Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

Hawaj

Režisérskej průšvih. Chybějcí záběry, nesourodost, celkově film vypadá jak totální nedodělek a ne něco co stvořil Miloš Forman. Clint Eastwood věkem získává na režijní dokonalosti, Milošovi zřejmě věk už víc nedovolil. Škoda. A zrovna taková zajímavá látka. ()

lusa

Hoci csfd maniaci a odborníci na filmovú tvorbu (bez irónie) hodnotia tento film ako podpriemer a bezrozmernú frašku, mne sa prízraky neskutočne páčili. Pokrytectvo cirkvi bolo, je a vždy bude a rovnako bolo, je a vždy bude i vďačnou témou. Bardem v roli záporáka je vždy parádny zážitok. 4* ()

Jehan

Forman jako obvykle pojal téma po svém a jako obvykle si vybral prvotřídní tým. To platí zejména o hercích. Pobavilo mě, když jsem si četl rozhovor, kde popisoval volbu role Goyi. Údajně koukal v letadle na film Král Artuš (který považuje za kravinu) a tam ho zaujal v roli saského náčelníka Stellan Skarsgard. Nu což, byla to dobrá volba a není podstatné, zdali byl Francisco taková vazba jako on. Jinak je to film o hnusných časech, které jsou v Evropě tak nějak periodicky běžné. Poněkud schématický, dlužno dodat. Fajnšmekři by si mohli při tomto filmu vzpomenout na zajímavý film z roku 1971, kde hrál Goyu Donatas Banionis. ()

Carlie

Miloš Forman je nejlepší režisér, ale tady mu to moc nevyšlo. První polovina je opravdu dobrá a dala bych jí pět hvězd, ale pak to začne působit, jako kdyby se nemohl rozhodnou o kom ten film má pojednávat a tak se skáče od člověka k člověku a dohromady to moc nefunguje. Po nějaké době to začalo působit poněkud televizně. Nechápu, co se pokazilo, protože Amadeus je jeden z nejlepších filmů a ukazuje, že na podobné věci by měl mít Forman talent. jako ukázka pokrytectví a zkorumpovanosti církve dobrý, ale na mě to prostě dojem neudělalo a vyloženě mi vadilo to skákání mezi tématy (inkvizice, Francouzská revoluce a Napoleon). Trošku nad vodou to možná drží herci a ten konec (protože ten Lorenzo mě štval od začátku a tak mě jeho osud dost potěšil). ()

MirkaP

Shlédla jsem to na etapy a s velkým sebezapřením, protože filmy o inkvizici nesnáším. A to už od Kladiva na čarodějnice. Nakonec z celého mě nejvíc zajímalo, jaký zvrat způsobí, že Bardem dopadne, tak jak dopadne. ()

ostravak30

Těžko pro mě hodnotit Goyovy přízraky. Od Formana miluju především Hoří, má panenko, Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus. Jinak jsou jeho historické filmy velmi rozporuplné. Valmont mě nezaujal vůbec, snímek o slavném skladateli byl skvělý. Přízraky jsou někde mezi těmito dvěma. Miloš Forman má vždy štěstí na výběr herců. Umí si vybírat kvalitní a charakterní herce a herečky, kteří svým výkonem prakticky nikdy nezklamou. Navíc jsou jeho filmy poctivé. Tedy jak kostýmy, tak masky nebo výprava obecně jsou opravdu propracované. Jenže u tohoto filmu jsem měl chvílemi pocit, že nevím přesně oč jde. Na začátku byla myšlenka natočit film o slavném malíři. Dobrá, nejsem zarytým fanouškem umění a obrazů a tudíž se o Goyovi alespoň něco dozvím. Fajn, dozvěděl jsem se to, že maloval obrazy. Na pozadí jeho tzv. přízraků se odehrávaly dějiny Španělské inkvizice. Tudíž se najednou tíha děje přesouvá tímto směrem, aby se vzápětí stočila k postavě Natalie Portman. A toto všechno se přes sebe přelívá jako vlny sem a tam. Je tedy otázka, jak správně uchopit jednotlivá témata, ale v tomto filmu chtěl asi Miloš Forman příliš moc, než nakonec dokázal divákům ve skutečnosti říct. Nutno ale dodat, že symbolika podobnosti s komunistickým režimem asi není náhodná stejně jako výběr tématu. ()

LdaVinci

Za mě parádní pohled do doby a pohled na to, jak církev byla krutá a využívala svou moc pro svoje potřeby.  Druhá půlka s naháněním dcery a matky mi přišla lehce bizarní a skoro až depresivní. Ale rozhodně ten film má co nabídnout. ()

Baudelaire

Občas překvapivé, občas vtipné, občas zajímavě stylizované, herci zahráli dobře, avšak film u většiny diváků nejspíš doplácí na svou neobvyklou formu a roztěkanost, pro mě to je něco vybočující z šedi - asi jako rudý květ růže spadlý na zaprášenou cestu. ()

Miloško

Čakal som niečo viac, hlavne čo sa týka života samotného F.Goyu. Film vlastne nie je o ňom samotnom, ale o nezmyselnej krutosti cirkvi tej doby v Španielsku.Čakal som však niečo viac. ()

theo_phil

Dopředu musím upozornit, že u historických velkofilmů usínám nudou, zvláště u těch, v nichž se nosí barokní paruky. Formanovy snímky jsou však výjimkou, zejména Valmont a teď také Goyovy přízraky. V Přízracích se Forman příliš nezabývá postavou samotného malíře Francisco Goyi, ale jde mu o zachycení doby, v níž se společenské nálady a vlády ve Španělsku střídali s takovou rychlostí, že si někteří ani nestačili převléct kabát. Goya je tu jen jakýmsi kronikářem své doby, zachycujícím toto překotné dění na svých obrazech. Jen občas zasáhne do života některých postav, zejména mladičké Inés (Natalie Portmanová), která mu stojí modelem. Hlavním hrdinou je spíše katolický mnich Lorenzo (Javier Bardem), který je nejprve fanatickým zastáncem církve (sám zpočátku prosazuje rozšíření inkvizice), poté bouřlivým zastáncem Francouzské revoluce a nakonec končí jako oběť nové vlny katolických poprav. Portmanová si ve filmu zahrála trojroli, a i když přes nalíčení předčasně zestárlé ženy, odsouzené za provozování židovských rituálů poznáváme její mladickou tvář, dokáže svým herectvím diváka přesvědčit o svém zuboženém stavu. Děj rychle nabírá na obrátkách a víceméně vrcholí ve své třetině, poté tempo opadá a v určité chvíli zjišťujeme, že kdyby se Forman více přiblížil devadesátiminutové stopáži, snímku by to jen prospělo. Přestože o Goyových přízracích nelze říct, že by patřily k Formanovým vrcholům, jde o jeden z jeho lepších, hollywoodských filmů. ()

Marquis

Nevím asi mám problém, protože tuším, že tento film měl ve mě probudit city. Avšak nestalo se. Místo toho jsem se docela nudil- to se u mě projevuje tím, že jdu navštívit ledničku. Jakoby to už tady bylo. Vlastně 100x. V dnešní době zbytečné něco takového točit. Samozřejmě příběh je silný, pomyslím- li, že se to dělo ve skutečnosti. V tom případě měl ale rejža trochu přitlačit. Vlastně o dost. Pokud vás báví filmy na téma křivda, pusťte si ho. Nebo třeba angeliku, co já vím. Nejlepší scéna: věšení na lustr- funguje to. ()

SirGawain

Od historickyho filmu ocekavam urcitou davku historicke verohodnosti, obzvlaste kdyz se jedna o biografickej film. To mi tu dost chybi... Jeden historickej stereotyp za druhym... A ani me to nijak nechytlo... Bida Milosi ()

Aazy

Nejdřív jsem film chtěla vidět jako nejnovější Formanovo dílo. Pak jsem ho chtěla shlédnout kvůli mé oblíbenkyni v hlavní roli. Po čase jsem si chtěla ulehčit studium dějin umění tím, že budu o Goyovi vědět něco z dobových reálií. Nakonec jsem ale po DVD s Goyovými přízraky sáhla z úplně jiného důvodu. Tím byl Varhan Orchestrovič Bauer. Dívat se na film kvůli hudbě? Netypické, ale Varhan je natolik výraznou osobností, že lidí jako já možná časem přibude. Samotný film byl nadprůměrný. Trio hlavních hrdinů podalo skvělé herecké výkony, ale chyběly mi ve filmu výraznější emoce, které ve mně nedokázal vzbudit ani úšklebek šílené Natalie, ani opěvovaná hudba pana Bauera. A tak se pro mě Formanův snímek stává vizuálně krásným filmovým přízrakem bez jasného smyslu a sdělení, na který si bohužel pár minut po závěrečných titulcích už nevzpomenu. ()

dražis

Bohužel pro mě dost velké zklamání. Jak mám rád Goyu a jeho tvorbu a vše o něm, tak tenhle film nese pouze jeho jméno. Škoda. ()

dejv01

Pohled do temných kobek španělské inkvizice a následků toho, co dělala. Je opravdu s podivem, že tyto metody vynucování přiznání byly užívány i několik stovek let po konci středověku. Ukázka toho, že každý se při mučení přizná k čemukoli. Stellan Skarsgard je dobrý neokoukaný herec a jako Goya předvedl co umí. Celkově dobré kulisy a výprava. ()

mgerlich

Nulová očekáváni – příjemné překvapení. Po všech "průměrných" recenzích se mi do tohohle filmu ani nechtělo. Navzdory tomu, že už jsem ho měl doma přes dva roky, pořád jsem neměl chuť se na něj podívat. Když jsem to po tý době udělal, byl jsem překvapen, že mě to dost bavilo. Podstatný kaz ale vidím žlutém tonování a celkově obraz působí nehodně formátu jeho tvůrců (filtry, stíny, kontrast a barvy jsou někdy dost mimo a sráží celkový dojem). Vrcholem pro mně byla scéna, kdy se Inés dostane z žaláře a bloumá po městě až do domu. ()

samuelsson

Najväčšie plus vo filme Goyove prízraky sú vzťahy. Tak zapletené, a tak nepravdepodobné; napriek tomu však ľudské a úprimné; niekedy sa človeku až zatají dych. Na druhej strane sú tu kruté praktiky inkvizície (vrátane korupcie), ich následky; a ako tak dej ide ďalej zistíte, že či už inkvizícia alebo iná inštitúcia, ich mučiace praktiky sú vlastne rovnaké. Toto všetko je popretkávané nádhernými kamerovými zábermi, ale hlavne nádhernými Goyovými obrazmi, ktoré sú tam však v pozadí, čo filmu vyčítam. Dej mohol byť taktiež pomalší. Forman podľa mňa obsiahol časové obdobie, ktoré trvá len pár rokov, ale stalo sa v ňom strašne veľa, čo spôsobilo, že sa na diváka valí primnoho informácií, až sa v tom stratí. Inak sú dejové línie veľmi zaujímavé (úmyselne o nich nepíšem viac), a kvôli nim sa film Goyove prízraky určite oplatí vidieť. ()

mr.bredok

Zdá se, že začlenit malíře Goyu do tohoto příběhu nebyl úplně nejšťastnější krok. Celý film o oživení inkvizičních procesů ve Španělsku by snesl hlubší a akčnější pojetí. Goya v tom příběhu vyzněl opravdu suše - řekněme jako komentátor CCN který nám o všem podal zprávu... ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)