Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

angel.CZ

Jak se mi české filmy poslední snad i desetiletí nelibý, tak u tohoto jsem se i bavil až na uchazejicí tempo přibližně od poloviny do konce filmu. Ale i tak to je na těch 60% ()

Pitryx

Svěží dílko, má spád, divák se nenudí a je to prostě takové pohodové pokoukání. Přiblblou Kláru bych nechal odstřelit, stejně jako zvukaře filmu. Jeho naprosto zbytečné machinace se zvukem spíše rušily, než cokoli jiného. Dialog Kláry a soudce ke konci filmu přesně ukazuje obrázek naší justice, za to palec nahoru. Takže suma sumárum, doporučuji se na to podívat. 2014072410158/10315 ()

lmc

Bohužel další český snímek u kterého se autoři snažili víc o to aby vypadal jak z továrny na sny než aby přenesl nějaké poselství a jen tak se na něj nezapomělo. Byl by to dobrý film na večerní posezení u televize, ale pro kino dosti obyčejný průměr. U některých momentů jsem se dobře bavil, ale postupně snímek hodně ztrácel na dynamice a poslední půlhodina byla neuvěřitelně nudná. ()

j_vrba

Cekal jsem, ze to bude silena kravina, ale byl jsem celkem prekvapen, ze to bylo koukatelne a misty i vtipne. Proste nenadchne ani neurazi. ()

bigbadboy

Čekal sem hodně a dostal sem ještě víc :o) na tuzemské poměry velice kvalitní počin :o) s notnou dávkou humoru a pravdy. ()

BradleyT

Výborný námět, ale zpracování bylo poněkud rozpačitý. Pánové zahráli celkem sehrané trio a člověk jim to aji věřil, jenže to vypadá,že nezbylo dost peněz pro zvukaře. Tohle bYch spíš zařadil mezi špičku amatérských filmových děl. ()

Prubner

Radek John zapomněl, jak se píší dobré scénáře. Předně bych to neoznačoval za komedii, protože humor tam není. Ony dvě vyzdvihované loupežné akce jsou odbyty během chvilky, a tak většinu filmu tvoří nudné dialogy a zbytečné scény. A to nemluvím o tom zdlouhavém dojezdu. Napětí absentuje docela. Herci jsou nevýrazní a režisér se marně snaží kameramanskými a střihačskými hrátkami dodat tomu světový punc. Co by se stejným námětem asi udělali Američané ? ()

vikcistic

Vyborny namet, ktery vypadal, ze bude v ceskem prostredi vypadat trapne a nerealizovatelne.....s casti je to pravda....rezie je proste hrozna a tim padem i herci nekdy prehravaji.....pokud si odmyslim tu skolackou rezii, tak se mi ten film celkem libil uz i kvuli odvaze jit v ceskem filmovem prostredi dal ()

SenFlxr

Napoprvé jsem u tohoto usnul. Napodruhé viděl celé a je to zhruba to co jsem od českého "akčního" filmu čekal. ()

Jack.Pott

Prachy dělaj člověka - jako odstrašující příklad užitečná ukázka, do jaké amatéřiny je film zmačkán, když zůstane zcela napospas tržním tlakům. Už hudební podkres - jakýsi nu-metal dokresluje 60. léta minulého století - připomíná dramaturgii školní besídky. Když se Vetchý na lodi snaží mydlit ležícího esenbáka, evidentně jenom máchá prackama ve vzduchu. Hanák potvrzuje, že je spíš ochotník než profesionál. Snímek je potom z valné částí reklamou na deník Blesk, kteréžto periodikum se míhá v záběru mnohokrát. Filmaři jdou sponzorům na roku do té míry, že vyhovují jednomu z mecenáčů a dávají mu k dispozici celou minutu děje. Pan podnikatel si tak se synem zahraje vítěze rallye a turistu, který na Srí Lance náhodou potká Vetchého. ("Jé, ahoj Ondro, co tady děláš?"). Údajně 80 procent dialogů a mnoho scén je dílem Tomáše Hanáka, jenž během natáčení předělával scénář Radka Johna, který ovšem výslednou verzi posléze vydal knižně pouze pod svým jménem. V několikadílném dokumentu České televize Rozmarná léta českého filmu dokonce Hanák hovoří o krádeži; Vetchý dodává, že ačkoli byl snímek divácky úspěšný, kvůli problémům s autorskými právy nedostal zaplaceno. ()

megajalec

Na českú produkciu zaujímavú filmový počin, páči sa mi snaha o niečo iné v domácej tvorbe. Nebolo to zlé, ale tak určite to mohlo byť aj lepšie. Pre mňa dobrá zábavka a film na odreagovanie sa, Chlumský proste umí. ()

MIchael90

Zajímavý snímek, ústřední herecké trio Hanák-Vetchý-Suchánek hraje na jedničku, děj je první polovinu filmu povedený, konec už tak moc ne. Hlavně by to chtělo ubrat tak alespoň 10 minut z filmu. Několik opravdu velmi vtipných scén. Snaha byla a film rozhodně stojí za schlédnutí, na víc než 40% to ovšem není.. ()

Taron

Nechápu všechny ty záporné komentáře, přestože si myslím, že obecně je v poslední době mít možnost zhlédnout dobrý český film téměř science-fiction, u tohoto počinu jsem se skvěle bavil. Zdá se mě, že většina lidí už ani nepřemýšlí nad tím jestli byl film, který viděli dobrý nebo špatný, ale nad tím jestli byl český nebo ne - jakmile je český, jejich hodnocení automaticky nepřesáhne dvě hvězdičky, ano pravda, většinou toto nahodilé hodnocení odpovídá kvalitě daného filmu, ale myslím si, že Prachy dělaj člověka jako jeden z mála mezi takovéto filmy rozhodně nepatří a naopak by si zasloužil více vyzdvihnout. Do dneška jsem o tomto filmu ani nevěděl a byla by škoda se o tento film připravit... dávám 90% ()

macco33

Vůbec ne špatné! Svěží dílko, s nadhledem a vtipem. Člověk ten konec musí vzít buď tak, že už tvůrci nevěděli, co s tím, nebo se jen zasmát té charitativní nadsázce. Policajti byli jako tradičně za pitomce, ale v tomto případě se ji opravdu asi moc nevedlo ... Jeden aby těm gaunerům chvilkama i fandil. A paleček nahoru i Renatě V. - P. Ale co tam hrál Podhůrský a Průšová, to fakt nevím ... 70 % , ale pro dnešek 4*. ()

Alden_Larson

Hodně zvláštní film, ale docela se mi líbí. Děj byl zajímavý a postavy měly taky něco do sebe. Herecké výkony byly dobré, herci mezi sebou navíc měli dobrou chemii. Co se ale prezentace týče, tam má film film spoustu problémů. Vizuálně je fajn, ale zároveň docela nevýrazný. Zvukově je film noční můra, tolik chyb  jsem v tomto ohledu ještě nikdy neviděl, chybějící zvukové efekty, špatný cross-fade, film se skoro nedá poslouchat. Hudba byla někdy zbytečně kýčovitá, ale jinak celkem dobrá. 6/10 ()

Pisoarec

Dost jsem se toho bál, protože jsem tomu zároveň pořádně fandil. Jsem vlastenec a český film mě vždycky dokázal oslovit, zejména naše klasická dílka. Prachy dělaj človeka mě ani nepřekvapila ani nezklamala. Když se Prachy tváří jako komedie, je to výborné a skvěle se u toho pobavíte a je tu řada originálních a vtipných nápadů, které i díky příjemně zahraným rolím působí velice dobře. Asi nejzdařilejší je hned scéna na začátku, kdy naši loupežnící oklamali nebohé kubánce ve fabrice a jako převlečení policisté jim nařídili, ať se vrátí zpět domů a peníze tu nechají, že už je nebudou potřebovat. Skvělý nápad a vyšel! Pak je tu plánování zločinů a taky opět ,,skvělá" Jana Synková, která svým typickým ,,kudlákovským" herectvím rozesměje snad pokaždé, co se objeví na plátně. Bohužel, když se Prachy začnou tvářit spíše vážně, už to tak nefunguje a v této oblasti film značně ztrácí a dva výbuchy škodovek to nezachrání. Ovšem scéna se závodem automobilů je natočena velmi svižně a působivě. Rozhodně je pozitivní, že se režie ujal zkušený Jiří Chlumský, po začínajícím Janu Kulhavém, který natočil pár záběru na Srí Lance (to slabší z celého filmu), které ovšem Chlumský nechal jen do jisté míry a přinesl do natáčení pevnou rukou a natáčecí plán a hlavně zkušenosti, které Kulhavému chyběly. (asi by to chtělo začínat spis na Redakci he he) Rádoby drsná hudba od rádoby drsných, spíše trapných Clou na celkové kvalitě sice moc nepřidá, nicméně rozhodně nemusíte litovat peněz za lístek, neboť je to opravdu vtipně zvládnutá záležitost s řadou akčních scének (zejména povodně, při kterých přijdou o peníze jsou bravurní) , bláznivou Synkovou a skoro nahou krásnou Renatkou Visnerovou (Prokopovou). p.s. a esli na to bude mít někdo nějaký kydy ohledně prací v postprodukci, tak ať si taky někdy zkusí něco natočit sám. vona to prdel neni a Česká produkce nespolupracuje s ILM, na to nezapomínejte... ()

česnek

Tento film mě velice mile překvapil. Po shlédnutí ukázek se Suchánkem jsem se obával plitkého nezáživného hloupého filmu ala Tele, tele. Naopak musím konstatovat, že byla konečně snad poprvé po revoluci natočena i v českých zemích novodobá pořádná ganskterka se vším všudy. Motivem skutečná událost, sehraná parta lupičů, která si od začátku získá sympatie diváka, dobrá zápletka, celkem napínavý děj a to vše v současném českém prostředí. Zajímavým obrazem bylo podplacení českého soudce. Výkony herců rovněž oceňuji, dokonce i výkon Suchánka, který zřejmě úplně nezapomněl hrát, jak by člověk čekal právě z jeho estrádních pořadů a zřejmě se rozvzpoměl na své začátky např. ve filmu Sněženky a machři. ()

gu-staff

Tak jsem si to dal, vzhledem k tomu, že jsem na sobotní večer neměl žádnej program. A po pravdě řečeno - žádnej zázrak. jasně je to zajímavý tim, že si všichni dobře pamatujem ty loupeže, jak se to propíralo v novinách a bedně, takže je nám to téma tak nějak bližší. Ale objektivně vzato to na víc než dvě nemá. Tři bych dal, pokud bych to hodnotil z hlediska domácí produkce, ale chceme bejt objektivní, ne? Nejni to úplně blbě natočený, jenom z toho pro mně pořád smrdí ta země původu. A taky Suchoš byl děsnej, chvílema jsem myslel, že jde o parodii. Vetchý tady taky docela neoslnil. A Hanák má jenom tu svoji jednu roli, která se jenom jinak jmenuje, a má jinej osud, ale von to stejně zahraje vždycky stejně. Robert "Vltava" Nebřenský mně potěšil. ()

Rieux

Marna lasky snaha... takto by som to zhodnotil. Niekto tu zrejme videl Dannyho partakov a rozhodol sa natocit nieco podobne lenze na cesky sposob a pridat aj trocha vaznosti. Smola. Nepodarilo sa. Herci nie su zli, ale scenar je slaby, velmi slaby... ()