Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

hawa

A kde je druhá půlka? Jestli vůbec někdo zamýšlel někdy točit pokračování, bylo vážně hloupé ukončit film v půlce, ještě k tomu tak nejasně a neuzavřeně. Zlatému kompasu vůbec nepomáhají esa v hlavních rolích, Kidman ani Craig mě nezajímají, těšila jsem se na úžasný film podle na adaptaci dost slibně působící skvělé knižní předlohy, nedostala jsem skoro nic. A ti medvědi vypadají divně. ()

D1705

Výborný film. Nezaslúži si byť modrý, ale červený. Opäť raz zlatý výber Warner Bros. N.Kidman v úlohe ženy, ktorá nebola ani zlá ani dobrá bola dobrá, a nemohla byť lepšia. D.Craig v úlohe ostražitého otca-zase raz si zahral v akčnom filme. Neviem či mu iné úlohy sadnú lepšie. E.Green opäť tajomná ako vždy a to dievča nemalo chybu. Dej je síce adaptácia rovnomennej knihy, ale dej a prostredie je výborné a autor tej knihy, by si zaslúžil ďalších 5 hviezdičiek. Bodka. ()

Kivis

Vizuálně, atmosférou i charismatickými herci poutavé, ale přišlo mi, že spousta věcí tak nějak vyšuměla. Nicméně jako teaser posloužil tento film na výbornou. Nalákal mě, abych se o Zlatý kompas začal zajímat víc a abych se těšil na pokračování - které však neexistuje. Věřím, že kdyby tahle série došla až ke konci, stala by se pro mě Bournem v žánru fantasy. Z (původně) trilogie o agentovi Bourneovi jsem totiž také během prvních dvou dílů nebyl paf, ale nutily mě dívat se dál a v posledním díle jsem byl za svoji trpělivost náramně odměněn. Zlatý kompas tento potenciál také má. Dnes je už skoro jisté, že na tenhle film nikdo nenaváže. Škoda. Ale držím pěsti BBC aby vyšel projekt se seriálem, který by mohl jít pod dohledem autora předlohy pořádně do hloubky. A když ani BBC neklapne, možná se hecnu do knížek. ()

10doktor10

Knihy jsou skvělé, celá trilogie je velmi chytré a originální čtení. Bohužel film této skvělé předlohy vůbec nedokázal využít a zazdil se podobně jako Eragon... Škoda ()

Ajfist

Pěkně udělaná fantasy.Mě se to tehdy,když jsem to shlédl líbilo.Kniha byla výborná,film poutavě natočený.Proto nechápu tak nízké hodnocení.Někomu může připadat film bezduchý,ale to může být také tím,že mnohdy hodnotí film lidé jejichž žánrový zájem je jiný. ()

marocco

Kniha (a vlastne celá trilógia) je výborná. A hoci som sa skutočne snažil, tak som na ten film nemohol pozerať bez toho aby som ho porovnával s knihou, to je myslím hlavný dôvod takého nízkeho hodnotenia u mňa. Inak výprava je fantastická, efekty nádherné, avšak hudba je dosť mimo a dušu tento film nemá ani náhodou. Herecké obsadenie je pre mňa sklamaním (nehrajú zle, ale pri čítaní som si ich predstavoval inak). ()

JohnyPine

Dnes jsem film navštívil s přítelkyní.Rozhodli jsme se pro tento film(spíš jsem jí překecal:) kvuli hodnocení v časopisu Premiere.Ačkoliv měl film vesměs kladné hodnocení(4 hvězdy tuším) redaktor k tomu měl své výčitky.Byl sem však nedávno na filmu Beowulf a ukázky právě na zlatý kompas mě celkem zaujaly.Musím ale upřímě říct, že mě film příliš nenadchnul.Většinu filmu čekáte kdy přijde pointa a když se ke konci nedostaví, tak jste alespoň rádi, že je po všem a vy už nemusíte koukat na další táhnoucí se akční scény, kde vlastně ani kolikrát nevíte kdo je kdo.3* pouze za digitální efekty a za námět...kniha by byla určitě mnohem lepší. ()

smazilek

výprava nádherná, obsazení super - ale proč všechny nápady nacpat do jednoho jediného filmu? Vznikne naprostej chaos a blázinec. Škoda... ()

Sollertia

Narozdíl od knihy se mi film docela líbil, ale nijak zvlášť mě nezaujal a ani nemohl, protože filmy typu "zázračné dítě zachraňuje svět" se v poslední době objevují na můj vkus až moc často. ()

Booman

Jedna z mála fantasy pohádek, která obsahuje únosnou dávku dětské trapnosti, a hlavní hrdinku, která nestraví většinu času fňukáním. Dokonce bych řekl, že může film zaujmout i dospělé publikum. Je zde zajímavým způsobem přetvořen lidský charakter do podoby zvířete, takže můžete přemýšlet nad postavami a co velmi oceňuji a co se shoduje s mými názory je velmi dobře uvěřitelný svět. Nejvíce jsem byl nadchnut Magistériem (církev), které se snaží ovládnout svět. Protináboženská krtika zabalená do pohádky se opravdu jen tak nevidí. Jediné co bych vytknul, byl velmi rychlí průběh filmu, kde se snažili nacpat co nejvíc děje do co nejkratší doby a tak člověk občas nestíhal sledovat co se děje. ()

Ladeo

Nic moc. Celkový děj je nudný až ledový. Nechci zatracovat další dva díly, které se asi chystají,ale protože mne toto skoro vůbec nechytlo, tak je pro mojí osobu jedno zda je natočí. Možná v celkovém pojetí třech dílů a s lepším režisérem, to bude ve finále shlédnutelné. ()

Matio

Velké zklamání. Ač vizuálně pěkné a svým způsobem něčím nové, nemůžu se ubránit dojmu, že jinak docela nuda - slabý příběh s hodně otevřeným koncem. Chtěl jsem dát 3*, ale dám 2*. ()

TERRMITh

Hloupá, překombinovaná, infantilní slátanina, které se člověk ani nemůže smát. Ale medvědi v brnění byli super :) ()

bocy

Tak od tohto filmu som čakal obdobu Pána prsteňov, ale nekonalo sa. Celkom pekný príbeh...teším sa na pokračovanie.:-) ()

masasour

Dost slabý film který nezachraňuje ani herecké obsazení. První polovina filmu byla hrozně natahovaná a nudná, až hamba. Příběh byl opravdu pro malé, ale řekl bych že i děti se musely v kině nudit. Jedinou povedenou scénou považuji, souboj mezi medvědy, která byla opravdu povedená a jako další plus považuji dobře spracované zvířata(démony). Ale to na fantasy film nestačí. Další věc co kazí dojem filmu, jsou stupidní a nudné dialogy. Slabých 35%. ()

Ronka odpad!

Presný obraz toho, ako sa dá zničiť vynikajúce dielo. Trilógia Temné hmoty od Pullmana utrpela ťažké KO. Ešte 10 minút navyše a neovládnem sa a odchádzam z kina, v ktorom som už od polovice takmer nevnímala. Z knihou to má spoločne naozaj iba "hrubý" dej, všetko ostatné bolo v mojich očiach zničené. Katastrofu nezachránila ani Nicole Kidman, ktorú inač vo filmoch milujem. Všetko očakávanie na sfilmovanie tejto knihy bolo pochované, len dúfam, že k tomuto fiasku nebudú nakrúcať ďalšie dva diely a o pár rokov sa nájde niekto, kto to dokáže sfilmovať "poriadne". Ale aby som nebola kritická len z pohľadu toho, kto čítal knihu. Osoby so mnou v kine knihu ani nevideli a po filme som hodinu vysvetľovala o čom to bolo. Proste: zle zle zle a ešte raz zle. Keby tu bol aj záporný počet hviezdičiek, tak ho udelím. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách