Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Nick Tow

Zápisky o škandále sú tak trochu darčekový kôš, kde medzi značkovými koňakmi, kaviárom, husacou paštétou a belgickou čokoládou s kúskami mandlí nájdete aj staré žemle, zemiakový šalát so žltou kôrkou na povrchu a nejaký ten hnilý zemiak ako bonus. Pokiaľ sledujeme príbeh cez prizmu Barbary, je to intenzívne, presvedčivé, duchaplné a britké ako britva... keď príde k slovu Sheba, začne to trochu škrípať. "Vývin" jej postavy sa nám totiž scenárista snaží skôr nasugerovať, ale obdariť ju čímsi plnokrvným sa nedarí nielen jemu, ale pri všetkej úcte ani Cate Blanchcett. Ak by Sheba celý čas zostávala takou tou "pomilovaniahodnou profáčkou" vo vyťahanom svetri, s nenaplnenými umeleckými ambíciami a "elfsky" zasneným pohľadom, bral by som to. Ale tú jej rolu matky dvoch detí /z toho jedného downa/ či jej erotickú avantúru - skôr ľudsky pochopiteľnú než rozprávačsky a režisérsky zvládnutú - nemôžem prijať bez výhrad. /Pri scéne felácie, akokoľvek cudnej a neškodnej, som tomu všetkému veril asi tak, ako keby počas schôdzok Rýchlych Šípov Mirek Dušín "fajčil"....ehm, napríklad trávu a obchytkával pod stolom Jindru Hojera./ Skrátka a dobre, film naozaj nemá dve protihráčky, má len geniálnu protagonistku a jednu sekundantku. Na druhej strane sú tu scény, ktoré si len tak z pamäti nevymažem - rukojemnícka roztržka Barbary a Sheby na ulici, (ak ma miluješ, tak teraz pôjdeš so mnou na pohreb mačky...!) uff, ako zo života:-) Keby si tvorcovia na začiatku ujasnili zopár maličkostí, mohlo to byť silnejšie ako istý druh brazílskych cigár, ktoré vás vykopnú do neba, hoci sa vám zdá , že každým ďalším potiahnutím vás pribíjajú k zemi". Aj toto mohla byť taká "kuřba". ()

Padme_Anakin

Ze všeho nejdřív musím napsat, že tohle psychologické drama ovládly dámy, Cate a Judi jsou tu fantastické, všechna ta trápení jsem prožívala taky a moje sympatie a pochopení se neustále přelévaly od jedné k druhé.. Nutno dodat, že pánové to též zvládli velmi dobře, příjemné překvapení mi způsobil mladinký Andrew Simpson, no a sympaťák Bill Nighy skvělý jako vždycky.. Příběh o „přátelství“ dvou učitelek a jedné bezhlavé zamilovanosti je zajímavý i smutný, no a nade vší pochybnost pěkně natočený.. ()

PauloZ

„A tomu, se říká pokrok” Na můj vkus to bylo prostě nečekaně zvrhlé. Nicméně, jisté kvality, reálný feeling a parádně sehrané role tomu nelze upřít. Nejen učitel může podlehnout žačce. I když se přiznám, že to je pro mě přijatelnější, než když podlehne učitelka "malému" klukovi. To na mě působylo dost odtažitě. Na druhou stranu, ta propletenost a nevyzpytatelná Judi Dench, která hraje svoji hru, je skvělá. 3,5* ()

spaceboyCZ

Na tento film jsem se chystal hodne dlouho...vite jak to je, musite mit na nej naladu, musite mit na nej chut a musite mit na nej hlavne klid. Prvni pulka filmu je naprosto vyborna, pribeh se pise takrka sam a Vy jen premyslite, co se bude dit dal, co vsechno Judi Dench skryva, jestli tvurci odkryji kus jeji minulosti nebo nas nechaji tapat...druha polovina nabrala bohuzel moc rychle tempo a vsechno jde raz na raz a Vy si muzete domyslet jen dva konce, z cehoz v tomto filmu pouzili ten "lepsi, stastnejsi". Cate a Judi jsou ve svych rolich jako doma, jsou naprosto presvedcive a dokonale, skvele je doplnuje take Bill Nighy a mladicky Andrew Simpson, kdy se opravdu nedivite tomu, ze Cate neodolala. Vse podtrhuje hudba Phillipa Glasse, ktera mi vlastne byla v celem filmu nakonec spise trnem v uchu, protoze mi az napadite pripominala hudbu z rovnez vynikajiciho filmu Hodiny. Ale neni se cemu divit, Phillip ji pro Hodiny totiz napsal taky. Ale myslim si, ze by nemel byt jeho "projev" az tak lehce rozpoznatelny a identifikovatelny prave s jinymi "dily". Kdyz to srovnam napr. s Hansem Zimmerem, ma se jeste pan Glass neco malo ucit :). Davam 80% (aneb 4 a 1/2 hvezdy, do te pate prece jen neco malo chybi) ()

keddy79

Jedno z nejlepších dramat, co jsem měla možnost vidět. Excelentní drama, kdy divák nikdy neví, co se stane dál, či co se dozví o minulosti. Mám moc ráda postupné odhalování charakterů a motivů, navíc pokud je podpořeno špičkovými hereckými výkony hereček a herců, jako tomu je zde u tohoto snímku. ()

selfesteem

A zase další z filmů, který dokazuje, že většině učitelek tak trochu šplouchá na maják. Když zavzpomínám na svá školní léta, tak mohu spolehlivě vygenerovat tak dvacet narušených kantorů. Většinou ženského pohlaví. Nad tím, co některé dokázaly předvést mi dodnes zůstává rozum stát. Nutit žáky poslouchat "operní zpěv" dotyčné učitelky, i když nebyla hudební výchova, vyhýbat se obrovitému svazku klíčů letícímu napříč třídou, sledovat hysterické záchvaty, sledovat neschopnost učit (učitelka dějepisu vkročila do třídy, řekla přečtěte si kapitolu 19, 20, 21, a sedla si za katedru, na konci hodiny jsme všichni vstali a ona opustila třídu, a tak celé roky), proč já jen ten dějepis neumím?, nesmím zapomenout na facku, kterou jsem obdržela, když jsem přišla pozdě na hodinu výtvarné výchovy, na zaujatost, na šťourání, na výsměch, když se nedařilo. Zřejmě jsem se nechala trochu unést, ale zážitek vidět tuhle zapšklou psychopatickou starou pannu, které, když podáte prst, urve vám celou ruku, ve mně způsobil jen to, že se mi začala otvírat kudla v kapse. Co s takovou vlezlou potvorou? Nepřející, postiženou. Zneškodnit! Navíc celková atmosféra tohoto filmu, do očí bijící realita dnešního školství, do očí bijící realita nefunkčního manželského svazku, krutá realita rozdílu mezi sexuálním a skutečným vztahem plným lásky, opětovná otázka toho, co je smyslem života a bolestný obraz osamělého a nešťastného člověka. Vyděsilo mě to, strašlivě. Výjimečný film svého druhu s dokonalými a přesvědčivými hereckými výkony, o kterém ještě dlouho poté budete přemýšlet. ()

NinonL

Judi Dench, věrná a užitečná "kamarádka", která vždy ráda vyslechne a "pomůže". Cate Blanchett - zamilovaná do nezletilého studenta je krásná, bezmocná a ztracená v lepkavé pavučině. Její manžel, B. Nighty, se filmem krásně potácí s vlastním pocitem viny z minulosti, kdy do "pavučiny" zapletl svoji žačku. No a krásná hudba jen podtrhuje démonickou atmosféru příběhu. ()

baribal

Jednoduchý a neoriginální příběh, obával jsem se přílišné psychické drásavosti. Očekával jsem, že Judi Dench bude Cate více vydírat, ale tyto obavy zůstaly nenaplněny. Cate Blanchett je pro mě jednou z nejlepších a nejhezčích hereček, takže v hodnocení se odrážejí do velké míry mé preference. Viděl jsem dabovanou verzi, bohužel, ve které byla Judi Dench příšerně nadabovaná, což trochu ztrhávalo dojem z filmu. ()

Krissty

Já tyhle psychologické filmy miluju.. A tenhle mi poskytl všechno, co jsem potřebovala - napětí, strach, vzrušení, zamyšlení.. Judi Dench byla fantastická, toho Oscara bych jí přála :) I Cate Blanchett se své role zhostila s bravurou! Tleskám oběma.. Mimochodem i Billu Nighymu a Andrew Simpsonovi, oba byli skvělí a dobře se na ně koukalo :) Hudba i příběh byly úžasné.. Nemám co vytknout.. :) ()

fannah

Jedno z nejlepších psychologických dramat jaké jsem kdy viděl. Mistrné herecké umění hlavní trojice Blanchett - Dench - Nighy zde funguje opravdu dokonale. Film udržuje diváka v neustálém napětí, hltajícího každý záběr, každý dramatický zvrat, kterých není málo. Podbarveno velmi hodící se hudbou Philipa Glasse - opravdu nezapomenutelné. ()

Tayen

Na tenhle film jsem chtěla do kina, tak dlouho, že už jsem o něm věděla všechno dřív, než jsem jej viděla, a to bylo možná špatně. Bylo zde určité zklamání, i když ne tak velké, abych zavřela víčka a odebrala se do sladkého klimbání. Judi Dench role padla jako ulitá a zhostila se jí na jedničku, ale Cate Blanchett tu labilní učitelku prostě nevěřím. S jejím hlubokým a jasným hlasem a sebevědomou tváří ji vidím jako Galadriel, královnu Alžbětu nebo Catharine Hepburn, ale ne Shebbu. Film je oslavou hereckých výýkonů, jinak v něm není nic, kvůli čemu by se stal horkou jehlou, co mi ryje do paměti. Konečné rozuzlení není šokující ani se nestává vyvrcholením filmu a celkově mi uniká originalita; posedlost, jakou zde předvádí Dench, nebo láska učitelky a studenta tu byla snad 100x a nepřináší zde nic nového. ()

ivishka

Nepřirozená a přesto i trochu pochopitelná náklonnost. Každý kdo kdy měl v dětství dobré kamarády se těžce vyrovnával s jejich vlastními životy. Myslím tím, že do jisté míry chápu pohnutky a pocity té staré paní Barbary (Judi Dench). Ale málokdy se taková přátelská náklonnost změní doslova v (z jisté strany) lesbické pouto plné tajemství a křivd. Dost se mi líbil ten nápad, že celý příběh je vlastně vyprávěn jakoby deníkem té staré paní, která měla na vše jiný a doslova zkreslený pohled. A ještě více mě dostal fakt, že konec byl tak skvěle symbolický :-). Opět musím poděkovat Cate Blanchett a Judi Dench za perfektní filmový zážitek! Citát: "Lidé strádají roky s partnery, kteří jsou úplně z jiné planety. Chceme tak strašně věřit, že jsme se navzájem našli. Sbíráme odvahu k poznání skutečnosti, na rozdíl od vhodnosti." ()

javak810i

Zajímavá a dlouhá cesta vedla k přátelství staré a zapšklé učitelky historie s lesbickými sklony a jedné neukojené paničky se slabostí pro mladé muže. A o to dramatičtější byl pak jejich rozchod. Což o to, zahrané je to pěkně a jako drama fungují Zápisky o skandálu velmi dobře. Ale zkrátka to nebyl úplně můj šálek kávy. 3* ()

sta

vynikající herecké výkony a neskutečná Glassova hudba.. v nejlepších momentech velmi intenzivní ()

Ridick

och jooj..preco som na strednej aj aj nemal taku ucitelku ako steven...:(...jak mu zavidim, ale vsetko slastne takeho razu sa raz odtajni a sheba bude pykat velmi, jej rodina na dne a barbara si najde novu obet...trosku som zaspoiloval (neskoro:D)...no ale hudba, dench a blanchett je triumvirat, kt. drzi snimku nad priemerom - tot, nebyt tych troch zloziek bolo by to nieco ako televizna produkcia.. ()

Sandiego

Příběh jako ze života, jež je však vyostřen až na hranici psychologického thrilleru. Judy Denchová je skoro až démonická a Cate Blanchettová tu působí naprosto úchvatně. Jde prostě o film, jenž diváka nenechá vydechnout ani na chvilku a to je jen ku prospěchu věci. ()

Laxik

Nevím, čekal jsem víc. Možná tím, co jsem věděl o ději nebo tím, že tam hraje Cate. Celý film je v podstatě průměrná záležitost s pár výbornými momenty, které ale nevybočují tak, abyste si řekli: "Jo, tohle je super část. Jen škoda, že takový není i zbytek." Prostě vás to jen občas vážně hodně baví, nebo tomu věříte jako kdyby se to stalo vám. To celé by asi ale nestálo za čtyři hvězdy, kdyby nebylo poslední scény. A z té mě zamrazilo. A kde že to byla chyba? Námět dobrý a originální, herci standardní, i když mají na víc. Chyba je v práci toho za kamerou a toho na pověstné stoličce. Richard Eyre prostě nedokázal dobře pracovat s tématem a ani nezvládl motivovat herce. Sice chválím volbu komornosti místo okázalosti, ale to je tak vše. Navíc to podtrhává nudná kamera. Tak to aspoň vidím já. Tak jako tak Zápisky o skandálu nejsou pro každého. ()

O.Peta

Nic převratnýho co se týká zápletky to není, ale to, jakým způsobem je to podáno je mistrovský um. Toho, jak se obě herečky položily do svých rolí a skvěle zahrály by poznal i největší filmový amatér. 80% ()

zipper111

Jediné, co drží film nad vodou je Judi Dench a hlavně božská Cate! Je to možná zaražející ale vůbec bych se nezlobil být patnáctiletej Steven Connoly :D. Jinak začátek je velmi dobrý, dál už se bohužel film "táhne" a kromě trochu trapných svén s Barbarou nic moc nezaujme, samozřejmě až na Cate. Její herecká velikost a krása jsou doopravdy velkolepé. Když se budete chtít koukat na Zápisky o skandálu, rozhodně si nevyberte smutný večer, já to udělal a náladu to rozhodně nezlepšilo. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)