Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

Sygauras

Hezká pohádka, u které zamrzí že nedošlo k pokračování. Je to dětsky hravé a ten svět je krásně fantasiový. Když to viděla moje máma, tak se tak dívala a pak řekla "Přesně takhle jsi vypadala když jsi byla malá. Vlastně tak vypadáš pořád." No a já musím souhlasit, protože taková šikovná holčička, chybí u většiny filmů z dětskými herci. Příběh mě bavil a bylo to celé moc hezké. ()

Phillo

Čo som čakal, to som dostal a pred Vianocami mi to presne padlo do noty. Prebehnúť sa po severnom póle s ľadovým medveďom, držať mu palce pri jeho boji, držať palce deťom a nakoniec si vychutnať skvelú a prehľadnú bitku. Herecky výborné (bez jediného priemerného výkonu) s NÁDHERNÝMI medveďmi a trošku pokazeným príbehom. Našťastie som sa do knihy nepúšťal a viem pochopiť, že toho asi dosť vynechali ale mne sa to akurát takto páčilo a hotovo. Bol tu veľký potenciál, ktorý je na moje potešenie a prekvapenie dosť využitý (žiadna postava nie je čisto zahnaná do úzadia - možno až na Evu Green) a trikové scény sú najlepšie aké som kedy vo filme videl. A za to jednoducho nemôžem dať menej ako 4 *. Tú piatu by som pridal za lepší príbeh a rýchlejšie rozbehnutú prvú hodinku. 75% ()

alenka

asi uz magorim, ale ja jsem byla naprosto spokojena :) a dokonce jsem se i neskutecne zasmala u jmen (napr pekkele :)) ()

bidja

Lehce naivní dílko. Místo výkonů herců musím ocenit několik dobrých netradičních nápadů (daemoni, medvědi), kam se hrabe Potter. ()

Deywid

Krásne natočená.....NUDA s nulovým príbehom....milióny bezvýznamných postáv, ktoré sú na plátne každá tak maximálne 5 minút....Daniel Graig tam hrá takých 15 minút, Christopher Lee je dokonca len v DVOCH!!! scénach.... 2 hviezdičky za toho fredko-mačko-motýla a suprového zajaca.... ()

Aldanar

Efekty skvělé, výprava bombastická, ale co se týče děje a předvedených výkonů, maximální propadák. Pro mě velké zklamání podobně jako Letopisy Narnie. Herci jsou nevýrazní, režie podivná a střih naprosto děsný. Zlatý kompas je film, u kterého bych se nezlobil za tříhodinovou stopáž (v předloze je dobrý potenciál), kdyby byla vyrovnána dobrým vykreslením charakterů, podrobnějším vysvětlením děje a hlavně trochu zábavnější formou. Bohužel se šetřilo s časem a předvedeným s umem. Zlatý kompas je dokonalým příkladem, že obsazení známých herců neznamená, že bude film dobrý. ()

Jožin

Osobne som čakal od tochto filmu trocha viac, zo začiatku je to dosť nuda no potom to trocha pohltí.Tento film má velmi dobre herecké obsadenie ako je nový Bond( Daniel Craig ) či Nicole Kidman. Dej je trocha zložitý ale dása pochopiť ten koniec je jednoznačne na pokračovanie,,dúfam, že to bude mať viac grádov !!! ()

Illy

Velká studia se do nás po úspěchu malého obrýleného čaroděje snaží naprat veškerou dětskou fantasy co byla kdy napsána. Musím říct že konečně přišel solidní film který mě mile překvapil, ať už efekty (souboj ledních medvědů je prostě nářez), nebo akčností (jo - lidi umírají a závěrečná bitva je docela mazec) Jen škoda že je film bez konce, ihned by to chtělo další díl. A já doufám že přijde! ()

kluk z Na

pro děti je tento film ideální, vadila mi nenabitá stopáž tak, že ke konci už sem opravdu už chtěl dělat něco jiného než koukat, jak to Dakota s Frediem protahujou... vynikající zpestření fantasy světa byli ti deamoni, doufám, že v dalšim dílu se dozvim více o mytologii a důvodu existence těchto zvířecích dvojníků, proto také se podívám na další díl, jelikož kvůli obsazení bych to nedělal, postava Nicole Kidman, jakoby nevěděla co chce a Daniel Craig je frajer jak sviň, akorát na pět minut z celého filmu... hlavní představitelka "Dakota druhá nevim jak se jmenuje dál" byla celkem dobrá, u dětí nikdy pořádně nevim... další věc triky, věc u tohoto filmu diskutovaná a pro mě postačující, doufal jsem, že to po této stránce neskončí jako u ligy výjmečných a naštěstí tomu tak nebylo... ve shrnutí je to podprůměrný přiběh s průměrnýmy hereckým výkony, naprůměrnou audiovizuální stránkou a originálními deamony ()

Iguaner

Natočeno víceméně v souladu s literou předlohy, ale zcela proti jejímu temnému a anti-religióznímu duchu, aneb jak udělat z mnohavrstvé knihy bezzubou pohádku pro děti. A takhle by se knihy prznit neměly! ()

sedlo03

Výsměch knížky a to doslova. Když nebudu přihlížet ke knížce a budu to hodnotit jako samostatný celek, tak si to asi 3* zaslouží. ()

M1k9

Moc hezká pohádka, která v dětech podněcuje představivost. Fantasy svět byl opravdu nezapomenutelný a přinesl spoustu nových nápadů. Co se týče hereckého obsazení klíčovou roli sehrála Dakota Blue Richards. Další herci by se možná nezdáli tak "pohádkoví". Nemůžu však rozdýchat nedořešený konec. Bez žádných větších problémů by se dala tato pohádka dokončit a vložit do zlatého obalu. Takhle je všechno otevřené a bojím se, že druhý díl toho může hodně pokazit. Nikde jsem však zmínku o pokračování nepostřehnul, ale přeju si ho. 7.5/10 ()

Martinius

chris weitz sa sice mohol snazit, kolko chcel, z mojho pohladu by z pullmanovho pribehu viac nevytlkol. kniznu predlohu som sice necital, ale po vzhliadnuti filmu ani nemam chut, nie je v nej ani jeden jediny originalny element, ktory by mi pripadal lakavym. spisovatel pullman (a nasledne samozrejme aj tvorcovia filmu) totiz postavili pribeh na hlavnej dejovej linii - kopanie do katolickej cirkvi ci krestanstva samotneho. preco? lebo intelektualne kopanie do krestanstva sice medzicasom davno dosiahlo svoj vrchol inflacie i anachronizmu, je vsak v podstate velmi osvedcene a v urcitom okruhu ludi vam stale prinesie uznanlive potlapkanie po pleci. na druhej strane vam z neho az na zopar impotentnych protestov nic nehrozi, pretoze je to ako kopat do chromeho, ktory nema zaujem vracat udery (som velmi zvedavy, ci by sa trendovy ateista pullman odvazil rypnut si napriklad do islamu, to by vsak musel mat gule takeho salmana rushdieho). z tohto pohladu povazujem absenciu kvalitneho protivnika za zasadny nedostatok celeho pribehu, ktory tym uplne straca opodstatnenie. fiktivna mutacia katolickej cirkvi na akesi nedefinovatelne konspirativne kolegium vsadepritomneho nabozenskeho despotizmu posobi nepresvedcivo, povrchne az komicky. okrem toho je cely pribeh ladeny v kriklavom new age obale, presyteny lacnymi prisadami z ezoterickej kniznice. vznikne tak dojem, ze posolstvom je nahradit u divaka krestansku demagogiu ezoterickym sarlatanstvom. pri zvysku filmu si dalej mozete vsimnut, ze vsetko tu uz raz bolo, len v modrom. tym deju dochadza stava a i kvalitne herecke obsadenie ci zopar peknych scen (ladove medvede) ho viac nevytiahnu nad uroven slabsieho priemeru. zlaty kompas holt nie je ani nekonecny pribeh, ani pan prstenov. a nie kazdy reziser je carodejnik, aby vedel vykuzlit z priemernej predlohy majstrovske dielo. ()

Blue.Shark

Velice zajímavý film, jehož kvality se nedají popřít: krásná animace, poutavá hudba, epické výjevy, originální námět (to by asi bylo dobré připsat autorovi knihy) a sympatičtí herci. Máme tu však i nějaký ten zápor. Největším a filmu nejvíc škodícím je taková prapodivná nedotaženost. Při sledování Zlatého Kompasu se prostě nestane, že by divák hýkal nadšením a nadskakoval vzrušením, jako tomu bylo například u Pána Prstenů...to je ale velká škoda, protože potenciál na to opravdu má. Tahle nedotaženost je vidět i v závěrečné bitvě, která (ač má nakročeno k velkoleposti) trvá snad pět minut a veškerý "to-je-ale-mazec" pocit zmizí hrozně rychle. Bohužel se to stává a filmy někdy vyloženě promrhají potenciál. Další neduh je skutečnost, že postavy nedostávají moc prostoru a objeví se třeba dvakrát za celou dobu trvání filmu...plus nějaké ty neúplně vysvětlené situace, které prostě jen tak z ničeho nic nastanou, a divák prostě neví proč. Dost už ale o tom, protože jsem zapomněl na jednu věc, kterou musím vyzdvihnout: úchvatné umělecké zpracování dopravních prostředků, architektonického stylu budov a různých udělátek zavánějících steampunkem. To prostě miluju. Pro mě na pomezí tří a čtyř hvězdiček...přikloním se ale ke čtyřem kvůli krásně vyvedenému světu. ()

Hepy13

Ano, je to fantasy svět! Ale upřímně řečeno nemám vůbec rád tento typ filmu, kde malé, naivní, "nesmrtelné" dítě zachraňuje svět mávnutím kouzelného proutku. Příběh totálně o ničem a navíc tak zbytečně zmatený děj. Pokud je tento film určený pro dětskou populaci, tak je skutečně lituju. Nebýt těch ledních medvědů tak si ani nechci představit jak by to dopadlo. ()

Erik7595

Mal som možnosť pozrieť si túto fantasy-dobrodružnú rozprávočku hneď 2 krát, ale ani raz som ju nedopozeral. Absolútne nezaujímavý a komplikovaný dej, spôsob, akým bol vyrozprávaný príbeh bol nezáživný a celkovo ma ničím Zlatý Kompas nevzal ani nedostal. Druhý pokus pozerania dopadol tak, že som to vypol po 50 minútach. . Ak nerátam vizuálnu stránku, ktorá je jediným pozitívom pre mňa, tak stačilo..........40% Úplne zbytočný film. ()

Novom

Zpočátku ten film vypadal docela dobře, jednotlivé věci propracované a povedené, pak se ale objevilo pár WTF momentů a konec je totálně špatný. V některých scénách máte dojem, že film přeskočil o 15 minut dopředu, aniž byste něco zaznamenali, protože tam spojovací pasáže chybí. Záměrně nechali otevřený závěr a to proč? Kvůli tomu jsem byl fakt hodně naštvaný a zklamaný. ()

Lilloos

Co to sakra je logika? Nevím, zda je to vinou už samotného námětu nebo až jeho filmovým zpracováním, ale tohle je totálě mimo. Extra protivným spratek potkává ve světě bez pravidel, kde však stejně není sranda, další a další magory, kteří mu vyprávější další a další kraviny a zároveň soutěží o titul Nejdebilnější jméno. To jsem fakt jediná, kdo to absolutně nechápe? ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách