Vojenský veterán Hank Deerfield se snaží spojit se svým synem, který by měl být zpátky na základně po návratu z mise v Iráku. Dozvídá se však, že zmizel a nikdo netuší, kde by mohl být. S tím se ale Hank nechce smířit, a proto sám pátrá po synovi. Čeká jej však poznání, o které možná ani nestál. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Tomco

Toto je Tommy Lee Jones, ktorého som chcel vidieť už v Krajine, ktorá nie je pre starých. Narozdiel od Coenovskej pochúťky, kde mi ako jediný vadil práve on, v tomto prípade je to o niečom inom. Strhujúci výkon, ktorý si plnohodnotne zasluhuje svoju oscarovú nomináciu. Paul Haggis toho za posledné roky preskákal skutočne dosť a aj napriek tomu, že mu mnohí vyčítajú jeho prvoplánovosť a nahrávanie akadémii, mne jeho robota náramne sedí. To, že je nielen výborný scenárista, ale aj schopný režisér dokázal už s filmom Crash. In the Valley of Elah opäť z jeho pera ma len utvrdzuje v tejto domienke. Dve hodiny ušli ako voda a ani minútu som sa nenudil. ()

Slarque

Po přeceňovaném dramatu Crash se Paul Haggis zaměřil na další aktuální téma: válku v Iráku. V detektivním pátrání otce oběti vraždy odkrývá zejména otázky o tom, v jakém psychickém stavu se vojáci z blízkovýchodních bojišť vracejí domů. Prakticky celý film táhne osamělý veterán Tommy Lee Jones, jehož výkon si nepochybně oscarovou nominaci zasloužil. ()

Tommy987

Ubíjajúco pomalý a napriek snahe dosť povrchný film s pochybnou výstavbou rozprávania a tlmeným výkonom Tommy Lee Jonesa. Viac v podstate ani nestojí za reč, len jedna vec mi ešte nedá spať - nejak mi uniká zmysel onej dávido-goliášskej alegórie, lebo jej podstata sa na americko-iracký konflikt nedá našiť ani keď človek veľmi chce... No nič, viac ako 6 / 10 by z toho aj tak nebolo. ()

Chrustyn

Povedený ale trochu zdlouhavý snímek, kombinující válečné drama s krimi thrillerem. Tommy Lee Jones a Charlize Theron jsou ve svých rolích velice dobří a kriminální část je také povedená, bohužel se však film pokouší o jakési hlubší myšlenky a zbytečně násilně do filmu rve prvky patosu a nebylo by na škodu kdyby se tvůrci pokusili o nějakou překvapivou pointu. I přesto je však výsledný dojem velice dobrý. ()

Arsenal83

Nemám rád americké filmy s modernou vojnovou tématikou, ale tento film sa dal vydržať. Tommy Lee Jones sa zhostil roly ťahúňa filmu veľmi dobre, jeho výkon je uveriteľný, ostatní herci hrajú len okolo neho a nijak nevynikajú. Možno je tu málo akcie, ale to nie je účelom. Hoci sa vyčíta filmu pomalý dej i rozbeh, ja som ho nejak nepocítil, šlo to celkom hladko. Pointa ma však až tak neoslovila a na to mi dosť záleží. ()

jojinecko

Tak ako česko-slovenský filmári si liečia svoje "socialistické komplexy" točením filmov z danej doby, americkí filmári natočili X snímkov o Vietname a tento "trend" budú nasledovať filmy z Iraku. Paul Haggis to má u mňa ako na hojdačke- vie napísať scenár, ktorý ma dokáže totálne dostať (the last kiss), ale aj dokonale "nedostať" svojou umelosťou, vykonštruovanosťou a lacnou hrou na city (crash). Elah je citlivo napísaný a natočený komorný film, s perfektnou ústrednou dvojicou (nalepší výkon TLJ ever, podľa mňa), ktorý ticho kričí, že USA sú len zdanlivým Goliášom vo vojne s Dávidom, pričom skutočnosť je reálne opačná (tá paralela s rozprávaním príbehu na dobrú noc bola skvelá, podobne ako záver!)...Plne súhlasím s Wormboyom: remeselne takmer bezchybné, alarmujúca myšlienka viac než obstojná...len si myslím, že ten film má aj dušu a ako nastavené zrkadlo spoločnosti a vojenskej mašinérii a filozofii funguje dokonale- hoci veľmi príjemne sa do neho asi nepozerá. ()

rikitiki

S TROCHOU SPOILERŮ Snímek k přemýšlení: poslali jsme mladý kluky zabíjet - a stali se z nich zabijáci. Bylo to tak v každé válce? Nebo si teď víc všímáme těch, které to semele? ___ Válečný veterán a otec umanutě pátrá a postupně se rozkrývá, jak za záhadnou vraždou stojí jednoduchý příběh, ve kterém má každý svoji vinu, ale zároveň i roli, kterou si sám vybral, a která skoro nevyhnutelně vedla k tomuto konci. ()

Thomick

Ta neuvěřitelně ležérní funkce americký vlajky a mistrná analogie s králem Saulem a jeho Davidem jsou přesně důvody, proč Haggis stále v žádnym jinym hollywoodskym tvůrci nenachází vlastní ekvivalent. A proč ho zřejmě ani nikdy nenajde. Absolutní unikum. ()

Sofia

Film k zamyšlení. Díky tomu, co viděli a zažili v Iráku, stalo se z nich to, co se z nich stalo – vrazi, rváči, mučitelé...dá se to vůbec nějak ospravedlnit? Pro všechny angličtináře doporučuju následující článek o vojákovi, na základě jehož osudu byl tento film natočen, je to hodně emocionální čtení - http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/collateral-damage-the-murder-of-richard-davis-768865.html ()

Othello

Moc moc dobrý film, celkem sugestivně poukazující na známý problém zpětné asimilace vojáků do normální společnosti. Jediné, co mě trochu štve je Tommy Lee Jones, který poslední dobou, ač ne špatně, tak hraje stále stejně. ()

ARI50

Herecky opět dobře a příběh je zajímavý ale samotný film už tak naplno neběží a nedrží si pozornost bohužel, takže jednoduchost. ()

Necrotongue

Po dnešní repríze na mě snímek působil jako jeden z těch, v nichž Američané předstírají snahu o sebereflexi, jenže tóny této melodie zní strašně falešně, když si je dá člověk do kontextu s jejich reálnou politikou. Ono je totiž jedno, který stát či politik stojí za napadením té které země a jakou k tomu má záminku (denacifikace, neexistující zbraně hromadného ničení nebo fingovaný přepad jako v Gliwicích); za velkými slovy (na vhodné téma) stojí vždy sledování vlastních zájmů, a že to všechno odnesou civilisté? Od toho je tady propaganda, aby i neznalí občané pochopili, že když se kácí les, létají třísky. No, takže tohle ohrané téma nechám stranou a budu film hodnotit jako jakousi detektivku. V tomto ohledu na mě snímek udělal spíše průměrný dojem, protože mi v něm chyběl prvek napětí, nevšiml jsem si ani žádné propracované atmosféry, ale líbila se mi postava seržanta Deerfielda (t. č. v. v.), který kromě tahu na branku prokázal i schopnosti indiánského stopaře, neztratila se ani detektiv Emily Sanders v podání Charlize Theron, přestože si masochisticky opírala zraněný nos o dlaň a sahala bez rukavic na tělo oběti. Takže postavy byly v pohodě, ale příběh to trochu kazil. Měl jsem z něj pocit, že se tvůrci nadechli k velkému dramatu, pak ale ztratili kuráž, vydechli a nějak to ušolíchali. / Poučení: I zkušeného vyšetřovatele může zradit intuice. 3*- ()

ScarPoul

Potrebný film. Haggis veľmi nenásilne a bez zbytočného pátosu ukazuje hrôzy vojnového konfliktu. Pohľady staršej generácie ošľahanej v boji sa konfrontujú s mladíckou neschopnosťou postaviť sa temnote ktorá ich pomaly zožiera. Napísané je to na jedničku. Theron patrí k herečkám čo dokážu zahrať všetko. A Lee Jones s tým jeho uhundraným minimalizmom triafa tiež do čierneho. Haggis má rád témy, ktoré chytia za srdce. Pristupuje k nim ale veľmi svojsky. Ukazuje nám postupne vrstvy, kedy všetko zo všetkým súvisí. Či už viac alebo menej. Tak sa stáva, že namiesto toho, aby sme riešili detektívny motív, na ktorom je film postavený, konfrontujeme sa s metaforami, ktoré sú naznačované slovne a cez fotografie hlavného zosnulého, aby sme sa oboznámili s niečím čo sa nás ako Európanov až tak nedotýka ale pre určitú krajinu to predstavuje jeden z najväčších problémov. Treba vidieť. ()

BoPo

Bál som sa že tam bude veľa americkej národnej hrdosti, veľké gestá. Našťastie nič také sa nekonalo. Kvalitné drama. ()

Lacike

Pomalá kriminálka z vojenského prostredia v ktorej sa naviac rieši aj vzťah medzi otcom a synom. Všetko témy, ktoré ma bežne vôbec nebavia, ale tentokrát mi to perfektne sadlo. Hlavným kladom je famózne napísaná a zahraná hlavná postava otca, ktorý pátra po zmiznutom synovi. Tommy Lee Jones si tu zahral takého síce prísneho ale zároveň férového ukážkového američana. Jeho postava si ma hneď získala a film ani tak nestojí na odhalení kto je vinník, ale skôr je to cesta hlavného hrdinu za poznaním svojho syna potom, čo ho služba v Iraku zmenila. Je to smutné a depresívne, ale tentokrát ma to pohltilo. Finále s vlajkou to celé trefne podtrhuje. Okrem Jonesa tu je aj skvelá Charlize Theronová, ktorá mi snáď prvýkrát bola sympatická. Pokiaľ nemá na hlave hrniec a za každú cenu sa nesnaží byť za tvrďáčku, tak hneď pôsobí uveriteľnejšie. Takže celkovo to je za silné 4* a vďaka trpkej pointe si to zaslúži aj piatu. 9/10. ()

Terva

Inspirováno skutečnými událostmi. Ocenění : Oscar '07 - nominace: hlavní herec (T. L. Jones) FF Benátky - cena SIGNIS, nominace na Zlatého lva. .....Scénář : Paul Haggis. Kamera : Roger Deakins. Hudba : Mark Isham. Tommy Lee Jones je bez debaty. ()

Chermy

Charlize Theron mám film od filmu raději...její "lidové" charisma na mě maximálně zabírá! Až skoro dochází k tomu, že mě její postava zajímá víc, než film. Paul Haggis natočil bezpochyby opět dobrý film. Ne tak působivý, jako byl jeho oscarový Crash, ale stále zajímavý a chytrý. Nicméně nebýt Charlize, asi bych si ho znovu nepustil. A docela by mě zajímalo, nakolik se vždy drží scénáře a kolik povahových rysů vymýšlí své postavě sama Charlize, protože si nemyslím, že na tak relativně malém prostoru, by scénárista její postavu popsal tak barvitě, jak ji ona podala! Už se těším na její další film. ()

Padme_Anakin

Psychologické kriminální drama jako řemen, Tommy Lee Jones v roli otce, který zoufale hledá svého syna, výborný.. Tušila jsem, co přijde a přesto mě to dostihlo a semlelo.. Charlize Theronová opět skvělá, tentokrát jako neústupná policistka a v podstatě jako jediná s upřímnou snahou pomoci nalézt pravdu.. Snímek je to tíživý, smutný a výpovědní hodnota nadčasová.. ()

Ajinka126

Zklamání. Připadalo mi to jako motání se v kruhu stále dokola. Možná to odpovídá skutečnému vyšetřování, ale filmu to neprospívá. Nudila jsem se a vůbec jsem necítila napětí, jak to dopadne. Konec je oproti zbytku filmu skvělý, konečně je vidět rozklad osobnosti člověka ve válce, ale znovu bych na to hodinu a půl nečekala. To je pro mě málo. ()

Pishin

Velice jsem ocekaval s cim prijde Paul Haggis po skvelem Crash. A byl jsem velice spokojen, zase si vybral neco z aktualniho deni a provedl psychologickou sondu do soucasneho deni v armade. Hlavní dejova linka se sice zaobira vysetrovanim otce zabitim sveho syna ale diky materialum z mobilniho telefonu zde bude nekolik scen s iraku,ktere cele dilo prohlubuji a poukazuji na dnesni dobu. Film se me zaryl do hlavy a zaslouzi si hlubsi zamysleni nad dnesni spolecnosti. ()