BrainStorm (TV film)

Komedie / Drama / Psychologický

Česko, 2008, 80 min

Skvěle obsazená a originálně napsaná komedie s vážnějším psychologickým motivem stárnutí a zejména o problémech péče o nemohoucí rodiče. Možná je trochu do sladka vyvedený závěr, který vybočuje z jinak veilce věrně popsaného reálného života.(3.4.2011)

Tak tenhle televizní český skvost jsem si vychutnala na 100%, neboť momentálně jsme v obdobné situaci - je u nás táta po mrtvici. Viděli jsme to i s ním a myslím, že nám i jemu to bylo ku prospěchu a vůbec bych se nezlobila, kdyby u nás taky zazvonil anděl Pavel Liška.(18.1.2010)

Četné, třebaže nijak zásadní nedostatky scénáře hravě maskuje Strachova umná režie i slušné technické zázemí, které mu Česká televize poskytla (poprvé se například natáčelo speciální kamerou s vysokým rozlišením). Drobné vtípky scénáristovy (v kině hrají ROMing) doplňují vtípky castingové. A tak například lékaře hraje byvší „básník“ Pavel Kříž a Hana Gregorová si s manželem Radoslavem Brzobohatým střihla milou etudu na téma chrápání. Hereckému obsazení samozřejmě vévodí Ivan Trojan, přičemž ostatní herci s ním povětšinou dokáží držet nelítostné tempo. Zmíním alespoň dva své favority, roztomile nenucenou Slovenku Táňu Pauhofovou coby přítelkyni hlavního hrdiny a i při rozsahu jeho role nezapomenutelného (a neopomenutelného) Pavla Lišku. Originální a špičkově zpracovaný námět sice ztrácí na detailech, ale v celku umí vyvolat dlouho přetrvávající emoce. Tiše sním svůj naivní sen o americkém remaku v režii Darrena Aronofského, se Stevem Carellem a Peterem Falkem v rolích otce a syna. :-) 85%(24.3.2008)

Narozdíl od mnohých nepovažuju Marka Epsteina za zvlášť osvíceného scénáristu či spásu pro naši kinematografii. Jeho díla jsou povrchní, nepřesvědčivá a splácaná dohromady z témat jinde a lépe použitých. Možná umem Strachovým, možná náhlou duševní slabostí, přesto mě tenhle film v určitých pasážích dostal tam, kam chtěl, takže zavírám obě oči, i když to tak celou dobu nevypadalo. 70%(8.10.2009)

Žádná bomba, "jen" povedený televizní film se solidním scénářem a příjemnými herci, z kterého jsou všichni vedle hlavně kvůli tomu, co se točí normálně. Strach si u mě spravil renomé po tragické štědrovečerní pohádce Tři životy. 70%(12.4.2008)

• - Jakub se svými dětmi navštíví v kině Roming. Scénář k němu psal stejně jako k tomuto filmu Marek Epstein. (Kulmon)

• - Místo, kde ve filmu bydlí doktor Jakub Hloch (Ivan Trojan), je stejné jako ve filmu Ženy v pokušení (2010), kde bydlí Helena (Lenka Vlasáková). Jak Ivan Trojan, tak Lenka Vlasáková, hrají v těchto filmech psychology a mají v této vile soukromou ordinaci. Vila se nachází v pražských Dejvicích v Glinkově ulici. (MissSimm)

• - Počítačová hra, kterou hraje David (Marek Galló) na notebooku, je česká "Mafia". (MATADOR)