Každý člověk je hvězdou svého vlastního života. Autorská zpověď scenáristy a režiséra Charlieho Kaufmana... Americký filmař Charlie Kaufman bývá považován za jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti. Rychle se proslavil jako autor surrealisticky laděných scénářů k filmům V kůži Johna Malkoviche (1999), Adaptace (2002) a Věčný svit neposkvrněné mysli (2005). Poté se poprvé ujal i režie a debutoval autorským snímkem Synecdoche, New York (2008). Děj se točí kolem života divadelního režiséra Cadena Cotarda, jehož menší poranění na hlavě přiměje k hlubokému zamyšlení nad vlastní smrtelností a pocítí nutkavou touhu po sobě zanechat neochvějně pravdivou a skutečnou divadelní hru. Díky velkorysému finančnímu grantu se pokouší inscenovat nekompromisní nadčasové dílo, v němž dokáže otisknout své pravé já. Mistrovské dílo nemá pojednávat o vztazích, ale o smrti a zachytit kopii života. Čím víc se ale touží přiblížit věrné skutečnosti, tím víc se ztrácí v souvislostech a časové chronologii. Na obrovském jevišti vybudovaném v newyorském hangáru se představí dvojníci všech, které během svého života miloval. Stárnoucí Caden však stále nedokáže být s výsledným tvarem spokojen a hranice mezi skutečným životem a inscenací se začíná stírat. Režisér Charlie Kaufman inscenuje mnohovrstevnaté nepředvídatelné představení pro náročné diváky o pomíjivosti života. V originální umělecké zpovědi reflektuje všechny své životní obavy, fobie a pochyby. V hlavní roli osamělého a výstředního divadelního režiséra zazářil Philip Seymour Hoffman. (Česká televize)

Vampireman

Caden Cotard neumí žít a potřebuje, aby mu na přímce života někdo vymezil ten jeho a pokud možno, tak se vším všudy. Jediné co Caden umí je divadlo - to umí velice dobře. A jeho "přátelé a kamarádi" se tak ještě snaží přetvořit osamělého egoistu do lepšího člověka. Po dlouhé době zase jeden snímek dle mého gusta. ()

swed

Charlie Kaufman se stylizuje do pozice Boha, odhaluje marnost a pomíjivost lidského konání (potažmo celé naší existence), stejně jako poukazuje na zaměnitelnost každého z nás. Ani trochu se nedivím, že s tím má spousta diváků problém. 9/10 ()

Nosdrolomo

Čeho se bojíme víc? Myšlenky na to že nám někdo ublíží? Nebo že nám někdo ublíží? Není nejhorší když se vlastním myšlenkám vysmějeme a pak se stanou? Není to dokonce tak, že vlastními obavami bolestivé skutečnosti přivodíme? Není život jedno veliké jeviště a my nad ním zbytečně přemýšlíme? Místo toho abychom hráli svoje role přirozeně moc přemýšlíme jak je chceme hrát. Jak se zachováme v takové a takové situaci. Jak jsme se měli zachovat. Nebojme si přiznat svoji roli. Není lehké žít život, ale bez určitého placeba to asi nepůjde. Charlie Kaufman se snaží uchopit vlastní bolest ve filmu, ale nechápu že si vždycky vybere mojí postavu do hlavní role. Už vím jak se ten film jmenuje. Synekdocha, život. A jsou to střípky života každého z nás v hyperbolických (ale trefných) rukách Charlieho Kaufmana. ()

Hamaradža

Realita vymknutá z kĺbov, zväčšujúce zrkadlo rozbité na tisíce kúskov, príšerne dlhý film o ničom/o všetkom, v ktorom nič nedáva zmysel. Trochu ako život. ()

Skip

Vím, že Charlie Kaufman je poněkud jiný a tak také k jeho filmům nebo filmům podle jeho scénářů přistupuji. Ovšem tohle byl jen chaotický zmatek, ze kterého vylez dlouhý a nudný zmetek. Být originální je dobré, to se povedlo ve filmu V kůži Johna Malkowiche, ale když se to přežene, tak vznikne prostý paskvil, což je škoda. Snad bude příští Kaufmanův scénáristický nebo režijní počin lepší. Přál bych si to. ()

Aleee89

Už prvotní písnička, zpívána malou holčičkou, mě dostala a navodila tu patřičně depresivní atmosféru. Od Kaufmana jsem viděla asi dva filmy plus toto, všechny jsou své. Synecdoche, New York je těžký film, láme nám hlavy, musíte přemýšlet nejen o tom, co se zrovna děje, ale film vás donutí zamyslet se i nad vaším životem, vašimi obavami a strastmi. Je notně depresivní, ale chvílemi i milý. Philip Seymor Hoffman je úžasný herecký chameleon, i tady se předvedl a já musím říct, že se mi jako herec začíná líbit čím dál tím více. Tenhle film ve mně zůstane asi dlouho, určitě se někdy budu muset podívat znovu, protože jsou věci, které jsem třeba nechápala, jsou tam metafory, symboly, synekdochy. Určitě mi spoustu věcí a smyslů či spojitostí zůstalo utajeno. Toto je film, který se snaží uchopit život. Je zvláštní, zajímavý, smutný i krásný. A já myslím, že se mu ten život docela podařilo ukázat takový, jaký je. S obavami, strachy, nehodami, smrtí, ale i příjemnými chvílemi a úspěchy... ()

radektejkal

Tenhle film je pro mě rekordním, viděl jsem ho už třikrát... Pokud řekneme NEW YORK a myslíme tím synekdochu typu pars pro toto (část jako všechno), pak to může znamenat všechna mnohomilonová města, ale také všechny činnosti v těchto městech. Tím si ale nijak nepomůžeme. Je-li však typu totum pro parte (všechno jako část) pak se do ní vleze úplně všechno. Považujme ale za synekdochu celý film, v němž všechny jeho části zastupují celek a celek se rozkládá do všech jeho částí. Každá část se skládá do celku a celek zastupuje všechny jeho části. Nakonec se tak život jednotlivce stává "alegorií" (synekdochou) lidského života. A tom pojednává (zřejmě) tento film. Pozn: Matty píše: "Budu muset vymyslet souhrnné označení pro snímky, které mě nebaví sledovat, ale o kterých mě baví přemýšlet" - mě baví sledovat filmy, o kterých mohu přemýšlet - "protože Synekdocha mezi ně patří." ()

Chrysopras

Je to geniální, přesto ne zrovna nejlepší. Ten základní konstrukt a jeho propracování jsou zcela jistě mistrné a nabízí řadu skutečně lahůdkovejch scén, kdy člověk musí být dost ve střehu, aby chápal wo co go! Ale dojem mi pošramotila další nezanedbatelná stránka filmu a to jsou hrdinovy ( tedy Kaufmanovy ) obsese. Zbytečně jimi byl film prošpikovanej až až, takříkajíc na sílu. Ovšem je to Kaufman, čili se s tim musí počítat. Tenhle týpek si prostě vytvořil svoji zcela speciální škatulku. Doufám, že toho vytvoří ještě co možná nejvíc! Abych dokreslil svoje hodnocení: Věčný svit se mi líbil víc, Adaptace mi přišla slabší než Synecdoche... ()

Sheldra

Tenhle film je svým způsobem geniální, ale to ještě neznamená, že je dobrý. Mám z něj totiž neodbytný pocit, že si jej Kaufman natočil tak trochu sám pro sebe - je nejspíš jediný, kdo se v něm totálně neztratil. Jenže filmy, byť můžou být absurdní, potrhlé nebo dokonce šílené (nic proti tomu, originality si cením), by se měly točit hlavně pro diváky. Ze začátku to platí i pro Synecdochu, postupně ale začínají být dějové kličky natolik nesrozumitelné, že se v tom ani prase nevyzná - ano, "čas je koncentrován, chronologie zmatená" a "Kdy už přijdou nějací diváci? Vždyť už jsme tady 17 let," (úryvky ze scénáře) je dostatečně výmluvné - hlavní hrdina (skvěle podaný Hoffmanem) postupně stárne, aniž si to uvědomuje (on nebo vy), a zároveň je pohlcován svým vlastním dílem. Mě jeho dílo sice nepohltilo, ale námět k zamyšlení to rozhodně je. Na tohle se dá dívat, jen když máte divnou náladu - jinak to prostě nekapírujete. Matty to vystihl - nebaví mě koukat se na to, ale baví mě o tom přemýšlet. ()

JOHN.NY

Úspěšný divadelní režisér Caden Cotard získává neomezený rozpočet, aby vytvořil opravdový masterpiece. Co může být velkolepějšího než vytvoření zmenšeniny New Yorku jako kulisy..Snaží se sem přenést reálné životy lidí a udělat je šťastnějšími, což, jak se ukáže, není možné, protože život je plný zklamání a utrpení. Nesmírně depresivní debut geniálního scénáristy Kaumana však rozhodně nemůže být spojován se zklamáním. K uplnému pochopení a prožití každé minuty se budu muset podívat ještě jednou, ale i na poprvé jsem byl velmi spokojen. Dokonale napsané a zahrané postavy v čele s úžasným Philipem Seymourem Hoffmanem jsou největší devízou snímku. Nejvíce se mi líbila postava Sammyho, který je až moc dobrou replikou Cadena, což dost lidí nedokáže unést. Synecdoche, New York ukazuje paralelu mezi skutečným Kaumanem a postavou Cotarda. Oba čelí výzvě vytvořit něco velkolepého, dokonalého, něco co ještě nikdy nezkoušeli. Kaufman si je vědom toho, že nenatočil převratný film, stejně tak jako Caden Cotard neuspěl ve snaze o masterpiece. Avšak co se týče zobrazení deprese, to jim je zcela vlastní a lépe již zobrazena být nemohla. Kaufmanovi tedy tleskám, že mě opět donutil přemýšlet a jen tak na jeho režisérskou premieru nezapomenu.. ()

maverick10

Charlie Kaufman natocil (radeji tentokrate sam :-) ) film, jehoz hlavnimi motivy jsou zivot a vsudypritomny strach ze smrti. Kdyz si tady tak ctu vsechny ty komentare, je to film o dvou castech (s cimz ja souhlasim). Prvni cast, kde se seznamujeme s hlavnim hrdinou, jeho zivotem a defakto nam to dava vysvetleni jeho pocinu v puli druhe. Naprosto nesmyslne dialogy prvni pule zachranuji predevsim vynikajici herecke vykony vsech zucastnenych hercu. Hlavni hrdina Canden vidi zivot, jako divadlo v nemz kazdy hraje denne svoji roli. A prave v tomto okamziku se dostavame do pule druhe, mnohem pusobivejsi nez te prvni. Zde se totiz Canden pomalu dostava do sve vlastni hry, ktera je plna zivotnich pravd a plna zivotniho pesimismu, ze by se jeden rozplakal. Divak se s blizicim se koncem utapi v nerealnu a zdvojene az ztrojene postavy zivotniho pribehu, davaji tak pribehu punc kaufmanovske filmove logiky a zcela specifickeho pohledu na zivot a na jeho blizici se konec. ()

iHyik

Nemůžu hodnotit film, který jsem vlastně snad ani nepochopil. Ani ho nechci pochopit. Ani se o to už nepokusím. Jen jsem koukal a žasnul. Vím, že to bylo to pravé. To, co jsem chtěl vidět. To, co mi utkví v paměti. Ale nic k hodnocení. Tenhle film nejde hodnotit. Můžete ho jen vidět a vybrat si svoji postavu. Na svém jevišti. Se svými pravidly. ()

M.i.k.e

OMFG!zatím si netroufám Synecdochu hodnotit.Udělám tak až po druhé,ne-li možná třetí projekci (pokud na ni dojde).Herecké výkony vynikající,hlavně Hoffman opět exceluje,ovšem celé je to zamotané,šílené...a napoprvé možná ne ůplně pochopitelné. ()

Morloth

Komentáře k tomuto filmu přímo vybízejí k honění si svého intelektuálního ega. S ohledem na to, že jsem si pár cizích přečetl a rozhodně bych je svým vyhoněným egem nedokázal předhonit, vzdávám to. Kaufman pro mne vytvořil interpretační ráj, který je však natolik rozsáhlý, že bych se v něm dokázal nimrat dlouho předlouho a možná bych z něj nevyhrabal víc než nyní. Přesto si nemyslím, že je film natolik komplikovaný, že by se nedal pochopit. On je spíše natolik komplikovaný, že se dá pochopit porůznu, ale pochopitelný je - pro každého jinak. A je i zábavný, do jisté míry. Přesto jsem se k závěru trochu pronudil, protože přeci jen nejsem stavěný k tomu, abych 124 minut sledoval film, a přitom neustále přemýšlel co kam a jak zařadit. ()

HappySmile

Chápu, že se režisér snaží ukázat složité lidské vztahy a pohnutky lidské mysli, problém je v tom, že celý film je tak také velmi komplikovaný a divák je z toho akorát zmatený... Neustále jsem se v tom ztrácela, až mě to začalo dost nudit, bohužel. Škoda, protože pokus je to vskutku netradiční. ()

Aljak

Ach, to by nebol Charlie Kaufman, aby nebolo všetko tak zložité. Veľmi náročné na orientáciu a pochopenie všetkých tých postáv a súvislostí medzi nimi. Ja osobne som sa v tom stratil, a to pomerne skoro. Osobne som nečakal až tak dezorientovaný príbeh, v ktorom sa určite skrýva viac ako sa mohlo zdať (len škoda, že som to akosi nedokázal plnohodnotne vnímať a pochopiť). Asi sa k tomu ešte niekedy vrátim, lebo možno mi kvôli tomu blúdeniu v deji uniklo vynikajúce "divadlo". Avšak aspoň pointa mi neunikla, teda aspoň dúfam, pretože pri takomto spletitom filme sa vždy vynárajú neustále pochybnosti ohľadom chápania. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes