Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

sirrgulo

Trošku mě zlatý kompas zklamal. Důvod? Musím přiznat, že mi neseděla dětská představitelka hlavní role. Také mě mrzel malý prostor ve kterém se objevil Daniel Craig. Nicole Kidman byla fajn. Celkový námět je velice zajímavý a přítomnost ledních medvědů a celý jejich souboj byl výborný. Dalším mínusem byl dabing Evy Green. Jedním slovem otřesný, ale byla ve filmu také málo takže zapínat ho anglicky nemělo cenu. Škoda jen, že se Zlatý kompas nedočkal moc velkého úspěchu. Přes všechny mínusy bych byl zvědav na pokračování. Zda se ho někdy dočkáme je ve hvězdách a knihu číst nehodlám. Nakonec po sečtení pro a proti a díky daemonovi v podobě sněžného leoparda dávám 3* ()

bosquete

Možná úspěšná knižní trilogie, ale jako film děsná nuda a svému dítěti bych to jistě nepustila. Dvě hvězdy v hlavních (dospělých) rolích (zlá Kidmanová i hodný Craig mi tam pasují) a sympatická holčička fajn, efekty se mi také líbily. Ale holka je moc důvěřivá, padouši se psy mluví rusky a všechno se točí kolem ovládnutí světa či světů. Celou dobu jsem čekala, kdy vytáhnou košťata a začnou si hrát na Harryho Potera. ()

Pajela odpad!

Knihu jsem nečetla, ale tohle jde teda naprosto mimo mě. A to mám fantasy žánr moc ráda. Dialogy plytké, hlavní postavy naprosto nesympatické (hlavně Lyra) a co mě děsilo nejvíc, byla ta příííšerná hudba. Asi je to jen můj názor ale ta se prostě vůbec nepovedla. Ne, celý tenhle film se nepovedl... ()

Dejff_2004

Nejdříve se přiznám, že knižní vydání jsem nečetl. Z toho zřejmě vyplývá i to, že si nejsem jistý celkovým zasvěcením do děje filmu. To, co bych v knize přečetl na x stranách, ve filmu shlédnu během úvodních minut a tak rychle, že toho ani moc nepoberu… Úvod jede a jede až se zastaví u jedenáctileté „vyvolené“ Lyry, kterou společně se svým deamonem Pantem, medvědem Iorkem a dalšími čeká nekonečně dlouhá cesta, kterou režisér Chris Weitz (ano, ten tvůrce Prciček…) šikovně naznačil v závěru filmu a navnadil tak nejednoho diváka. Jsou-li na plátně digitální zvířata film vypadá vskutku nádherně, a hlavně pokud promlouvá či jinak se propaguje lední medvěd Iorek Byrmison. Hold, trikům se už nevyrovná ani realita. Jedná-li se ale o lidské herce, nejvíc zaujme Nicol Kidman, jenž z počátku působí jako hodná teta Agáta, ale zdání klame. Trochu tomu napomáhá i její deamon. Bohužel málo prostoru dostal Daniel Craig, který když mu režisér dopřeje ukázat se nám, hraje o sto šest. Svůj debut zvládla i malá Lyra (Dakota Blue Richards). Nebýt by Nicol, digitálních triků a působivé výpravy, z filmu by se stal pouhý zmetek, jako se stalo u Narnie. Dávám 6/10, ať nežeru! ()

aiv odpad!

Nemohu si pomoct, efekty děsné, příběh o ničem, nedokončený děj, velmi nepřehledné, počítačové triky až moc počítačové, dle mého je mohli alespoň trochu zahladit, navíc většina věcí co by stálo za to bylo ve tmě. u mě zcela jasné hodnocení, opravdu nemohu dát ani jednu hvězdičku. ()

x_ander

Příjemné dobrodružství, kouzelná Nicole Kidman a skvělé efekty. Toto mi zůstalo v hlavě po Zlatém Kompasu. Bohužel je film velmi povrchní a plochý, charaktery ani děj nejdou do hloubky a atmosféru jednoznačně postrádá. Ve výsledku jde jen o pohádkovou fantasy jednohubku. ()

gotham

V poslední době se roztrhl pytel s dětskými hrdiny (nejlépe zachránci lidstva) ve fantasy filmech. V podstatě to začlo Pánem prstenů, což je moje oblíbená trilogie, ale pokračovalo to dalšími, mnohem slabšími kousky (Narnie, Eragon...). Zlatý kompas se vyznačuje velice zajímavým hereckým obsazením (Craig, Kidman, Eva Green), ale to je tak asi vše. Především vykreslení postav a děj filmu je naprosto žalostné, digitální triky taky stojí za zlámanou grešli. Těžko něco vyzdvihnout, snad Daniela Craiga, ale ten se zas na plátně moc neohřeje. Mám pocit, že tady šlo jen o marketing a o to, něco utržit. Stačilo lehce načrtnout příběh, udělat nějakou tu reklamu, a oni na to lidi přijdou. Že se jim to nebude líbit a že se budou nudit už je vedlejší, peníze za vstupný stejně nedostanou nazpět. Pojmy jako kreativita, drama, emoce či invence, to zde opravdu nenajdete. 20% ()

Demoiselle

Tohle je opravdu velká škoda. Příběh - kdyby byl lépe převyprávěný, mohl mít velký úspěch a nějaký režisérský fanatik se na tom mohl vyřádit. Bohužel se nepovedlo skoro nic, co nejspíš měli v plánu! Škoda škoda! ()

Paladin25

Digitálne na veľmi vysokej úrovni a v podstate ani scenáristicky či herecky tento film nezaostáva a v danom žánri určite patrí k tým lepším, ktoré nám Hollywood ponúka. Film funguje výborne, herci sú presvedčivý, kamera skvelá, hudba to všetko umocňuje. Určite odporúčam. ()

Ltblue

Lutujem Nicole Kidman ako sa v tom filme zhovadila.Už by sa mohli prestať točit tieto obludné filmy ktoré stoja za velke kulové. ()

Dave_ff

Až přespříliš nudný děj, který mě naprosto minul. Začátek je sice zajímavý, ale namísto následné gradace děj upadá a začíná se strašně vléct. Je to škoda, výsledek mohl být podstatně lepší. ()

drepp

Velké zklamaní, očekával jsem bůhví co a tak nějak jsem nedostal nic. Pěkné efekty a prostředí i ten nápad není k zahození, ale vše to nějak vyprchává v nudném vyprávění. Konkurent ze stejné doby : Hvězdný prach to vyhrává na plné čáře. ()

ikilledjenny

Hromada jmen, lidí a celkových nesmyslů. Malá Dakota Blue Richards s křivými zuby, která všechno zná a všem poradí, ale jako dětská hrdinka ucházející. Připadalo mi to jako taková chaotická Narnie. Průměr. ()

Mustaffa

Slabota. Velká Slabota. Děj je slabý jak čaj, ale hlavně úplně nezáživný. Některé diology jsou opravdu hodně naivní i snad pro děti. Je to fakt o ničem a ten utípnutý konec je kapitola sama pro sebe. ()

dzules

teď jsem ten film viděla podruhé..z první projekce jsem si pamatovala jen, že mě to moc nenadchlo a že Kidmenka je ta zlá..jinak nic..dokonce ani otravný medvěd mi v paměti neutkvěl. No nicméně ani na podruhé ser zázrak nekonal a měním z *** na **. Ten film totiž opravdu nestojí za pamatování, táhne se jak med. Jo a očividně ten film čeká na druhý díl..tak uvidíme, jestli se dočká a Craig bude varován a zachráněn. ()

DZOUKR

Příběh byl i docela zajímavý a dokázal zaujmout. Ovšem ten konec? Hrůza! Když jsem to viděla poprvé, myslela jsem, že je i druhý díl, ale místo toho na mě čekal otevřený konec a nic dalšího. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách