Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

aik

Bezesporu kvalitní drama, jak po scénaristické tak po herecké stránce, které sice zaujme a člověk se u něj nenudí ani nachvíli, ale po jeho konci jsem měl pocit, že jsem vlastně neviděl nic až tak výjimečného....Prostě dobře odvedené a zahrané řemeslo, bohužel nic víc... 70% ()

e(l)a

Brilantní snímek. Cate Blanchett hraje zkrátka neodolatelně dobře a Judi Dench nezůstává pozadu. Je to hra dvou žen, dvou přítelkyň, z nichž jedna tímto přátelstvím sleduje pouze a jen svoje cíle. Co je to přátelství? Co je víc - rodina nebo přátelství? Na čem je postaveno přátelství? ()

Chamyl

Tak takhle nějak vypadá deformace z nedobrovolné samoty. Deníčky, vzdušné zámky z vlastní výjimečnosti díky kterým je ta stará soudružka učitelka vždy a všude nad věcí, nalhávání si o respektu okolí... A ve finále je to jenom prázdnota, potlačovaná agrese, zatrpklost, zloba a osamění. Skvělé představení Cate Blanchett a Judi Dench o "přátelství" dvou žen, které vlastně vůbec nic nespojuje a které nakonec rozdělí obyčejná žárlivost. Velmi uvěřitelný příběh dvou žen, které by chtěly žít jinak a jsou chyceny do pasti vlastních tužeb, jejichž naplnění s sebou ruku v ruce splétá pavučinu lží a bolesti, jenž nakonec nejvíce zasáhne ty zcela nevinné. ()

wege

Každý má v životě své touhy, které jdou někdy za hranici. Má tři možnosti, potlačit je, jednou to zkusit nebo se tomu nechat poddat a stát se prostě neskutečnou sviní. Film ukazuje poslední dvě roviny, skvělá je Judi Dench, Cate Blanchett to hraje jen na éterickou krásu, moc víc neukazuje. Zároveň je můj pocit, že ten film mohl být lepší, mohl to téma, které je velmi silné, prodat ještě daleko více. Úplně bylo třeba opomenuto větší vykreslení toho kluka. Škoda, mohlo to být daleko komplexnější. ()

papadoce

Herecký koncert Judi Dench, prosto famózny. Ku tomu Cate tak prirodzene krásna ešte pred všetkými plastickými zásahmi na tvári. Ideálna dvojka pre dobrú drámu. Začiatočné vyobrazenie školského prostredia a prehľad s akým to Judina postava dávala boli perfektné. Stále som nevedel čo od filmu presne čakať (mal som len svoj tip), ale hltal som tú atmosféru v každej sekunde a potom to prišlo. Toho malého zmrda by som ukopal oceľovou špicou, ale Katuša si tento prúser zaslúžila všetkými desiatimi. No do ozajstného prúseru sa ešte len rynula so svojou “najlepšou”kamarátkou. Perfektne natočená a ešte lepšie zahraná dráma o téme, ktoré sa deje myslím pomerne bežne. Herecky dokonalé, vygradované, bez problémov by som rozdával zlaté sošky pre Dench, Blanchett, Nighy. Tlieskam v stoji. Vyrušil ma jediný moment, keď Cate vyletela pred novinárov. Prišlo mi to prehrávané, ale je to môj subjektívny pocit. A páčil sa mi pokorný záver medzi manželmi, ako aj výborný záver s pokračovaním Judinho ťaženia. Fakt parádna dráma. Úžasné herectvo, scenár a réžia. Waw. ()

Mrs.Doyle

Jak už to tak bývá, knižní předloha Notes on a Scandal je bohužel mnohem lepší než výsledný film. A to z dvou prostých důvodů - kniha vám vztah Sheby a jejího patnáctiletého studenta předloží tak, že vám to nebude připadat jako něco naprosto absurdního a nerealistického a za druhé - kniha některé věci pouze naznačí a tím to na vás více zapůsobí. Ve prospěch filmu jsou tady ovšem dvě velká ALE, a tím je Cate Blanchett a Judi Dench. Klobouk dolů, dámy :-) ()

Melpomene

psychologická dráma so skvelým koncertom dvoch herečiek. výborná judi dench, ktorej som to všetko zhltla aj s navijakom, neuveriteľne zahraná samotárska zatrpknutá, majetnícka a tak trochu šialená osobnosť ()

han.ci

V první řadě musím vyzdvihnout herecké výkony, Judi Dench zahrála protivnou manipulativní babu opravu výborně. Můj problém je, že mi její vyšinutost neseděla. Vztah učitelky a žáka je sice docela aktraktivní téma, ale zpracování je takové nezajímavé, nenechalo to ve mně větší dojem. ()

transbeskyd

Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysli a přátele je si třeba pečlivě vybírat, než si je člověk pustí k tělu. No a taky třeba co je v domě není pro mě, i když je to rajcovní mladý sameček..dobrý film o bezcitném citovém vydírání.Budu si dávat bach,kdo mě v parku osloví..:) ()

adamix

Spočiatku strašne zrýchlený sled udalostí. Mal som obavy, že tak šialene rýchlym tempom sa tento krátky príbeh bude uberať až do tituliek. Potom sa to asi v prvej tretine spomalí a do priebehu a postáv sa vcítime. S trilerovo naladeným plagátom som bol pripravený na psychologickú súdnu drámu, dočkal som sa, ale bez slova ,,súdnu,,. Film predstaví zaujímavú tému, skoro až televíznych rozmerov a keď Dench a Blanchett začnú HRAŤ, má to šťavu. Upozorňujem, že z ich postáv budete mať viac dojmov, ako ste zvyknutí pri iných sociálnych drámach. Kvalita, zaujímavá, ale ničím prevratná. ()

Miloško

Strhujúce psycho drama s hereckým koncertom Dench-Blanchett-Nighy. Po celý čas je film zaujímavý,pútavý. Ozajtná chuťovka.[DVD] ()

Bilky

Typický príklad filmu, kde 100x obohratý scénar vyzdvihujú k výškam herecké výkony a umná réžia. Tak krásne realisticky zahrané vášne a city v skoro komornom prevedení som v US filme dlho nevidel. Pritom všetkom citlivo dávkované a v súznení s hud.podkladom, ktorý výborne napomáha gradácii deja - bravo! PS: trošku mi vadila naratívna štruktúra, dalo sa pohrať s minulosťou J.Dench. Neviem sa rozhodnúť, či to stojí za stratu hviezdicky. Uvidim po dalsom zhliadnuti... ()

marosson

Nemali ste chut tej starej vrazit, ked postavila Shebu pred dilemu - macka lebo divadlo? Ja teda urcite...ale Judi je vynikajuca a Cate...skoda slov...fantazia:) ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)