Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

Ayssan

Zmatek, králičí sitcom, nevyrovnaná herečka a její ztroskotané alter ego, snové vize zasahující do reality a naopak. Je to prostě David Lynch, který však od Mulholand Drive udělal velký krok zpátky. Zatímco Mulholand Drive vás svojí atmosférou zcela pohltí, Inland Empire je dějově natolik roztříštěn, že se zde tato atmosféra ani vytvořit nedá. Snad se Lynch tímto snímkem vnitřně vybouřil a v dalším snímku začne myslet i na scénář. Přesto je to za 4. ()

dobbin

Na povrch už vyplouvají různé výklady, některé uvěřitelnější, některé méně. Jeden si z toho může dovodit, že Lynch užíváním stejných formálních komplikací vykrádá sám sebe. Lynch možná rád užívá stejné osvědčené stylistické nástroje, ale stejně tak zkouší nové. Rád užívá různých narativních postupů, ale rád je také narušuje nebo maskuje jinými postupy. Ukáže, že pořád ještě umí to hlavní a sice vyprávět příběh, umí gradovat, umí to skvěle a poutavě a divácky atraktivně. Avšak atraktivnost není to, čemu by chtěl podřídit všechno ostatní. Je to těžká otázka, jestli je INLAND EMPIRE jen velmi surovým materiálem, na kterém je třeba pracovat. Docela zásadní otázka. Vstřícný krok k divákovi je bezpochyby chvályhodný, ale není to jediná cesta, kterou se lze ubírat. ()

Bonniesgun

Všechny filmy od Lynche, které jsem zatím viděla byly hezké na pohled a děsivé uvnitř. Asi jako belgické pralinky s náplní se zeleného slizu. V Inland Empire je to jinak. Tam je čokoláda průhledná a to divné nestravitelné je vidět už zvenku. Ale kde je potom motivace se do takového bonbonu zakousnout? Když se v Mullholand Drive nebo Lost Highway pod pozlátkem skrývalo něco nepříjemného, bylo to zajímavé. Tohle je jen nepříjemné... a dlouhé... a nehezké na pohled... A ti králíčci... ne, skutečně nejsou roztomilí! ()

Boulderman

Uf...! Film, který umí dobře zlynchovat, ale slabší než jiné. Na druhou stranu, kdo jiný tohle umí? Několik schizofreních příběhů, které se vzájemně mažou, proplétají a doplňují. K tomu krapet hutné atmosféry, neočekávatelných zvratů a zvláštních úhlů kamery. Myslím, že by Lynch měl natočit nějaký horor, filmy odehrávající se moc často v hollywoodu nebo v králičí noře však časem omrzí... ()

Behind

První zhruba čtvrtina úžasná Lynchovka, zbytek útrpná kaše plná ostrých hřebíků. Lynch vykrádá sám sebe a lynčuje za to diváky. Přemýšlím, že si udělám vlastní 20-ti minutový sestřih Inland empire a dám mu pět hvězdiček. ()

ona.takova

Někdy je prostě čas , kdy by i geniální tvůrce měl zajít k lékaři :) Nicméně vydržela jsem to do konce , ale pár tiků v oku to ve mě zanechalo... ()

LaValse

Jednotlivé scény působí skvěle- surreálno, zmatenost, ztráta všech smyslů, prostě Lynch. Jenže 172 minut plných obrazců, které už po několika minutách nechápete je skoro sebevražda. ()

Fearoth

Miluju tyhle filmy... většinou člověk po 20ti minutách odhadne jak celý film dopadne, u Lynche po 20ti minutách pořád netušíte o co jde a když se to žačne konečně spojovat, tak BUM! Všechny fakta jsou vzhůru nohama, člověk neví, co je přítomnost a co minulost. Prostě film, který nejen překvapí, ale překvapovat ještě bude! :-) ()

uodevr

Hollywoodu vévodí králíci, nesoudržnost je umělá, ze zla se rodí vina, z viny se rodí šílenství. Tolik k těm obecným motivům, které spojují většinu Lynchových filmů (alespoň tedy z těch, které jsem viděl). Inland Empire trpí na podobnou slabinu, jako Fire Walk With Me - alespoň základní znalost ostatních Lynchových filmů a jeho stylu natáčení je naprosto nezbytná (u FWWM to byla znalost seriálu). A proč? Protože Inland Empire je jako masivní koláč složený z naprosto každé individuální ingredience, kterou kdy mistr kuchař použil ve svých dřívějších pokrmech. Je v tom ten Mulholland Dr., Lost Highway, Eraserhead, a trochu toho Blue Velvet jakbysmet (a ti králíci, ulala). Úroveň symbolismu dosahuje závratných výšin, stopáž zase závratné délky. Příběh je uhrančivý, třebaže se v něm Lynch hodně opakuje. A Laura Dern podává, zejména v těch pouličních scénách, naprosto famózní výkon. Nicméně ta digitální kamera mým očím moc nelahodila, a ta stopáž je fakt zbytečně přepálená. A on ten celej film je vlastně zbytečně překombinovanej. On je ten film možná úplně zbytečnej sám o sobě. Ale je to Lynch, kurňa. ()

kubilov

Možná se mnou nebude někdo souhlasit, ale Inland Empire je stravitelnější než třeba Eraserhead, což ale neznamená, že je lehce pochopitelné. Je jen málo okamžiků, kdy je děj jednoduše zachycený, i když, možná se ani o ději nedá mluvit. Spíše je to taková lyrická abstrakce pouze s málem faktického děje. Velmi těžko hodnotitelné. ()

LuckyK odpad!

Neskutečná slátanina. Teď už opravdu nemůže nikdo tvrdit,že nmají jeho filmy myšlernku, pointu nebo stavbu. Ale alespoň tam byla ta sugestivní nálada a skvělá práce s muzikou. Tohle nemá nic. Tři hodiny utrpení a čekání na konec. A na Lauru Dern s tím jejím vytřeštěným výrazem a vypoulenou bradou jsem fakt už alergický. ()

Pett.Luke

Scéna umírání na Hollywoodském chodníku mezi žebráky, kdy je přechod přes práh smrti hlavní hrdince usnadněn plamenem zapalovače, do nějž může upřít svůj vyhasínající zrak, patří mezi nejintenzivnější existující filmové momenty, zvláště proto, že je v momentu nejsilnějších emocí filmová iluze přerušena nestvůrnou mechanickou paží kamery a režisérovým "stop". / Nový film Davida Lynche velmi agresivně útočí na dominantní roli vyprávění, rozrušuje silně jeho vnímání, upozorňuje diváka na jeho umělost. Jednotlivé roviny a příběhy se prostupují v nepřehledné směsi iluze a fikce, náplň příběhů pozbývá důležitosti, předmětem vyprávění je filmová iluze, film reflektuje sám sebe a k takové reflexi nutí i diváka, Lynch posouvá hranice filmové řeči. / Režisér využívá naši neschopnost přestat sledovat příběh, divák je tak chytán do pastí narušených schémat, příběhů v příbězích a nefungující logiky a kauzality, do filmu je vložena celá řada scén, které jako by sem nepatřily, celá stopáž je i díky nim natahována do "nesnesitelné" délky, přičemž je několikrát zklamáno divákovo očekávání brzkého konce. / Podstatné přitom není, o čem se vypráví, ale jak se vypráví. Film není pouhým prázdným experimentem, nese obsahy, předává je však jinak, násobením motivů, jejich modifikací a analogií, metatextovými odkazy k mediálním vzorům a schématům (ať už se jedná o útržky stokrát použitých příběhů či drobné detaily a v diváckém podvědomí zakořeněné motivy), nepříjemnými lynchovskými obrazy z periférie vědomí, využívá přeexponovaných emocí, atakuje diváka zvukovými i obrazovými výbuchy, syntetickými úsměvy i hranou předsmrtnou agónií, nedokonalostí obrazu a nudnou vyprázdněností scény. / Výsledkem je jedinečný zážitek, vymykající se film, u něhož si neodpočinete, který vás ale může velmi obohatit. Nenaříkejte tedy nad jeho nečitelností, jděte si namísto toho vychutnat jeho jinakost. ()

mgerlich

Tohle už je teda težkej steak. Jen bych dodal, že chvílema filmu vůbec neprospíval digitál a některé expresivní scény vypadaj, jak kdyby je točil po nocích na dovolené. ()

Prochy84 odpad!

Soudě podle hodnocení se dost rozšířil nešvar, kdy se stává pravidlem hodnotit podle jména. Jinak se totiž nedá vysvětlit zdejších 64%. Stejně jako je módou zatracovat Trošku (ne že by si to v několika případech nezasloužil), tak je módou pět ódy na Davida Lynche, který při vší úctě si už jenom tímhle kusem řekl o zatracení. Celý "pokus" o natočení filmu nebo experiment - chcete-li, se dá vyjádřit asi takhle: Kdyby tchoř snědl zkažená vejce, pak je vyzvracel na zdechlinu u cesty a tu zdechlinu spláchl déšť do kanálu, kde je spousta mrtvých krys - máte zhruba polovinu něčeho tak nechutného jako je Inland Empire. Určitě se najde spousta hlasů, které mi budou tvrdit, že jsem film nepochopil a že Lynchovi se prostě MUSÍ dát minimálně tři hvězdy. Nemusí. Tenhle snímek postrádá absolutně vše. Naprosto nudně zpracované, utahané a bez jakéhokoli nápadu, vtipu, nebo snad sdělení. Rád bych dal alespoň jednu hvězdu, to by ale byla urážka Slunce, seno, erotiky, kde je aspoň náznak čehosi vzdáleně připománajícího děj. Za takovou sračku si režisér zaslouží zLynchovat. ()

nikkittka

Těžko se mi k Inland Empire zaujímá jasné stanovisko,protože Lynche mám ráda a i v tomto filmu se mi mnoho věcí líbilo.Bohužel ale musím uznat,že jako tříhodinový celek jde o naprosto nekoukatelnou záležitost,která spíše než sofistikované matení diváků připomíná nezáměrnou sebeparodii. ()

NosorSusla

Možná, že to není nejlepší Lynchův film... Je dosti chaotický a zbytečně dlouhý, ale ve výsledku se mi po něm vůbec dobře nespalo a to je dobře... Budil jsem se s noční můrou, že nejsem schopen rozlišit sen a realitu ,-) PS: Už vím, kdo zabil Lauru Palmerovou... ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů