Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

AlexDry

Velká blbost, ale není to nejhorší. Má strašně nudný film, špatnou hudbu... Ale jsou tam hezké efekty. Jak říkám, blbost na kterou bych se nejradši ani nedíval. ()

Levacz odpad!

Jeden z nejhorších filmů, jaké jsem kdy viděl. Celý příběh je nudný, nedodělaný a ještě k tomu absurdní. Vrcholem všeho byl konec ze kterého jsme se nedozvěděli ani jak to dopadne. Prostě hrůza, nic víc, ani nic mín. ()

kratajirka

Craig je fakt průměrný herec. A ještě víc je průměrnější, když vezme roli ve fantasy. Hochu radši hoň padouchy za MI6!! Co se obsahu týče, fantasovka jak má být. Ale daleko daleko za TOP fantasovkama. 55% ()

Igi155

Film má super efekty,super soundtrack a super nápady. Ale to čo sa dialo na plátne tomu som nechápal.Príbeh je mizerný ale pozitíva prevládajú nad negativamy. TAKŽE V PERCENTÁCH TO JE 70% ()

adelfilm

jako hlavní věc dát kompas byl asi dobrý nápad. mnoho lidí ho nemá rádo a nebo se v něm nevyzná, tímto filmem se nám trochu připomnělo, jak může být důležitý. každý člověk, že má svého vlastního daemona, no to taky není ten nejhorší nápad, to se mi fakt líbí. a obrovití medvědi taky dobrý. příběh byl celkem o ničem, nějaké ty efekty atd., ale jinak celkem nic moc. nejvíce se mi asi líbili ti daemoni. to je vše.:) ()

welena

Jako vážně? Už jsme tak strašně rozmazlení, že shazujeme takovou pohádku, jakou je Zlatý kompas? Totálně úžasný svět, který ale asi dokáže docenit jen srdce romantika nebo celoživotního dítěte. Kdo jste bez fantazie, kdo nemáte rádi zvířata a rádi píšete opulentní recenze na rafinované filmy, ve kterých se skrývá hluboká myšlenka, vůbec si Zlatý kompas nepouštějte. Ušetří vám to spoustu času a nebudete kazit hodnocení milému snímku, který je určitě lépe natočený a herecké výkony jsou uvěřitelnější, než v Letopisech Narnie!!! (btw. nic proti knize - klasika). ()

Pavlis.xxx

Nezaujalo. Další dětský předražený výtvor stejně jako Letopisy Narnie, Percy Jackson apod. Holt Pán prstenů a Harry Potter nastavili laťku tak vysoko, že vše ostatní působí jako brak pro malé děti ( i když bohužel většinou to brak je). ()

Jirkacek

Snímek Zlatý kompas jsme měli doma několik na DVD, než jsem se rozhodl na něj podívat. Důvodem pozdního shlédnutí nebyl nějaký úmysl, fantasy žánr mi nevadí, protože tyto výpravné díla pro mne představují příjemný únik z reality. Prostě se na Zlatý kompas tak nějak nedostalo, i když se v něm objevila hned trojice velmi známých herců. A hned ta druhá nejdůležitější ženská postava ve filmu byla paní Coultrová, kterou si zahrála nádherná a podmanivá Nicole Kidmanová. Jak se však záhy ukázalo, co je hezké, nemusí být i hodné a tak se z Coultrové vyklubala členka zlé a kruté církve, patřící k Vrahounům, kteří unášeli děti kdesi na sever do země ledu a zimy. Nejdůležitější ženou či spíše dívkou byla dvanáctiletá osiřelá Lyra, žijící na školních kolejích, kde ji vychovávala církev. Jednoho dne ji však paní Coultrová pozvala na cestu na sever, čímž se její život od základu změnil a z obyčejné dívky se musela stát rozhodná holka, ovládající zlatý kompas. Ten jí dal její strýc, z něhož se později vyklubal její pravý otec Lord Asriel, pokrokový člověk, usilující o omezení moci církve, která řídila veškerý život v tomto světě. Postavu Asriela ztvárnil druhý známý herec Daniel Craig, který toho ale moc nenahrál, alespoň tedy méně, než bych čekal. Lyra se brzy naučila kompas ovládat, a protože ten dokázal odhalit pravdu, na nebezepečné cestě na sever se jí taková pomoc hodila. Když do Svalbardu, města na severu dorazila, seznámila se s medvědím kyrysníkem Yorekem, který jí nejednou pomohl v boji proti zločinným úmyslům církve. A třetím známým jménem ve výčtu herců byl Christopher Lee jako nejvyšší člen rady Magisteria, čili oné zlé církve, který se ovšem na TV obrazovce také jen mihl. V mém komentáři padlo zde několik slov o zlé církvi, která ve filmu v podstatě vystupovala jako ultimátní impérium, řídící chod světa a snažící se ovládnout každého člověka. Připomínalo mi to špatný svět středověku, temné období naší historie, které začalo po nástupu křesťanství okolo roku 500 našeho letopočtu. Nedivil jsem se tedy tomu, že Zlatý kompas provázely v době uvedení na plátna kin v roce 2007 značné kontroverze, protože řada lidí jej vnímala úplně stejně jako já, tedy jako silně proti křesťanské dílo, šířící nenávist vůči křesťanství a zejména katolické církvi. Jedno přísloví říká, že Potrefená husa se vždycky ozve. Ale vraťme se od hodiny náboženství k filmu, v němž se mi pochopitelně líbil ten svět jako takový, který vizuálně filmaři vymysleli. Horší to už bylo s dějem, který značně pokulhával, málo toho bylo vysvětleno, místy jsem se zase nudil, jakoby se ve střižně ožrali a film blbě sestříhali. Asi nejvíce mne zaujali Daemoni, což byli takoví souputníci člověka, mající různou podobu.Každý Daemon patřil pouze k jednomu člověku a oba spojovalo neviditelné pouto. Když se člověk od svého Daemona vzdálil příliš daleko, oba dva to bolelo, stejně jako oba cítili stejnou bolest, smutek a bez Daemona se člověk stalo pouhou troskou. Tento nápad autora knihy, která se stala předlohou filmu byl naprosto vynikající a je škoda, že asi nebude natočeno už další pokračování. Naštvalo mne totiž, že film nijak neskončil a evidentně jsme se měli další osudy Lyry a dalších postav dozvědět v dalším díle. I proto ode mne Zlatý kompas přes všechny klady a sympatický boj proti moci jedné strany či hnutí získal tři zlaté hvězdy na kompase ***. () (méně) (více)

scarlet

Ten příběh spolu s nádhernou výpravou měl velký potenciál, mohl to být super fantasy velkofilm. Tvůrci ale udělali celkem klasickou chybu, která se stává při realizaci knižní předlohy. Vycházeli z předpokladu, že to všichni museli číst, tak teď jenom jako třešnička pro oko. Vizuálně je to překrásné, ale chybí základní fakta, vysvětlení, proč se děje to a to, proč postavy dělají, co dělají a co je vlastně podstata problému. Výsledkem je příběh, který působí velmi zmateně a nesrozumitelně, pořád máte pocit, že vám unikají souvislosti, že to do sebe nezapadá. Všechno prý mělo být vysvětleno v druhém dílu, k jehož realizaci nikdy nedošlo. Takhle to bohužel chodí, když se divákům film nelíbí, těžko půjdou na druhý díl přesvšdčit se, jestli bude ještě horší než ten první. ()

Dieman

Knihy jsem nikdy nečetl a ke znovuzhlédnutí filmu jsem se dostal, kvůli připomenutí si děje, když jsem se chystal na seriál Jeho temné esence. A na co jsem nenarazil?! Na téměř 2 hodinovou verzi tohoto počinu. A překvapivě ten film začal mít hlavu a patu. Zůstává tedy otázkou, kdo ten film tak dodrbal, že to byla původně vizuálně fajn podívaná, ale to se nedozvíme jestli to byl Craigův honorář, či nějaké jiné hvězdy. Nebo jestli měli všichni, tak nabitý kalendář, že to celé nechali umřít. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách