Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

Vosje

O filmu jako celku už se přede mnou vyjádřila řada jiných a obšírněji a někdy i výstižněji, než bych to napsala já, jen chci upřímně doznat, že nejméně dvě hvězdy jsem přidala ke svému hodnocení za výkon Javiera Bardema, který mne v tomto filmu hned na poprvé (před tím jsem ho ještě v ničem neviděla) totálně dostal. Jsem velmi ráda, že ho Miloš Forman obsadil. Jinak jsem zdaleka nebyla tak zklamaná, jako někteří přede mnou, protože jsem neměla konkrétní představu, co od filmu čekat a beru od Formana každý kus jako první, jsem vůči němu znova a znova nepopsaným listem, protože je každý jeho film jiný a něčím jedinečný, tak jako jsou rozdílné a jedinečné děti jedněch rodičů. (Hlavně tím mám na mysli všechno, co vytvořil v Americe.) ()

Fender

Nejprve bych rád vyzdvihnul opravdu skvělý herecký výkon Natalie Portman, protože až mrazilo z jejího vzezření a jak to dokázala herecky pojat, opravdu jsem koukal. Samozřejmě Javier Bardem coby "menší" záporná postava také výborné. Po shlédnutí filmu jsem měl lehce rozpolcené pocity, protože mi přišlo, že byl scénář trošku kostrbatý a divný a trošku jsem tápal, o čem že to vlastně bylo, pak jsem to lépe pochopil. Forman zde nevytvořil klasický životopisný film, který by hlavní postavu popisoval od dětství až po úmrtí apod. Naopak zde se soustřeďuje na Goyovy inspirace (přízraky), které maloval, což zde byly např. hlavní postavy. Dobová temná atmosféra se zde značně povedla a i přesto, že zde mohl být dán trošku větší prostor Goyově dalším inspiracím, třeba jeho nemoci, díky které pak maloval děsivé obrazy, film se mi líbil, ač jsem to ze začátku moc nepobíral. Pěkně zde byla vyobrazena církev, jako banda pokrytců a mocí zaslepených škůdců, s nechutnými praktikami. ()

Igy007

Velmi průměrné, obzvlášť na Formana. Jako by se tvůrce bál trochu víc uprdnout, aby si nenadělal do kalhot ... a ještě k tomu ta protivná můmie Portman, brrrr ... to se pak Stellan může klidně přetrhnout a víc než prd z toho nevytáhne - role napsaná jak na nějakýho úředníka (a přitom Goya byl celkem rebel) ... Bardem klasicky bez mimiky, prostě jen výraz jako Čepek v posledním stádiu prašiviny. ()

PTuranyi

Výborne natočený príbeh inkvizície ilustrovaný na živote a diele Francisca Goyu. Perfektná produkcia a výborné herecké výkony hviezd ako Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgård zaručujú výstižnú atmosféru temnej doby inkvizície a veľkej francúzskej revolúcie. Miloš Forman si tu zopakoval Amadea s inými postavami na inom mieste. ()

panic25

skvělý historický film zasazený do španělska 16.st, kde se odehrává příběh známého malíře francisca goyi i obyčejných lidí žíjících ve krutém období, kterým 16.st ve španělsku bylo ()

J!b

Na Formana dosti nevyrovnaný film, který nepozvedají ze šedého průměru ani výborné herecké výkony. Kdyby se jednalo o výpravnou televizní inscenaci, asi by se nedalo nic až tak negativního namítnout, ale tento film měl hrát zcela jinou ligu, ve které bohužel nemá šanci svůj post obhájit. Děj roztříštěný do dvou odlišných poločasů, který mi celkově přišel jako vedlejší dějová linka nějakého jiného, v pozadí schovaného filmu, nevyužití potenciálu postavy slavného španělského malíře a skoro nepříjemný pocit pachuti na jazyku při závěrečných titulcích. Tři hvězdičky s odřenýma ušima za první polovinu filmu. ()

Jurij odpad!

Nikdy jsem nebyl fandou pana Formana, ale tohle bylo vážně moc. zcela jsem se ztratil v chybějícím ději. Docela mě pobavili pokusy o "akční" scény, které strčí do kapsy každá hloupá telenovela a výborný konec, při kterém jsem zůstal sedět s otevřenou pusou a říkal si: "To je jako vše?" Jednoznažně zatím nejhorší film roku. Škoda toho padíka za půjčovné... ()

Petkon

Na tento film jsem se těšil příliš dlouho na to, abych o něm napsal jen pár stručných slov. Pustil jsem si jej o víkendu proto hned dvakrát, protože jak říká správně jedno německé přísloví - einmal ist keinmal. Miloš Forman se rozhodl natočit svůj další film trochu jinak, s širším záběrem, složitěji, méně jednoznačně, více komplikovaně, postihnout a ukázat mnoho věcí i myšlenek, přitom si zadal téměř nadlidský úkol vměstnat toto vše do čaového úseku necelých dvou hodin a poskládat to celé tak, aby to drželo pohromadě. Od Formana se zaplaťpánbu už navždy bude očekávat něco mimořádného, něco, co se bude kvalitou minimálně přibližovat některým dílům předchozím. Proto tentokrát asi zvolil jinou cestu, jak toho dosáhnout a jsem pevně přesvědčen, že volil správně. Tematicky film zdánlivě příliš složitý není, ale ve své myšlenkové podstatě velmi, velmi komplikovaný, tudíž jej ani nemohlo zřejmě strávit tolik diváků, což ostatně vyplývá z mnoha recenzí. Forman je příliš inteligentní a geniální tvůrce na to, aby byl pochopen všemi, ostatně o tohle mu zcela jistě nešlo, určitě netvořil dalšího Amadea či Přelet. Nemá smysl rozebírat detailně všechny jemnosti a fajnovosti a krásy tohoto snímku, které si ostatně všímavý divák najde a vychutná sám. Forman natočil film, ve kterém každý, bude-li chtít, objeví pro sebe něco nového, ať už z oblasti historie, dějin církve, inkvizice, malířství, hudby, filozofie atd. , a bude-li chtít, začne si je vzájemně propojovat, až na principu mozaiky z jednotlivých kamínků vytvoří obraz, představu, vidinu, přízrak, chcete-li. Jsem přesvědčen o tom, že máme před sebou další z geniálních počinů, jenž ve své složitosti a nejednoznačnosti, možná i rozporuplnosti / včetně svého přijetí ! / ponechávají nekonečně mnoho prostoru pro vlastní dotvořerní, fantazii, přemýšlení i vlastního sebeobohacení. Uvedu jen stručně další klady fiilmu : vynikající režisérské pojetí, střih, práce se světlem a barvami, přesvědčivé herecké výkony, již tradiční unikátní režisérův výběr neherců a představitelů vedlejších rolí, velmi dobrá hudební složka filmu s jedinou drobnou výtkou / úvodní téma sopránové árie až příliš upomínající na slavnou Händelovu Lascia Ch'io Panga z opery Rinaldo /. Pro mě osobně film roku, ať si všichni výše i níže podepsaní kritici říkají, co chtějí. Udělení méně než 3 hvězdiček považuji ovšem za čiré barbarství a důkaz o totálním nepochopení díla, u českého diváka to navíc vypovídá o mnohém, přestože o falešný patriotismus zde jistě nejde. Ale pro takové se zřejmě Miloš Forman rozhodl již netočit, což v jeho věku chápu jako naprosto opodstatněné a správné rozhodnutí. Bravo, bravo, bravo! ()

Hane

Dne 5.9. 2009 na ČT1 jsem kouknul na „Goyu“. „Jo to je ten poslední film Miloše Formana.“ Hmm… to je sice pěkné ale neodpustím si podotknout, že jsem cítil po celou dobu sledování jakoby by byl tenhle „kus“ spíchnutý horkou jehlou. Nebo spíš jen špendlíkem ještě před samým celkovým šitím. Miloši, Miloši tak tohle asi ne. U Tebe jsme zvyklí na jiné kousky a hraní si s divákovými emocemi. A jo, vím že lidé určitě uronili slzu při propuštění Inés z vězení po 15 letech, nebo při neuskutečněném setkání matky s dcerou… Nechci nijak útočit na pana Formana, kterého mám upřímně rád, doslova ho zbožňuji, ale nemohu se zbavit pocitu, že všechno v tomhle filmu nemá jakýsi spád a postavy jsou až podivně spjaty. Jakoby „nebyly peníze“ na další herce… nebo jinak nevím. Ale o penězích to asi nebude. Spíš nepozornost režiséra až produkce. Například přece pan biskup nemůže být přímo ten, co vlastnoručně chytil Javiera Bardema při „útěku“ ze španělska?! Celkově mi tento film přišel jako jedna náhoda. Prostě mám dojem z celého filmu, jakoby lepidlo které má slepit celkový výsledek, lepilo tak, až to přilepilo moc natěsno. Nebo bych vytknul například, že nebyl víc popsán vztah rodiny k chudince Inés před samým zatčením. To jsem naprosto přesvědčen, že by to vyvolalo v divákovi větší lítost. Ale abychom nebyli u samých „křivých“ obvinění a ubohých hledání chyb, tak tedy Stellan Skarsgard mě doslova lapil! Hlavní role na pravém místě! Chování hlavního hrdiny divák opravdu chápe a to je důležité! Řekl bych že je tomu tak i u ostatních rolí. Výběr herců je geniální, ale přece jen ten celkový dojem ve mně kdovíjak nezůstal! Ale diváci, kteří jste ještě tenhle „kousíček“ z dílny Forman neviděli, mrkněte na něj a netvrdím že se vám nebude zdát jako opravdové „umělecké dílo“. Podle mě, je to kvalitní film, ale na Formana jsem zvyklý na jiné. ()

J.Bourne89

Církev byla největší brzdou lidského vývoje a velkým kladem filmu je, že si to přitom dokážu ihned uvědomit. Mám proto taky rád filmy, ve kterých se ji můžu vysmát (viz. např. Kmotr III). Herecké výkony jsou velice dobré a N. Portman je vskutku šukézní (omlouvám se za ten výraz, ale je to jakýsi můj manýr). Jedinou, a dost velkou výtku, bych měl k scénáři druhé poloviny filmu, kde to skřípalo a vrzalo o sto šest , ovšem díky rozumné stopáži to naštěstí tolik nepříjde. ()

drozd

Skvělé herecké obsazení, docela dobrá zápletka. Čekal jsem ale spíš historický velkofilm. Goya nepůsobí příliš důvěryhodně jako průvodce vývoje Španělska, má spíš vedlejší roli. A trošku mi tam chybí klasická Formanovská nadčasovost. ()

deerelegan

Skvěle vybraní herci, výborná atmosféra, krásné kostýmy a navíc dostali zase inkvizitoři co proto, to pro mě dělá film výborným. A ten ironický konec, kdy Natalie Portman ml. sleduje své rodiče, kterak si to štrádují u trakaře mě dostala. ()

pavont

Historicka Formanovina, ktora sa napriek slubnemu nametu v zaveru trochu zvrhne. Napriek tomu sa na to dobre pozera a Natalie hra ako o dusu. ()

Norzog

První polovina svižná se slušnou atmosférou a gradací. Druhá polovina se ale svrhla ve frašku s vleklým tempem. Kdyby se scénář držel předem načrtnuté látky a více ji rozvedl, mohlo to dopadnout lépe. ()

Margot*

Veliké očekávání podnícené velkými jmény následovalo neméně velké zklamání. Hlavní postavy se zmítají ve vlnobití proměn historických kulis. Plochost dramatu je na osobnost Miloše Formana poněkud zarážející. Celý film ve výsledku vyzněl až tragikomicky. Přesto je chvályhodné připomenutí jedné historické epochy, ze které se můžeme učit dodnes - téma nebezpečí spočinutí moci v nesprávných rukou je až příliš aktuální. ()

gizi

Z počátku jsem si říkal, že to bude Formanův slabší film, ovšem když došlo ke scéně s útrpným právem na Lorenzovi, zcela jsem změnil názor. To byla skutečně vrcholná scéna, kdy mi začala krev v žilách vařit. Bohužel toto "vyvrcholení" snímku přišlo příliš brzy, film se pak zase trochu zklidňuje a to je trochu škoda, že nás režisér nedržel v napětí trochu více. V další části mi pak nebylo zcela jasné, kdo za koho a s kým válčil, to ale nebylo až tak podstatné. I přes tuto "kritiku" dávám 90% a přikláním se k pěti *. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)