poster

Princezny

 • Španělsko

  Princesas

 • slovenský

  Princezné

 • anglický

  Princesses

Drama

Španělsko, 2005, 113 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Damiel
  ****

  70 % - Ne, tohle není pohádka. I když o tom název Princezny vůbec nesvědčí, španělský režisér Fernando León de Aranoa natočil psychologické drama o nejstarším řemesle světa... Chytře se při tom vyhnul rádoby šokující rovině, která by se z námětu jistě dala vylisovat, a příběh dvou prostitutek vzal z jiného konce. Nedočkáte se tedy žádných explicitních pikanterií, spíš náznaků. A ty často mluví mnohem naléhavějším tónem. Princezny jsou sondou do duší dvou lehkých dívek, průměrné madridské třicátnice Cayetany alias Caye (Candela Peña) a ilegální dominikánské imigrantky, étericky nádherné princezny Zulemy (debutující Micaela Nevárez). Obě mají své sny lepším zítřku, kvůli nimž jsou ochotny se prodávat. První si vyšlapané peníze spoří na zvětšení prsou a sní o normálním vztahu, druhá je zase ve vleku agresivního sexuálního zvrhlíka, který jí neustále slibuje opatření dokladů, aby si do Madridu mohla přivézt synka. Aranoa ukazuje, že i prostitutky jsou lidské bytosti, které by rády žily krásný život, sní o něm a jsou zoufalé z toho, který žijí nyní. Film v sobě mísí jak silné, smutné momenty, tak příměs drsné, až černé komedie. Když posloucháte prostitutky, jak mudrují v kadeřnictví poblíž vykřičeného parku – dámy jsou filozofky, političky –, nejde se neusmívat. I když smích je to spíš hořký. Hra s jazykem jde i dál, už jen jméno hlavní hrdinky Caye je slovní hříčkou. Stejně se totiž ve španělštině vyslovuje calle, čili ulice... Film zdobí i herecké výkony, obě hlavní herečky dostaly španělskou cenu Goya. Civilnost a uvěřitelnost snímku podtrhuje i vizuální stránka, vesměs statická kamera je neustále trochu roztěkaná v podobě metafory vnitřního psychického stavu hrdinek. Posmutnělou náladu výborně podtrhují i flegmatické songy Manu Chaa. Jako ušité přímo pro tenhle příběh.(12.4.2007)

 • Aky
  ****

  Sympaticky, bez patosu, bez slz a nářků vystřižený snímek ze života prostitutek; jedno, že španělských, tohle řemeslo je všude přibližně stejné. Film se zpočátku rozbíhá trochu pomalu, ale jak se jednotlivé nitky příběhů prokreslují, získává na zajímavosti a svou nevtíravou, jakoby loudavou formou si mě získával, až jsem litoval, když skončil.(19.5.2012)

 • Diamant
  **

  Je otázne, či táto poučná sonda do života prostitútok je aj dosť citlivá, cudná.(24.11.2009)

 • AngelAngie
  ****

  Silné... tohle je můj první dojem... Opravdového přítele potřebuje každý a nejčastěji ho poznáme v těch nejtěžších situacích a ve chvíli, kdy to nečekáme... Nádherně natočený film, velmi věrohodně, věřila jsem tam snad všemu... herečky byly úchvatné...(12.8.2009)

 • Maemi
  **

  Španělské filmy nevyhledávám, protože mi bohužel nesedí. Jejich způsob myšlení a vyjadřování mi je vzdálený a jejich filmy pro mě působí jaksi odtažitě, nudně a nevryjí se mi na dlouho do paměti. A to jsem si od Princezen slibovala, že budou určitě jiné. Nepochybuji o kvalitách díla, ale já jsem tu sílu ke své smůle nedokázala vnímat. A nezachránila to ani krásná Micaela Nevárez...(4.3.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace