Kukaččí hnízdo je nesmyslně nadhodnocené). Goya je bezesporu natočen jinak, než jak jsme u Formana zvyklí. Možná lidé chtějí dalšího Amadea a Flynta, kde jsou hlavní postavy středobodem vesmíru a vše se točí jen kolem nich. Doba, ve které ty postavy žijí, proplouvá v pozadí a je nepodstatná, protože genialita (atypičnost) hlavních postav by se projevila v jakékoliv době. Goya je jiný v tom, že se do popředí dostala právě samotná doba, a hlavní postava je výrazně upozaděna. Jedná se také o nejdrsnější Formanův kousek (což souvisí se záměrem zobrazit v první řadě těžkost a nesmyslnost daného historického období). Goyovy přízraky asi tak od půlky trochu trpí změnami rytmu a přeskakováním v tématech. Kekonci jim trochu uškodí absurdní až nahodilé dokončení osudů postav. Já jsem si však z tohoto filmu odnesl maximální prožitek z jedné téžké etapy španělské historie. ()

Nahmair

Kostýmy pekné, hudba pekná, dobové reálie presvedčivé. Ale čo z toho, keď film plynie odnikiaľ nikam, a po celý čas som si nevytvoril žiadny vzťah k postavám. Pár pekných scén, ale zvyšok balast, a nuda. Pozeral som to s českým dabingom, a preto neviem poriadne posúdiť ani herecké výkony, ale myslím že v originálnom znení by som možno aj niečo k postavám pocítil. Takto nie. Pozerateľný historický film, ktorý nenadchne. Len tak nenápadne uplynie. ()

walmezak

"Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra. Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají. Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno. Ale pak, kdyby sám ďábel zaplatil, vstoupil by na nebesa? A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny kožichy drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil. Však poznejte se, vy zloději chudého lidu, neboť Bůh i lid vás vidí." Mistr Jan Hus ()

Bilky

Buď to mal maestro poňať ako alegóriu alebo solídnu historickú výpoveď doby. Takto je to divný paškvil: zvláštna freska s dosť chudobným vizuálom a rozbitým príbehom. Malo to skvelé momenty a posolstvo bolo jasné, ale forma aj prevedenie nebolo absolútne adekvátne povesti Miloša Formana :( Ch.Bardem aj N.Portman boli pritom herecky skvelí. Postava samotného Goyu (S.Skarsgard) tu však bola paradoxne vedľajšia- plnila skôr úlohu akéhosi kronikára. Podľa mňa najslabší film MF: 70% ()

Gwilwen

Goyovy přízraky sice dokonalosti Amadea nedosahují, nicméně i tak natočil Forman pěkný, ač na můj vkus příliš ponurý a depresivní film. Jak jinak však popsat dobu Francisca Goyi, temnou dobu, kdy Španělsku vládla zkostnatělá inkvizice a díky ní se hlavní hrdinka Ines dostává bezdůvodně na 15 let do vězení. Z něho jí dostane až vpád napoleonských vojsk, která zahýbou postavením inkvizice, ale Ines se vrací do života coby zdevastovaná poznamenaná lidská troska. Sama postava Goyi vystupuje v příběhu spíše okrajově, ale temnota a bezútěšnost té doby sála dodnes z jeho obrazů. Pěkné kostýmy, skvělá Natalie Portman. ()

BuFuII.

Čekal jsem,že Forman bude více vycházet z úžasného Feuchtwangerova Goyy.Tak jsem si sakra naběh.Zapomněl jsem na Formanovu posedlost ukazovat vládnoucí, absolutistické systémy.Škoda,kvůli tomu odsunul velmi zajímavý život geniálního Francesca Jose de Goyy y Lucientes na zcela vedlejší kolej. Z herců na mě zapůsobila Natalie Portman a předsvědčila mě,že je slečna herečka ()

david666

Možná trochu méně kontroverzní Formanův film. Přesto však má silný námět a skvělé herce. Zejména proměna Natalie Portman je šílená - jak vyšla z vězení úplně jsem se lekl. A proplouvání dějinami Javiera Bardema je taky skvělé. Zato o Goyovi se toho tady moc nedovíme - spíš je tady takovou vedlejší postavou. Trochu jsem čekal, že zde bude zpracován i jeho životopis. Zejména mě zajímalo období kdy stvořil "Saturna pojídajícího své děti". Takže z tohoto pohledu trochu zklamání. ()

Danielitto

SKVĚLÉ zachycení atmosféry 18. století, leč NA FORMANA TROCHU SLABÉ. Vynikající výkony některých herců, zejména Javiera Bardema v roli hlavního záporáka a věrně zobrazená krutost, nadřazenost a nespravedlivost církve vynášejí tento film. Formanův snímek ateisty utvrdí v jejich nevíře a věřícím ukáže, že v dřívějších dobách podstatnou část zla tvořila právě církev a možná je donutí i k zamyšlení... ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)