Dvanáct lidí se nechalo dobrovolně zavřít na statku na Šumavě. Dobrovolně se zřekli svobody. Manuálně pracují, živí sami sebe a navzájem si pomáhají překročit svou minulost. Na jeden rok. Vztahy jsou rovnoprávné; nikdo nemůže mít hlavní slovo. Zakázány jsou sexuální vztahy. Ale vydržte to, když muži a ženy jsou pohromadě a témat k hovoru je tak málo! Za porušení pravidel komunity ale hrozí vyloučení. Pracují nervy a pudy. Jolana (Petra Jungmanová) je slabá holka a Milan (Jiří Langmajer) zase silný chlap... Porušovat pravidla tam, kde se tolik hraje na pravdu, znamená rozvrátit všechno a ohrozit všechny. Brzy mezi ně přijde někdo nový (David Švehlík). A někdo další (Igor Chmela) si pak vzpomene, že jedna smrt tam venku byla vražda. Náhody nejsou. Zabil někdo z nich. Co mělo být dávno mrtvé, se vrátilo. Nálož pod barákem začala odpočítávat. Jde o to, jak rychle se ze zmatku vynoří konkrétní jméno... a jestli to jméno je opravdu jméno vraha. (Bontonfilm)

uzzi

Skvělý pohled do jedné feťácké komunity. Vesměs nadprůměrné herecké výkony a režie. Nic vic, nic míň. To vše stačí na jeden z nejlepších českých filmů posledních let. 80% ()

velkyvezir

Zajímavý snímek a dobře natočený, dvě hodiny jen v prostoru jednoho statku, přesto film neztrácí tempo a napětí. Další důkaz o tom, že Langmajer zraje jak víno. Ten výraz ve tváři, zvláště očí na konci filmu, když ho Švehlík odhalí, je naprosto geniální. ()

Jaccobos

No, každý kdo studuje psychologii by se měl asi podívat, aby viděl, jaký by to mohlo taky být :) Ale ne, myslím, že je to dobré herecky i dramaturgicky. Nechybí tam i náznak, že drogová kariéra může být opravdu strašná. Zároveň je zde vidět, že i lidé, co se léčí dokáží žít a probouzet v sobě lidskost, ale nic to neubírá na faktu, kolik jim toho droga vzala na jejich osobnosti, rodině a vůbec schopnosti být někdy šťastný. Vrhla je do extrému, kde se utápěli v rozkoši omamné látky a neocení potom mnohem stálejší, ovšem také méně intenzivní prožitky. Chtějí ale. A chtějí hodně. Pozn.: Skvělý Dulava, ale i ostatní. ()

klukluka

Jeden z našich nejlepších porevolučních bijáků. Výborně (třikrát podtržená s pěti vykřičníkama) napsanej (Sedláček tady tenkrát myslel fakt na všechno), výborně zahranej (Langoš démonickej), výborně zrežírovanej- tohle fakt téměř nemá chybu. Za sebe říkám, že to není snadný všechno pobrat, je to fakt hutný a řeší se tu současně spousta věcí. Když se to ale podaří rozklíčovat, tak to stojí za to. ()

Torako.chan

Jako kniha by to asi bylo lepší. Bylo to dlouhé a nudné. Náročnost spočívá hlavně v tom udržet pozornost. Vizuálně to vypadalo sice dobře, některé herecké výkony bylo skvělé, ale vcelku měl člověk pocit, že se tam nic neděje a ztrácí u toho akorát čas. Prostě tak 50 na 50. ()

LEATHERFAC

Velmi upocené tři hvězdy za odvahu a za snahu. Jinak bohužel typický produkt současné české kinematografie. Tedy myslím vším kromě námětu a prostředí děje. Herci vybraní dost podivně, většině bych nevěřil ani to, že někdy něco vůbec zkusili, natož, že by lítali v nějakých průserech. Nevím, jestli se tvůrci někdy v životě setkali s nějakým drogově závislým, ale podle výsledku filmu to moc nevypadá. Herecké výkony průměrné, jediný kdo byl uvěřitelný a opravdu něco uhrál byl Langoš. No možná ještě Budař, Chmela a Dulava (ten sice absolutně na fěťáka nevypadá, ale to je chyba spíš obsazení, než jeho, protože bylo jinak vidět, že dělá co může). Švehlík se herectvím bohužel moc nepotatil, protože to co předvádí je čistý amaterismus. Tatík byl trochu jiná liga. Jinak celkově je cítit sice velká snaha režiséra, ale taky bohužel jeho neumětelství, čemuž navíc ještě sráží autentičnost mizerné dialogy a celková vizáž spíše laciné televizní inscenace. Srovnáno třeba s debutem Filipa Renče Requiem pro panenku dopadne tohle srovnání pro pana Sedláčka dost nelichotivě. A kdybychom chtěli jít ještě trochu do minulosti a začali vyškrabávat kousky jako Dobří holubi se vracejí, nebo Ikarův pád, bude to srovnání ještě nelichotivější. Takže pardon, ale tohle dílko olepovat pětkami opravdu nehodlám. Miloš Forman točil geniální filmy s absolutními neherci a dostal z nich mnohem víc, než pan Sedláček z těchto "profesionálů". Holt někdo umí a někdo méně. PS: Na konci filmu si tvůrci dali tu práci nám krásně přehledně představit další osudy členů komunity, aby nám do titulků vzápětí na to napsali, že veškeré postavy jsou naprosto smyšlené. Co to má být??? PS2: Vzhledem k jeho další tvorbě (např. dokument o Zemanovi) a státního vyznamenání ve 40ceti! za zásluhy od Zemana už mi začíná trochu svítat odkud vítr vane... ()

Kovaja

Film nás zavede do komunity lidí léčících se ze závislosti na drogách.Osudy některých se začínají podivně splétat.největšího záporáka zde hraje hodně dobře Langmajer jenž měl dříve pletky s mafií.Dále sou zde další skvělí herci v dobrych hereckých vykonech ať už Budař,Novotný,Issová ()

Ratherfly

No wow, něco tak sugestivního jsem v českých zatuchlých vodách neviděl plavat už hodně dlouho. Sice bych se klidně obešel bez "Španělska" a celé to vystavěl na všedním chodu nějaké no-name svépomocné feťácké komunity (ta musí být se svými klienty zajímavá už sama o sobě, minimálně teda příběhy lidí v ní), ale i tak to Sedláček natočil parádně. Navíc mu v tom notně pomáhá herecké osazenstvo, z kterého by dobrá polovina mohla na živnosťák svým charizmatem třeba obkládat koupelny. České překvapení (minimálně) roku. ()

MareT.

Na to, ze to že to je žánr celkem ožehavý na české poměry, je to v celku klidný film. Což není na škodu...Co JE na škodu, že z filmu jde cítit, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout co vyprávět pořádně. Na začátku to vypadá, že postava Švehlíka je to, co nás má zajímat nejvíc, ale pak se k jeho dějové línii vracíme až na konci. Tvůrci chtěli o každé postavě říct něco, ale ve finalé to vypadá nedořečeně. Hodilo by se to do seriálu, každý díl o jedné z těch postav, to bych bral, ale ne v celovečeráku. Jinak herci fajn, Budař se mi líbil hodně. ()

I.AM.NOT

Skvělá sarkastická psychologická podívaná s pomalu se odkrývajícím rozuzlením. Z výkonů herců jako komunity sálá neuvěřitelná přesvědčivost a magor Langmajer (který záměrně trošku přehrává) je výtečný. ()

wosho

Dobře napsané, syrově natočené, bezchybně a mnohdy i nezaškatulkovaně obsazené (hlavně postava J. Dulavy). Škoda jen toho španělského motivu a zbytečně vyhroceného krimi závěru s "nečekanou pointou". Někdy méně, znamená více. ()

asanakis

Zpočátku poměrně nudný film, který si však postupně začal zíkávat mou pozornost dialogy. Není to však o ničem jiném než právě o dialozích a emocích. Vedlejší "děj" o drogovém mafiánovi přiliš nefunguje a možná i díky tomu snímek celkově přichází o nějaké rozuzlení a končí nějak tak do prázdna s tím, že si teda říkám o čem to vlastně bylo. Osobně jsem tu ale nějaký závratný děj nepotřeboval a náhled na komunitu lidí, snažící se zbavit drogové závislosti, byl prostřednictvím tohoto filmu zajímavý. ()

Piškotka

Od začátku do konce jsem měla nad čím přemýšlet. Film splňuje všechna pro, ať už co se týče námětu, režie, kamery, herců.... Terapeutická komunita byla tak autentická, že jsem měla pocit, že jsem v ní přítomna jako neviditelný pozorovatel. Feťáci nebudili dojem, že jsou to strašní chudáci, abychom je všichni tak trochu politovali. Sice se s nimi život nemazlil, ale svůj boj vzali vážně a realisticky. Nikomu nebylo nic darováno, zvláště ze strany terapeutů. I skupinová dynamika v sobě zahrnovala základní a typické atributy. Někdo musí být nejdominantnější, někdo šašek, někdo zatvrzelý introvert. Všichni díky své individualitě hráli specifickou roli. Jiří Langmajer jako ostrý hoch skvěle manipuloval se svým okolím, role tvrďáka a podrazáka mu sedí. U Davida Švehlíka jsem trochu váhala, zda vypadal jako feťák, ale možná tak vypadají feťáci luxusní. Nevím. Líbil se mi i rituál, kterým procházel každý odcházející člen. Abstinence, pokora a láska, to je to, co by každého bývalého závisláka mělo provázet životem venku. A taky je velká pravda, že komunita má pevně nalajnovanou denní náplň. Jak Honza Budař podotkl, že potřebuje, aby jeho život byl nalajnovaný, aby znovu neujel do drog. A to, že feťák vždycky lže, taky není pravda. ()

DannyBoy80

Po dlouhé době opravdu dobrý český film, proto se nedivím, že to byl takový propadák v kinech. Neokoukaní herci, velice solidně zahráno. Atmoška drogové komunity ok. Krimi příběh je spíše na okraji, ale to mi nevadilo. Jen tak dál, hlavně nespadnout do bažin typického českého filmu. Velice milé překvapení, doporučuju. ()

Greny

tak kdyb se takovýchto fiomů natáčelo více vůbec bych se nezlobil. Téma filmu mě chytlo a drželo po celou dobu filmu. A to se mi stává pouze u velice dobrých filmů. Co víc dodat - obsazení je skvělé a co mě osobně také hodně uchvátilo byl styl jakým byl natočen celý film. ()

dormouse

Vzhledem k tomu, že 4 hvězdy už jsou v mých očích vynikající film, nemohu je dát. Jakoby se režisér nemohl rozhodnout, zda bude točit dokument, či příběh. Film mi připadal žánrově nevyvážený. Jako ukázka z prosředí léčebny samozřejmě výborné, ale v tom případě je děj rušivý a naopak. Herecké výkony jednoznačně skvělé. ()

Harapes

Výborný a tak trochu nedoceněný film díky malé návštěvnosti v kinech si Vaši pozornost jistě zaslouží aspoň na dvd,když jste do kina nešly. ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů