Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

MIGHTTREE

Zajímavý nápad, který není využit jak by měl. Tomáš Hanák je dobrý herec a tady padá na dno mého žebříčku. Naopak Suchánek je zde mírně nadprůměrný vzhledem k jeho aktivitám. (Upřímně: malý chlapec dokáže vzbudit soucit, ale přestárlý prcek, který je možná komik, ale rozhodně né herec. No a Ondra Vetchý právě s Tomášem drží lehce průměrný film. Tragédie to není. Bohužel je zde mnoho míst, kde to jak se říká "neladí to". ()

Prekarkar

A mně to přišlo vtipné. Kamera výborná, zvuk dobrý. V ději možná nějaká nesrovnalost, ale to se dá tvůrcům odpustit. Vynikající komedie, dobrá oddechovka. Doporučuji. ()

Vertigo666

Dannyho parťáci po česku...zajímavý nápad a první polovina i celkem ujde. Sledovat loupeže, které byly jednoduché leč geniální a především...celkem zábavný, bylo fajn, ale druhá polovina ztrácí tempo a sledovat, jak tři kamarádi všemožně utrácej balík na Srí Lance, kde se schovávají před policií, fakt není ono. Tohle bych vcelku ještě zkousnul, ale konec byl opravdu špatný a celkem očekávatelný. Hodnotím za 3*, protože pocity z tohohle filmu mám rozporuplný. ()

liuk

Byl jsem poměrně překvapen, jak jsou Prachy dělaj člověka spíše komedií, někdy až filmovým sitcomem, než poctivou rekonstrukcí stylu Sametových vrahů. Přeskok mezi těmito žánry byl asi způsoben neschopností natočit něco vážnějšího, která je zřetelná v poslední části. Naštěstí zbytek je poměrně zábavný, některé vtipy se opravdu povedly, na druhou stranu "akční" scény jsou toporné a český product-placement je opět a klasicky otravný. A když se tvůrci snaží ze zlodějů udělat hodné kluky, tak by místo zbytečného ježdění na Srí Lanku mohli natočit mořské záběry v Chorvatsku a náklady na tento výlet poslat do Mongolska. ()

blackJag

Pokus natočit u nás trochu něco jiného znovu neuspěl. Důvody ani nemusí člověk hledat daleko. Blbý scénář, slabá režie a nemožní herci. Hanák to snad ani není herec, Suchánek se svého telecího stigmatu zbaví už jen těžko a Vetchý těžce (ale opravdu těžce) upadá. A to mluvíme jen o ústředním triu, protože ostatní role prostě nestojí ani za tu zmínku. Opět důvod stydět se za české filmaře. 30% ()

MI-380

Tak už jsem konečně našel špatný český film. Spousta spoluuživatelů tvrdě kritizuje českou tvorbu 21. století, mě se líbí, hodnotím mezi padesáti a sto procenty. Ale už je to tu - kromě přesvědčivého Suchánka je v tomhle filmu vše absolutně nevěrohodné, není to komedie, krimi, lovestory, není to nic. Je to nezábavné, nazajímavé, špatně zahrané, mizerně pospojované. 20%. ()

Kosmik 1

Pro mě to byl velice pěkný zážitek. Seskupení Suchánka, Vetchého a Hanáka musela být někde vidět. A taky že ano. Film nabere hezky rychlý spád už od začátku. Nabídne spoustu akce, ale také úsměvné momenty. Žádné zbytečně zdlouhavé scény, kde se nic neděje. Docela mě opět zklamalo zdejší hodnocení tohoto snímku a reakce některých uživatelů na něj. Ale co se dá dělat, česká povaha je taková, že si pořád musíme na něco stěžovat a už mě to vlastně ani nepřekvapuje. Škoda jen, že tím pak utrpí i takhle kvalitní film. ()

ssfan

Celkem pěkný český film s bankovními loupežemi, místy napínavým dějem a sympatickými hereckými výkony. V rámci našich podmínek je to solidní nadprůměrný film, který tady má i adekvátní hodnocení. ()

Philoun1

Na české poměry dosti slušné čekal jsem od toho o hodně méně, ale mile mě film překvapil, všichni hlavní představitelé hráli dobře a to o některých z nich jsem opravdu pochyboval. ()

jefff

Pro českou kinematografii originální, nicméně tak nějak napůl cesty zpracovaná krimikomedie založená na skutečné události, jedné z největších loupeží v česku. Prachy dělaj člověka má své mouchy a neni jich málo, přesto jsem vděčný za jemné odbočení z žánrů, které se v tuzemsku neustále točí. Potěší herecké obsazení v čele s M.Suchánkem, který sice není kdoví jaký herec, ale dokáže pobavit a nenudit a záda mu kryjí herecké jistoty, neprávem v poslední době opomíjené, Ondra Vetchý a Tomáš Hanák. Ti odvedli velmi slušnou práci a film zvedají. Prachy dělaj člověka jsem již viděl podruhé a docela mě po celou stopáž příběh bavil. ()

blixadovan

Zoufalý a poměrně nešťastný pokus o zfilmování "velké loupeže" v českých podmínkách. Z mého pohledu nad vše čnělo neuvěřitelné pseudoherectví Tomáše Hanáka, kterému v rámci pokusu o charakterní herectví nevěřím ani pozdrav. Sklepácká stylizovaná dikce už bohužel nefunguje ani u charitativního kuřete, škoda. ()

Jello Biafra

Asi nie nadarmo sa hovorí: "zlatý český ručičky" pretože v tomto filme toto príslovie naši traja hrdinovia perfektne napĺňajú. Tolko nápaditých lúpeží sa hned tak nevidí. Takže z filmu sa stávajú takí Dannyho parťáci po česku. ()

Soweek

Takže prosim vás.....lidi......uvědomme si, do čeho to vlastně deme. Česká vysoko rozpočtová akční/krimi/komedie, sponzorovaná Evropou 2 a Primou, režírovaná pány Kulhavým a Chlumským???? A my jsme si fakt mysleli, že to jde, takovou naivitu jsme projevili:-) ()

Rousse

Hluboká myšlenka veškerá žádná (popravdě, ani jsem žádnou nečekala), ale místy se mi rty zvlnily do lehkého náznaku úsměvu, tak proč tomu ty 2 hvězdy nedat? Nenáročný film pro nenáročné diváky. Ústřední trio Hanák, Suchánek, Vetchý mi bylo celkem sympatické a opravdu jsem s nima místy soucítila:-) ()

Zemi11

Svěží vánek do české letargické kinematografie. Akce bez zbytečných průtahů. Na slabší scénář jsem si kvůli upadající kvalitě českých scénáristů již zvykl. Z Českou republikou to jde poslední dobou z kopce snad ve všech odvětvích. Za chvíli nás porazí Slováci i ve filmové tvorbě. ()

Lukoboss

Nebylo to kdo ví jak oslnivé, na druhou stranu ale celkem neotřelé a v českých vodách novátorské. Kdybychom zkoušeli točit víc takových filmů, mohli bychom konečně zabřednout i do "nových" jiných žánrů. 3,5/5 ()

sedm.1

Tři hlavní představitelé drží tento film docela nad vodou.To ostatní na mě bohužel působilo tak nějak nemastně,neslaně.Celý film mi přišel tak nějak dojmem násilně na sebe našroubovaných epizod ze života tří chlápků od naproti,kteří ovšem zároveň ani trochu těmi chlápkami od naproti nejsou.I žánrově moc nedokážu Prachy dělaj člověka zařadit,neboť ani krimi,ani komedií,ani čímkoliv jiným na mě nezapůsobil.Malé plus by se snad dalo přičíst za trochu originality,ale celkově trochu utahanější tv film. ()