Princezny

• slovenský

Princezné

Princesses

Španělsko, 2005, 113 min

Sympatický a emocionálně dobře vyladěný film, který se nás snaží přesvědčit, že prostituce sice není úplně normální povolání, ale prostitutky jsou úplně normální ženy s romantickými sny o dobře fungujícím partnerském vztahu se stejnými starostmi či radostmi, jaké mají zaměstnanci v jiných odvětvích, a když se to tak vezme, tak mezi lehkými holkami v agentuře a mezi řekněme skladnicemi, kadeřnicemi nebo prodavačkami není v podstatě žádný rozdíl. Což se mi tak úplně nezdá, i když se v téhle branži nepohybuju. Odhaduju, že realita jejich existence a povah bude poněkud přízemnější, minimálně v průměru. Hodnotový žebříček musí takové řemeslo nevyhnutelně narušit a postupně úplně zdeformovat. Pro Princezny je příznačné, že se tam nevyskytují pasáci a je nulový vliv organizovaného zločinu. Ze spousty holek má potíže s drogami jen jediná, nejspíš aby vyplnila kolonku diváckého očekávání. Jinak se ale musí přiznat, že hlavní hrdinky jsou sympatické a příběh má civilní a přes výše uvedené celkem realistickou podobu. Je to slušně zahrané, s chytlavým hudebním motivem. Celkový dojem: 65 %.(7.9.2011)

"Víš, že moře je tady důležitější než jinde? Tady žádné není. Přesně,o to víc na něj myslíš. Věci nejsou důležité protože jsou, ale protože na ně myslíš. Existujeme, protože na nás někdo myslí a ne naopak." .....Ne všechny princezny mají na růžích ustláno,ale tyhle dvě se naštěstí potkaly v pravou chvíly. Bylo to působivé,místama drsné a zároveň křehké. Obě hlavní představitelky byly úžasné. Přítel je ten,kdo ti podá ruku a dotkne se tvého srdce.(17.6.2013)

Herecky geniálna vec, ktorá v druhej polovici, vinou scenára, skĺzava do zbytočných klišé, predvídateľne náhlych rozhodnutí a samoúčelnej "akože" katarzie. Všetky tieto naschvály devalvujú základný leitmotív a škodia ústrednej dvojici, ktorá je sama o sebe päťhviezdičková.(26.11.2009)

• TeeAge

|| Scenár: Fernando Leon de Aranoa | Hudba: Alfonso de Vilallonga, Manu Chao | Produkcia: Fernando Leon de Aranoa, Jaume Roures | Distribúcia: IFC First Take ||(5.9.2011)

Pokud něco netradičního, tak buď ze Španělska nebo Skandinávie.Tohle byl velice zajímavý snímek, ze kterého mě chvíli mrazilo, chvilku bylo k úsměvu a chvilku bylo k pláči.Rub a líc života dvou prostitutek z Madridu, které spolu navážou přátelství, jedné dívky bez závazků a jedné s pětiletým synem z Dominikánské republiky.Sonda do duší lidí bez ohledu na to, čím se živí.........slova Caye -nejsem pobožná a myslím, že nejhorší by nebylo kdyby po smrti už nic nebylo.Nejhorší by bylo, kdyby byl další život,stejný jako tenhle..........skvělý herecký výkon hlavních představitelek a zasloužené čtyři hvězdičky.(21.7.2012)