Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

st.lupen

POMO to napsal zcela přesně. Ještě bych dodal, že do filmu pro děti cpát akční bitky je na mě trochu moc. Potvrzuje to jediné : Navrch Huj!, uvnitř Fuj! ()

Spacesan

Velkolepá pohádka pro větší děti a dospělé. Pro mě velice silná svým obsahem. Audiovizuálně na vysoké úrovni. Dospělý člověk, velký materialista tento film nebude schopný ocenit. Je plný hloubky a fantazie. Myšlenkou alternativní reality už se nějaký čas zabývám, proto když jsem viděl tento film a že je i o úžasných skutcích a odhodlání, byl jsem nadšený. Už se těším na další díl. ()

Tuvy

Na tomhle filmu je zkažené snad všechno, co zkažené být může. Scénář je šílený, zkratkovitý, takže zbyla jen hromada na sebe jen nahrubo navazujících scének stručně shrnující vlastní děj. Kamera lítá jak zfetovaná, takže jsou momenty, kdy přestanete kroutit hlavou, abyste viděli, co se děje a smíříte se s tím, že je jedno, kde je nahoře a kde dole. Obsazení (samoúčelné obsazení "hvězd"), grafika (den/noc, nesmyslná architektura), triky (po dvou letech jsou dočista k smíchu, zvlášť interakce démonů s lidmi) - šecko špatně, znemožněný konec a režije, že to všechno odkývala. Tomu taky odpovídá uvedení producentů jako prvních v titulcích... Pochválím ale určitě kostýmy, ty jsou opravdu dobré a bohužel tak z jednoho z nejlepších fantasy příběhů posledních let vznikl brak, kterému ani nenatočí zbylé dvě třetiny děje. ()

annevelyn

V poslední době se stávají stále oblíbenějšími fantastické filmy pro děti na pomezí pohádky a dobrodružného příběhu. Všechny filmy mají společné vysoké rozpočty a cíl uchvátit co nejpreciznějším pojetím těch nejfantastičtějších představ. Zlatý kompas je dalším z této řady filmů, což ho ovšem nikterak nedegraduje. Skvělé grafické pojetí a zajímavý námět dokáže zaujmout a někdy i pobavit. Efekt celého filmu podtrhuje i celá plajáda slavných herců a to i ve vedlejších rolích, nicméně menohu se zbavit dojmu, že vetšinu nápadů ve filmu jsem už někde viděla. Rozporuplný je i závěrečné zakončení, které mi přijde poněkud nedokončené, jakoby snad tvůrci už předem předpokládali úspěch filmu a nechali dveře pro pokračování doslova otevřené dokořán. ()

Fixa odpad!

Možná to není fér, takhle film odsoudit, ale já se opravdu nedostal do poloviny filmu ani napotřetí. Pokaždý jsem usnul. Neskutečná NUDA ()

Hystory

Kniha je „najlepším priateľom človeka,“ hovorí sa. Okrem toho že je odrazom skutočnosti, dovoľuje čitateľovi vstúpiť do takého sveta, ktorý je zaujímaví aj odlišní. Čitateľ si prostredníctvom písmen vytvorí svoj vlastný svet, do ktorého sa môže ponoriť deň čo deň v posteli, alebo na pohodlnom kresle. Čiastočne odraz tohto sveta (virtuálny svet) môže dopĺňať, resp. spĺňať aj film. Jeden z dlho očakávaných príbehov o dievčatku, ktorá sa vyberie zachrániť svojich rovesníkov pred zlými ľuďmi, pomocou kompasu, ktorý ukazuje budúcnosť, bol distribuovaný New Line Cinema. Film neprináša nijaké nóvum: dostávame kríženie osvedčených elementov z Pána prsteňov, z Narnie a z nevydareného Eragonu. Nezáživná hlavná respondentka a celí príbeh svedčí o režisérovom nerozhodnosti. Hoci na filme podieľali také mená ako Nicole Kidman, Daniel Craig či Kathy Bates, dokonca aj Christopher Lee známi z Pána prsteňov, ako Saruman, nevytiahnu ho zo žľabu. Dobrý scenár je uchopení zo zlej strany, príbeh je predvídateľní a od začiatku nudný. K tej nudnej stránke patria aj technické vymoženosti. Viackrát pri filme som hlboko vzdychol a hľadal som odpoveď na otázku, začo mohol získať Oscara: V čom je lepší ako Transformers? Spomeniem aspoň jeden, z množstva príkladov, ale nepopieram, že živú zver je ťažšie animovať a dostať na filmové plátno. Občas však počítačom vytvorené postavy nezapadnú, neladia s pozadím, vtedy chybu treba hľadať niekde inde, mimo hereckých výkonov. Robot sa skladá z menších mikro- častí, ktoré sú ťažšie vytvoriteľné, lebo každá z týchto častí odráža svetelné, prírodné javy, alebo uchopiteľné predmety. Áno, hovorí sa o Transformers. Tento film ďalej obsahuje štipku humoru a veľa akcie. Nepopieram, že v Zlatom kompase sú vydarené pasáže, no očividne menej ako v menovanom druhom filme. Ďalej za chybu považujem aj to, že príbeh nie je ucelený, t.j. viackrát predskočia udalosti, potom sa vracajú bez toho aby doriešili preskočenú časť, týmto sa stráca následnosť s dojmom neucelenosti. Mnohé predznamenávané udalosti sú nedoriešené, a divák nadarmo čaká veľkolepí- konečný boj, dostáva iba malý zlomok toho v nekvalitnom spracovaní. K tomuto problému môžem vyčítať nezáživnosť celého projektu, čo sa odráža najmä v nepochopení dejovej línie (vždy otázka Prečo?). Ďalšia závažná otázka je, že komu resp. akej vekovej kategórie je určený samotný film: pre deti je príliš drastický a komplikovaný, pre dospelých je zase príliš jednostranný a nudný. Nasledujúci šok bol, že autori (v podobnej replike ako v Pánu prsteňov!) nechali otvorení príbeh na pokračovanie. Neviem, či niekto bude zvedavý na kŕčovité a technicky slabé, dokonca na nesympatické postavy (či už zvieracie, alebo ľudské) a ich blúdenie po svete. ()

lolkaa odpad!

To se nedalo. Po hodině a půl se vám představí asi třístá postava, která opět nedává příběhu nic. Nudná a nesmyslná slátanina. ()

ixel1

Scény to jsou nádherné, ale nic neříkající. Dle mého názoru by to mělo být spíše na víc dílů, aby se stihlo vše lépe vysvětlit a aby se divák s tím světem lépe sblížil. Myslíte si snad, že kdyby Pána Prstenů narvali do jednoho filmu trvajícího necelé dvě hodiny, že by získal takový úspěch jako má? Těžko...Zlatý kompas sice potěší krásnými záběry, ale po celou dobu si vypráví příběh, který se o diváka snad jen lehce otírá, ale rozhodně ho nepohltí. ()

Zofan

Jakkoli srovnávat tento film (podle knižní předlohy) s Pánem prstenů je absolutně zcestné. Když už je tu nějaká potřeba srovnání, tak osobně bych podobnosti hledal spíš u Stardust a Narnie. Film se mi líbil. 70% ()

Norri

Na film jsem se začal dívat s očekáváním nesmyslu pro děcka. A dostal jsem nesmysl pro děcka, ale hodně mě to bavilo a líbilo se mi to. Zápletka a svět mi připadali docela originální. Trošku se mi nabízí přirovnání k Hvězdnému prachu. ()

Papida

Zřejmě mám tu nevýhodu, že jsem četla knížku a vím jak úžasný Zlatý kompas může být. Filmové zpracování je slabým odvarem fantastické trilogie. Řada scén, postav i myšlenek je úplně vynechaných, přesto je děj nepřehledný a moc nahuštěný. Navíc konec je tak strašně otevřený, že nebýt toho, že už vše znám z knížky byla bych z něj rozmrzelá ještě o dost víc... Tolik zápory. Samozřejmě se dá najít i mnoho pozitivního. Například skvěle provedeny zvířecí daemony, které působí přirozeně a navíc dokáží vyjadřovat skvěle emoce. ()

macejo

Tak knihu som začal čitáť a v polke som prestal... lebo ma tá kniha naozaj nezaujala.. k fimu som sa dostal úplne nečakane a musim povedat že ma ten film oproti knihe naozaj velmi zaujal a nemohol som od neho odtrhnúť oči.. samozrejme to nieje žiadna velkolepá fantasy typu Pán Prstenov a Harry Potter ale je to milé krásne s úžasnou bojov scénov na konci a dobre spracovanými ladovími medvedmi , ktoré su vlastne takým symbolom alebo maskotom tohto filmu..Nikole je naozaj v tomto filme úžasná a naozaj velmi sympatická, šarmantná, priťažlivá žena.. super herecké výkoni podali aj Christopher Lee, Ian Mckellen- Gandalf navždy- Daniel Graig či Derreck Jacobi. Nesmiem zabudnút mladučkú Dakotu, ktorá má pred sebou skvelú hereckú karieru...milý film, krásne prostredie mne sa to pačilo, komu nie tak to ma naozaj netrápi :D :D :D ()

illilay

Cival to vystihol "velke hezke nic" - okrem krasneho spracovania na pohlad, nic viac v tom filme nie je... tak som sa na to tesila, no pocas pozerania som len cakala a cakala kedy sa to uz rozbehne a ono sa to vobec nerozbehlo.... akurat Nicole sa mi tu pacila a ta opica jej veru pristala... inac len sklamanie ()

katjaaa

Knihu jsem nečetla a možná je to i dobře. Na film jsem se moc těšila. Má nádhernou výpravu, efekty, hudbu, moc se mi líbila myšlenka deamona, jako duše mimo tělo, ale příběh místy dost pokulhával. Z některých scén jsem byla nadšena (medvědi, závěr), ale to nic nemění na tom, že jsem čekala více. Rozhodovala jsem se dlouho, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky, nakonec dávám tři za zbytečné dialogy. ()

JARDAHONDA

Zlatý kompas bych definoval následovně : Po zhlédnutí traileru jsem čekal něco úplně jiného. Tento fantasy snímek byl pro mě velkým zklamáním. Prázdný příběh bez duše, znuděné scény, celkově zbytečně natahované, navíc mluvící zvířata, mě stačila u Dr. Dolittla. Kladně hodnotím : Skvělou výpravu, hudbu, medvědí souboje, vizuální efekty. Herecká esa, jako Nicole Kidman, Daniel Craig tento film nezachránili, takže jen 50 % ()

bublinka21

zůstává mi rozum stát nad tím, k čemu všemu se herci jako jsou Nicole Kidman a Daniel Craig nechali umluvit :(. Podle mě má film jen pozlátko, ale ne duši... ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách