Pokojný bojovník

• Česko Tajemství rovnováhy (více)

Excelentní adaptace stejnojmené autobiografické knihy Dana Millmana. Dan je talentovaný sportovec, sní o olympiádě, má vše – poháry, holky, rychlé motorky, divoké party. Těžký úraz ale vše změní. Díky setkání se zvláštním cizincem Dan pochopí, že se musí ještě mnoho učit, mnohé překonat a spoustu věcí naopak opustit, než se stane pokojným bojovníkem a nalezne svou cestu. Nejde o klasický boj mezi zlými a dobrými, film vypráví o tom, jak se postavit konfliktům uvnitř nás samotných. (oficiální text distributora)

technisub

První polovinu jsem se vypořádával se Scottem Mechlovitczem, Nick Nolte mě přišel taky dost uměle, ale potom jsem dosáhl klidu;) a už mně to tolik nevadilo.. souhlasím i s komentáři u * hodnocení, ale podle mě je to o vás, jestli se rozhodnete uvolnit a trochu dovolíte filmu aby k vám promluvil. Stejně tak ho můžete zavrhnout, jako milovat.. Je to jednoduchý příběh, celkem hezké záběry. Proč vtom hledat duchovní hloubku mahabháraty? Prostě sportovec, kterej treochu jde do sebe. a to se přece může vyplatit všem.. Nakonec mě film bavil. ()

Vořežprut

Celým filmem prochází jedno životní moudro za druhým. Ale když člověk přistoupí na tuhle hru, může si tam ledasco najít. Já si to našel a sportovní filmy žeru, jakožto i mladíky, kteří se ze špatné cesty dají na tu správnou (díky Karate Kide) A kdyby závěr nebyl tak americký, dal bych snad i tu pátou :-) ()

Johgas

Nezaujalo. Ani kniha nezaujala. Asi toho filmu nejsem hodna. Ale netrápím se tím. Nelíbil se mi ani jeden herecký výkon, přišlo mi to nevěrohodné.Jak píše níže Pavlínka9, je to film jen pro někoho, jiní jeho poselství nevidí, my ostatní máme prostě jinou cestu.Ale nemyslete si, nejsme o to horší:-) ()

Alchemilla

Pořád jsem si říkala, proč mne film až tak neoslovuje a u scény, kdy hlavní hrdina drhne záchody, mi to došlo. Jako teenager jsem viděla příliš mnoho filmů s Van Dammem, Seagalem, Rothrock a dalšími tehdejším akčními hvězdami. Myšlenky ve filmu jsou skutečně zásadní, ale dávám přednost méně polopatickému zpracování. Tvůrci příliš tlačili na pilu, příliš se snažili, aby všichni pochopili poselství filmu. Navíc přeslazený závěr doprovázený ještě jímavější muzikou, který mne ale překvapivě nechal naprosto chladnou. Zbytečně pomalé tempo vyprávění, hraní si na velký epos, snaha vnutit divákovi svou pravdu, žádný prostor pro vlastní myšlenky. Za velkou slabinu filmu považuji i to, že vše už bylo někde viděno a slyšeno, a že tvůrci nedokázali danou látku natočit novým, neotřelým způsobem. Ale nenudila jsem se a dvě hodiny utekly vcelku příjemně. ()

Lang75

V případě tohoto filmu je čtení knihy spíš na škodu. Mám pak o dost jiná očekávání. Sice se děj filmu hodí k aktuálním hrám v Londýně, ale čekal jsem trochu něco jiného. Z původní předlohy si film půjčil skutečně jen malou část amyslím že ne zrovna tu podstatnou. Závěrečné moudou že cesta přináší štěstí a ne cíl, mi ani nesedí se samotným závěrem filmu. Dávám tři a jdu si znovu přečíst knihu. Po kolikáté už? ()

mine.slayer

Není to špatný, ale tak nějak přehnaně zpomalený, jak je ten výraz.. eeee nooo, řeknu to po svém, prostě jsem měl někdy z filmu pocit jako kdybych seděl na záchodě a tlačil. ()

Mangoo

Cením velmi stravitelně a hezky podané myšlenky, které určitě stojí za objevení. Jen obava, že o nic nového pod sluncem se nejedná, teda alespoň u mě. ()

GR4N4T

"Netreba hľadať; ani tie najväčšie výkony nikam nevedú. Vôbec na nich nezáleží, preto buďte šťastný hneď teraz ! Jedinou skutočnosťou na svete je láska, pretože je začiatkom aj koncom všetkého. A jedinými zákonami sú paradox, humor a zmena. Nič nie je, nikdy nebolo a nikdy nebude problémom. Zanechajte svoje naháňanie sa, hoďte za hlavu svoje starosti a otvorte sa svetu. Netreba sa brániť životu; jednoducho robte, ako najlepšie viete. Otvorte oči a uvidíte, že ste oveľa viac, ako si dokážete predstaviť. Ste svet, ste vesmír; ste sami sebou a tiež všetkými ostatnými ! Všetko je to pozoruhodná Božia Hra. Zobuďte sa a berte všetko s humorom. Netrápte sa, buďte len šťastný. Už teraz ste slobodný!" - ukážka z knihy, ktorá je perfektná, čo sa o filme povedať nedá. Plno vecí čo sú v knihe, nie sú vo filme ani spomenuté. V Českom dabingu som mal pocit že Sokrata dabuje nejaký basista a nie normálny dablér. Dokonca aj vo filme vypadal ako nejaký alkoholik a narkoman. A tie herecké výkony?? WTF? Pri nich sa mi chcelo až plakať. Ten film som pozeral na 3x pretože prvý krát som zaspal a pri druhom som sa tak nudil že som to musel vypnúť. 3* ani neviem prečo dávam ale možno preto že ten film je natočený podľa knihy, ktorá je fakt perfektná. :) ()

Fracek

Kniha je lepší jako film a nemusím do tohoto sdělení ani odrůstat. Jelikož už řada filmů ukázala, že poselství knihy lze zachytit na filmové plátno, tak tady mě o to víc mrzí, že se to nestalo. A výběr herců jde taky mimo. Prostě to nevyšlo a pokud to někomu nedošlo, dobře mu tak :-D ()

StrycoWolver

Tak, ako film Kameňåk je postavený celý z vtipov, miestami mi prišlo, že pokojný bojovník je poskladaný z múdrych vyrokov a z hlåšok motivačných videí.Ale napodiv nevadí to, je to obalené do prijemneho pribehu, dej ide svižne. ......pekný relaxačný film a snad aj pre niekoho motivačný. ()

doogiemus

Tento film prišiel u mňa v pravej chvíli. Nakopol ma, motivoval, oslovil, poučil, napomenul. Za takéto obohatenie by som dal aj desať. ()

tulakfelix

Ten kluk je ale pekelně zabedněnej! Socrates mu vždycky něco vysvětlí, pak mu to zopakuje, pak mu nechá pět minut a poté Dan teprve začíná roztáčet dva tři závity a zkouší to pobrat! --- Moc pěkný, pravdivý, ale na mě moc rozvláčný. --- Díky filmu jsem si uvědomil nevšední definici učitele: UČITEL JE TEN, KOHO ŽÁK DOBROVOLNĚ NÁSLEDUJE. --- Po čtvrtém zhlédnutí měním hodnocení z ** na ****, sakra, v tom filmu je něco víc! ()

Slav_Jaro

Sdělení zásadní, myšlenka hluboká, zenový moudra tečou proudem. Zpracování tragický a povrchní, hory patosu a léčivá síla doteku included. Knihu jsem nečetl ale film meditaci, kontemplaci nebo věci jako živé ruce zcela profanuje. (Dost k tomu pocitu přispěl i příšernej dabing ale nemyslim si, že v originále by to bylo o moc lepší) ()

Satyrek

S filmem jsem docela dlouho otálel a nechtělo se mi jej shlédnout, ale jelikož to byl tip od bráchy, tak se to muselo zvládnout. Proklikal jsem si celý film skoukl uvod, trenink a šťastný konec a čekal, že mě nic nepřekvapí. Opak byl pravdou. Nenajdete tu žádný prvoplánový americký patos. Film je natočený s příjemným vkusem s milými filozofickými úvahami. Forma s obsahem krásně hraje a Nick Noltý jako starý záhadný pardál je také fajn. Dvě hodiny utekli jako nic. ()

MultiHunter odpad!

Stačilo mi 10 minut abych zjistil, že je to americká sračka kde by stařík mohl z fleku dělat vůdce sekty, ale pro něj je lepší poučovat mladýho páska a šťourat se v autech... ()

Larikazka

Čekala jsem od toho trochu víc... rozhodně mínusem jsou dvojníci, kterých si všimnete hned a tak trochu zpracování, které je moc hollywoodské (př. konec filmu). Ale jinak to rozhodně není žádnej propadák. Má to myšlenku, která je prostě zakomponovaná dobře... ()

Fany000

Jestli existuje žánr ve kterém jsem schopen jsem vždycky najít tak jsou to sportovní dramata a od Pokojného bojovníka jsem tak nějak čekal to co od všech jiných. Zkrátka příběh outsidera, který prožívá těžkou životní epizodu, je z vyloučené lokality nebo po zranění, jeho pozvolný návrat až na samotný vrchol sportovního nebe. Jenže takový Pokojný bojovník není, sport je zde spíše prostředkem představení hlavní postavy něco čím příběh začíná, ale zároveň nic co by mělo být stěžejní. Mnohem víc než sportovním dramatem je Pokojný bojovník filozofickou exkurzí do oblastí morálky, vlastního sebeuvědomění, sebezdokonalování a přístupu k životu. A filmu to sedí skvěle, málokdy se mi tak moc líbil příběh budovaný čistě na dialozích, dialozích skvěle napsaných a výstižných, že člověk má chuť se samotným Sokratem setkat osobně a také si nechat dát pár rad do života. V Pokojném bojovníkovi je zahrnuto tolik výborných morálních ponaučení, postřehů a rad jako v málokterém jiném filmu, přitom nejde pouze o malichernosti a věci nad kterými mávnete rukou. Film nese své poselství a každý si z něj může odnést to své, zároveň je příběh hlavních aktérů podáván s precizností, která bere dech. Skvělý námět, provedení, herecké výkony, nemám co vytknout. ()