Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

Zoltar78

Tohle nešlo.. Ta jedna je za občasný záblesk něčeho, co jsem na Lynchovi měl tak rád.. Tohle je naprostá fantasmagorie bez špetky čehosi uchopitelného.. Navíc tak hnusnou kameru jsem už dlouho neviděl.. sorry Davide.. stejně tě mám rád :-D! ()

Belerofon

Další Lynchova mysteriozitka u které je hodnocení out. První hodinka je brilantní...tyické Lynchovo rozehrávání příběhu s tou typickou atmosférou pak přichází už jen čistě myšlenkový výplach...Už jsem si myslel, že ději přijdu na kloub v 90 minutách, dokud jsem zase byl sveden ze stopy. Výsledek??Chaoz na úkor klasického zážitku jako je Mulholand dr. nebo Lost Highway. hodinová stopáž "zbytečných" (nutno dát do úvozovek, protože odhalit v Lynchově stylu slovo zbytečné a potřebné není až tak žádoucí) jen narušuje celek jako takový. Nevím proč měl lynch nutnost se probírat v mysli své nebo Laury Dern tak dlouho. Ale i tak má IE spoustu výborných momentů, které stojí za to vidět. Doporučuju film shlédnout jednou a po delším časovém úseku znovu a mohu zaručit lepší zážitek a srozumitelnost. Ale pane Lynch, začínám mít zmatek v tom co je ve vašich filmech umění a co je na hranici kýče... ()

Akyno odpad!

Fantasmagorická psychedelická idiotina, ktorú nepochopí nikto a kto sa tvári že hej tak ten si len zdvíha ego v domnení, že je filmový fajnšmeker. Omyl pánové, toto je jednoducho oplácaná zmeť psycho výjavov a za 3 hodiny vo Vás miesto filmového zážitku vzbĺkne snáď len pohoršenie nad tým, že ste za to vyhodili prachy. Oceňujem len dialóg bezdomovcov v prítomnosti chrčiacej a zomierajúcej hlavnej hrdinky. ()

Trinculo

Podíváte li se na rozdíl časových pásem mezi Californií (tj. INLAND EMPIRE - je to část Californie - severně od LA) a Polskem tak zjistíte, že ty tajemné časy, které postavy ve filmu neustále komentují víceméně odkazují na tento časový rozdíl. Film, který točí v Americe je remakem filmu natáčeným kdesi v Polsku. Tento natáčený film není pravděpodobně ničím jiným než kýčovitým melodramatem. Historie tohoto filmu se opakuje, natáčením ožívá nejen film, ale také vztahy herců a hereček. Průchody - označenými Axxxn - se propojují čtyři základní linie filmu (dva filmové štáby, dvoje hereckých postav). Dochází tady k zajímavému zmnožení cest a jejich zkreslení. Sitcom "Králici", který je zabudovaný dovnitř děje, pravděpodobně pokrývá místa, kde už není vidět vůbec. Králici pak reprezentují ty, kteří děj pohánějí a přitom zůstávají mimo. Všimnete-li si Lynchových filmů, vždycky je v nich reprezentovaná taková síla, která je někde dole (dělníci u strojů ve Sloním muži; Černý vigvam ve Twin Peaks; Navigátoři v duně; nebo malý muž v prosklené místnosti v Mulholland Drive či tajemná krabička v rukou Bogeymanna tamtéž, nebo zjizevený muž v Mazací hlavě). Do zkreslení je zapojen i divák, pro kterého jsou obrazy velmi nezřetelné, neboť porušují obvyklé rámování scén ve filmu. Poprvé je to patrné u scény rozhovoru Laury Denn a Justina Therouxe; scéna je rámovaná tak, že může být rozhovorem postav, ale najednou odjede kamera, a dozvíme se, že vlastně jenom hráli. Toto zrušení očekávaných referenčních rámců filmového obrazu podle mně do jisté míry paroduje jiný Holywoodský žánr a to filmy o filmu. Srovnejte například film Ztracen v La Mancha, který je filmem o filmu bez existujícího filmu, ale kde výroky jak by film byl skvělý kdyby byl nemáme naprosto problém pokládat za autentické. Film o filmu také prezentuje hraní mimo plátno o kterém nemáme vědět, že je hraním. Lynch zatáhl toto hraní mimo plátno do svého zatím největšího "videoartového" opusu jako součást své hry s divákem. ()

jiricek86

aktuálně BEST OF- nejlepší film. červená=vina, modrá=trest, tentokrát se podíváme do hlavy prostitutky Sue Blue. Lynchovo vrcholné dílo, které uzavírá sérii mozaikových filmů, /tradičně/ vynikající herecký výkony. Nahoře modrých zítřků -"polská cikánská pohádka 47-7 se objeví v pozadí herce Devona při zkoušce, 4 je číslo ateliéru, kde se film bude natáčet.historie se opakuje, to, co se stalo hercům v polsku tenkrát, se přesně děje aktuálně v hollywoodu. --Bude to dávat smysl? A David Lynch odpovídá: „Mělo by to dávat naprosto perfektní smysl.“ Když se někdo zeptá Davida Lynche na to, o čem Inland Empire je, odpoví: „Je to o ženě v nesnázích, a je to tajemné, a to je vše, co bych k tomu řekl.“ Když uvádí projekce svého filmu, nadhodí někdy Lynch klíč ve formě citace: „Jsme jako pavouci. Utkáváme si svůj život a pak se po něm pohybujeme. Jsme jako snílci, kteří sní a pak v tomto snu žijí. A to platí pro celý svět.“ ()

da-a

Králičí nora tentokrát vede opravdu hluboko. David Lynch zve do světa nekonečné niternosti, ve které zdravý rozum vypovídá službu první. Jsou filmy, které se vám otevírají jako lilie, a když vás dostatečně nalákají, sklapnou své přitažlivé okvětní listy a uvězní vás ve svém vlastním světě, ve kterém se vypráví o touze, lásce, vraždě, násilí na ženách, přitažlivosti, mystice. Jenže problém je, že načrtlý svět Inland Empire v plynulé podobě nedává (záměrně) velký smysl a nic nenaznačuje, že by ho na konci mohl nějakým zásadním odhalením získat. Je třeba si však uvědomit, že Lynchův snímek tento smysl ani nehledá, není prostředkem ani cílem k ospravedlnění vlastní existence a spíše se noří do sebe sama, než že by ze sebe vycházel. Mě osobně se na filmu líbilo technické zpracování, jakoby ošoupaný obraz a špatné nasvícení i podivně reálná, leč přitom nadpřirozenost vyhledávající práce kamery. Nevadilo mi nepochopení úmyslu prolínání s králičím sitcomem, polským originálním filmem a zjevujivšími se hříšně smyslnými, nevinně trpícími prostitutkami. Snad bych překousl i to cestování v čase a zřejmě zpřeházené scény, jejichž výskyt je naznačen už na začátku. Navíc první třetina filmu je vynikající, ještě jakž takž ukotvená v prostoru a jakékoliv zvláštnosti vyvolávají příjemné mrazení. Jenže poté se vše zkomplikuje, postava (vynikající) Laury Dern se začíná převtělovat do různých osob a situací, na povrch vyplouvají stále nahodilejší tvary a vyjádření, pro které mi Lynch zdánlivě dává obrovský prostor k vlastní interpretaci, který se však s přibývajícími minutami ukazuje jako trpce minimální, neboť se události a halucinogenní obrazy valí takovou měrou a silou, že jsou stěží vnímatelné, natož jakýmkoliv postupem uchopitelné. Je to zřejmě tím, že se režisér neobtěžuje dodat do vyprávění ozřejmovací klíč, či větší náznak návodu k pochopení když ne příběhu, tak alespoň důvodu k výsledné podobě a řazení různých výjevů. Navzdory tomu jsou jednotlivé záběry velice zajímavé, patrně mnohoznačně napsané a natolik umně poskládané, že se délka filmu vejde do tří hodin, aniž by vyvolávala pocit, že je tolik minut nepatřičných. Lynchovi asi jde hlavně o samotný pocit zmatenosti, který se dostavuje s železnou pravidelností a je tím nejhlavnějším, co Inland Empire naplňuje. A protože nepřestávám být zmatený, nejsem s to jej opustit a stále se - podobně jako Nikki - vlastně Sue - procházím, vracím a zoufám v jeho špinavých chodbách, a věřím, že při dalším shlédnutí proniknu víc do světa za cigaretou propáleným hedvábím a vyjdu z něj s myslí očistně zešílenou nebo osvícenou. Po druhém shlédnutí své dojmy doplním a názory případně přehodnotím. Nakonec se zdá, že staré cikánské pověsti opravdu nelhaly. (napsáno dne 6. 8. 2009) ()

Estetik 1

Lynch už není, co býval… Inland Empire je slušně zvládnutá přehlídka „lynchovin“ s otravnou digitální kamerou. Na druhou stranu, asi poprvé jsem byl spokojen s výkonem Laury Dern. ()

bmx6

Jeden z nejšílenějších filmů co jsem kdy viděl.To co jsem při filmu cítil se nedá popsat.Lynch je génius.Dokonalá šílenost pro kterou je 5* málo. ()

404ErrorFace

Bezpochyby najrozporuplnejší Lynchov celovečerák. Podľa môjho názoru jeho vrcholné dielo. Všetko, o čom ste si doteraz mysleli, že na Lynchovi milujete, budete v tomto filme nenávidieť. ()

galiea

Nemám ráda dlouhé filmy. Jak je nad dvě hodiny, hodně přemýšlím, jestli do toho půjdu. U IE jsem se na stopáž zapomněla podívat a když jsem v čase 1:45 ospalá a znuděná zjistila, že to má proboha trvat další více než hodinu, už jsem byla doopravdy na prášky. Nakonec na etapy dokoukáno. A bohužel. Čekala jsem ono "cvak", kdy aspoň částečně pospojuji některé dějové linie a budu moci přemýšlet, jak by to celé mohlo pasovat dohromady (nad Mullholand Dr. už takhle přemýšlím asi deset let:-), a ono nic. Zajímavé okamžiky by se sice našly, ale trošku bych to přirovnala k nudnému pátečnímu večeru u televize, kdy přepínáte z programu na program, sem tam narazíte na něco, co vás zaujme, a po chvíli zas přepnete dál. A rozhodně na to nebudu koukat znovu, protože tři hodiny se zvládnu nudit i lépe. Dvě hvězdy za Lauru Dern, vizuální stránku filmu a odvahu všech zúčastněných. ()

meda2016

Nepodařilo se předat myšlenku díla ani po 180i minutách. Promiňte ale myslím, že chyba není u mne. Až na pár chvil smrtelná nuda. V hlavním sále jsem dopadl málem jako Tycho. O kvalitě vypovídá i nekonečný text distributora. ()

Birter

Říct, že tento film vám nedává smysl a proto je špatný, je podobná logika, jako kdybych řekl, že Sedm statečných je špatný film, protože nemám rád westerny. Inland Empire je žánrem surrealismus a je asi prvním filmem, který by vás napadl, u otázky: U kterého svého filmu byl Lynch nejvíce nezávislý a je nejblíže jeho skutečné absurdní vizi. Zlé jazyky by možná řekly, že se utrhl ze řetězu. No a opravdu to není to pro každého. Já sám si nechci hrát na nějakého arty týpka, který v tom filmu vidí jeho uměleckou hodnotu nebo snad plně rozumí co chtěl básník říci, ale řeknu že Inland Empire mě absolutně bavilo. Geniální Lynch více než kdy před tím dokázal diváky vtáhnout do něčeho, co vypadá jako něčí sen. Co víc - noční můra. Výborné totiž chápe jak funguje snová logika, narozdíl od mnohých jiných režisérů. To nás tedy uvádí do bizarního světa všelijaké symboliky (např. králíků) a pro Lynche typických ''replik jejichž význam zdá jenom on sám''. Mám tyhle jeho hádanky rád a pokud jsou zrovna zabalané v tak výborném filmu jako tento, užívám si je více než třeba v mnohem známější Mulholland Drive (která se mimochodem soustředí na velmi podobné motivy). Laura Dern v hlavní roli i Jeremy Irons v roli vedleší jsou úžasní. Strašně mě také bavily abrurdní dialogy (viz Grace Zabriskie) a flashbacky do Polska, což mi připomíná, že celá ta polská zápletka je skvěle dramatická a dává příběhu výbornou šťávu (škoda jen, že se do finálního střihu nedostal i dialog o hodinkách). Komorní výprava a kamera, které přispívají k zdánlivé autentičnosti, vytvářejí jednu z nejlepších atmosfér, jakou jsem kdy viděl, a ačkoliv je celý film spíše mysteriózní thriller (ikdyž tedy není moc napínavý), tak bych se nedivil, kdyby se postavil do cesty mnohým hororům, přející si být jako Inland Empire, který je myslím skvělým kandidátem pro zodpovězení otázky: Jaký je nejlepší film Davida Lynche? No a pokud ne nejlepší, určitě nejvíce působivý a znepokojující. ()

Sunwheel

Napriek tomu, že Lyncha uctievam a kopec jeho filmov považujem za absolútne skvosty amerického filmového plátna, tak tu musím s hodnotením nízko. Lynchov rukopis je tu v podstate zachovaný, ale chýba tu absolútne čokoľvek (okrem autorovho mena), čo by ma zaujalo a nútilo to vydržať do konca. Celé to znie ako nasilu pozliepané a po prečítaní pár informácií o tvorbe filmu je v podstate jasné, že ani sám autor v tom nemal jasno, čo vlastne robí. Urobil a nefunguje to. Jedna hviezdička za odvahu! ()

serdehelan

Lynch vo svojej knihe Místo snění hovorí, že si s odstupom zase pozrel Inand Empire a bol s ním spokojný a mrzelo ho, že film v čase premiery nikoho nezaujal a nikto mu nerozumel. Tak som si to pozrel po rokoch znova (2020) a bohužial to tam nevidím. Je to stále home video, ktoré obsahuje všetky klasické lynchovské atribúty a trademarky, ale je strašne vidieť, že sa hodne improvizovalo, scenár neexistoval a sú to len také asociacie, bez náväzností. Trojhodinová stopáž je brutálna. Lynch mal vždy problémy s udržaním stopáže, a často s z 4-5 hodín natočeného materiálu do výsledneho filmu dostali 2 hodiny a bolo to k prospechu veci. Tu si Lynch robil všetko sám, okrem réžie a scenára aj kameru a strih. Je to síce čisto jeho auteurske dielo, ale chýba práve niekto (Mary Sweeney ), kto by držal nad ním dozor a prestrihal to tak na polovicu... ()

Felix22

Opravdu by mě zajímalo jestli sám Lynch ví, co se to tady odehrálo? Budu teď vykrádat svoje komentáře k jiným jeho filmům. Co se to tam dělo? Proč to tam bylo? Proč se ti lidé chovali divně a bizarně? A tak dále. Mistr podivností tady úplně překročil hranice snesitelnosti a pochopitelnosti - a to dost daleko, že už z toho není návratu - a zároveň zničil něco čemu se běžně říká realita. Hold vítězství podvědomí nad skutečností se někdy nevyplácí. Surrealismus smíšený se symbolismem v tom nejhorším slova smyslu. ()

PTuranyi

Začína to nenápadne. Pár čudných scén a ešte netušíme do čoho ideme. Scéna s ľuďmi so zajačími hlavami už môže niečo naznačiť. Potom sa však vynorí akoby normálny príbeh aj keď postavy sú čudné. Aj zábery zblízka, pauzy, strihy ... niekto tu napodobňuje Lyncha. A potom sa to začne valiť, temné scény, šialený strih, časové skoky, divné figúry, hypnotická hudba, vrstvy reality sa prelínajú, postavy už nerozoznávajú realitu a ani my. A dôjde aj na červený záves ... do prdele veď je to Lynch a Mulholland drive je oproti tomuto mainsteam. ()

Slimaca odpad!

Davidu Lynchovi jsem prostě nepřišel na chuť. Sedíc v kině obklopen lidmi kteří se chichotají každé stupiditě jsem tři hodiny nevěřícně zíral na plátno a sám se sebe ptal: „Proboha proč?“. Je zajímavé, jak ti samí lidé, kteří se první hodinu filmu tak dobře bavili, se ve druhé začali vrtět na sedadlech a třetí nedokoukali… Pravda sice je, že Inland Empire z hlavy asi jen tak nedostanu, ale klidně bych se bez toho obešel! 5% ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů