Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Gilmour93

„Můžu získat všechno tím, že nebudu dělat nic.“ Krutá samota, ještě krutější projevy zhrzenosti, slepá touha bez otěží a vzácná dávka empatie kráčející ruku v ruce s inteligencí. Zkušený TV tvůrce Richard Eyre dobře ví, jak do necelé hodiny a půl nacpat všechnu intenzitu dramatu, která by se v delší stopáži už nebezpečně rozmělnila. Triangl Dench, Nighy a průsvitná pleť Blanchett dokonalý v každém gestu, nad orchestřištěm Glass dirigující koncert precizní ve své opravdovosti. Ač manipulátory bytostně nesnáším, nepřišla mi postava Barbary i kvůli vtipným deníkovým glosám a občas rozumným (byť zahořklým) životním postojům až tak zavrženíhodná, nicméně jedním dechem dodávám, že kdybych měl zůstat po škole, tak jedině na "doučování" výtvarné výchovy.. ()

somnar

Stejně rafinovanou hru, jakou svádí zatrpklá, krutě cynická a dokonale osamělá Barbara s nezkušenou a skrytě nešťastnou Shebou, hraje i režisér Richard Eyre s divákem. Ze začátku neškodná partie dvou postav se po několika dějstvích přesunuje až do mrazivého zakončení, ve kterém vybuchující emoce přeskakují až k divákovi, oslněnému výkonem obou protagonistek. Výsledný dojem? Zarytý hluboko, hluboko pod kůži... ()

Lynn

Výborný scénář, režie...Ale :-) Film stojí zejména na výborných hereckých výkonech obou hlavních představitelek. Na Judi Dench je radost se podívat (ostatně to v každém filmu, ve kterém se objeví :-) Navíc téma člověka musí zaujmout (snad každý z nás byl někdy zamilovaný do svého učitele / učitelky). Dramata tohoto střihu patří mezi má zvlášť oblíbená. ()

Aluska88

Samotářská, zapšklá, závistivá a manipulativní mrcha, která stále čeká, že jednoho dne potká toho pravého člověka, jež jí bude bezmezně oddán a jemuž by se ona sama zcela odevzdala. Jenže Barbara Covett po někom touží tak strašně moc, že je zcela zaslepena závistí a strachem, který ji nutí si člověka, k němuž pocítí náklonnost přimknout a nepustit ho, začne na něm být závislá. Nedokáže milovat, chce jen vlastnit. Nemůže dopustit, aby ji dotyčný opustil, aby ji zradil, či zklamal. Aby byla zase sama. Jak se tak stane, na první pohled dobrotivá žena ukáže svou odvrácenou tvář. A to se stalo Shebě Hartové. Nádherná, výrazná a okouzlující mladá žena svým příchodem na školu ihned vzbudí rozruch. A neunikne ani pozornosti Barbary. Sheba v ní vidí dobrou přítelkyni, která jí pomáhá vypořádat se s novým prostředím a žáky. Barbara v ní vidí velký objekt svého zájmu. Tuší, že ona je ta pravá... Herecký koncert Judi Dench a éterické Cate Blanchett v působivém a silném příběhu o vztahu dvou žen, který skončí nedozírnými následky pro obě. Předčítání pasáží z vlastního deníku je bravurní a přesně mapuje utvářející se a stupňující pouto k mladé učitelce. Famózní hudba Philipa Glasse dokonale zapadá do celkového příběhu a v jistých pasážích mocně dotváří pocity hlavních postav, které jsou stejně silně přenášeny na diváka. Myslím, že pokud bych byla v Sheebině kůži a přede mnou by se objevil ten krásný, černovlasý mladík a tím svým pohledem mě hypnotizoval, nebyla bych zřejmě ani já schopna mu odolat. Andrew Simpsona si pamatuji z filmu Píseň pro chudého chlapce. Po těch třech letech značně vyspěl a i zkrásněl a já se jen divím, že tento britský talent nemá na svém kontě více filmů. Svou postavu zde ztvárnil excelentně. ()

genetique

Psychologický teror, citové vydieranie, lži, intrigy, tajnosti, klamstvá, nepravdy, či prekrúcanie skutočností sú všetko dokonalé nástroje malichernosti ženy, ktorú si Judi Dench vychutnala každým záberom kamery, každým zápisom do denníka. Cate Blanchett ako (nie nevinná) obeť a Bill Nighy ako jej manžel zohrávajú herecky nemenej dôležité postavy, pri pár dialógovo vyhrotených scénach som od dramatického napätia takmer nedýchal. Dokonalá hra s postavami. Celý dej ubehne ako voda, tie dokonalé herecké výstupy som ani nestihol absorbovať a už bol koniec. Teším sa na repete. 95%. ()

Madison

Majstrovské dielo obalené do atmosferickej tiesne na čele so skvostnou Judi Dench, ktorá ma svojím výkonom načisto ohromila a takisto jej vynikajúco sekunduje aj Cate Blanchett. Príbeh o osamelosti oboch žien a zároveň aj ich rozdielnosti, vášni, neuskutočniteľných a sebeckých túžbach, postupne gradovaný hudobným bohom Glassom, ktorého depresívne tóny umocňovali jednotlivé dialógy. Film, ktorý vás vtiahne od prvej sekundy a ani na minútu vám nedá vydýchnuť. Nenájdete v ňom ani jedno prázdne miesto. A napriek jeho jednoduchému námetu je geniálne spracovaný. Nepoznám veľa filmov, ktoré dokážu moju pozornosť udržať celý čas a ešte k tomu len gradáciou hudby a dialógov. ()

StarsFan

Příběh naprosto banální, obyčejný, až by se mohlo zdát, že i průměrný. Nade všechno tu ale vynikají herecké výkony, Cate Blanchett zvládla svou roli skvěle, ale co předvádí Judi Dench ve svých 72 letech je prostě hereckej koncert. Neuvěřitelně intenzizví zážitek. ()

Botič

Ostré jako čerstvě ořezaná tužka. Dvě herecká esa, která se postupně vybarvují. A do toho celých 87 minut burácející Philip Glass. Nemám slov! ()

JitkaCardova

Malé komorní drama se zvratem perspektivy, které by - kdybychom chtěli takhle brzy vyzradit pointu - mohlo nést podtitul "Kdo je tady pedofil?" *** Barbara stárne v úplném osamění, a přestože je sama prosta soucitu a neschopna skutečné lásky či oddaného a nesobeckého přátelství, přeje si nad nesnesitelnou samotou ztíženou i její sexuální orientací zvítězit alespoň za pomoci intrikářství a kalkulu. Ta druhá, mladá žena se zamotaným osobním i citovým životem, ale jednoznačně schopná a ochotná milovat, však není tou snadnou, dokonale využitelnou kořistí, již Barbara více než polovinu života vyhlíží. A není ani její první, ani poslední obětí. *** Batsheba je jméno neodmyslitelně spjaté s hrdinkou románu Daleko od hlučícího davu. Ozvěna téhle postavy i jejího životního údělu je tu jednoznačně na místě, jako tklivý leitmotiv jednoho z těžkých témat věčně rezonujících v partituře lidské tragikomedie. *** Není tu nic špatně, herecky je to krásná podívaná, jen to není v žádném smyslu velký nebo důležitý film. Podívala jsem se ale ráda, a kdyby se některé mé oblíbené divadlo rozhodlo uvést ho jako hru a obsadilo některé mé dvě oblíbené herečky, neváhala bych a koupila si lístek na deštivé odpoledne do první řady. *** A řekla bych, že tu svoji kočku Barbara postupně otrávila sama, v rámci své nemocné strategie.*~ ()

Falko

Vcera som videl KRALOVNU ALZBETU (1998) s Cate Blanchett a dnes tento film, takze mozem krasne sledovat jej herecky talent pricom ma samozrejme moj obdiv. Avsak v pozadi nezostala ani skvela Judy Dench a reziserov zamer rozpravat vo filme vsetko, co si mysli jej postava, akokeby som cital knihu. Napätie postupne gradovalo nielen kvoli sokujucemu odhaleniu, ale i vdaka grandioznej hudbe Philipa Glassa, pricom zavidim uzivatelke Madison, ze uz pred filmom vedela, kto ma v tomto filme hudbu. Ja som sa to dozvedel az po filme... 27.02.2009 ____ Judy Dench - (Barbara Covett) +++ Cate Blanchett - (Sheba Hart) +++ Andrew Simpson - (Steven Connolly) +++ Bill Nighy - (Richard Hurt) +++ Tom Georgeson - (Ted Mawson) +++ Hudba: Philip Glass +++ ()

castor

Ano, Judi Dench a Cate Blanchett mohou zcela oprávněně přijímat poklony, i když první jmenovaná mi zřejmě nikdy sympatická nebude (to je ale ostatně můj problém). Právě ona v Eyreově dramatu (který sází na zajímavou koncepci vyprávění) exceluje v roli zahořklé, staropanenské profesorky, s níž léta strávená v osamění bez přátel a životních partnerů notně zamávala, ono s přestárlou kočkou si toho moc nepovíte. Je tu ale ještě deník, do něhož si po léta vytříbeným slohem zapisovala veškeré své myšlenky a postřehy. Její stoický život rozhýbe až seznámení s mladou učitelskou posilou, pro níž se stane přítelkyní i mentorkou. A to výhradně v souvislosti s jejím letmým románkem s nezletilým studentem. V mých očích měl příběh dvou žen, které mají diskutabilní morální kredit, přesto zůstat v literární podobě – a i na divadelních prknech by mu to slušelo mnohem více!! Ať už to dopadlo jakkoliv, jeho myšlenka a zpracování mě nějak zásadně neoslovily!! ()

kulyk

Aby Prima napravila prizma, flákla hned po ultranudě psychologický trhák. A tak jsem byl proti své vůli, zatímco se mi minuty života vlekly při psaní hanlivého komentáře na Pokání, vtažen do děje. Skutečně kontra mé chtění, protože se psychovložkové filmy snažím obcházet uctivým obloukem. Žiji totiž v přesvědčení, že nejsem jejich cílovým divákem, neboť PMS téměř nikdy netrpím a hysterickou záduchu jsem předvedl naposledy v dávných letech, ještě před oochlupením. Zkrátka je ve své bláhovosti považuji za frndí državu. Proto klopím všechny své hlavy a tvůrcům Zápisků vzdávám hold. Při pohledu na slaďoučkou Cate mi hlavou táhnul zásadní dotaz: co jsem to míval ve školských ústavech za katedrnické schoury? Pro týčerskou rozkuřovačku jejího ražení bych neváhal naučit se azbuku, základy zpěvu, trojčlenku či periodní tabulku prdků, tedy tajemné vědy, jimž jsem se nekompromisně vyhýbal. K samotné ,,vypravěčce" a tahounce celičké storky, tedy ku starolesbické madame Denchové - vynikající výkon. Její postava chvílemi ukazuje lidské ledví v jeho defekáty obalené střevnatosti. Je to o nás. O sobcích. A kdo tvrdí, že není, dělá si to dodnes! ()

ripo

Už pri úvodných záberoch na Judi Dench som som pomyslel - To bude dobrý film ! ... Bol .... Dráma o skrytých túžbach, ktoré vychádzajú na povrch. Dráma o priateľstve, láske a blízkych vzťahoch. Nič presladené a sentimentálne. Krásna hudba, akoby na spôsob Ravelovho Bolera (opakované sekvencie) skvele došperkovávali tento film. ()

gogo76

"Komuže sa zverím ja?Tebe,zápisniček môj!"... Úsporná, pokojná kamera, dokonale gradujúci a vierohodný príbeh a hlavne fantastický herecký koncert. Už som písal, že Cate Blanchett v súčastnosti nemá konkurenciu, je úplne dokonalá, zahrá vierohodne čokoľvek. Od premiéry Kráľovnej Alžbety prešlo už 9 rokov a za tento relatívne krátky čas sa stala najžiadanejšou a najoceňovanejšou herečkou, ktorá každým svojím filmom potvrdzuje, že patrí do extratriedy. Veľkú pochvalu si zaslúži J.Dench, ktorá má v tomto filme mierne navrch. Osamelosť a jej postupne zväčšujúca sa posadnutosť, unesú prostredníctvom jej herectva celý film. Film, pre náročnejšieho diváka, ktorý môže pripomenúť podobne kvalitný kúsok Misery nechce zomrieť. 80%. ()

Davies182

Tři uřvaný scény s dvěma skvělýma herečkama teda rozhodně nepovažuju za vrchol napětí, a ke svižnýmu thrilleru to má taky na míle daleko. U mnoha žánrově spřízněných filmů s horším hodnocením jsem se bavil mnohem více... ()

lesumir

Jak to většinou u silných dramat bývá, mají výborný začátek, ale ten průběh až samotnému závěru je pouho pouhý balast, který neznamená nic kromě toho, že Zápisky o skandálu dostanou dvě hvězdičky a už je nikdy nechci vidět! __ Výborná Dench, výborná Blanchett a výborná zápletka, ale... NUDA! ()

cheyene

Trochu jsem se obával, jestli mě bude tohle drama bavit, ale už díky Judi Dench a Cate Blanchett jsem to zkusil. A nelituji. Poměrně brzy se rozjede zajímavá podívaná s ještě zajímavějším a kontroverzním tématem, přičemž příběh je dekorován skvělou Judi Dench. Potěší také již zmíněná Blanchett nebo Bill Nighy. Hudba od Philipa Glasse pak dodává celému počinu ten správný nádech. Stopáž je ideální, tudíž se divák nemusí bát nudy. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)