Královna

Osm dní, které otřásly monarchií. Oscarová Helen Mirrenová v titulní roli britského filmu, nabízejícího fascinující pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. Komorní drama uznávaného režiséra Stephena Frearse vypráví o těžkých chvílích britské královny Alžběty II., které následovaly po tragické smrti lidmi zbožňované princezny Diany. V době, kdy do křesla ministerského předsedy po drtivém volebním vítězství usedl Tony Blair, svádí panovnice souboj s veřejným míněním, sílou tradic a zejména sama se sebou. Zatímco dvůr považuje událost za ryze soukromou záležitost, veřejné mínění podněcované médii požaduje okázalé truchlení a neméně okázalý pohřeb. A ctižádostivý předseda vlády se snaží královnu, trávící čas na soukromém sídle ve Skotsku, přimět ke změně stanoviska. Režisér Stephen Frears společně se svým scenáristou Peterem Morganem čerpali z nejrůznějších zdrojů, včetně informací z nejbližších kruhů panovnice i premiéra. Pronikli tak do dvou zcela odlišných světů: konzervativního a upjatého prostředí dvora a nekonformního rodinného i pracovního zázemí nejmladšího britského ministerského předsedy, odhodlaného k radikální modernizaci systému. Popsali jak narůstající pochyby o vlastním přesvědčení na straně královny, tak nečekaný respekt, který si s postupem času dokázala u premiéra získat. Mnohavrstevnatý snímek, jehož nedílnou součástí jsou účelně využívané archivní materiály především z televizního zpravodajství, tak na pozadí reálných historických událostí nabízí také úvahu o samotné podstatě královského majestátu a jeho smyslu, o tradici a modernizaci, odpovědnosti a populismu. Vedle precizní režie a propracovaného scénáře film stojí na excelentních hereckých výkonech, jimž vévodí nepřehlédnutelná Helen Mirrenová. Za své dokonalé ztvárnění nepřístupné královniny osobnosti získala řadu ocenění, včetně přestižní ceny Britské filmové a televizní akademie (BAFTA), Zlatého Glóbu a především Oscara. (Česká televize)

Petkon

Vcelku zklamání vzhledem k nevyužitému potenciálu a možnostem, které by film posunuly dále než jen do kategorie více či méně přesné reprodukce události kolem úmrtí princezny Diany, která paradoxně v tomto filmu vyčnívá jako women number one. Film nepřinesl nic nového kolem tragického konce Diany ani nijak zvlášť neozřejmil chladný a poněkud pasivní postoj samotné královny. I přes přesvědčivý výkon hlavní protagonistky jen průměná podívaná, nevybízející k opakovanému shlédnutí. ()

saaaky

Velmi zajímavé a poučné pojednání o těžkém životě královské rodiny a nepochopení " obyčejného " okolí. Helen Mirren opravdu vdechla filmové královně překvapivý a silný potenciál a dělá tak z filmu perfektní dílo. Snad jen místy opravdu pomalý a zdlouhavý děj mne trochu zmáhal. Jinak jde o konstatntě velmi dobře propracovaný snímek! Bravo! ()

Spike86

Zajímavě zpracované britské drama se zajímavým vhledem do zákulisí královské rodiny proložené záběry z reálu. Pro mě atraktivnější a poutavější než mladší Králova řeč. 80% ()

Vlkopec

Z filmařského hlediska není tohle dílo ani zdaleka dokonalé, místy připomíná spíš televizní film (udělaný ovšem na dobré úrovni), ale to je asi do velké míry dáno 'polodokumentárním' žánrem. V každém případě film nabízí přesvědčivý a mimořádně zajímavý pohled do zákulisí královské rodiny a částečně i do britské politiky. Člověk si nemůže pomoci, aby nesympatizoval s královnou, která musí čelit tlaku médii vyvolané (nebo přinejmenším podporované) hysterie. Ukazuje se bohužel, že ani královny nejsou už tím co bývaly (resp. jak by si je člověk představoval). Dnešní kralování je nelehké a nevděčné řemeslo obklopené pěkným pozlátkem. Zvlášť když nejste žádná mimořádná osobnost a vaše síla je spíš v pracovistosti, zodpovědnosti a vytrvalosti. Nemůžu se zbavit pocitu, že výborná Helen Mirrenová dodala královně trochu víc šarmu, než ho Alžběta skutečně má. ()

Parsek

Jedna hvězda navíc jen kvůli Helen Mirren. Skvěle zahraná psychologie. Jinak souhlasím, že je to takové celé moc "učesané". ()

Sathine

Mám ráda Anglii a vše, co se jí týká. Smrt Diany mě zastihla ještě jak jsem byla celkem malá, takže si moc nepamatuju, jak to celé probíhalo, proto byl tento film pro mne velmi zajímavý a mnoho věcí ukázal úplně jinak, než jsem si myslela. Celkem snadno se dá tehdejší královnino chování odsoudit, nicméně myslím, že bylo krásně vidět, že k odsouzení to má opravdu daleko. Velmi se mi líbilo, jak komorník volal premiérovi a říkal mu, že takto byla vychována a nic jiného nezná, myslím, že to byla hlavní myšlenka celého filmu. Každopádně se mi otevřel nový pohled na prince Philippa. Nevím proč, ale vždy na mě působil dojmem takového "hodného dědečka", toho, který je v královské rodině v ústraní, ale je ten "hodný". Jeho výroky vůči Dianě mě ale velmi, víceméně nemile, překvapily. Celkově film ale působil velmi smutně a jen podtrhnul to, jak nás v dnešní době média velmi ovlivňují. ()

gizi

Pro mě celkem zklamání. Čekal jsem něco víc ze života královny a zatím šlo jen o to, jak se vyrovnat se smrtí Diany. Celkově sice slušně odvedený film, ale nic moc zajímavý. Manžel královny typický záporák se na roli moc nehodil. 60%, 5.7.12. ()

katapultova

Film mě nijak zvlášť nezaujal, souhlasím s níže uvedeným komentářem Galadriela, kterému přišel také nudný. Možná je to tím tématem, možná jeho zpracováním. Helen Mirren je v hlavní roli výborná, ale ten zbytek? Charles plakající kvůli Dianě mě nepřesvědčil. Možná měli filmaři počkat s tímto tématem na dobu, kdy jeho hlavní protagonisté nebudou naživu - přeci jen předpokládám určitou kontrolu z jejich strany anebo alespoň snahu tvůrců si to s nimi nerozházet. ()

dennuska

Je to možná mou náklonností k Británii, britskému humoru, stylu a kultuře nebo také mým celkovým zájmem o moderní dějiny, ale Královna v podání sofistikovaně elegantní Helen Mirren mě naprosto uchvátila. Frears je patriot jak poleno, ale tomuhle filmu to zkrátka svědčí. Dívá se úhlem, o kterém většina z nás ani nepřemýšlela. Šel na to druhou stranou, musel se o to pedantštěji držet konvencí, které se nehodí narušovat. Výsledkem je milý, trochu konzervativní, ale pro mě emotivně velmi silný film. ()

Mistr119

Na to, jak se film jmenuje a jak začíná, jsem na tak megalomanský film čekal, že bude vypovídat o trošku delší časové perspektivě než jen o pohřbu Diany... Ve filmu byly i náznaky psychologie královny, např. soucit s jelenem, což mohlo hrát krásný symbol, bohužel ale absolutně nedohrané... ()

vrgulnik

Absolutně jednostranné a bulvární zpracování okolností smrti princezny Diany. Zatímco královská rodina je zde vykreslena jako cynická a bezcitná: princ Filip cynik nad cyniky, princ Charles pokoupní patolízal a zbabělec, snad pouze královna má alespoň náznak lidskosti. Premiér Blair je pravým opakem - lidový všeználek, který to se všemi myslí dobře. Lidové masy si stěžují na bezcitnost královské rodiny. Opravdu smutné! Kdo si kupoval bulvární časopisy a sledoval fotky Diany na internetu? Kdo živil bulvár a paparazzi? Právě ty uplakané davy, ty maminy od rodin, které nosily kytky a plyšáky před Buckinghamský palác! Zloděj volá: "Chyťte zloděje!" Blair si na tom udělal kariéru, ronil slzy před kamerou, pronášel patetické projevy a lidi mu to "žrali". Přitom to byl neuvěřitelný kariérista, prokázaný lhář - jeden z nejhorších britských premiérů. Byl a je jediným premiérem v historii, který byl indiskrétní co do obsahu rozhovoru s královnou při jejich pravidelném týdenním setkání. Alespoň při televizním přenosu před buckinghamským palácem to Michael Sheen řekl přesně: královna dělá práci, kterou nechtěla a přesto ji dělá 50 let bez chyby. Kálovna se celý život chovala zdrženlivě - byla tak vychovaná a toto chování se Británii mnohokrát vyplatilo. Media využívají především politici - ne monarchové. Královna byla a je stálice britského veřejného života - její přístup k médiím se nikdy neměnil. Diana byla obětí své vlastní naivity, touhy po zviditelnění, popularitě a neochoty akceptovat to, co bylo zjevné. Podbízet se davům je nebezpečné, protože dav chce krev! Je smutné a podivné, jak velká jména se podílela na filmu s tak pochybných scénářem. ()

teckax

7/10, kam posunout misky vah? .....Helen je tady skutečně trefou do černého, pro tuhle roli se narodila, fantastická, přirozená, uvěřitelná... Když k tomu přičtu moji vlastní fascinaci čímkoli britským a důmyslné zpracování s vhodně použitými historickými záběry, je to 4* jak vyšitá. ()

amanda7

Vnucuje sa mi otázka, aké to je vidieť film o sebe, keď som ešte nezomrela ? A koľko je na tom vôbec pravdy ? Diana ako bohyňa dobra, Alžbeta ako studená čarodejnica, aj keď chvíľami aj ona pôsobí ako človek ( scéna s jeleňom ). Trocha zjednodušené vnímanie situácie, aj keď chápem, že médiá to takto prezentovali verejnosti. Osobne by som ocenila viac momentov z kráľovninho života, nie len reflexiu jednej udalosti, ktorá ju tendenčne stavala do negatívneho obrazu. Jediný moment pochopenia pre jej jednanie bol výrok Tonyho Blaira , ktorým obhajoval správanie kráľovnej po smrti Diany. Inak celkom zabudnuteľný film až na pár silných momentov. Myslím, že z danej témy sa dalo vyťažiť oveľa viac. ()

Tomulka

Tento film rozhodně vyzdvihla na výsluní jedinečná Helen Mirren. Její výkon je famózní. Je královnou se vším všudy. Michael Sheen jako Tony byl sice také velmi dobře zvolen co se týče vizáže, ale fakt by mne zajímalo jestli byl pravý Tony takový člověk a měl takový přístup k okolí i ke královně. ()

Fredei

Skvělý výkon Helen Mirren, to jak zahrála svou roli a vlastně celý film mi tak trochu dal námět k přemýšlení, zda všechno co nějak navenek vypadá musí být skutečnost, přesněji opravdu je královna taková jaká vypadá chladná, konservativní, nebo pouze nemůže projevit úplně vše kvůli svému postavení. Film mě sice chvílemi nudil, a některé scény se mi zdáli trochu absurdní, ale dalo se na to koukat. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

19.03.2016

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji