Vojenský veterán Hank Deerfield se snaží spojit se svým synem, který by měl být zpátky na základně po návratu z mise v Iráku. Dozvídá se však, že zmizel a nikdo netuší, kde by mohl být. S tím se ale Hank nechce smířit, a proto sám pátrá po synovi. Čeká jej však poznání, o které možná ani nestál. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Abes

V údolí Elah si berou příklad z Gone baby gone a díky kameře, atmosféře a v neposlední řadě Tomy Lee Jonese taky z Coenovic země která není pro starý. Klasická detektiva v poněkud neklasickém prostředí, která se opírá o reálie roku 2007 související s misemi v Afghánistánu. Důkazy a nové poznatky jsou divákovi servírovány hezky popořádku a v takovém pořadí, že jeho myšlenky vždy zavedou blbým směrem. Ostatně i vyšetřovatelé působí dojmem, že v případu nemají nejmenší páku a jejich největším nepřítelem jsou předpisy. Možný SPOIL Musím zmínit scénu kdy Hankovi salutuje silueta vojáka. Tam všichni přišli o poslední zbytky naděje. Ukázka dokonalé zručnosti tvůrců. Ve výsledku velmi silná dráma. ()

Flaxik

V osmdesátých letech řešili amíci v každém druhém filmu komplexy z Vietnamu, teď budou zase dalších dvacet let řešit komplexy z Iráku? Děj jak vystřižená epizoda z JAG, roztažená na 116 minut, s nejtrapnějším a nejpatetičtějším koncem a tak moc hloupou zápletkou, kdy pantáta, sám bývalý lampion, objeví, že válka je svině...přihazuji jednu hvězdu je za sugestivní líčení utopení psa na policejní stanici. P.S. Žánry mysteriózní a thriller s tímto filmem nijak nesouvisí. ()

Crawler-D

Kdyby nebyl Paul Haggis takový prostředkový a zvratový poetista, jak předvedl v Crashi, tak by V údolí Elah bylo kromobyčejně dobrým politickým dramatem. Takhle hodně kazí motivace jendotlivých vojáků, kteří jsou kromobyčejně špatně zahraní, a tím pádem trochu lámou vaz Tommy Lee Jonesovi, který si touhle rolí možná myslel i na zlatého plešounka. Pár zajímavostí: Schválně si všimněte, kolik herců asi pendlovalo mezi natáčením V údolí Elah a Tahle země není pro starý ( a nemluvím jen o komparsistech ;) ). A druhý tip, schválně si změřte, kolik času je ve filmu James Franco. ()

Topco

V údolí Elah je vyváženou zmesou vážnej komornej drámy a jednoduchej detektívky, avšak bez atraktívneho obalu. O niečo málo kratšia minutáž, nejaká tá dynamickejšia scéna navyše, či režisérsky nápad. Niečo zo spomenutého mohlo spraviť z tohto ináč obstojného počinu svižnejší a prepracovanejší film. Za tohto stavu tu sú „iba“ dva dôvody, prečo si najnovšieho Haggisa netreba nechať ujsť: výborný výkon Tommy Lee Jonesa a scenár. 7/10 ()

cubajz

dost komorní drama, vsázející hlavně na výborné herecké výkony hlavních představitelů a zabývající se poměrně kontroverzním tématem vratké psychiky navrátilců z Iráku. ()

C0r0ner

Moje první setkání s Haggisem, které mě sice nijak nechytlo, ale po celou dobu sledování jsem si říkal, že je vážně dobrý režisér a že se těším na nějaké další filmy od něj. Jak se později ukázalo, tak jsem se rozhodně nemýlil. V údolí Elah bylo na mě moc pomalé a nezáživné, ale koukalo se na něj perfektně. Zvláštní paradox. 60% ()

laik_60

Režisér si asi povedal "trocha kritiky do armády USA či vojenskej politiky nezaškodí". Vzal si na pomoc LeeJonesa a ejhle.... Vznikol takýto film. Priznám sa to šparchanie do vzťahov v armáde a do toho ako sa "šéfovia" dohodli, s pomaly už unavujúcim Lee Jonesom mi až tak nevoňalo. Škoda. Čakal som predsa len viacej. ()

Dannysek4U

Stejne jako v pripade Marinaka klobouk dolu. A Tommy Lee Jones je ve svy prkenosti (dany v tomto pripade hlavne scenarem) vazne neodoatelnej. ()

Wormboy

Uz ani neviem kolko filmov z posledneho obdobia som ohodnotil ako filmarsky velmi vyspele, remeselne takmer bezchybne, myslienkovo obstojne, avsak co sa tyka celkoveho dojmu rozpacite a tak povediac bez duse. In the Valley Of Elah je dalsim takym filmom. Vsetci zucastneni su na spravnych miestach, alarmujuca myslienka filmu je viac nez obstojna, avsak celkovy dojem je rozpacity. Neviem cim to je, ze americke oscarove snimky z roku 2007 vo mne vyvolavaju taky dojem. Nie su zle, urcite nie, su proste akoby zbytocne. Sam som zvedavy, co napisem na There Will Be Blood :)3,5/5* ()

Gaaron

Haggis i napodruhé ukazuje, že je jedním z nejtalentovanějších scénáristů/režisérů a rozhodně se ho vyplatí i nadále sledovat. Pro V údolí Elah plné hodnocení s podmínkou, pod vlivem bezprostředních dojmů, ale myslím, že některé scény ve mně budou rezonovat dost dlouho na to, aby takové zůstalo. ()

sulimo

"Proč ho nechal bojovat s obrem? Bylo to malý kluk." Těžko se odpovídá na tuhle otázku, která vlastně prostupuje celým dějem. Tenhle film je hodně na divákově interpretaci, nikde zde nezazní explicitně, jak je válka v Iráku zbytečná, krutá (pro obě strany), ale film na druhou stranu dokazuje, že k poznání tohoto faktu, nepotřebujete krvavé záběry z bojišť, stačí se podívat domů, do vztahů, které jsou nenávratně znetvořeny a zničeny v důsledku oněch bojů. Hodně důležitý a decentní film, s mimořádnou výpovědní hodnotou o stavu americké společnosti pod povrchem zoufalé z války, kterou na bojištích vyhrává, v postkonfliktní rekonstrukci pořád marně bojuje (a nikdy nevyhraje) a doma? doma už ji dávno prohrála, jen si to nechce připustit. Proč jsem tedy po těchto oslavných slovech dala "jen" 4 hvězdy? Pět hvězd jsem nemohla dát z prostého důvodu, jednoduše jsem čekala, že to bude mít komplikovanější rozuzlení, ale zase chápu, že tady jde o tu jednoduchost, která je zarážející. Problém je prostě ve mě, už jsem totiž tak trochu zhýčkaná tou poirotovskou komplikovaností. Ale stejně, UF. ()

gabin(a)

Nepředvídaně zhlédnutá chuťovka, která mě chytla a nepustila. Výborný Tommy Lee Jones, ostatně jako vždy a také chválím Charlize Theron, mám ji čím dál raději. Nádherná ženská, která nemá potřebu to někomu dokazovat. Věřím, že pokud (někdy vůbec) bude stárnout, bude to s grácií, jako třeba i zde přítomná Susan Sarandon. Film je formou spíše komorní, i přes občasné efekty. Ne tak myšlekově, to je velmi odvážný, a ožehavé téma mladých kluků ve válce pojímá přes to nejbolestivější prizma, totiž otce, který není žádná měkota, ani hurávlastenec, myslí si, že válku zná a tím víc ho pak bolí ono ditributorem zmíněné "poznání, o které možná ani nestál". A ten konec, ten vydá za všechny drahý efekty a dojáky a nevím co, vyvolá jen hroznou představu a z té fakt mrazí.... ()

pakobylka

Prostá, přesto velice naléhavá a velice zjitřená zpráva - o stavu duše ... a světa - ve vyprávění, které prochází hlubokou katarzí. Využívá úsporné výrazové prostředky a neplýtvá emocemi - právě proto je jeho poselství tak znepokojivé. Spojené státy ... kdy přes jejich území prošla válka, aby jim kromě milionů mrtvých zanechala rozbombardovaná města, ruiny továren a zničenou infrastrukturu ? Naposled zažily tu občanskou, kdy se Jih postavi proti Severu. Věří, že je chrání oceán ... a všechny války - včetně těch, které samy rozpoutaly (či jejichž eskalaci napomohly), zůstanou navždycky daleko od jejich hranic. Myslím, že to už dávno není pravda. Nejde jen o sílu zbraní, pro které žádné místo na naší planetě není nedostupné. Válku jim zvenčí přivážejí jejich synové, když se (jako kdysi křižáci) vracejí ze zahraničních "misí" do svých domovů - mají ji vepsanou hluboko v srdcích, nikdy se jí nezbaví ... a předávají ji dál. Vím, že bych to neměla říkat, ale možná alespoň v tom je malý náznak spravedlnosti ... nebo satisfakce - jenomže co s ním, když následky každého ozbrojeného konfliktu nesou především nevinní. P.S.: Jsem přesvědčená, že existují monstra, která nelze zničit silou, protože právě nevybíravě použitá hrubá síla je stvořila. ()

Juto

Príbeh je ťažký tajomstvom a vyšetrovaním. Otcove vyšetrovacie schopnosti sú účinnejšie ako schopnosti niektorých miestnych policajtov. Jemné zvraty deja udržuje výsledok príbehu neistý až do konca. 6/10 ()

Martrix

Americké válečné filmy, které navozují dojem "spravedlivé" války a filmy, které dělají z bývalých účastníků válek oběti. Na takové kousky jsem vysazený i když se snaží tvářit, jakože jsou protiválečné. Většinou totiž nejsou, resp. smrdí z toho pokrytectví. Jeden z mála, který takový není, je Apokalypsa. V údolí Elah je to dost nejednoznačné. Na jednu stranu nám Higgis předkládá polokrimi o hledání, vyšetřování, na druhou poukazuje na to, co dělá válka s mladými kluky. Nejde o nic originálního, ale pro mě je zajímavé sledovat snahu tvůrců nemoralizovat, nesypat na diváka vlasteneckou propagandu, která obhajuje jak válku, tak monstra, která se z ní vrací zpět. V tomto je tento film vcelku unikátní a protože můj názor je, že válka z lidí monstra nedělá, ale spíše přitahuje ty, kteří je v sobě mají, tak to oceňuji. A trochu si myslím, že si to myslí i Haggis. Že ten nevěřícný výraz vyšetřovatelky v samotném závěru, když slyšela doznání...no, tvůrci nejen tímto momentem naznačili, že nechtějí vyprávět další PTS storku. Za mě se to vcelku povedlo a je to jeden z těch filmů, který lze interpretovat více způsoby. Který nechá prostor pro další úvahy a diskuze. Zapadá do mého konceptu, že testosteron je esence všeho zla v člověku, že muži jsou mmj. ničivou silou. Je to jedna z ukázek toho, jak surovými, násilnými a tupými bytostmi, umí lidé být. Jako spouštěč úvah, je V údolí Elah skvělý, jako film na odreagování, nic moc. ()

emo

Skvelá dráma od oscarového Haggisa s vynikajúcim T.L.Jonesom ako otcom snažiacim sa objasniť okolnosti vraždy svojho syna. Najsilnejším momentom filmu je jednoznačne záver, kde hlavná postava zavesí americkú zástavu dolu hlavou s posolstvom: "We're in a whole lot of trouble, so come save our ass..." ()

BoXBe

Z mých pěti hvězdiček si odečtěte jednu pokud se chcete mrknout film, který má rychlé tempo a jednu pokud nemáte náladu přemýšlet o tom, proč postavy ve filmu mlčí nebo nevěřícně zírají. Tommy Lee Jones tu má roli velmi podobnou té ze Země, která není pro starý. V obou rolích hraje staršho muže, z již odrostlé generace amíků, která má své zásady a vidí svět jinak, než jejich mladší potomci. Země pro starý řešila vyprahlost ameriky, údolí Elah řeší vyčerpanost mladých vojáků vysílaných do Iráků, jimž mise devastuje morálku, protože se americké vládě nedaří vysvětlit co tam vlastně pohledávají. Paul Haggis příběh vypráví velmi pomalu, s citem, s důrazem na ty situace, kdy Tommy Lee Jones v roli vyšetřovatele v důchodu při hledání svého syna, kroutí hlavou nad světem kolem sebe, který jakoby nikam nesměřoval, nectil žádné principy, oddával se nečinnému deliriu. Jsem z výkonu Chralize Theron a T.L. Jonese nadšený a nadšený jsem i z nasnímání filmu. Je vidět, že se přemýšlelo o obsahu každé scény, zvlášť za kamerou. Těším se na další Haggisův počin. Jeho filmů je třeba.... ()

campix

Co se stává s mladými vojáky po návratu do vlasti z vojenské mise jsme tu měli už mnohokrát. Otázka je, zda V údolí Elah přináší něco nového, nebo se alespoň trošku liší po stránce amerického patriotizmu. Úspěch je to tak pouze na půl. Opravdu se tento film netopí v přehnaném patriotizmu a hodně do popředí je dána psychika rodiny mladého vojáka a také psychika vojáků uvnitř jednotky. Drama jak má být, s kvalitními herci a i nějakým tím příběhovým twistem. Bohužel musím poznamenat, že jako celek mě nedokázal výrazněji zaujmout a vtáhnout. Jedná se opravdu o kvalitní počin, ale nepřinesl nic navíc. ()