Dvanáct lidí se nechalo dobrovolně zavřít na statku na Šumavě. Dobrovolně se zřekli svobody. Manuálně pracují, živí sami sebe a navzájem si pomáhají překročit svou minulost. Na jeden rok. Vztahy jsou rovnoprávné; nikdo nemůže mít hlavní slovo. Zakázány jsou sexuální vztahy. Ale vydržte to, když muži a ženy jsou pohromadě a témat k hovoru je tak málo! Za porušení pravidel komunity ale hrozí vyloučení. Pracují nervy a pudy. Jolana (Petra Jungmanová) je slabá holka a Milan (Jiří Langmajer) zase silný chlap... Porušovat pravidla tam, kde se tolik hraje na pravdu, znamená rozvrátit všechno a ohrozit všechny. Brzy mezi ně přijde někdo nový (David Švehlík). A někdo další (Igor Chmela) si pak vzpomene, že jedna smrt tam venku byla vražda. Náhody nejsou. Zabil někdo z nich. Co mělo být dávno mrtvé, se vrátilo. Nálož pod barákem začala odpočítávat. Jde o to, jak rychle se ze zmatku vynoří konkrétní jméno... a jestli to jméno je opravdu jméno vraha. (Bontonfilm)

ondrula

Jedna hvězda za Jaromíra Dulavu, který je jako vždy excelentní. Byl bych býval hodnotil lépe, ale Langmajerova postava pošpanělštěnýho mafiána je natolik neuvěřitelná, že smazává veškerý dobrý dojem z filmu jako celku. Langoš je navíc dle mého soudu dost špatný herec a nepomůže mu ani to, že mi jednou zastavil na stopu a hodil mě z Krumlova do Budějc :-) ()

Mo.

Moc pěkná česká psychárna. Občas sice trochu roztříštěná, jindy naopak dost hutná a podivuhodně smysluplná, celkově každopádně dost působivá. Už jsem ani nevěřil, že u českých herců existuje cosi jako herecké výkony, ale tady jsou super snad úplně všichni. Casting je vůbec bez chyby, herci do jednoho sedí na svoje postavy - přestože jsem polovinu z nich viděl poprvé. Stejně tak pojmy jako realističnost nebo uvěřitelnost si člověk jen málokdy spojí s českým filmem. Každopádně Pravidla lži jsou důkaz, že česká kinematografie není úplně mrtvá, chce to jen "sedláčkovskou" odvahu točit filmy jako je tenhle. Však taky na psychologická dramata je potřeba něco jiného, než peníze, a při troše šikovnosti se z nich dá, jak vidno, vytřískat leccos. Palec nahoru. ()

Asmodin

Tohle je zatím pro mě nejlepší Sedláčkův film a rozhodně patří mezi nejlepší české filmy 21. století. Velice mě zaujalo jak se pomalu rozkrýval děj pomocí nudných a nezajímavých postav. Prostředí léčeben je asi to nejzajímavější, protože nevíte, kdy si s vámi jen pohrává mysl. ()

r.deshain

Docela zvlastni film, ale chapu, ze se nekomu libit nebude. Me presvedcila deprsivni ale zaroven krehce optimisticka atmosfera v komunite. Ostatni dej pro me nebyl tak podstatny, ale pribeh uvnitr "krouzku" sem opravdu rad videl. Navic v podani vinikajicich ceskych hercu (pro me hlavne Langmajer). Takovych filmu tu moc nemame. ()

dehlie

už vyučujúci nám na trestnom práve vždy hovoril- najväčšiu blbosť akú môžete spraviť je sa jednoducho priznať. postava jiřího langmajerera si pred komunitou, ktorá mu mala pomôcť vyliečiť sa z jeho hriechov zobral túto radu za svoju. pravidlá lži sú vyspelou drámou/thrillerom s kriminalistickou zápletkou, ktorá ma ani na minútu nenudila. skôr naopak. vskutku až démonický jiří langmajer- pre takéto filmové role sa narodil. ()

Daqvid77

Tyto film mě neskutečně baví jsou originální, navíc díky debitu režiséra jsou i zajmavě natočeny no prostě dobrá věc tohle ()

Martin_W

Zhlédnuto kvůli Igora Chmely, který se v poslední době stal zřejmě mým nejoblíbenějším českým hercem. Pravidla Lži je kvalitní černý snímek, který si mě však nezískal tak, jak jsem očekával. Herci předvádějí až na vyjímky dobré herecké výkony, hlavně již zmiňovaný pan Chmela. Sám bych možná nepoznal, že se jedná o český snímek. 68% ()

bobstock

Sedláčka jsem paradoxně zkouknul od nejnovějších po nejstarší a musím se zeptat, ´´co se stalo, že kvalita s léty ubývala?´´ Spolu s Muži v říji je tohle skvěle napsané a poskládané. Navíc velmi neobvyklé téma a prostředí, kam se nechodí za odměnu. Připomenu nádherný proslov při rozlučce jednoho z členů komunity...do života ti stačí tři věci, abstinence, pokora a láska. 75% ()

Garch

Naučný film pro prevenci na středních školách nebo nepříliš povedená psycho kriminálka s "přesahem". ()

Pawlisman

Lehce nadhodnocuji, avšak úmyslně. V českých končinách je tento snímek myslím dosti nadprůměrný. Ať už svou strukturou či originalitou. Obsazení méně známých herců (až neherců) navozuje skutečně autentickou atmosféru a velice to kvitujij (až na Langmajera, jehož obličej je ale asi důležitým tahákem na plakáty a upoutávky). Stejně tak celý scénář a kamera mě velice příjemně překvapila. Dialogy jsou možná až tak dokonalé a chtěje se podobat skutečnému zpodobnění vztahů v komunitě, tak naopak trošku na své věrohodnosti ztrácejí. Jako úplně zbytečná mi pak přijde hlavní thrillerová a detektivní linie, která je však asi bohužel také nedílnou součástí úspěšného schématu filmu. Celkově však velice positivní a pro mě osobně z větší části věrohodný zážitek. 8/10 ()

Pevek2

Jeden z nejzasadnejsich polistopadovych filmu, ktery se vymyka zanrem, hereckymi vykony (Stransky, Budar, Langmajer), peclive pripravenym scenarem i promyslenou filmovou reci, ktera koresponduje s myslenkou.(tim myslim nervni zvukovou slozku s tlukotem srdce, tichem a šelesty, kruhove kompozice kamer, pouziti rucni kamery, peclivou praci s detaily a dalsi.) Navic Pravidla lzi maji vic silnych scen nez vetsina ceskych filmu dohromady, nenasilnou symboliku a vtip, ktery vse odlehcuje. nadhera. ()

Strike

Velmi dobré herecké výkony, zajímavý scénář a poměrně solidní emoce. Jenda z mála kvalit českého filmu poslední doby. 7/10 (Viděno v tv, nevim jak by to fungovalo v kině, tam by asi bylo hodnocení nižší) ()

Gore

Plnej počet dávám z několika důvodů. A to, že je to jeden z asi 5ti porevolučních českých filmů. který mě natolik zaujal a upoutal mou pozornost a to nejen svým tématem, ale zejména zpracováním a na chlup přesným výběrem herců. Sedláček jako režisér ví, co chce a dokáže to z herců dostat. A herci se mu odvděčili naprosto úžasnými soustředěnými výkony. A konečně taky film, který nedisponuje žádnými obehranými klišé a nepromění se ve stupiditu jako většina český tvorby. Ten film mi udělal opravdu radost. ()

laserr

Skvělé vyobrazení života v takových komunitách. Už samotný fakt, že mě film de facto bez děje celé 2 hodiny nenudil a snesl bych klidně ještě víc, je jasný důkaz kvality. ()

no2

9/10 - Připadá mi, že mezi všemi těmi Hřebejky & spol. se tohle dílko docela ztratilo, což je škoda, poněvadž Pravidla lži jsou (a asi nejen pro mě) takovou štikou v zatuchlých vodách současného českého filmu. Tudíž mi aspoň dělá radost hodnocení zdejších uživatelů. 75 % je slušných a myslím, že třeba Hřebejk (když už si ho beru do svých nevymáchaných úst) bude mít v příštích letech co dělat, aby s nějakou novinkou podobného hodnocení dosáhl (letos je jasné, že ani s jedním ze dvou jeho příspěvků do české kinematografie se mu to nepovede...). A proč tedy Pravidla lži tak chválím? 1. Téměř dvou hodinová stopáž vůbec nebyla na škodu, naopak, měl jsem pocit, jako by film uběhl za hodinu a půl; 2. Atmosféra v komunitě byla zachycena na jedničku a občas by se dala krájet; 3. Herecké výkony - velmi dobré, postavy uvěřitelné (snad až na "kápu" Langmajera, nevím, zda takový člověk by se šel dobrovolně léčit, ale vše je možné; tyto pochyby však smetávám pod stůl díky jeho excelentnímu hereckému výkonu). Nezklamal mě ani opět bezchybný Jan Budař, vidím, že tento herec zahraje perfektně všechno a zde byl opravdu nejlepší ("Když dva se rádi mají i v KVĚTNU je jak v máji" :-) ). Takže suma sumárum - tahle štika je slušný kousek a má to za pět. ()

RomanHyde

Ale jo, dám za čtyři........ ale s přivřenýma oběma očima nad debutujícím režisérem. Líbily se mi herecké výkony, terapeutické rozhovory a dusno, které se jimi podařilo hezky vytvořit. Psychologicky vedené hovory jsou velmi uvěřitelné až autentické.... celá "komunita" však již o dost méně a finále celé zápletky bylo velmi nedotažené. Budu se velmi těšit na další počiny tohoto režiséra :) ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů